vuelta 18
11. 5.9. zvlnena etapa ciel rovina Mombuey > Ribeira Sacra 208 km De Marchi
 
etapa 01
profil etapy, 2010 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Nenápadná etapa na severozápade krajiny vzbudzovala veľké očakávania, kopcovitá trasa mohla vytvoriť intenzívnu jazdu od samého začiatku. Cyklisti sa museli pripraviť aj na zmenu počasia, ochladilo sa na pätnásť stupňov, obloha sa zatiahla a mohlo aj spŕchnuť.
 
A obavy sa skutočne naplnili. Od úvodného kilometra sa išlo naplno a brejk nebol sformovaný ani pred druhou horskou prémiou, prvá hodina dosiahla priemernú rýchlosť 49 km/h. Ešte pred prvým kopcom atakovali Nibali, De Gendt, Teuns, Pöstlberger, ale bez úspechu. Aj na Puerto del Padornelo sa odčlenili niekoľkí jazdci, prémiu získal Pellizotti, no pelotón nepúšťal nikoho dopredu. Tempo bolo také vysoké, že niekoľkí jazdci tu stratili kontakt s vedúcou skupinou, a medzi nimi sa objavil aj Peter Sagan, ale klesanie ho dostalo späť do balíka.
 
Krušné chvíle však prežil Miguel López (Astana). Jeden z favoritov na titul sa ocitol za pelotónom po tomto kopci aj s vyše minútovou stratou a absolvoval veľmi hektickú hodinovú naháňačku, kým sa dokázal vrátiť späť a zachovať svoje šance na úspech v GC. Kolumbijský borec si mohol vydýchnuť až tesne pred druhou horskou prémiou. Medzitým hlavná skupina chytala všetky útočné pokusy. Buď sa v nich objavili jazdci nachádzajúci sa vysoko v poradí (Molard, De Plus), alebo tento pohyb premeškali niektoré zo silných tímov. Táto drsná jazda si vyžiadala svoje obete, na podujatí skončili Bouhanni (Cofidis), Gougeard (Ag2r) a Preidler (FDJ).
 
Útočilo sa aj na druhej vrchárskej prémii, ale rozhodujúci únik sa podaril vytvoriť len v nasledujúcom klesaní, a zišla sa v ňom vyberaná spoločnosť. Po sto kilometroch sa usadili na čele pretekov Pellizotti (Bahrain Merida), Peters (Ag2r), Fraile (Astana), De Marchi, Roche, Teuns (BMC), Majka (Bora-hansgrohe), Pinot, Vincent (FDJ), Benoot (Lotto-Soudal), Haig (Mitchelton-Scott), Anacona (Movistar), Gibbons (Dimension Data), Rolland (EF Education), Restrepo (Kaťuša-Alpecin), Henao (Team Sky), Mollema (Trek-Segafredo), Pardilla (Caja Rural) a Bizkarra (Euskadi-Murias).
 
Bolo zaujímavé sledovať, že po tvrdom boji sa odčlenila silná skupina, v ktorej sa objavil Thibaut Pinot - jeden z najlepších jazdcov na celkové poradie na tomto podujatí, ktorý strácal v klasifikácii len 2:33. Po vytvorení tohto brejku sa v balíku určite všetkým neuľavilo. Boli sme zvedaví, čo urobí Mitchelton - Scott, ktorého červený dres výrazne ohrozoval Pinot, no austrálska zostava mala vpredu Jacka Haiga a ten si mohol tiež v poradí polepšiť, keďže mu patrila dvadsiata priečka s mankom 4:29. Prvé dojmy naznačovali, že Mitchelton nebude mať problém prenechať červený dres francúzskemu jazdcovi. Rozdiel medzi skupinami vyskočil na štyri minúty.
 
Aktivitu vedúcej skupiny však nemohol nechať bez povšimnutia Movistar. Španielska zostava nemohla pripustiť, aby sa razantným spôsobom posunuli v poradí Pinot, Haig či Majka. Preto sme očakávali zaujímavú cyklistiku aj v druhej časti etapy. Favoriti v balíku museli vedieť, že nebude jednoduché dostať pod kontrolu takýto únik. Okrem spomínaných pretekárov tam disponovali kvalitami Mollema, Fraile, Rolland, Henao, do mohutnej ofenzívy vyrazil tím BMC, takže pelotón nasadil vysoké tempo zásluhou Movistaru.
 
Na vrchole stúpania Alto do Trives sa pohyboval rozdiel medzi skupinami na úrovni 3:45 a o vrchárske body si to rozdali Mollema a Rolland, teda tretí a štvrtý muž vrchárskej súťaže. Lepší šprint predviedol holandský cyklista. Veľmi bol motivovaný najmä Thibaut Pinot, ktorý následne zaútočil, a spolu s ním vydržal iba Dylan Teuns. Vybudovali si polminútový náskok, snažili sa rozprúdiť aktivitu vo vedúcej skupine, ale po čase sa vrátili späť. 
 
Bauke Mollema si podmanil aj rýchlostnú prémiu, a potom sa pokúsil zaútočiť aj on. Takéto nástupy oslabovali silu vedúcej skupiny a balík, teda Movistar, dokázal okresať stratu pod tri minúty. Okrem Mollemu mali najviac energie vo vedúcej skupine Pinot, Haig, Majka, Henao, Roche, Pellizotti a De Marchi. Vysoké tempo postupne okresávalo aj zloženie hlavnej skupiny a z balíka si vystúpil aj Peter Sagan.
 
Na poslednej horskej prémii predviedli úspešný atak De Marchi a Restrepo a na vrchole si vybudovali 30-sekundový náskok na ostatných utečencov. Skupina prenasledovateľov nespolupracovala najlepšie, čo mohla využiť vedúca dvojica. Balík konštantne jazdil so stratou v okolí troch minút, Movistar odvádzal dobrý výkon.
 
De Marchi a Restrepo mierili na posledné krátke stúpanie s pekným náskokom na prenasledovateľov, ten sa blížil k jednej minúte. Za nimi sa snažili najviac Pellizotti a Peters. Súboj o etapu vyhral De Marchi, ktorý sa zbavil na poslednom kopci Restrepa a práve v tomto okamihu začalo pršať. V hlavnej skupine sa predviedol EF Education a americká zostava tu rozbila pelotón, no všetci favoriti sa udržali na potrebných pozíciách. 
 
Alessandro de Marchi si už nenechal vziať víťazstvo a bola to jeho tretia výhra na Vuelte. Predtým sa radoval v rokoch 2014 a 2015. Na výbornom druhom mieste skončil Jhonatan Restrepo, ktorý predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov v kariére. Tretí finišoval Franco Pellizotti. Skupina favoritov preťala pásku so stratou 2:02, a keďže Thibaut Pinot prišiel do cieľa len tesne pred nimi, na jeho konto pribudlo k dobru v GC iba dvanásť sekúnd.
 
 
de marchi 18 vuelta triumf asofv
Alessandro De Marchi v cieli (© ASO / Unipublic / Luis Ángel Gómez / Gomez Sport)
 
 
V jedenástej etape čakalo na pretekárov náročné predstavenie, ktoré pripravilo každého o množstvo energie. Brejk sa tvoril veľmi dlho, a keď sa už dostala pred balík skupina utečencov, hlavný balík musel pokračovať v tvrdej jazde, pretože vpredu sa pohyboval aj Thibaut Pinot, ktorý ohrozoval pozície na čele poradia. Francúzsky jazdec z toho nevyťažil takmer nič, ale bol tým hlavným dôvodom, prečo aj druhá časť etapy prebehla vo vysokej intenzite.
 
Početný únik nespolupracoval úplne najlepšie, ale zachoval si šancu na etapovú výhru. Z tejto situácie vyťažil maximum Alessandro de Marchi, ktorý zbytočne neplytval energiou počas celého dňa, a vytiahol sa len na poslednej horskej prémii, čo sa ukázal ako rozhodujúci moment. Taliansky cyklista tak využil váhanie ostatných utečencov a vo finále si poradil s Jhonatanom Restrepom, preto zaslúžene oslavoval ďalší triumf na španielskej GT.
 
Vo vedúcej skupine využil správny moment na útok aj Jhonatan Restrepo a ako pomerne rýchly jazdec si veril, že dokáže zdolať na páske De Marchiho. Ale tieto plány mu prekazilo posledné krátke stúpanie, ktoré na konci ťažkých pretekov muselo poriadne bolieť. Bojovný výkon predviedol Pellizotti, ukázal sa Peters a bolo dobré vidieť v akcii aj Benoota, ktorý sa postupne zotavuje po páde a poranení kolena. Šancu na etapový triumf nevyužili Majka a Henao a spokojní môžu byť v tíme BMC, pretože dostali do Top 10 až troch svojich zástupcov.
 
V celkovom poradí nastali len minimálne zmeny, Emanuel Buchmann stratil dve priečky, keďže v cieli zaostal za ostatnými favoritmi osem sekúnd. Väčšie manko zaknihoval Fabio Aru a jazdec tímu UAE Emirates sa prepadol na trinástu priečku a stráca už 1:49. Dnešná etapa vyšla tímu Mitchelton - Scott, ktorý dostal do úniku svojho silného cyklistu, a prinútil tak Movistar, aby sa musel postarať o únik. Austrálska zostava bránila červený dres druhý deň po sebe, ale tak ako včera ani dnes nemusela ťahať na čele balíka. Pochvalu si zaslúži Movistar, pretože ustriehol nebezpečnú vedúcu skupinu a jeho lídri prežili túto previerku bez ujmy. Peter Sagan prišiel do cieľa so stratou 21:03 na 115. mieste a v  bodovacej súťaži ho prekonal Alejandro Valverde. O dva body.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alessandra de Marchiho (víťaz)
"Keby som čakal len na šprint, určite by som skončil druhý, preto som využil svoju jedinú šancu, a to posledné krátke stúpanie. Musím sa priznať, nemal som svoje najlepšie nohy, na konci to bolo všetko o hlave. Bola to skutočná bitka na čele pretekov, preto som si povedal, že to musím vyskúšať aj ja. A mal som šťastie, že môj pohyb bol ten rozhodujúci."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (líder GC)
"Dnes boli šialené preteky. Chlapci opäť jazdili skvele, už musia byť unavení. Pre mňa to bolo v pohode, bol som v pelotóne a snažil sa ušetriť energiu. Prvých sto kilometrov sme tvrdo pracovali na pokrývaní útokov, snažili sme to kontrolovať, ale nedalo sa to dlhodobo. V úniku boli nebezpeční ľudia, ako napr. Pinot, ale za nás tam hral Jack. Movistar prevzal vedenie v čele balíku posledných osemdesiat kilometrov, veď majú v GC dvoch najsilnejších jazdcov a sú ku mne najbližšie, takže dnes bolo na nich, aby potiahli. Všetci dnes mali k takej technickej a ťažkej trase rešpekt. Už sa teším na horské etapy, zatiaľ boli ozajstné GC dni len dva."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (2. miesto v bodovacej súťaži)
"Etapa dnes nebola moc pre mňa, takže som sily šetril na nasledujúce dni, kde mi profily sedia viac. To však neznamená, že bola ľahká! Tento ročník Vuelty bola najdlhšia, prvých sto kilometrov bolo tempo veľmi vysoké, skrátka celý deň bol ako na húpačke. Rafal sa v brejku snažil zo všetkých síl, takže bojujeme každý deň."
 
 
Výsledky
1. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 4:52:38 100
2. RESTREPO Jhonatan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:28 40
3. PELLIZOTTI Franco Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:59 20
4. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 01:24 12
5. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 01:45 4
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:46  
7. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:46  
8. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 01:48  
9. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 01:50  
10. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 01:50  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 45:57:40 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:01  
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:14  
4. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:17  
5. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24  
6. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:24  
7. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:27  
8. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 00:32  
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:43  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:47  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 85
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 83
3. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 66
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 60
2. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 33
3. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 30
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 170,1 km - Puerto del Padornelo: dĺžka 5,7 km; sklon 5,3 %
3 20 106,3 km - Alto do Covelo: dĺžka 9,5 km; sklon 4 %
2 20 68,8 km - Alto do Trives: dĺžka 10,5 km; sklon 4,6 %
3 20 17,8 km - Alto del Mirador de Cabezoas: dĺžka 8,8 km; sklon 4,3 %
 
 
Krátke preview etapy:
Nenápadný, ale náročný profil so značným výškovým prevýšením, plus najdlhšia etapa na podujatí, bude veľmi ťažko kontrolovateľnou záležitosťou, preto sa očakáva, že o triumf sa bude bojovať v úniku. Na kopcovitej trase s výbušným stúpaním nachádzajúcim sa tesne pred cieľom sa môžu presadiť len cyklisti so značnou odolnosťou a dynamickou koncovkou. Jazdci na celkové poradie budú spokojní, ak prežijú ďalší pokojný deň, no kopec Pombar vytvorí na konci určitú nervozitu aj v hlavnom balíku. Z toho dôvodu sa môže stať, že v jedenástej etape dostanú voľnú ruku aj pretekári silných tímov, kým ich lídri sa budú spokojne pohybovať v pelotóne, preto sa môže dostať do brejku parádne osadenstvo. Je veľmi ťažké predpovedať, komu sa podarí úspešne prefiltrovať  na čelo pretekov. Dvakrát už ušlo víťazstvo Baukemu Mollemovi, a keďže holandský jazdec má aj klasikárske vlohy, podobný terén by mu mohol vyhovovať. Dobrú šancu na získanie etapového triumfu majú pred sebou v BMC, americká zostava nemá na podujatí iné ambície, preto môžu vyraziť dopredu Porte, De Marchi, Teuns alebo Roche. Takúto príležitosť bude chcieť pravdepodobne využiť aj De Gendt a v Astane by bol dobrou voľbou Fraile. Španielsky cyklista už vyhral etapu na Gire a Tour a teraz má pred sebou peknú šancu, aby skompletizoval úspechy na GT, lebo je presne tým typom pretekára, ktorý si môže podmaniť pripravenú trasu. Spomenúť môžeme aj dvojnásobného víťaza etapy Kinga, možno to vyskúšajú Bilbao, Brambilla alebo Rolland, ponuka pre únik bude veľmi široká. Nepochybujeme, že sa bude chcieť vytiahnuť aj Bora - hansgrohe, a dopredu sa môže vydať aj Peter Sagan. Svetový šampión sa postupne dostáva na svoju najvyššiu úroveň, preto by si mohol vyskúšať svoje schopnosti na čele pretekov, takúto profil mu svedčí, a potom sa ukázať aj na finálnom krátkom stúpaní. Nemecká zostava však môže poslať dopredu aj Majku či McCarthyho.                   
 
 
Krátky opis trasy:
Jedenásta etapa prenesie pelotón do severozápadnej časti krajiny, navštívi Galíciu a zopakuje si dojazd z roku 2016, ktorý si podmanil po sólovom útoku Simon Yates. Najdlhšia previerka tohtoročnej edície obsahuje niekoľko krátkych stúpaní, no označenie horská prémia dostali len štyri z nich. Tou poslednou prémiou bude Alto de Santigueiro osemnásť kilometrov pred páskou, ale oveľa závažnejšiu úlohu zohrá nehodnotený, krátky kopec Pombar (2 km; 8 %). Jeho vrchol sa nachádza iba tri kilometre pred páskou, a to bude pekná ponuka pre výbušných jazdcov, aby tu nasadili svoje zrýchlenie a vyštartovali za etapou. Do mierneho kopca je aj posledný kilometer. Profil je vhodný pre utečencov a takýto scenár sa predpokladal aj pri predchádzajúcej návšteve mestečka Luintra, ale na poslednom kopci ich prekabátil Simon Yates, ktorý atakoval v hlavnej skupine. Preto si túto koncovku musia postrážiť aj jazdci na GC.