vuelta 18
21. 16.9. rovinata etapa ciel rovina Alcorcón > Madrid 101 km Viviani
 
etapa 01
profil etapy, 240 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Na záver trojtýždňových podujatí to je už len o oslave a prestížnom víťazstve z poslednej etapy. Vuelta 2018 nebola iná. O všetko dôležitom, teda ak nerátame bodovačku, bolo už v podstate rozhodnuté, a tak prišlo na rad "popíjanie" a úsmevy na tvárach, na ktorých sme ešte včera mohli vidieť grimasy bolesti a snahy čosi napraviť. Simon Yates ale všetkým pokusom odolal a získal červený dres. Neuveriteľný výsledok nielen preňho, ale tiež pre celý jeho tím Mitchelton - Scott. A neuveriteľnú sezónu zažívajú aj britskí cyklisti. Všetky tri Grand Tours padli v tejto sezóne do ich rúk.

Na záver bola teda na pláne kratučká etapa z Alcorcónu do hlavnému mesta Španielska. Do Madridu. Jej úvod bol podobne ako vlani venovaný lúčiacemu sa pretekárovi. V roku 2017 si zažil svoju chvíľku na rozlúčku Alberto Contador, tento rok si ju vychutnal Igor Anton. Skúsený pretekár Dimension Data ukončil kariéru vo veku 35 rokov. Na Vuelte sa mu podarilo vyhrať štyri etapy. Pridal tiež vavrín z Gira a darilo sa mu aj vo Švajčiarsku.
 
K favoritom dneška patrili pochopiteľne šprintéri. Najhorúcejším želiezkom bol Elia Viviani, ktorý tu vyhral dve etapy. Jeho tímu Quick-Stepu sa darilo aj u nás na Okolo Slovenska, a tak chceli čosi ukázať aj tisícky kilometrov na západ od našej krajiny. K víťazstvu by sa rád dopracoval aj náš Peter Sagan či Giacomo Nizzolo a Danny Van Poppel. Po 30 kilometroch bolo stále všetko pohromade, skutočné preteky mali začať až neskôr.
 
Ako prvý to skúsil práve Igor Anton, ktorý však viac ako na víťazstvo myslel na rozlúčku. "Prežívam veľa emócií. V posledných dňoch som sa na to pripravoval hlavne psychicky. Ale to je život, musíte vedieť, kedy povedať dosť! Pre mňa je to mimoriadny okamih, zvlášť keď skončím v Madride, na pretekoch, ktoré mi toho toľko dali. Okrem toho je tu moja rodina. Všetkých ďakujem, poďme sa tešiť z cyklistiky," zazneli od neho slová na rozlúčku. Potom ako sa vrátil nazad, prišli prvé útoky.
 
Počas posledného dejstva sa o to pokúsili Alessandro De Marchi (BMC), Tiago Machado (Kaťuša), Jetse Bol (Burgos), Loïc Chétout, Stéphane Rossetto (obaja Cofidis) a Mikel Iturria (Euskadi). Desať sekúnd ale nebol pre šprintérov nič zaujímavé.  A práve preto to utečenci vzdali. Do cieľa chýbalo 44 kilometrov a pelotón bol opäť pohromade.
 
Situácia sa ale predsa len zmenila. Do útoku zavelila štvorica Diego Rubio (Burgos), Joey Rosskopf (BMC), Nikita Stanlov (Astana), ku ktorým sa o čosi neskôr pridal aj Garikoitz Bravo (Euskadi). Stanlov musel neskôr riešiť mechanické problémy, a tak sa vrátil nazad do balíka. Aj ostatní jeho kolegovia ale veľa šancí nemali, balík si všetko pozorne strážil. Sedem kilometrov pred koncom pretekov ich pohltil.
 
A i napriek snahe Juliena Duvala (AG2R), sme videli hromadný finiš. A poslednú etapu tohtoročných Grand Tours ukoristil Elia Viviani. Talian len tesne porazil Petra Sagana, ktorý si tak zo Španielska neodnáša ani jedno víťazstvo, za to štyri druhé miesta mu neukradne nikto. Na treťom mieste skončil Giacomo Nizzolo, štvrtý Danny Van Poppel a elitnú madridskú päťku uzavrel Marc Sarreau. Nič to ale nemení na tom, že červený dres získava pre rok 2018 Simon Yates.
 
Posledná zákruta pred páskou narobila poriadnu neplechu v pelotóne a rozbila šprintérske vláčiky, ktoré sa potom len ťažko formovali na cieľovej čiare. Šprintéri sa museli predierať dopredu a už to vyzeralo tak, že Petrovi Saganovi sa podarilo vo finále zorientovať najlepšie, ale popri bariére si našiel cestu Elia Viviani, a keď sa mu otvoril priestor, pred páskou nemal konkurenciu. Po štyroch triumfoch na Gire získal na Vuelte tri výhry, viac si ani nemohol želať v tomto ročníku.
 
Veľký záujem zvíťaziť predvádzal Peter Sagan, ktorý ku koncu etapy jazdil pozorne na čelných pozíciách. Aj on si musel hľadať pozíciu po poslednej zákrute, a aj keď predviedol lepšiu koncovku v priamom súboji ako Nizzolo a Van Poppel, etapa mu neprischla. Na Vuelte tak získal šieste pódium a z toho štvrtýkrát obsadil druhé miesto. Koniec podujatia ho zastihol vo veľmi dobrej forme, trojtýždňová zaberačka presne splnia svoj cieľ. Giacomo Nizzolo a Danny van Poppel skončili aj dnes tak, ako v uplynulých etapách. Vibiani a Sagan boli v šprintoch nad ich sily.
 
V celkovom poradí žiadna zmena nenastala a Vuelta vytvorila veľmi mladé pódium, na aké sme neboli naučení v poslednom období. Simon Yates sa dokonale revanšoval za Giro a urobil prelomový krok v kariére, keď vo veku 26 rokov vyhral svoj prvú Grand Tour. A to po veľmi vyzretom a výkonnostne mimoriadne kvalitnom výkone. Enric Mas sa stáva novou nádejou španielskej cyklistiky, ako 23-ročný vybojoval poriadny výsledok a bude mať na svojich pleciach veľké očakávania v nasledujúcich ročníkoch. Miguel López potvrdil, že patrí medzi svetovú vrchársku špičku a ako jeden z mála borcov dokázal v jednom roku vybojovať dve pódiá na GT. Ale ako povedal po včerajšej etape, teraz bude chcieť postúpiť ešte o dve miesta vyššie.    
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaElia Viviani (víťaz)
"Dne sa to troch rozbilo. Počas posledného týždňa na Grand Tours sa chyby stávajú. Tento výsledok je však naozaj dobrý. Na to, čo sme ako tím počas Vuelty dosiahli, môžeme byť hrdí. Obetovali sme sa aj v horách, aby sme pomohlo Enricovi k pódiu."
     
 
vyjadrenie ikonky ciernaPeter Sagan (2. miesto)
"Očakávali sme, že etapa v Madride dopadne hromadným dojazdom. Dal som do toho všetko, snažil som sa, ale nevyšlo to. Víťazovi gratulujem."
 
 
Výsledky
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 2:21:28 100
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 40
3. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 20
4. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 12
5. SARREAU Marc Groupama - FDJ 00:00 4
6. ABERASTURI Jon Euskadi - Murias 00:00  
7. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
8. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
9. VAN ASBROECK Tom EF Education First - Drapac link ikonka 00:00  
10. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Konečné poradie pretekov
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 82:05:58 850
2. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 01:46 680
3. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 02:04 575
4. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 02:54 460
5. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 04:28 380
6. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 05:57 320
7. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 06:07 260
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 06:51 220
9. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 11:09 180
10. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 11:11 140
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 131
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 119
3. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 105
 
 
bodkovany
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 95
2. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 83
3. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 64
 
 
biely
Konečné poradie kombinovanej súťaže
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 11
2. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 13
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 18
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Bolo by veľkým prekvapením, ak by sme na konci pretekov nevideli hromadný dojazd balíka, a treba povedať, že pre šprintérov by to bola tragédia, ak by nebojovali o výhru v Madride, pretože sa vytrápili v posledných dňoch len kvôli tejto koncovke. V osemnástej etape im to nevyšlo, takže sa môžeme až teraz tešiť na súboj medzi Eliom Vivianim a Petrom Saganom. Taliansky jazdec už vyhral dve etapy, nebude pod takým tlakom a stále platí, že na pretekoch je najrýchlejším cyklistom. A keď sa k tomu pridá výborný lead-out, bude favoritom na výhru v poslednej etape. Peter Sagan má poslednú šancu uspieť na podujatí. V spomínanej osemnástej etape síce nesiahol na výhru, ale jeho dlhý špurt pred páskou bol nesmierne silný a v madridskom finále tak môže poraziť kohokoľvek. V záverečnej previerke môže byť kľúčová aj jeho obrovská vôľa uspieť. V predchádzajúcich šprintérskych koncovkách sa vedel natlačiť dopredu Giacomo Nizzolo, ale na výhru to nestačilo, výhra na konci Vuelty by bol pre neho veľkým úspechom. Danny van Poppel a Matteo Trentin dopĺňajú šprintérsku konkurenciu a najmä holandský borec vie byť v záveroch etáp veľmi rýchly.        
 
 
Krátky opis trasy:
Na konci pretekov má svoju tradíciu krátka etapa vedúca do hlavného mesta krajiny. Madrid, šprintéri a oslava najlepších cyklistov je pripravená aj tentoraz v záverečnej etape. Finálna bitka o etapový triumf môže byť kľúčová z hľadiska bodovacej súťaže. Dojazd je nenáročný, posledný kilometer neobsahuje zákrutu, ale na záverečnom okruhu bude treba jazdiť pozorne.