vuelta 18
5. 29.8. rovinata etapa ciel rovina Granada > Roquetas de Mar 189 km Clarke
 
etapa 01
profil etapy, 2532 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Na Vuelta a Espaňa si cyklisti jednoducho musia zvyknúť na zvlnené profily etáp. Ďalší taký ich čakal aj v stredu. Dnešok bol preto ideálnym dňom pre únik, ktorý sa tešil z úspechu aj včera. Favoritov na etapové víťazstvo bolo niekoľko, veľmi zaujímavým mohol byť Fabio Felline, ktorému sedia podobné trasy. Vyhrať však mohol ktokoľvek iný, kto sa dostal do celodenného úniku.
 
Podľa predpokladov sa do čela pretekov dostala veľmi veľká skupina. Až 25 pretekárov pustil tím Sky dopredu. Do úniku sa dostali Conti z UAE Team Emirates, Rossetto z Cofidisu, De Tier a Kuss z Lotto NL - Jumbo, De Marchi a Bookwalter z BMC, Pöstlberger z BORA - Hansgrohe, Monfort z Lotto-Soudal, Molard z Groupama - FDJ, Geniez z AG2R La Mondiale, Amador z Movistaru, Lastra Caja Rural-Seguros, Mollema a Brambilla z Trek - Segafredo, Villella z Astany, Pernsteiner a Pellizotti z Bahrajn - Merida, Iturria z Euskadi-Murias, Trentin z Mitcheltonu - Scott, Hindley zo Sunweb, Mendes z Burgos-BH, Clarke z EF Education First - Drapac, Kudus z Dimension Data, Lammertink a Kočetkov z Kaťuša - Alpecin. 
 
Trasa etapy úniku vyhovorala, no dobrou správou pre všetkých pretekárov, ktorí dnes reprezentovali svoj tím v úplnom čele bola aj predpoveď počasia. Dnes malo byť na Vuelte veľmi pekne a neočakával sa ani silný vietor. Teplomer počas celého dňa ukazoval 27 stupňov. Panovali tak ideálne podmienky na cyklistiku. 
 
Celodenný únik sa vytvoril až po dvoch hodinách a pokope dlho nezostal. Keď získali na pelotón päť minút začala v ňom viaznuť spolupráca, čo sa nepáčilo viacerým pretekárom. Rozhýbať skupinu k lepšej spolupráci najskôr vyskúšal Pöstlberger (Bora), ale rakúsky majster neuspel. O niečo úspešnejší boli De Marchi (BMC) a Rossetto (Cofidis). Tí sa odpútali na méte 75 kilometrov pred páskou a vytvorili si pred utečencami takmer minútový odstup.
 
Ani druhá skupina ale nezostala kompletná. Tím Sky sa dostal do náročnej situácie, keďže nechcel pustiť červený dres a v čele sa nachádzali pretekári, ktorí mu ho mohli ukradnúť. Najmä Molard (FDJ), ktorý pred dnešným dňom nestrácal na lídra ani štyri miúnty. Práve preto Briti nasadili vysoké tempo, čo prinútilo Trentina (Mitchelton - Scott), Pöstlbergera (Bora) a Pellizottiho (Bahrajn - Merida), aby sa vrátili do pelotónu. Jednoducho nevideli zmysel v tom pokračovať vpredu, keďže pár cyklistov im už ušlo a aj zozadu tlačili jazdci Sky. 
 
Veľmi náročný deň pre všetkých zúčastnených však pokračoval ďalej. De Marchimu (BMC) prítomnosť Rossetta (Cofidis) prekážala a rozhodol sa ho zbaviť. Taliansky cyklista tak urobil už 65 kilometrov pred cieľom, čo bol veľmi odvážny ťah. Zmenu nálad sme sledovali aj v pelotóne. Presne v tom istom okamihu sa jazdci Sky vytratili z jeho čela, dobrovoľne spomalili a naháňať 23 pretekárov pred nimi museli iní. Najskôr sa taktovky ujali v Movistare.  
 
Úplne čelo sa preto hlavnému balíku vzdialilo na šesť minút a už teraz bolo jasné, že víťazstvo v piatej etape si rozdelia jazdci v úniku. Túto skutočnosť si uvedomovali tiež Mollema (Trek - Segafredo) a Clarke (EF Education), ktorí po-odišli ďalším utečencom a snažili sa dotiahnuť k De Marchimu (BMC). Obaja cyklisti úlohu splnili a pripojili sa k Talianovi. O niečo podobné išlo aj Amadorovi (Movistar) a Geniezovi (Ag2r), ktorí si nechceli nechať ujsť šancu zabojovať o etapový vavrín.   
 
Kostaričan a Francúz v ďalším minútach mohli počítať s pomocou De Tiera (Lotto-Jumbo), ďalšieho jazdca, ktorému už nevyhovovala novovzniknutá situácia. Na trati to potom vyzeralo nasledovne. V čele bola silná a dobre spolupracujúca trojica, ktorú prenasledovali ďalší traja cyklisti. Za nimi bola rozhádaná skupina, v ktorej nič nefungovalo a potom pelotón, ktorý ich vôbec nedobiehal. 
 
Amador (Movistar), Geniez (Ag2r) a De Tier (Lotto-Jumbo) ale svoj plán do bodky nedotiahli. Zozadu ich dobehli šiesti jazdci, medzi ktorými bol stále aj virtuálny líder Molard (FDJ). Nová, deväťčlenná, skupina prenasledovateľov však už strácala na vedúce trio takmer dve minúty a nič nenasvedčovalo tomu, že Mollema (Trek - Segafredo), Clarke (EF Education) a De Marchi (BMC) tento svoj náskok premrhajú. 
 
Práve naopak, ich spolupráca vyzerala byť ukážková a na svojich súperov každým metrom získavali nejakú sekundu. Pomáhali im aj samotní členovia skupiny prenasledovateľov, keďže tam sa o žiadnej tímovej práci nedalo ani hovoriť. Najskôr sa pokúsil súperov striasť Molard (FDJ), po ňom Villella (Astana). Oba ataky ale vytúžené ovocie nepriniesli, obaja pretekári len ukážkovo strácali sily. V pelotóne bol pokoj, dopredu sa vrátili jazdci Sky. 
 
Potom však Mollema (Trek - Segafredo) dostal defekt a jeho dvaja spolubojovníci vpredu sa ho rozhodli počkať. Pekné gesto od oboch skúsených pretekárov však pomohlo aj Villellovi (Astana), Molardovi (FDJ) a De Tierovi (Lotto-Jumbo), ktorí spojili sily a dostali sa na dotrel za vedúcu trojicu. Na vrchol stúpania druhej kategórie zostávali už len dva kilometre.
 
Ako prvý na kopec Alto de Marchal (10,8 km - 4,1 %), ktorého vrchol sa nachádzal na méte 26 kilometrov pred cieľom, vyliezol Mollema. Holanďan prejavil záujem o plný počet bodov, De Marchi a Clarke mu ich kamarátsky nechali. Z tohto bodu vedúcu trojku čakal už iba takmer pätnásťkilometrový zjazd a desaťkilometrová rovinka. Dobrú správu dostal do uší aj Molard, ktorý na vrchole posledného kopca strácal minútu na čelo, ale priebežne držal červené tričko o dve minúty pred Kwiatkowskim.    
 
V zjazde sa nič závažné nestalo. Jedinou novinkou bolo, že nožnice medzi vedúcou skupinou a prenasledovateľmi sa trošku otvorili. Už len absolútne pretaktizovanie mohlo pripraviť Mollemu, De Marchiho a Clarka o víťazstvo. Naopak, Sky a Kwiatkowski museli na posledných desiatich kilometroch poriadne zrýchliť, ak chceli udržať červené tričko. Molard pod kopcom stále mohol počítať k dobru s viac ako minútou.
 
Taktickú bitku o etapový vavrín začal Mollema šesť kilometrov pred páskou. Podarilo sa mu aspoň na chvíľku odpárať De Marchiho. Talian sa však vyviesť z miery nenechal a sám to skúsil o dvetisíc metrov neskôr. Clarke bol opäť pripravený a Mollema tiež. V úplnom závere sme však žiadne ďalšie ataky nesledovali a o etapové víťazstvo si vedúca trojica zašprintovala. Najviac síl na cieľovú rovinku ušetril pretekár EF Education First - Drapac, ktorý v úplnom závere ani raz nezaútočil a potvrdil staré známe, kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.   
 
 
clarke 18 triumf vuelta efefv
Triumf Simona Clarka (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Simon Clarke si tak pripomenul aké je to vyhrať etapu na španielskej Grand Tour. Na Vuelta a Espaňa naposledy na najvyšší stupienok vyskočil pred šiestimi rokmi, kedy podobne z úniku opanoval štvrtú etapu. Clarke sa v záverečných kilometroch správal najmúdrejšie, hral mŕtveho chrobáka, neútočil a šetril sily. Jediné o čo sa staral bolo, že si dával pozor, aby mu ani jeden z jeho súperov neušiel. Potom nechal prehovoriť svoje zázračné nohy a bolo rozhodnuté o jeho len piatom profesionálnom víťazstve v kariére. 
 
Pelotón prišiel do cieľa skoro päť minút po víťazovi. Britský Sky dnes bojoval ako o život, ale aj tak silný tím sa môže niekedy prepočítať. Rudy Molard finišoval len osem sekúnd za Clarkom a keď Michal Kwiatkowski preťal cieľovú pásku, mohla celá Groupama - FDJ explodovať radosťou. Piata etapa tak poznala aj druhého víťaza. Ostatní favoriti na celkové víťazstvo prišli do cieľa v hlavnom balíku. Žiadne ďalšie zásadné zmeny v GC preto nenastali. Simon Yates, Emanuel Buchmann alebo Nairo Quintana si tak pohoršili o jedno miesto, ale pre nich bolo dôležité, že dnes nemuseli bojovať navzájom. Všetci lídri sa dnes snažili oddýchnuť si po zúrivom včerajšku.  
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Clarkea (víťaz)
"Je to úžasné. Odkedy som tu naposledy vyhral etapu, pracoval som tvrdo na sebe a nedarilo sa mi to zopakovať. Dlho mi trvalo dostať sa naspäť do formy. Ani dnes som si nebol istý, či sa mi podarí to zopakovať. Vedel som, že mám dobré nohy, no ked ste v úniku s toľkými ľudmi, spoluprácia nie je nikdy dosť dobrá. Ako sme videli, víťazný pohyb sa udial v zjazde. Bolo ťažké vybrať si, musel som sa modliť, aby som robil tie správne kroky. vyrastal som na dráhe od patnástich rokov, bolo to ako dráhové pretekanie. Poznám De Marchiho rýchlosť, ale bola to dlhá etapa. Je ťažké šprintovať s takou únavou. Ked Mollema zaútočil, mal som kŕče, ale aj tak som sa zaprel a pokračoval. Veľmi som sa bál, že nás zozadu chytia, ale v podobnej situácii musíte byť chladní ako ľad. musíte byť odhodlaný prehrať a vyhrať, ja som bol a finišoval som prvý."
 
 
Výsledky
1. CLARKE Simon EF Education First - Drapac link ikonka 4:36:07 100
2. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00 40
3. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 00:00 20
4. VILLELLA Davide Astana Pro Team link ikonka 00:08 12
5. DE TIER Floris Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:08 4
6. MOLARD Rudy Groupama - FDJ 00:08  
7. MONFORT Maxime Lotto Soudal link ikonka 01:58  
8. LASTRA Jonathan Caja Rural - Seguros RGA 02:00  
9. PELLIZOTTI Franco Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:00  
10. KUDUS Merhawi Team Dimension Data link ikonka 02:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MOLARD Rudy Groupama - FDJ 18:27:20 20
2. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 01:01  
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 01:08  
4. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:11  
5. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 01:13  
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:26  
7. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:31  
8. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 01:34  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:34  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:38  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 133,7 km - Alto de Órgiva: dĺžka 4 km; sklon 7 %
2 20 26,7 km - Alto de Marchal: dĺžka 10,8 km; sklon 4,1 %
 
 
Krátke preview etapy:
Ani piaty deň nebude oddychový. Organizátori vymysleli etapu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou nebude patriť šprintérom, takže je veľmi otázne, či sa tím Sky uťahá v tvrdom boji s únikom. Nebude mať na to dôvod. Určite budú radi, ak sa vpredu objaví skupina, kde nebude nikto vysoko v poradí, no aj keby tam bol niekto s menšou stratou, asi im to príliš žily trhať nebude. Reálna situácia ukáže. Ak máme hľadať víťaza z úniku, je náročné predpokladať, kto sa v ňom objaví. Mohol by tam byť Thomas De Gendt, Gianluca Brambilla, Dylan Teuns, Tiesj Benoot či Gorka Izagirre. To sú také typy jazdcov, ktoré sa pchajú dopredu, keď ich tím či oni sami už nemajú šancu v poradí, no majú kvalitu na to, aby sa pobili o etapu.
Menej pravdepodobný scenár je, že Bora s Quick-Stepom budú veriť Saganovi s Vivianim a dvojkovým stúpaním prevedú pelotón v takej rýchlosti, že sa udržia a únik to až na pásku neudrží. To by ale musela byť malá skupina. Naznačí to už štart etapy, kde bude jasné, či sa tieto tímy podieľali na réžii procesu tvorby úniku.
 
 
Krátky opis trasy:
Vo finále piateho dňa je pripravená jednoduchá koncovka, ale to neznamená, že o výhru musia bojovať šprintéri. Celý čas sa budeme pohybovať na kopcovitom profile, čo sťaží prácu v balíku pri kontrole utečencov, ale pre najrýchlejších jazdcov bude najväčšou hrozbou stúpanie Alto El Marchal, ktoré vrcholí len 26 kilometrov pred cieľom. Záverečný kopec môže byť lákadlom pre útočníkov, pretože po rýchlom klesaní zostáva do cieľa len desať kilometrov, a oslabený pelotón už nemusí mať dostatok kapacít, aby si poradil so silným atakom. Na konci tak očakávame tvrdý súboj o špurt okresaného balíka, rýchlostný koncovku môžu ohroziť pôvodní utečenci alebo neskorý útok. Posledný kilometer obsahuje dve ostré zákruty.