vuelta 18
4. 28.8. rovinata etapa ciel rovina Vélez-Málaga > Alfacar 161 km King
 
etapa 01
profil etapy, 3368 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Organizátori sa pred štartom pretekov dušovali, že v prvom týždni by sa mohol viackrát vymeniť držiteľ červeného dresu a dnes tu bola príležitosť na výmenu číslo dva. Michal Kwiatkowski ale zažíva výbornú sezónu a chcel robiť všetko preto, aby la roja ustrážil. Rozhodne si mohol veriť. Najväčším sokom mu bol Alejandro Valverde, ktorý celkovo strácal iba štrnásť sekúnd a spolu s bonifikáciami predstavoval hrozbu. Ostatní však už mali aspoň polminútové manko, takže na oko nepôsobili nebezpečne.
 
Uvažovalo sa aj o tom, že ak by sa vytvorila vhodná unikajúca skupina, Sky by ju mohol nechať na pokoji, no vzhľadom na rannú fázu pretekov sa nedalo čakať, žeby sa vpredu ukázali iba borci s veľkými stratami. Prekvapujúco sa únik vytvoril veľmi jednoducho. Žiadne tvrdé boje neprebehli. Len sa potvrdilo, že v pretekoch najvyššej ligy je to často jednoduchšie ako na podujatiach nižších kategórií, kde sa rýchlosť prvých hodín pohybuje na hodnotách 45-50 km/h.
 
Vpredu sme videli túto deväťčlennú skupinu: Ben Gastauer, Lars Boom a Nikita Stalnov (3x Astana), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Ben King (Dimension Data), Pierre Rolland (Education First), Oscar Cabedo (Burgos-BH), Luis Angel Mate (Cofidis) a Aritz Bagues (Euskadi).
 
V prvej hodine skupina prekonala iba 41 kilometrov a pelotón za ňou strácal štyri a pol minúty, takže bolo zjavné, že tempo je pomalé a všetci sa snažia zachovávať pokoj. Prvým stúpaním utorka bolo Alto de la Cabra Montés s parametrami 15,7 km a 5,9 %. Počas stúpania viedli pelotón jazdci Sky, nikam sa neponáhľali a náskok čelnej skupiny mierne stúpal. Dostal sa cez šesť minút.
 
Desať bodov do vrchárskej súťaže si vybojoval Luis Angel Maté z Cofidisu. Španiel túto súťaž viedol už pred etapou s 24 bodmi, takže si svoju pozíciu vylepšil. Druhého v súťaži Pierra Rollanda ošpurtoval aj Ben Gastauer, a tak medzi Matém a Rollandom bol po novom už 18-bodový rozdiel.
 
Ako sme písali vyššie, v skupine sa logicky objavili aj ľudia, ktorí nemali veľkú stratu v celkovom poradí. Ben King v prvých troch etapách nakúpil 4:33 a Ben Gastauer 5:06. Títo dvaja teda najviac ohrozovali Kwiatka. A keďže sa ich náskok zvyšoval a dostal aj cez osem minút, partia sa snažila pracovať zodpovedne, cítila šancu, hoci cieľový kopec bol veľmi náročný a mohol odstrániť aj šesť až desať minút náskoku.
 
Zaujímavé je, že vpredu bol Lars Boom, ktorý mal v predchádzajúcich dňoch žalúdočné problémy a už novinárom avizoval aj odstúpenie. Dnes sa ale zdalo, že ide bez problémov. Naopak, Oscar Cabedo už nevyzeral dobre a osmička súperov vpredu ho už chvíľami trhala. Pomohla mu ľahká časť etapy v predposlednej hodine. Aj tento úsek ale ukázal, aký je to zradný šport. Tvrdo na zemi sa ocitol Ian Boswell z Kaťuše a vyzeralo to preňho na veľmi ťažký záver etapy.
 
S blížiacim sa záverom šanca unikajúcej skupiny rástla a keďže ľudí zo Sky nemal záujem nikto nahradiť na čele balíka, zdalo sa, že sa o triumf pobijú jazdci vpredu, ale otázkou ostalo, čo bude s červeným dresom. Kingovi nie sú kopce cudzie, mohol prekvapiť. Pred kopcom bola šprintérska prémia aj s tromi bonifikačnými sekundami. Získal ju práve King.
 
Vpredu to už vyzeralo veľmi nádejne, a tak sa útočilo, každý tam chcel mať menej ako osem súperov. Vytvorila sa trojka King - Stalnov - Wallays. Belgičan ale vydržal iba kilometer v stúpaní a nabudená dvojka ho utrhla. Puerto de Alfacar mal dĺžku 12,4 km a sklon 5,4 %. Už prvé kilometre kopca naznačili, že Kwiatek by mal udržať, pretože sa tempa ujal Movistar a razantne sa zrýchlilo. Desať kilometrov pred páskou sa odstup stenšil na niečo vyše sedem minút. Kingov virtuálny náskok klesol pod tri minúty.
 
Kingov problém bol, že Kazach Stalnov mu veľmi nechcel striedať. Uvedomoval si, alebo mal také pokyny, že King kvôli celkovému poradiu musí ísť a nemá priestor na taktizovanie. Za nimi sa ale driapal hore veľmi skúsený Rolland, a tak aj belasý borec občas prestriedal a psychologicky trošku pomohol Kingovi. V balíku prevzali iniciatívu jazdci LottaNL-Jumbo a odstránili množstvo ľudí vrátane Ilnura Zakarina s Vincenzom Nibalim a Baukem Mollemom, ktorí definitívne na GT tento rok naplno svoj potenciál nevyužili, aj kvôli pádom. Zaujímavé ale bolo tiež to, že zo Sky tam ostal iba vedúci muž poradia, žiadny De La Cruz, Hart či Henao.
 
Vpredu sa už tri kilometre pred dojazdom rozplynula Kingova šanca na červený dres, no morálka mu neklesala a spolu so Stalnovom predvádzali životný výkon. Rolland sa nie a nie dostať k nim. Vzadu prišiel po parádnej práci žltého Lotta atak Simona Yatesa. Boli sme zvedaví, či to bude symbolika, alebo starý-dobrý Simon z Gira. Po chvíli skúsil zareagovať Valverde, ale nikto mu nepomáhal, a tak Brit ostával vpredu. Mal šancu aj na la roja. Potreboval ale viac ako pol minúty.
 
Tristo metrov pred páskou sa dopredu prirútil Rolland, ale keď to jeho súperi videli, už začali špurtovať a Ben King jasne zdolal Nikitu Stanlova. Pierre Rolland napokon záver vypustil, dobiehanie ho stálo priveľa síl. Za piate miesto si ešte dva body do vrchárskej súťaže pripísal Luis Maté.
 
Simon Yates (Mitchelton) dorazil na pásku s mankom 2:48 a čakal ako to bude za ním. Keď sa obzrel, videl špurtovať Emanuela Buchmanna (Bora), ktorý výborne zvládol záver a získal na súperov 25 sekúnd. Za nimi ešte finišoval Miguel López (Astana) a potom si zašpurtoval Alejandro Valverde (Movistar) už s mankom 3:13. Michal Kwiatkowski (Sky) doviedol partiu favoritov s odstupom 3:15 a tesne ubránil červený dres. Zvládol to veľmi skúsene, lebo neplytval silami a nechal si iba jeden náboj v závere na špurt, no Buchmanna napokon od la roja delilo iba sedem sekúnd, desať zaostáva Yates. Peter Sagan prišiel do cieľa v skupine s mankom 18:35.
 
Podľa očakávania sme sledovali veľmi zaujímavú cyklistiku s bojom na dvoch frontoch. Ben King ešte na pretekoch WT nevyhral a dokonca celý tím Dimension Data tento rok v kolónke triumfov živorí. Okrem Dubaj Tour, Tour of the Alps, Tour of Norway a dvoch národných šampionátov nemali iné víťazstvo. Dnes to konečne vyšlo. Pozoruhodný výkon podal aj neznámy domestik Nikita Stalnov, ktorý je na druhej Grand Tour a v kariérnych palmares nemá prakticky nič zásadné. Obaja dokázali poraziť zvučnejších ľudí ako Rolland.
 
 
king 18 ilustrak dddf
Ben King (© Dimensions Data / StiehlPhotography)
 
 
Skupina favoritov priniesla veľmi zaujímavý súboj najmä vďaka tomu, že narozdiel od Tour sa mašina Sky rozpadla už v úvode kopca, a to znamenalo priestor pre živelnú cyklistiku a hoci LottoNL šlo nad očakávania dobre, prišli ataky a pred skupinou s menším náskokom došli až štyria ľudia. V celkovom poradí sa tak veľa pretekárov poprehadzovalo. Okrem Kwiatka neostal na svojej pozícii nikto a keďže je medzi prvou štvoricou iba dvanásť sekúnd, bude to naďalej veľmi zaujímavé aj v ľahších etapách.
 
Ukázalo sa, že Yates, Buchmann, López, Valverde, Quintana, Pinot, Kruijswijk či Urán sú na tom veľmi dobre a súboj o celkový triumf je otvorený zhruba pre dvanásť ľudí. Dnes ale nakupovali Carapaz, G. Izagirre, Zakarin, Mollema, Nibali, Hart, Meintjes, Formolo, a tak sa zdá, že sú mimo. Otázkou je forma Arua, ktorý tam visel na vlásku a ešte viac De La Cruza, ktorý má viesť Sky, ale v čase najväčšieho lámania skupiny z nej vypadol. Hoci sa po dvoch minútach vrátil späť, lídrovsky nevyzeral. V celkovom poradí stráca na poľského kolegu už 53 sekúnd a z top favoritov je zatiaľ posledný. Samozrejme, ešte sa toho veľa zmení. Pekne sa držia Gallopin či Mas, obaja v najlepšej desiatke.
 
Dnes už prvý raz z Vuelty kolegovia Grežďová a Janoťák pripravujú súhrn reakcií...
 
 
Výsledky
1. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 4:33:12 100
2. STALNOV Nikita Astana Pro Team link ikonka 00:02 40
3. ROLLAND Pierre EF Education First - Drapac link ikonka 00:13 20
4. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 01:08 12
5. GASTAUER Ben Ag2r La Mondiale link ikonka 01:39 4
6. WALLAYS Jelle Lotto Soudal link ikonka 01:57  
7. CABEDO Óscar Burgos - BH 02:24  
8. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 02:48  
9. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 02:50  
10. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 03:07  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 13:47:19 20
2. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:07  
3. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:10  
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:12  
5. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:25  
6. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:30  
7. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:33  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:33  
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:37  
10. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 00:42  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KWIATKOWSKI Michał Team Sky link ikonka 46
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 33
3. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 29
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 36
2. ROLLAND Pierre EF Education First - Drapac link ikonka 20
3. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 12
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 94,7 km - Alto de la Cabra Montés: dĺžka 15,7 km; sklon 5,9 %
ciel1 20 Cieľ - Puerto de Alfacar: dĺžka 12,4 km; sklon 5,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Vuelta začala veľmi zaujímavým prvým týždňom a vrchári sa už na druhý deň otestovali v špurte do kopca. To bol menší predkrm pred dnešným cieľovým stúpaním na Puerto de Alfacar. Tu sa už jednoznačne ukáže, kto má akú formu a tí, ktorí stratia drahocenný čas, budú mať boj o tie najvyššie priečky veľmi sťažený. Nepredpokladáme ale veľké rozdiely medzi favoritmi, skôr uvidíme ale kto sa ako cíti. Bude to aj poľovačka na la roja Michala Kwiatkowskeho. Poliak bude musieť ukázať, čo v ňom z GC potenciálu ostalo. Alejandro Valverde je jednoznačne kandidátom číslo jeden na jeho prezlečnie. Je však otázkou, či bude Sky alebo Movistar túžiť po etape a nenechá ju úniku. Ak by sa tak stalo, v tejto fáze pretekov je mimoriadne náročné tipovať, kto z čelnej skupiny by mohol uspieť. Forma jednotlivých ľudí je veľmi otázna. V každom prípade očakávame skvelé divadlo.
 
 
Krátky opis trasy:
Kopcovitý ráz na juhu krajiny sa využije aj v štvrtej etape, dve stúpania prvej kategórie znovu vyzvú na javisko vrchárov. Puerto de la Cabra nemá náročné gradienty, jazdcom bude komplikovať život len jeho dĺžka. Potom sa dostane pelotón na pokojný úsek, pod cieľový kopec prídu hlavní aktéri bez väčších komplikácii. Ani Sierra de la Alfaguara nestraší prudkými sklonmi, striedajú sa tu mierne pasáže s prevýšením do šiestich percent, a to nie je vhodné na selekciu. Presne v polovici sa nachádzajú maximálne sklony, ale favoriti môžu vyčkávať až do záveru, štyri kilometre pred vrcholom sa objaví ťažký úsek s desiatimi percentami, ale následne priemerný sklon opäť povolí, čo môže spôsobiť, že na páske uvidíme špurt malej skupiny.