19. 14.9. rovinata etapa ciel rovina Lleida > Andorra 154 km Pinot
 
etapa 01
profil etapy, 2618 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Tvrdé finále podujatia obstará Andorra a cyklisticky prajná krajina najskôr zaviedla pelotón na dlhé stúpanie Coll de la Rabassa, ktoré bude jedinou výzvou devätnásteho dňa. Ale o to náročnejšou. Je zaujímavé, že organizátori označili dnešnú etapu za rovinatú.
                               
Na štarte nefiguroval Lukas Pöstlberger z Bory. Rovinatý vstup do etapy, ktorá je zakončená ťažkým kopcom, býva vždy dramatickou záležitosťou, komu z kvalitných vrchárov sa podarí skočiť do úniku. A inak tomu nebolo ani tentoraz, na brejk sa čakalo veľmi dlho. Videli sme množstvo pokusov, ale nebolo jednoduché usadiť sa na čele pretekov. Trvalo až štyridsať kilometrov, kým sa dostali dopredu traja jazdci. Úspešný pohyb predviedli Michal Kwiatkowski (Sky), Simon Clarke (EF Education) a Amanuel Ghebreigzabhier (Dimension Data). V balíku však išiel veľmi rýchlo Movistar a vedúca trojica nemala nič isté.
 
Ataky pokračovali, a keďže náskok brejku bol nízky, Clarke sa vrátil späť do pelotónu. A to bol signál pre ďalších jazdcov, aby sa vydali na čelo pretekov. Deväťdesiat kilometrov pred cieľom boli všetky pokusy eliminované a začínalo sa od začiatku. Potom to skúšali Zakarin, Rolland, Henao a opäť Kwiatkowski, ale Movistar pristupoval k dnešnej etape nekompromisne a nechcel pustiť dopredu silnú skupinu. Zdalo sa, že Alejandro Valverde si trúfa na bonusové sekundy na vrchole La Rabassa.
 
Nový pokus predviedli Benjamin Thomas (FDJ), Tom Van Asbroeck (EF Education) a Jonathan Castroviejo (Sky). Medzitým Quick-Step Floors oznámil, že z pretekov odstúpil Laurens de Plus. Odpojenie sa spomínaných troch jazdcov konečne upokojilo situáciu v pelotóne a Movistar mohol byť spokojný, že dopredu sa nedostali nebezpeční jazdci. Ale potom sa vrátil späť do balíka Van Asbroeck, čo mohlo všetko zmeniť.
 
Movistar sa dnes prezentoval agresívnou jazdou, ktorá mala za cieľ čo najviac unaviť favoritov na titul pred cieľovým kopcom a uchovať šancu pre Valverdeho, aby mohol sa presadiť aj v etape. Castroviejo s Thomasom zostávali na čele pretekov, v pelotóne panoval pokoj zbraniam. Španielska zostava diktovala tempo aj naďalej, vedúca dvojica získala len malý náskok, ale všetci vedeli, že Castroviejo a Thomas nemajú šancu na cieľovom kopci. Movistar dokonca využil veterné podmienky, aby približne tridsať kilometrov pred cieľom rozdelil balík a nechal za sebou aj Simona Yatesa, ale táto hrozba nebola napokon vážna a všetko sa spojilo. No táto príhoda ukázala, že španielsky celok je na dnes perfektne pripravený.
 
Na začiatku cieľového kopca Castroviejo a Thomas boli chytení a Movistar sa snažil ešte viac vyšperkovať svoju aktivitu. Movistar využíval ťažké úseky v úvode La Rabassa a na čele pretekov zostávalo čoraz menej cyklistov. Potom sa pustil do práce Lotto - Jumbo, aj Steven Kruijswijk chcel uspieť v tejto etape.
 
Trinásť kilometrov pred cieľom zaútočil Quintana a na jeho aktivitu zareagoval iba Kruijswijk a dvojica si vybudovala menší náskok. Za nimi ťahal Mitchelton, rozdiely zostávali malé. Drámu ešte viac umocnil Pinot, ktorý sa dostal na čelo pretekov, a trojica začala silnejšie tlačiť do pedálov. Simon Yates sa však nenechal vyplašiť a dobehol si vedúcu skupinku. Na tento odvážny pohyb potom musel reagovať v druhej skupine Movistar a Valverde.
 
Preto sa Quintana vrátil k Valverdemu a snažil sa mu pomôcť eliminovať vedúcich jazdcov. Vpredu ťahal perfektne najmä Simon Yates, ktorý vyzval do spolupráce aj Pinota s Kruijswijkom. Britský jazdec dokázal získať na Valverdeho aj pol minútu a zahralo mu do kariet aj to, že Quintana dostal defekt vo veľmi zlom čase. Štyri kilometre pred vrcholom strácal Valverde na červený dres už jednu minútu a vedúca trojica stále upaľovala. Na kopci si dobre viedol aj Kelderman, vo Valverdeho skupine sa pozerali na silný výkon Yatesa, Pinota a Kruijswijka takisto López a Mas. Druhá skupina už nemala energiu, aby niečo urobila s výsledkami etapy, aj keď pred cieľom ešte dokázala zrýchliť. No Valverde nemal dobrý deň.    
 
Po skvelom výkon vedúcej trojice na cieľovom kopci bojovali o etapovú výhru Simon Yates a Thibaut Pinot, Steven Kruijswijk im nestíhal kilometer pred vrcholom. Druhé víťazstvo na podujatí vybojoval Thibaut Pinot, ale v cieli bol maximálne spokojný aj Simon Yates. Vo výbornom svetle sa ukázal aj tretí Kruijswijk a na štvrtej priečke skončil Urán, spolu s ním preťali pásku s mankom 52 sekúnd aj López a Mas. Valverde stratil 1:12.
 
Andorra ponúkla parádnu jazdu už počas devätnástej etapy, aj keď obsahovala iba jedno stúpanie. Celý deň sa zdalo, že Movistar to má všetko výborne pripravené, aby dostal do problémov Simona Yatesa, ale opak bol pravdou. Britský jazdec na nič nečakal na cieľovom kopci, aj keď sa ocitol v nepríjemnej pozícii po Quintanovom útoku, a sám vyrazil dopredu takmer desať kilometrov pred vrcholom. Tento odvážny atak sa napokon ukázal ako jeden z najdôležitejších momentov celej Vuelty, pretože Yates v cieli získal značný čas na všetkých svojich súperov. Nielenže neukázal na konci podujatia žiadnu slabosť, ale konkurenciu dnes zaskočil perfektnými nohami a veľkou gurážou. Pred zajtrajšou previerkou to nemohlo pre neho dopadnúť lepšie, ale nechajme sa prekvapiť, či dnes neminul príliš veľa energie.
 
Hrdinom etapy sa stal aj Thibaut Pinot, ktorý sa presadil podobným spôsobom ako na Covadonge. Obidva jeho víťazné zárezy mali jedno spoločné, že zaútočil v skupine favoritov a na jeho pohyb nereagovali ostatní favoriti. Francúzsky jazdec tu predvádza jedny zo svojich najlepších vrchárskych výkon v kariére. Steven Kruijswijk sa konečne dočkal tempárskych kopcov a hneď sa to snažil využiť. Aj keď nemá takú formu ako Yates, silným výkonom si vylepšil pozíciu v klasifikácii a konečné pódium je čoraz reálnejšie.
 
Obrovské sklamanie muselo panovať v Movistare. Španielska zostava si celý deň pripravovala pozíciu na útok na červený dres a všetko vyzeralo dobre ešte vtedy, keď atakoval Quintana, ale akonáhle sa zdvihol zo sedla aj Simon Yates, museli sa postaviť pred krutú realitu. Britský cyklista bol veľmi silný a s tým asi nepočítali na štarte dnešnej previerky. Takže nie oni zatlačili na Yatesa, ale líder pretekov ich dostal do veľmi nepríjemnej pozície, keď pomohol odhaliť slabosť ich najsilnejších jazdcov. Alejandro Valverde jednoducho nemal energiu, aby niečo vymyslel vo finále, a Nairo Quintana nejazdí vo svojej najlepšej forme. Na zajtrajšiu ťažkú etapu musia vymyslieť správnu taktiku, lebo ďalšie zaváhanie ich môže obrať aj o stupne víťazov.
 
Na La Rabassa sme márne čakali na veľkú akciu zo strany Miguela Lópeza a Enrica Masa, obaja sa zdvihli zo sedla len tesne pred vrcholom a museli sa prizerať, ako im uniká najmä Steven Kruijswijk. Zvolili opatrný prístup, možno sa obávali zajtrajšej etapy. Jeden zo svojich najlepších výkonov edície predviedli Rigoberto Urán a Wilco Kelderman, pekne bojoval aj Tony Gallopin, ktorý chce veľmi uspieť v Top 10.
 
Simon Yates si vytvoril výbornú pozíciu na čele poradia pred nevyspytateľnou horskou etapou, ale najdôležitejšie je to, že stále pôsobí veľmi isto. Alejandrovi Valverdemu sa vzdialil červený dres a uvidíme, ako sa pripraví na zajtrajší jazdu, pretože Kruijswijk, López a Mas sa budú chcieť predrať na stupne víťazov. Peter Sagan stratil v cieli 26 minút.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Thibauta Pinota (víťaz)
"Táto výhra je čerešničkou na torte pri mojom účinkovaní na Vuelte. V stredu som sa necítil dobre, ale dnes som znovu vytiahol svoje najlepšie nohy. Chcel som si túto etapu užiť a niečo vyskúšať. Naozaj som chcel zaútočiť ďaleko pred cieľom. Myslím si, že Simon Yates veľmi dobre pozná tento kopec, preto si vybral správne miesto na útok. Vedel, čo robí."
       
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (líder GC)
"Cítil som sa dobre, keď som zaútočil. Ako tím sme znovu jazdili fantasticky. Jack Haig udával tempo v skupine a Adam bol vždy so mnou a bol pripravený mi pomôcť, ak by som sa vrátil späť po mojom ataku. Stále mám rešpekt pred zajtrajšou etapou. Čo sa stalo v jeden deň, nemusí platiť v tom nasledujúcom. Preto som veľmi ostražitý a chcem zostať koncentrovaný. Ale dnešný úspešný deň si chcem trochu aj užiť. Musím sa poďakovať Thibautovi. Mohol len spokojne sedieť na mojom kolese, ale pomáhal mi, a na takéto veci len tak rýchlo nezabudnete."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Stevena Kruijswijka (3. miesto GC)
"Keď zaútočil Quintana, požiadal som Bennetta, aby ho nasledoval, a podarilo sa nám vytvoriť si medzeru. Potom k nám prišli Pinot a Yates, ktorí začali ťahať, čo mi vyhovovalo, lebo ja som už nemohol ísť rýchlejšie. Na konci som mal problémy s nadmorskou výškou, ale dopadlo to pre mňa dobre. Pred etapou sme sa rozprávali v tíme, že cieľový kopec nie je taký ťažký a že favoriti môžu finišovať pri sebe. Ale sme na konci tretieho týždňa a stať sa môže všetko. Aj zajtra a v tej krátkej etape nebude mať nikto nič isté. Myslím si, že Movistar pôjde do veľkej ofenzívy."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho (2. miesto v GC)
"Bol to pre mňa veľmi ťažký deň. Chceli sme vyhrať etapu, ale niekedy to jednoducho nevyjde. Moji súperi boli silnejší ako ja, musím to prijať. Snažili sme sa, ale stratili sme nejaký čas, no stále sa nachádzame na druhom mieste v poradí, stále je o čo hrať. Najskôr som využil Carapaza, aby stiahol Yatesa, ale britský jazdec bol veľmi rýchly. Potom mi pomohol Quintana, ale napriek tomu som finále nezvládol. Vaše telo niekedy neodpovedá tak, ako si želáte. Červený dres sa nám teraz vzdialil, ale neuspokojíme sa s tým. V sobou sa môže stať všetko. Môžete získať veľkú časovú výhodu, alebo všetko stratiť."
 
 
Výsledky
1. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 3:42:05 100
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:05 40
3. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:13 20
4. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 00:52 12
5. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:52 4
6. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 00:52  
7. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:03  
8. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 01:12  
9. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 01:15  
10. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:49  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 76:44:41 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 01:38  
3. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:58  
4. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 02:15  
5. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 02:29  
6. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 04:01  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 05:22  
8. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 05:29  
9. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 06:30  
10. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 07:21  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaCieľové stúpanie La Rabassa
 
 
 
Kopce na trase etapy:
ciel1 20 Cieľ - Coll de la Rabassa: dĺžka 17 km; sklon 6,6 %
 
 
Krátke preview etapy:
Obávaná Andorra má potenciál, aby zamiešala poradím aj na vedúcich priečkach v poradí. Náhla zmena rytmu na cieľovom kopci bude tvrdou previerkou pre všetkých favoritov a zároveň ideálnym miestom na to, aby tu niektorí z nich za pomoci spolujazdcov dostali súperov pod tlak. Takáto ponuka sa javí výborne pre Astanu, ktorá dokáže v kopcoch pritlačiť na konkurenciu, aby potom López zaútočil. Kazašský celok dostane na začiatku La Rabassa ideálny priestor, aby dostal konkurentov do defenzívy, a následne  sa spoliehal na to, že Miguel López dokáže vytvoriť selekciu. Kolumbijský cyklista chce finišovať na stupňoch víťazov, preto musí útočiť, a takýto dlhý kopec vo vysokej nadmorskej výške nemôže odmietnuť. Strategická hra sa odohrá medzi Mitchelton – Scott a Movistarom, v zostávajúcich dvoch dňoch môžu rozhodovať len maličkosti. Simon Yates si potrebuje uchovať čo najvyššie sebavedomie pred dvadsiatou etapou, ktorá bude jeho najväčšou výzvou na Vuelte, nechajme sa prekvapiť, či La Rabassa odhalí jeho prípadné slabnutie. Finále na Balcón de Bizkaia mu úplne nevyšlo. Alejandro Valverde asi nedúfal, že pred Andorrou sa bude pohybovať tak vysoko v poradí a že bude mať šancu myslieť aj na celkový triumf. Teraz mu veľmi pomôžu jeho skúsenosti, aby si správne rozložil sily na obidva dni, ale o všetkom bude rozhodovať predovšetkým jeho výkonnosť. A tá je nesmierne vysoká. Spolu s Yatesom majú výbornú koncovku a silný špurt do kopca, takže ak obidvaja prežijú najťažšie úseky cieľového kopca na vedúcich priečkach, uvidíme zaujímavý súboj o každú jednu sekundu. V prospech španielskeho cyklistu môže zahrať faktor Quintana, z ktorého by sa mohla stať jeho veľká opora v Andorre.
 
Na tretí týždeň sa tešil Enric Mas a treba povedať, že právom. Mladý pretekár sa cíti výborne a pôsobí sebavedome, preto bude pripravený bojovať o tie najvyššie méty. Súboj o pódium nevzdáva ani Steven Kruijswijk, ktorému by mal sadnúť takýto dlhý kopec, i keď nedisponuje takým zrýchlením, ako väčšina jeho súperov. Bude zaujímavé sledovať, kto sa dostane do úniku, pretože úvodná časť etapy prebehne na rovine, a to vždy nesadne dobrým vrchárom, ktorí majú kvalitu, aby sa presadili na takomto cieľovom kopci pred pelotónom. Thibaut Pinot môže zopakovať rovnaký scenár ako na Covadongr, keďže už nepredstavuje veľkú hrozbu pre pódium, a budeme zvedaví, či sa rozbehnú k dobrému výkonu Urán alebo Nibali. 
 
 
Krátky opis trasy:
Pretekári sa nenápadne objavili pred Andorrou a horské finále pretekov v tejto kopcovitej krajinke udrží v strehu každého cyklistu až do samého konca. V devätnástej etape obstará lezeckú pohotovosť stúpanie Col de la Rabassa. Jednoduchý profil zakončený jediným stúpaním vedúcim do nadmorskej výšky dvetisíc metrov môže znamenať pohromu pre nepripravených jazdcov, nie každý musí zvládnuť náročný nástup cieľového kopca. Stúpanie La Rabassa je najťažšie na začiatku, úvodných päť kilometrov obsahuje aj dvojciferné sklony a prevýšenie sa pohybuje v okolí deviatich percent. Potom bude nasledovať 7-percentný úsek, ale na posledných siedmich kilometroch povolí náročnosť a cyklisti dôjdu na vrchol na piatich-šiestich percentách. Nechajme sa prekvapiť, či tu hlavní favoriti rozpútajú veľkú bitku o pozície v GC, alebo budú šetriť energie na nasledujúci deň, ktorý bude patriť k tým najťažším v celej sezóne.
 
 
etapa 19 kopec
profil cieľového kopca (© lavuelta.com)