vuelta 18
3. 27.8. zvlnena etapa ciel rovina Mijas > Alhaurín de la Torre 178 km Viviani
 
etapa 01
profil etapy, 2530 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Aj na trase tretej etapy sa nachádzalo niekoľko stúpaní, no podľa predpokladov koncovka dnešného dňa už mala patriť najrýchlejším mužom v pelotóne. Spomedzi nich mal aspoň na papieri najlepšiu formu Elia Viviani, ktorý prišiel na španielsku Grand Tour z Hamburgu. Jeho najväčšími vyzývateľmi dnes mali byť Giacomo Nizzolo, Nacer BouhanniDanny Van Poppel a samozrejme Peter Sagan.
 
Svoju stopu v príbehu tretej etapy bezpochyby zanechali účastníci celodenného úniku. Aj napriek veľkému hladu šprintérov dnes prejavilo záujem o únik veľa pretekárov. Nakoniec sa doň dostali až šiesti cyklisti. Menovite Nans Peters z AG2R La Mondiale, Pierre Rolland z EF Education First - Drapac, Jordi Simón z Burgos - BH, Antonio Molina z Caja Rural - Seguros RGA, Luis Angel Maté z Cofidis Solutions Crédits a Héctor Sáez z Euskadi - Murias. 
 
Na podujatí Vuelta a Espaňa hrá dôležitú rolu tiež počasie. Málokedy sa stane, žeby pretekári museli bojovať s dažďom alebo búrkami. Zlé poveternostné podmienky nehrozili ani dnes. Podľa predpovedí malo byť na trase pretekov slnečno a príjemných 23 stupňov. Ani silný vietor sa neočakával, jeho rýchlosť mala byť 10 km/h. Dokonca v úvode pretekov fúkalo cyklistom do chrbtov. 
 
Možno aj preto sa išla prvá hodina veľmi rýchlo. Aj napriek dlhému stúpaniu Puerto del Madroño (20 km - 4,9 %) priemerná rýchlosť pretekárov v úniku bola vyššia ako 37 km/h. Práve v tomto kopci si vytvorila šesťčlenná skupinka vpredu najväčší náskok v priebehu celého dňa. Na vrchole bola medzera medzi čelom a pelotón tesne pod štyri minúty. Prvý kopec v itenerári dnešného dňa bol ohodnotený ako prémia prvej kategórie. Desať bodov si tu pripísal Maté (Cofidis), šesť Rolland (EF Education) a štyri Peters (AG2R). 
 
Prvú časť dňa v hlavnom balíku pracovali len jazdci tímu Sky a Quick-Stepu Floors. Belgičania chceli mať všetko pod kontrolou, keďže ich líder, Viviani, bol dnes najvážnejším kandidátom na víťazstvo. Zaujímavým faktom však bolo, že naposledy, kedy etapa španielskej GT začínala v meste Mijas, na konci dňa zdvíhal ruky nad hlavu Sagan. Bolo to presne pred troma rokmi. Pekné spomienky na tento kraj má aj Bouhanni. 
 
Medzi oboma horskými prémiami sa nič významné nestalo. Na všetkých frontoch sa pokračovalo v načatej práci. Utečenci sa snažili udržať si čo najväčší možný náskok, pelotón sa snažil čelnú šesticu držať na dostrel. V týchto okamihoch sa medzera medzi oboma skupina zmenšila, ale pre Rollanda (EF Education) a jeho celodenných kolegov sa nejednalo o nejakú príliš tragickú stratu. 
 
Ani posledná Grand Tour v sezóne sa nezaobišla bez problémov. Vo včerajšej etape dvaja cyklisti nestihli prísť do cieľa v časovom limite. Lars Boom z Lotto NL - Jumbo a Julien Duval z AG2R La Mondiale prišli do cieľa šesť sekúnd po ňom. Rozhodcovia však oboch pretekárov omilostili a obaja tak mohli na Vuelte pokračovať. Boom sa však na štart dnes už nepostavil, aspoň podľa dostupných informácii z oficiálneho zdroja pretekov. Iné zdroje uvádzali, že Holanďan je stále v hre. 
 
Po prvej polovici dňa len málokto mohol byť spokojný s dnešným dňom. V celom štartovom poli sa však našlo jedno meno, ktoré už na druhom hodnotenom stúpaní mohlo skákať od radosti. Bol ním utečenec Maté (Cofidis), ktorý dnes nosil tričko pre najlepšieho vrchára. Španielsky cyklista zobral plný bočet podov tiež na kopci Puerto del Viento a upevnil si tak líderskú pozíciu vo vrchárskej súťaži. Druhý na prémii a aj v boji o kráľa hôr, Rolland (EF Education), po tretej etape stráca na Matého už 12 bodov. 
 
Na vrchole Puerta del Viento (10 km - 3,3 %) mala vedúca skupina k dobru dve a pol minúty. Potom prišiel technicky náročný zjazd, kde sa nožnice medzi ňou a pelotónom trošku pootvorili. Nič na tom nezmenil ani problém, ktorý postihol práve jazdca EF Education First - Drapac. Rolland sa v jednej prudšej zákrute oprel o niečo, čo pripomínalo zvodidlá, ale našťastie nespadol. Aj ostatní členovia úniku prežili zjazd bez ujmy na zdraví.   
 
Po bufete došlo k výraznej zmene. Šestica vpredu spomalila a hlavný balík sa priblížil na minútu. Quick-Step ale určite ešte nechcel utečencov dobehnúť a skoro okamžite na to reagovali jazdci belgického celku tým, že stiahli nohu z plynu. Novovzniknutá situácia nehrala do kariet pretekárom v čele. Hlavný rozhodca totiž vyhnal ich autá až za pelotón a svoje rozhodnutie dlho neodvolával.  
 
Nasledujúce minúty boli doposiaľ tie najnudnejšie v tohtoročnej edícii Vuelty. Žiaden boj, žiadna dráma, vôbec nič sa na trati nedialo. Jediným zaujímavým momentom bolo, keď si Simón (Burgos - BH) čítal zloženie energetickej tyčinky. Pritom mu ostatní piati členovia v úniku vôbec neušli. Aspoň pelotón to bral trošku vážnejšie, keďže náskok sa neustále zmenšoval. Do jeho čela vyslal svojho jazdca už aj riaditeľ BORA - Hansgrohe.  
 
Možno aj preto si Rolland (EF Education) povedal dosť, možno preto, že ho táto hra na mačku a myš už nebavila. Francúzsky vrchár od inkriminovaného momentu v zjazde už nemal ochotu príliš striedať a 55 kilometrov pred cieľom si vystúpil z úniku. Vpredu tak pokračovali len Simón (Burgos - BH), Maté (Cofidis), Sáez (Euskadi), Peters (AG2R) a Molina (Caja Rural). 
 
Skutočne preteky začali až 43 kilometrov pred páskou. Práve vtedy sa z pelotónu utrhli Jelle Wallays a Victor Campenaerts z Lotto Soudal, Alexis Gougeard z AG2R La Mondiale a Lukas Pöstlberger z BORA - Hansgrohe, ktorí sa dotiahli do čela. Novo-prichodiaci akoby nepotešili Jordiho Simóna z Burgos - BH, ktorý si okamžite nastúpil a vytvoril si minimálny náskok pred už skupinou prenasledovateľov. 
 
Odchod silnej štvorky nepotešil ani jazdcov v pelotóne. V ňom nastala doslova panika. Najmä skutočnosť, že do čela doskočil Campenaerts (Lotto Soudal) vystrašil nielen šprintérske tímy. Majster Európy z časovky v prípade úspechu mohol vyzliecť Michala Kwiatkowskeho z červeného, hlavne preto sa dopredu vrátili jazdci Sky, síce len na chvíľku. Kontrolu v závere etapy prenechali Quick-Stepu. 
 
Simón (Burgos) sa sám nevetral dlho, po pár kilometroch si uvedomil, že bude lepšie vrátiť sa k utečencom. Situácia na trati sa preto znovu zmenila. Prispel k tomu aj Wallays (Lotto Soudal), ktorý odovzdal pre svojho tímového kolegu všetko, čo v ňom bolo a potom sa z čela odpojil. Ďalšie minúty tvrdil muziku vpredu Campenaerts (Lotto Soudal) a s tým začali mať pomaly problémy ostatní členovia v úniku. 
 
Ako prvý z neho odpadol Peters (AG2R) a to ešte pred šprintérskou prémiou. Tam sa z víťazstva tešil jeho tímový kolega Gougeard, no žiadnu bitku o plný počet bodov nemusel zviesť. Veľké mená odpadávali aj v pelotóne. Kontakt s hlavným balíkom stratili Porte (BMC), Trentin (Mitchelton - Scott) a Sarreau (FDJ). 
 
Po poslednej prémii nasledoval technický zjazd, čo sa snažil vo svoj prospech využiť Campenaerts (Lotto Soudal). Belgičan však hneď v úvodnej zákrute spadol a definitívne si tak zhatil akékoľvek šance na úspech. Svoje prednosti v jazde dole kopcom ale predviedol Pöstlberger (Bora), ktorý urval z háku svojich súperov v úplnom čele. Rakúšan dokázal získať až dvadsať sekúnd.  
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo pádu Victora Campenaertsa
 
 
V úplnom závere etapy však proti nemu stáli nielen šprintérske tímy, ale aj celky s ambíciou na celkové víťazstvo, ktoré si chránili svojich lídrov. Pelotón na méte desať kilometrov pred páskou ťahali jazdci Movistaru. Rakúsky šampión svoj vopred prehraný boj ukončil šesť kilometrov pred koncom. O etapový vavrín sa tak mohli pobiť najrýchlejší muži v pelotóne, teda tí, ktorí z neho neodpadli. 
 
Trentin (Mitchelton - Scott) sa do balíka dokázal vrátiť a v závere mal dobrú pozíciu do šprintu. Ešte lepšie si ale viedol Viviani, ktorý sa pár stoviek metrov pred páskou nachádzal na výbornej piatej pozícii, za zadným kolesom Sagana. Ako prvý začal špurtoval Van Poppel, ktorý to skúsil na dlhý šprint, ale plán mu nevyšiel a len rozbehol talianskeho majstra. Vivianiho v záverečným metroch trápil Nizzolo, ale ten v internom talianskom súboji ťahal za kratší koniec. Pomyselné stupne víťazov doplnil držiteľ dúhového dresu.
 
 
etapa 03 dojazd bohfb
Záverečný špurt (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Elia Viviani tak pokračuje vo fantastických výsledkoch, ktoré v tejto sezóne dosahuje. Dnešné víťazstvo bolo jeho prvým ma španielskej Grand Tour a určite si ho zaslúžil. Talian dokázal naplno využiť výbornú prácu svojho tímu, ktorý režíroval priebeh etapy skoro po celý deň. Viviani potom už v koncovke stavil všetko na svoje nohy a treba uznať, že tie mal spomedzi všetkých šprintérov najrýchlejšie.  
 
Smutný nemusí byť ani Peter Sagan. Slovenský šampión síce v závere nemohol konkurovať Vivianimu, ktorý ho k tomu trošku zavrel, no tretie miesto je dobrá predzvesť toho, že špičková forma, ktorá zdobila Sagana v prvej polovici sezóny, sa pomaličky vracia. Veselí po treťom dni budú aj adepti na celkové víťazstvo. Nikto z nich nehlásil žiadne problémy, nikto z nich nespadol a dokonca niektorí rozbiehali svojich šprintérov ako napríklad Steven Kruijswijk. Tretia etapa preto nezmenila priebežné poradie v celkovej klasifikácii. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Eliu Vivianiho (víťaz)
"Bolo to krásne, na výkon môjho tímu opäť nemám slov. Je ťažké byť najsilnejším, lebo nikto nechce ťahať. Do konca veľkého stúpania ťahal už len Sky. Za nás celý deň šlapali Pieter Serry a mladý Kasper Asgreen. Hoci nebolo ľahké kontrolovať dnešnú etapu, veľmi sme ju chceli a vždy, keď sa na to takto svorne upneme, tak kontrolujeme 90 percent etapy. Včera sme boli s Laurensom de Plusom blízko, dnes sme sa sústredili ešte viac, no až do konca som nevedel, či bude víťazstvo naše. Tritisíc metrov so zvyšujúcim sa sklonom sa nešprintuje ľahko, no taká je Vuelta. Som šťastný, táto prekrásna sezóna pokračuje..."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Giacoma Nizzola  (2. miesto)
"Je super byť späť na tomto leveli. Bolo to už pár týždňov, keď som sa naposledy cítil dobre, asi až od Londýna. Teraz už môžem potvrdiť, že som opäť späť s dobrou formou. Je škoda, že nám ušlo víťazstvo, ale Viviani prežíva neuveriteľnú sezónu - dnes bol silnejší."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (3. miesto)
"Ďalšia ťažká a horúca etapa na Vuelte. Ešte nie som v top forme, ale cítil som sa trochu lepšie a vyskúšal šprintovať. Tím odviedol dobrú prácu, Lukas v posledných kilometroch spustil odvážny únik, ja som bol kolegami dovedený do finále a v šprinte som podal maximálny výkon, no ten Vivianiho bol najsilnejší."
 
 
Výsledky
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 4:48:12 100
2. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 40
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 20
4. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00 12
5. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00 4
6. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
7. MORKOV Michael Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
8. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
9. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:00  
10. VAN ASBROECK Tom EF Education First - Drapac link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 9:10:52 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:14  
3. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:25  
4. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 00:28  
5. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:30  
6. FELLINE Fabio Trek - Segafredo link ikonka 00:30  
7. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:32  
8. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:33  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:33  
10. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:35  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 132,6 km - Puerto del Madroño: dĺžka 20,1 km; sklon 4,9 %
3 20 93,2 km - Puerto del Viento: dĺžka 10 km; sklon 3,3 %
 
 
Krátke preview etapy:
Aj keď terén obsahuje niekoľko stúpaní, druhá časť etapy je pomerne jednoduchá, takže do súboja o výhru sa môžu konečne zapojiť šprintéri. Ich kolegovia dostanú na štarte jasné pokyny, aby nedopriali utečencom na úvodných kopcoch veľký náskok, aby sa mohli najrýchlejší jazdci v balíku pokojne pripraviť na hromadný dojazd. V poslednom čase jazdí vo výbornej forme Elia Viviani a taliansky borec bude chcieť hneď od začiatku potvrdiť svoje kvality. Zdatnými súpermi budú jeho krajania. Giacomo Nizzolo bude veľmi motivovaný dosiahnuť prvý triumf v sezóne na veľko podujatí a od Treku sa očakáva, že spoločne s Quick-Step Floors budú hlavnými ťahúňmi pri kontrole utečencov. Vhodný profil a koncovka čaká aj na Mattea Trentina, ktorý by privítal čo najnáročnejší vývoj etapy. Zvedaví budeme na Nacera Bohanniho, v akej forme a akom rozpoložení sa predstaví na španielskom podujatí. Dobré vyhliadky na etapový úspech majú Danny Van Poppel a talentovaný Simone Consonni. Hoci Peter Sagan nezvládol finále druhej etapy, v tej nasledujúcej sa môže ukázať jeho bojovnosť a majstrovstvo. Čakanie na šprintérsku koncovku môže stráviť nerušene v pelotóne, a potom predviesť svoju šikovnosť a pred páskou si vytvoriť čo najlepšiu pozíciu, ako to len on dokáže.
             
 
Krátky opis trasy:
Aj tretí deň zostáva pelotón v Andalúzii a najjužnejšia časť Španielska ponúkne do tretice rozdielny profil. Prvá šprintérska ponuka na podujatí znamená to, že najrýchlejší jazdci v balíku si musia najskôr poradiť so stúpaním prvej kategórie Puerto del Madroñ, potom sa vysporiadať so zvlneným profilom a vo finále zmobilizovať sily tak, aby na páske predviedli svoj maximálny výkon. Utečenci budú chcieť vyrobiť prekvapenie, ale sústredené šprintérske celky nebudú rozdávať darčeky takto skoro na podujatí. Finále v  Alhaurín de la Torre je priamočiare, bez nepríjemných zákrut, preto by mala na konci tretej etapy rozhodovať najvyššia rýchlosť.