vuelta 18
16. 11.9. rovinata etapa ciel rovina Santillana Mar > Torrelavega 32 km Dennis
 
etapa 01
profil etapy, 390 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Od časovky jednotlivcov sa očakávalo, že môže vytvoriť väčšie rozdiely medzi najsilnejšími cyklistami na podujatí ako predchádzajúce horské etapy, preto bolo pre favoritov nesmierne dôležité, aby na zvlnenej trase podali svoj najlepší výkon. Slnečné počasie s teplotami prekračujúcimi dvadsať stupňov vytvorilo na trati dobré podmienky, postupne však mohol začať fúkať silnejší vietor.
 
Medzi prvými štartujúcimi dosiahol najrýchlejší čas Matthias Brändle (Trek-Segafredo), niekdajší držiteľ svetového rekordu v hodinovke prekonal trasu za 40:16. Rakúsky jazdec nemal zatiaľ konkurenciu, ale na jeho výkon si postupne verili Kasper Asgreen (Quick-Step Floors) a Steve Cummings (Dimension Data), ktorí ho prekonali na medzičasoch.
 
Asgreen porazil Brändleho aj v cieli, o 1:09, a tento talentovaný dánsky cyklista sa ukazuje v dobrom svetle pri svojom debute na GT. Tímu Quick-Step Floors veľmi pomáha jeho práca na čele balíka v šprintérskych etapách. Nestačil na neho ani Cummings, ktorý bol pomalší o 39 sekúnd, a za touto dvojicou sa umiestnil v cieli Benjamin Thomas (FDJ). 
 
Na svoj štart nečakal dlho Peter Sagan a prvý meraný úsek (po desiatich kilometroch) prekonal za rovných štrnásť minút a zaradil sa na priebežné štrnáste miesto. Na druhom medzičase (21,4 km) dosiahol čas 31:22 a dostal sa na osemnástu priečku. Napokon prekonal trasu za 43:14, so stratou 4:06 na Asgreena, a priebežne sa usadil na konci druhej desiatky. 
 
Potom vybehli na trať veľkí favoriti na etapový triumf a my sme mohli sledovať, ako si poradia s dnešnou previerkou Campenaerts, Castroviejo a Dennis. Na prvom medzičase bol jasne najrýchlejší austrálsky jazdec, Castroviejo tu strácal na neho dvadsať sekúnd, Campenaerts už tridsať sekúnd. Toto poradie sa nezmenilo ani na druhom medzičase, pričom Dennis sa vyšvihol k perfektnému výkonu. Castroviejova strata sa vyšplhala už na 51 sekúnd, Campenaerts zaostával ešte o deväť sekúnd viac.
 
Bolo prekvapujúce, že Victor Campenaerts nedokázal prekonať v cieli Asgreena, hoci bol na oboch medzičasoch rýchlejší, európsky šampión v ITT sa musel uspokojiť s priebežnou druhou priečkou a stratou sedem sekúnd. Naopak, Jonathan Castroviejo sa prepracoval na vedúcu pozíciu s výsledkom 38:47 a dovtedajšieho lídra pokoril o dvadsať sekúnd. Jazdec tímu Sky však musel vedieť, že v cieli sa čoskoro objaví Rohan Dennis. A ten nepoľavil ani na konci časovky a dosiahnutým časom 37:57 doslova deklasoval svojich veľkých konkurentov o etapový triumf. Dennis mal veľmi blízko k tomu, aby po prológu ukoristil aj druhú jazdu proti chronometru na podujatí.
 
Medzi najlepších sa vtesnal aj jeho kolega z BMC Joey Rosskopf, ten dosiahol rovnaký čas ako Castroviejo. Na priebežnú štvrté miesto sa dostal Nelson Oliveira z Movistaru. Portugalský jazdec sa objavil v treťom týždni vo veľmi dobrej forme, čo určite pomôže jeho lídrom v kľúčových etapách. Časovku veľmi dobre odpálil Michal Kwiatkowski. Poľský jazdec patril k tým málo cyklistom, ktorí ešte mohli zosadiť z trónu Dennisa, a na prvom meranom  úseku na neho strácal iba štyri sekundy. V prostrednej časti však stratil ďalších tridsať sekúnd a etapový triumf sa mu vzdialil. V cieli napokon dosiahol manko 51 sekúnd.
 
Z jazdcov na celkové poradie vybehol na trať veľmi odhodlane najmä Enric Mas, ktorý na prvom meranom úseku zaostal za Dennisom iba sedemnásť sekúnd. Napríklad Rigoberto Urán stratil 45 sekúnd. Ale všetkých totálne prekvapil Steven Kruijswijk, ten pokoril Dennisov najlepší čas o päť sekúnd. Z vedúcej štvorice prebehol najlepšie cez úvodný úsek Valverde, ktorý získal pár sekúnd na Yatesa, a pred dvojicou Quintana, López si vybudoval náskok 23 sekúnd. Kolumbijská dvojica si musela dať pozor, aby sa cez ňu nedostal v poradí Kruijswijk.
 
Po druhom meranom úseku Ion Izagirre živil šancu, že sa posunie dopredu v klasifikácii, a Gallopin dostával príležitosť, aby sa predral do Top 10 na úkor Buchmanna. V skvelom výkone pokračoval Mas, domáci jazdec si vybudoval pred Pinotom takmer minútový náskok, takže svoju pozíciu v GC mal udržať. Kruijswijk už na trati tak nedominoval a na Dennisa strácal 24 sekúnd, ale stále to bol z jeho strany parádny výkon. Quintanovi časovka nevychádzala podľa predstáv a už v tomto bode sa dostával cez neho Kruijswijk v poradí. A López bol na tom ešte o pár sekúnd horšie. Na druhom medzičase musel zabrať aj Valverde, lebo na druhom medzičase už zaostával za Yatesom pätnásť sekúnd.
 
Až do cieľa predvádzali perfektné výkony Mas s Kruijswijkom, ktorí patrili k hlavným víťazom časovky spomedzi jazdcov na celkové poradie. Holandský cyklista obsadil v etape štvrté miesto, jeho španielsky konkurent sa zaradil na šiestu priečku. Quintana sa rozlúčil so stupňami víťazov, López tiež výraznejšie stratil a Simon Yates dokázal o málo navýšiť svoj náskok na čele poradia pred Valverdem. Víťaznú etapu si užil podľa predpokladov Rohan Dennis.
 
Hlavný favorit na etapový triumf urobil krátky proces so svojimi súpermi a bezkonkurenčne získal svoj druhý triumf na podujatí. Bolo vidno, že počas predchádzajúcich dní sa sústredil len na túto previerku a šetril energiu, preto bol na trati svižnejší ako jeho hlavní súperi. Pre austrálskeho šampióna v ITT bude toto víťazstvo veľkým povzbudením pred majstrovstvami sveta. Na druhej priečke finišoval ďalší zástupca z BMC. Aj Joey Rosskopf je úradujúcim šampiónom v časovke svoje krajiny a týmto výkonom vybojoval svoj najlepší výsledok na GT v kariére.
 
Úlohu kvalitných časovkárov potvrdili dvaja borci z tímu Sky, no Castroviejo a Kwiatkowski určite mali vyššie ambície, alebo by boli radšej, ak by ich strata na víťaza nebola taká výrazná. Dobrú výkonnosť ukázal Oliveira a v tíme Quick-Step Floors musia byť maximálne spokojní, pretože v Top 10 usadili až troch zástupcov, a to všetko pretekárov v mladom veku.
 
Medzi jazdcami na celkové poradie sme videli kvalitatívne rozdielne predstavenia. Jazdu proti chronometru výborne zvládli Steven Kruijswijk a Enric Mas, ktorí tak zvýraznili svoju pozíciu na vysokých miestach v poradí, a ak si udržia svoju doterajšiu výkonnosť, môžu ešte potrápiť svojich konkurentov.
 
Simon Yates a Alejandro Valverde dosiahli takmer identický výsledok. Pre britského cyklistu je výbornou správou, že na hlavných súperov dnes nič nestratil, práve naopak, a jeho náskok pred Quintanom a Lópezom je veľmi slušný. V kopcoch sa im dokáže vyrovnať, takže na kolumbijskú dvojicu čaká náročná práca v treťom týždni. Uvidíme, ako bude na tom v ďalšom priebehu Alejandro Valverde, ale jeho forma je parádna a určite má šancu, aby zabojoval o stupne víťazov. V Movistare budú mať nad čím premýšľať, aby vo zvyšných etapách našli tú správnu taktiku, aby boli na konci podujatia úspešní.
 
Nairovi Quintanovi a Miguelovi Lópezovi sa vzdialil červený dres a to bude pre nich znamenať iba jediné, že v kopcoch musia útočiť. Na túto pozíciu je určite pripravený López, ktorý urobí všetko preto, aby sa dostal na pódium, a nechajme sa prekvapiť, či Quintana ukáže svoju kvalitu tretieho týždňa, lebo inak sa nepresadí v konkurencii, ktorá sa chystá teraz vytiahnuť svoje najväčšie majstrovstvo.
 
Thibaut Pinot udržal svoju pozíciu v GC a teraz si bude dávať najväčší pozor na Izagirreho s Uránom. Španielsky jazdec predviedol dobrý výkon, ale v GC si veľmi nepomohol, a viac sa čakalo od Urána, ktorý tak má za sebou dve nevýraznejšie predstavenia, čo nemusí byť ten najlepší signál pred kľúčovými horskými etapami. Do Top 10 sa vrátil Gallopin, no bude mať v kopcoch plné ruky práce, aby odrazil útok Buchmanna. K najlepšej desiatke sa výrazne nepriblížil Kelderman, preto bude musieť zabrať v horách. Peter Sagan si vyskúšal aj časovku tretieho týždňa a zakončil ju so stratou vyše päť minút.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rohana Dennisa (víťaz)
"Chcel som mať všetko pod kontrolou od začiatku do konca a v prostrednej časti vyletieť úplne naplno. Vyšlo mi to perfektne. Vedel som, že môj výkon bol dobrý podľa údajov z môjho Garminu, ale nebol som si istý, ako pôjdu Kwiatkowski a jazdci na GC. Teraz pôjdem domov a budem sa pripravovať na časovky na svetovom šampionáte."
                   
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Joeyho Rosskopfa (2. miesto)
"Cítil som sa lepšie, než som čakal po dvoch týždňoch pretekania. Nikdy neviete, čo máte čakať. Niekedy si sadnem na bicykel a cítim sa prázdny, niekedy je to v pohode. Dnes to bol jeden z tých lepších dní. Nemôžem si priať nič viac než druhé miesto za Rohanom. Je pekné mať cieľ, sústrediť sa na niečo, byť schopný to zvládnuť a mať pozitívny výsledok."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (líder GC)
"Zajazdil som veľmi dobre, hlavne na začiatku a ťažkých kopcoch. Moja tempová stratégia dnes nebol dokonalá, no na konci som umieral, tak ako každý iný, čo nebolo príjemné. 33 sekúnd na Valverdeho nie je veľa, mal som oveľa väčší náskok na Gire, niečo cez minútu, a všetci vieme, ako to skončilo, ale tu je ešte stále dlhá cesta a uvidíme, čo bude zajtra. Kruijswijk je silný každým dňom a zlepšuje sa naprieč etapami. Je to borec a teraz je na treťom mieste, musíme si naňho dať pozor."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho (2. miesto v GC)
"Celkovo som sa počas dnešného úsilia cítil fajn. Snažil som sa začať dobre a silno, ale v strede časovky bol protivietor silnejší a trochu som nevedel nájsť správne tempo. Našťastie sa mi podarilo v posledných kilometroch získať späť nejaký čas. Zajazdil som dobrú časovku, len Yates, Mas a Kruijswijk boli lepší. Ja ako tímový líder? To nebude môj prípad. Povedali by ste, že som k Yatesovi bližšie než Nairo, ale Nairo je stále tam, a to, že sme tam obaja, by malo tímu prospievať. Mám 38 rokov, neváham byť superporučíkom pre kapitána. Musíme  Musíme len zajtra dobre zvládnuť našu stratégiu. Finiš na Balcón de Bizkaia je explozívny, čo Yatesovi sedí, nielen mne. Budú to piati proti Yatesovi, ale vyzerá byť veľmi silný. V mojom prípade je jedno, čo sa stane v nasledujúcich dňoch. Som šťastný, čo sa mi zatiaľ na tejto Vuelte podarilo, a ak vyhorím, stále budem šťastný."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Stevena Kruijswijka (3. miesto v GC)
"Toto je krásne. Mal som veľmi dobrý deň a chcel som zajazdiť kvalitnú časovku. Vedel som, že s dobrým dňom by som sa mohol vyšvihnúť do Top 10, ale štvrté miesto je príjemné. Trať bola ako šitá pre mňa, ale nikdy neviete, ako to na súťaži bude. Šiel som svižne, možno trochu prirýchlo, a svoju časovku som dobre "dávkoval". Ak skončíte do minúty za Dennisom, počínali ste si celkom dobre. Koniec koncov, rozdiely sú stále relatívne vysoké."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Naira Quintanu (4. miesto v GC)
"Dnes sme sa dobre ubránili a jazdili solídne. Počítali sme so stratou času, no počínali sme si dobre. Nesmieme ochabovať a medzeru v poradí okresávať. Čakajú nás tri rozhodujúce horské etapy, Balcón de Bizkaia bude kľúčový. Zajtra bude rozhodujúcim faktorom tiež energia, ktorú sme dnes zo seba vyžmýkali. Bolia ma nohy, to je normálne - stále bojujeme. Je super, že Valverde je stále silný, je to potrebné pre tím. Dvaja adepti na GC, to je dvojitá hrozba pre súperov a dvojitá príležitosť pre tím."
 
 
Výsledky
1. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 37:57 100
2. ROSSKOPF Joey BMC Racing Team link ikonka 00:50 40
3. CASTROVIEJO Jonathan Team Sky link ikonka 00:50 20
4. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:51 12
5. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:51 4
6. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 01:03  
7. OLIVEIRA Nelson Movistar Team link ikonka 01:05  
8. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 01:07  
9. GESCHKE Simon Team Sunweb link ikonka 01:10  
10. ASGREEN Kasper Quick-Step Floors link ikonka 01:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 64:52:58 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:33  
3. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:52  
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:15  
5. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 01:30  
6. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:34  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 02:53  
8. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 03:04  
9. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 03:15  
10. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 04:43  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 116
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 83
3. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 73
 
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 64
2. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 57
3. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 56
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Časovka jednotlivcov nevyzerá na papieri komplikovane, ale prísnejší pohľad prezrádza, že na trati sa nachádza mnoho krátkych stúpaní, ktoré síce nemajú vysoké sklony, ale urobia z tejto kľúčovej previerky veľmi zaujímavé predstavenie. Za etapovým triumfom pôjde víťaz prológu Rohan Dennis, austrálsky jazdec sa maximálne sústredil práve na túto previerku. Jeho časovkárske schopnosti sú známe, výhra v prológu signalizovala dobrú formu, preto bude jeho výsledný čas referenčným bodom pre všetkých ostatných borcov. Uvidíme, akú výkonnosť si udržal po predchádzajúcich náročných etapách Victor Campenaerts. Európsky šampión v ITT sa snažil  jazdiť aktívne aj počas druhého týždňa, energie tak musí mať dostatok. V tíme Sky bude mať vysoké ambície Jonathan Castroviejo, ktorému úplne nevyšiel prológ, ale dlhá jazda proti chronometru oveľa viac vyhovuje jeho tempárskym schopnostiam. Medzi favoritov patrí aj jeho kolega Michal Kwiatkowski, no bude otázkou, ako sa podpíše pod jeho výkon nedávny pád. V prológu podali silné výkony Oliveira a De Marchi, s vyzývavou časovkou si môžu poradiť na vysokej úrovni aj Felline a De Gendt. Spomedzi jazdcov na GC sa očakáva najlepší výkon od Iona Izagirreho a Wilca Keldermana, pre obidvoch bude kvalitný výsledok veľkou vzpruhou na začiatku záverečného týždňa. Veľkú drámu pripravia štyria najsilnejší jazdci podujatia a budeme zvedaví, kto z nich si vytvorí pred záverečnými kopcami najvýhodnejšiu pozíciu. Zvlnený terén na konci GT si dokáže podmaniť Alejandro Valverde, a ak pretaví svoju momentálnu formu do výsledku v ITT, môže sa dostať aj do červeného dresu. Simon Yates určite nazbieral cenné skúsenosti z časovky tretieho týždňa na Gire, Quintana sa dokáže vyburcovať k výbornému výkonu v časovke,  a teraz to veľmi potrebuje, a keďže ani López vyslovene neprepadá v tejto disciplíne, otváracia etapa posledného súťažného bloku bude napínavá až do samého konca.                  
 
 
Krátky opis trasy:
Kľúčová jazda proti chronometru si našla svoje miesto na začiatku tretieho týždňa, niektorým jazdcom nemusí byť po vôli, že po voľnom dni opäť vyskočia na bicykel takýmto razantným štýlom. Necelých tridsaťtri časovkárskych kilometrov sa odohrá v Kantábrii, ktorá ponúkla trasu pre špecialistov, ale nie úplne rovinatú, aby zaklincovala vrchárov. Na štarte stojí mierny výstup, potom sa pôjde veľmi rýchlo až na métu ôsmich kilometrov, kde začína zvlnená pasáž s tromi stúpaniami, a časovkárske motory sa opäť naplno rozbehnú na záverečných jedenástich kilometroch, ktoré sú úplne ploché.