vuelta 18
15. 9.9. rovinata etapa ciel rovina Arriba > Lagos de Covadonga 178 km Pinot
 
etapa 01
profil etapy, 3940 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Legendárne stúpanie Lagos de Covadonga prinieslo úplne iné bitevné pole, než aké sme videli v predchádzajúcich horských etapách. Kvalitný výkon na tomto dlhom a náročnom výstupe mal byť zárukou úspešného výsledku na konci španielskeho podujatia.
 
Každý z vrchárov chce dobyť Covadongu, preto sa odohrali na začiatku etapy svižné momenty pri vytváraní brejku, a aktivitou v tomto smere hýrili aj také mená ako Kwiatkowski, De Gendt, Majka alebo Henao. Ale ani jeden z nich sa napokon neobjavil vo vedúcej skupine. Prvú prémiu Alto de Santo Emiliano vyhral po útoku Thomas de Gendt a o čosi viac sa priblížil k vrchárskemu tričku, ale únik sa tu nevytvoril. Útočilo sa aj v klesaní a brejk definitívne vznikol až po 35. kilometroch. Dovtedy sa išlo veľmi rýchlo a v jednom momente zostalo za pelotónom okolo päťdesiat jazdcov. Na vysoké tempo doplatil aj Peter Sagan.
 
Vedúcu skupinu tvorili Ivan Cortina (Bahrain Merida), Nicolas Roche (BMC ), Imanol Erviti (Movistar), Ben King (Dimension Data), Pierre Rolland (EF Education), George Bennett, Danny Van Poppel (obaja Lotto-Jumbo), Tao Geoghegan Hart (Team Sky), Bauke Mollema, Fabio Felline (Trek-Segafredo), Valerio Conti (UAE Emirates) a Nick Schultz (Caja Rural). V pelotóne obraňoval červený dres Mitchelton - Scott, ktorý nedával utečencom k dobru viac ako štyri minúty.
 
Brejk mal všetky predpoklady, aby sa presadil na Covadonge, ale všetko záviselo od toho, či pelotón mu prenechá túto výsadu. George Bennett prekonal včera veľmi zlý deň, keď doplatil na delenie balíka ešte pred cieľovým výstupom, a už dnes chcel túto chybičku napraviť. V poradí strácal desať minút a bol najväčšou hrozbou pre Mitchelton - Scott. Okrem novozélandského cyklistu mali vrchárske predpoklady na záverečný kopec dvojnásobný víťaz etapy King, na Vuelte veľmi snaživí Mollema a Roche, vo svojej obľúbenej pozícii sa objavil Rolland a zvedaví sme boli na Geoghegana Harta, ktorý chcel na pretekoch vyhrať etapu.
 
Mitchelton - Scott sa už nemohol schovávať v pelotóne, ako sa mu to darilo, keď mal Simon Yates prvýkrát oblečený červený dres, a vedúcu skupinu udržiaval na dohľad. Keďže včera získali etapový triumf, táto méta dnes nemusela byť ich hlavným zámerom a mohli sa sústrediť výlučne na to, aby Bennett nedostal vpredu až príliš veľký náskok, a potom boli pripravení čo najviac pomôcť Simonovi Yatesovi na cieľovom kopci.
 
Austrálsky celok napokon doprial úniku takmer šesť minút, ale pri prvom prejazde cez Mirador del Fito sa vytiahla na čelo balíka Astana. Práve jej správanie ešte pred cieľovým kopcom, spolu s Movistarom, malo dať odpoveď, či vedúca skupina dostane šancu bojovať o výhru. Prístup kazašského tímu signalizoval, že na Covadonge chce zvíťaziť Miguel López. Astana na tomto kopci znížila náskok vedúcej skupiny pod štyri minúty a Peter Sagan bojoval na konci balíka. Maximum vrchárskych bodov uchmatol Bauke Mollema.
 
Astana to myslela vážne s útokom na etapový triumf a nepoľavovala ani pred druhým prejazdom cez Mirador del Fito. Po jej zásahu sa zvyšovala únava v pelotóne a na konci to malo vyústiť do bitky tých najlepšie pripravených cyklistov. Medzi dvomi stúpaniami prvej kategórie sa brejk vyrovnal pelotónu a trochu ešte zvýšil svoj náskok, ale s takouto aktivitou balíka mohol len ťažko myslieť na výhru. Na predposlednej horskej prémii Astana opäť trápila hlavnú skupinu a viacerí jazdci si vystúpili z tohto tempa. Vzadu zostával aj Peter Sagan. Túto prémiu ukoristil Ben King a brejku zostali k dobru už iba tri minúty.
 
Na čele pretekov sa nastupovalo ešte pred cieľovým kopcom a na túto aktivitu doplatili Van Poppel a Roche. V klesaní z Mirador del Fito spadol Michal Kwiatkowski a Alexandre Geniez, obaja vyzerali byť v bolestiach. Na začiatku Lagos de Covadonga zaútočil medzi utečencami Ivan Garcia a vybudoval si minútový náskok pred prenasledovateľmi. Oveľa dôležitejšie však bolo, že skupina favoritov zaostávala iba dve a pol minúty. Astana pracovala pre Lópeza veľmi horlivo.
 
Pelotón postupne eliminoval celú vedúcu skupinu, okrem Garciu, ale ten bol ďalší na rade. Na vysoké tempo Astany doplatili ďaleko pred cieľom Gallopin, Aru a Kelderman. Garcia bol chytený osem kilometrov pred cieľom, potom už boli na rade najlepší vrchári na podujatí. O malú chvíľu už zaútočil Miguel López, ale zásluhou Movistaru to nebol rozhodujúci pohyb.
 
Potom atakoval Pinot a vydal sa za ním jedine Simon Yates. Za touto dvojicou sa pohybovali už iba López, Quintana, Valverde, Kruijswijk, Mas a Urán. Líder pretekov bol chytený, Pinot zostával vpredu. Skupinu favoritov držal pokope najmä výborný Valverde, ale ani on nemohol chytať všetky pokusy.
 
Aktívny bol najmä Yates a britského cyklistu dokázali nasledovať iba Quintana a López. Nevzdával sa ani Mas a pred vrcholom sa vrátil do skupiny Valverde. Taktická hra týchto favoritov neprinášala kľúčový nástup, medzitým Pinot získal na svoju stranu dvadsať sekúnd. Napokon za ním vyrazil López a Simon Yates sa hneval na dvojicu z Movistaru, ktorá mu nepomohla pri sledovaní kolumbijského cyklistu.
 
Nič to však nezmenilo na tom, že Thibaut Pinot vyhral etapu a využil vzájomné stráženie sa hlavných favoritov na titul. Druhé miesto obsadil Miguel López, s menšou stratou za ním finišoval Simon Yates a následne Valverde, Mas, Kruijswijk a Quintana.
 
 
pinot 18 vuelta sam asofv
Thibaut Pinot a jeho snaha (© ASO / Unipublic / Luis Ángel Gómez / Gomez Sport)
 
 
Lagos de Covadonga nezostala nič dlžná svojej povesti a vytvorila pekný súboj favoritov na titul. Pre všetkých cyklistov pripravila ťažký deň v sedle Astana, ktorá ovládla druhú časť etapy, ale Miguel López sa nedočkal etapového triumfu. Na cieľovom stúpaní sme videli taktický a kontrolovaný prístup, favoriti sa presadzovali len veľmi ťažko. To dokázal využiť Thibaut Pinot, ktorému nepatrilo vysoké miesto v GC, a v nestráženej chvíli, približne päť kilometrov pred vrcholom, zavelil k rozhodujúcemu nástupu.
 
Francúzsky jazdec pricestoval na Vueltu s dobrou formou, ale nešťastný moment zo šiestej etapy ho obral o dôležitý čas v klasifikácii. Nijako to však neovplyvnilo jeho výkonnosť a zameranie a po troch rokoch sa mohol tešiť z etapového triumfu na GT. Keďže udržal za sebou všetkých favoritov na takomto ťažkom stúpaní, na podujatí sa môťe dočkať ešte ďalších pekných výsledkov.
 
Veľkú motiváciu vyhrať etapu predviedli Astana a Miguel López. Kolumbijský jazdec nastúpil už sedem kilometrov pred páskou, ale silná skupina favoritov ho udržala na uzde, a takpovediac týkalo sa to každého v tejto partii. Postaral sa o to najmä Alejandro Vaôverde, ktorý zachytil množstvo atakov.  Väčšinu z nich predviedol Simon Yates. Ten sa spoliehal na svoje parádne zrýchlenie, ale to dokázal využiť len tesne pred páskou. Líder pretekov pôsobil spolu s Lópezom veľmi aktívne, ale vyťažil z toho len minimum času. Viac sa čakalo od Naira Quintanu, ktorý sa síce nikdy nedostal do problémov, ale neútočil. Ďalší výborný výkon si mohli pripísať Steven Kruijswijk a Enric Mas a obaja majú našliapnuté na kvalitný výsledok v GC.
 
V celkovom poradí Simon Yates zvýšil svoj náskok, aj keď len o sekundy pred dvojičkou z Movistaru. Alejandro Valverde už pôsobil ako pomocník na nezaplatenie pre Naira Quintanu, no kolumbijský pretekár musí pôsobiť v kopcoch odvážnejšie. Zozadu sa k nim nepríjemne blíži Miguel López, ktorý bude veľmi motivovaný na každom ďalšom dôležitom kopci. Kruijswijk a Mas budú hnaní dopredu úspechom v GC na tomto podujatí a po dnešku figuruje medzi najlepšími aj Pinot. V Top 10 sa udržali Urán, Buchmann a Ion Izagirre, ani jeden z nich však nestačil na Covadonge tým úplne najlepším. Najmä kolumbijský cyklista mohol byť v cieli sklamaný. Peter Sagan opustil hlavnú skupinu na predposlednej horskej prémii a v cieli zaknihoval stratu cez 37 minút.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Thibauta Pinota (víťaz)
"Mal som plán, že zaútočím šesť kilometrov pred cieľom. S mojou aktuálnou formou a tým, že som nebol hrozba pre GC, som veril, že to môžem zvládnuť. Je úžasné, že som tu vyhral. Tento kopec má označenie ako španielske Alpe d’Huez a teším sa, že po skutočnom Huez som pridal do svojej zbierky aj Covadongu. Až do Madridu chcem jazdiť naplno a potom sa zameriam na svetový šampionát. "
        
 
Na pondelok ráno pripravujeme ešte súhrn reakcií na nedeľu a potom večer vydáme sumár druhého týždňa...
 
 
Výsledky
1. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 5:01:49 100
2. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:28 40
3. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:30 20
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:32 12
5. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:32 4
6. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 00:34  
7. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:34  
8. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 01:25  
9. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 01:33  
10. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:49  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 64:13:33 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:26  
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:33  
4. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:43  
5. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:29  
6. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 01:55  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 02:10  
8. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 02:27  
9. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 03:03  
10. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 03:15  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 115
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 83
3. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 71
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 64
2. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 57
3. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 56
 
 
 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 158,2 km - Alto de Santo Emiliano: dĺžka 6,1 km; sklon 4,7 %
1 20 78,1 km - Mirador del Fito: dĺžka 7,1 km; sklon 7,7 %
1 20 40,6 km - Mirador del Fito: dĺžka 6,3 km; sklon 7,7 %
cielhc 20 modre Cieľ - Lagos de Covadonga: dĺžka 11,7 km; sklon 7,2 %
 
 
Krátke preview etapy:
Postupne sa kryštalizuje skupina vrchárov s  najlepšou formou a Covadonga ešte viac odhalí, kto bude bojovať o pódium. Doteraz sa súperilo na kratších kopcoch, preto bude zaujímavé sledovať, ako sa rozdajú karty medzi favoritmi na dlhom a stále náročnom stúpaní. Simon Yates už vyhral etapu, formu má výbornú a teraz si môže vyskúšať svoje schopnosti na jednom z najťažších výstupov v Španielsku predovšetkým proti dvom kolumbijským cyklistom. Miguel López si potrebuje polepšovať v poradí, preto je ten správny čas, aby útočil. Covadonga mu je určite sympatická, aby na nej predviedol svoje najväčšie majstrovstvo. Krátke a výbušnejšie stúpania zvládol veľmi dobre Nairo Quintana a jazdec tímu Movistar by mal teraz udrieť na svojom obľúbenom dlhom kopci. Spolu s Alejandrom Valverdem budú veľmi silní a budeme zvedaví, ako si podelia úlohy na konci etapy, keďže aj španielsky jazdec sa môže pochváliť výbornou výkonnosťou. Tá stúpa u Rigoberta Urána a tento skúsený borec ešte nepovedal posledné slovo. Na Las Praeres zaujali Pinot, Kruijswijk a Mas a všetkým by mala sadnúť aj cieľová previerka na konci druhého týždňa. Ambície na Top 10 by mali potvrdiť Izagirre a Buchmann, inak sa k nim môžu priblížiť Aru s Keldermanom, ktorí budú mať čo povedať aj v treťom týždni. Vo včerajšej etape sa šetrili mnohí kvalitní jazdci do brejkov ako Majka, Mollema či Zakarin, preto sa môže znovu dostať dopredu silná skupina a bojovať o výhru, ak sa pelotón zriekne úspechu na jednom z najkrajších stúpaní na Pyrenejskom polostrove.      
 
 
Krátky opis trasy:
Po dvoch rokoch sa bude opäť finišovať na Lagos de Covadonga, legendárne španielske stúpanie je odhodlané urobiť významný rez do klasifikácie. Cyklistov najskôr unaví kopcovitý profil a v tejto prípravnej fáze bude dominovať dvojnásobný prejazd cez Mirador del Fito (6,3 km; 7,7 %), čo nie je jednoduchá záležitosť, pretože posledných 4500 metrov dosahuje priemer takmer desať percent. Potom bude nasledovať jednoduchých, ale nervóznych tridsať kilometrov, keďže etapa je zakončená jedným z najťažších stúpaní v celom Španielsku. Lagos de Covadonga privedie cyklistov k nádherným jazerám, ale bude to veľmi vyčerpávajúca jazda. Na cieľovom kopci nie je priestor na odpočinok. Sklony sa pohybujú v rozpätí siedmich až trinástich percent, najťažšie úseky sú pripravené v hornej polovici, favoriti rozbiehajú akciu približne sedem kilometrov pred páskou, kde je kopec najťažší. Tesne pred vrcholom sa nachádzajú dva krátke zjazdy, ale cieľová páska je na 17-percentnom kopčeku. Je to ideálny priestor pre lezeckých vytrvalcov, takýto dlhý a ťažký kopec sa nevyskytuje často v ponuke španielskej GT. Na Covadongu sa liezlo doteraz dvadsaťkrát. Naposledy tu triumfoval Quintana, v ročníku 2014 predviedol úspešný únik Niemiec.
 
 
etapa 15 kopec
profil záverečného stúpania (© lavuelta.com)