vuelta 18
10. 4.9. rovinata etapa ciel rovina Salamanca > Fermoselle 177 km Viviani
 
etapa 01
profil etapy, 1050 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Jasná etapa pre najrýchlejších jazdcov v balíku, ktorí mali pred sebou najlepšiu príležitosť na získanie etapového triumfu v druhom týždni. Po voľnom dni nečakala na pelotón náročná previerka, ktorú mali dostať pod úplnú kontrolu šprintérske celky.
 
Dalo sa predpokladať, že v takejto etape nebude veľký záujem o únik, no opak bol pravdou. Od úvodných kilometrov sme videli tvrdú jazdu, pretože pelotón nechcel pustiť dopredu početnú skupinu. Túto situáciu dokázal najskôr využiť iba Jesus Ezquerra (Burgos-BH) a domáci cyklista jazdil pomerne dlhú dobu na čele pretekov sám. Pokúšali sa k nemu dostať aj Schwarzmann (Bora) a Irizar (Trek), čo bolo prekvapujúce, lebo obidva tieto celky mali favoritov pre hromadný špurt, ale balík ich nepustil. Následne sa objavili v akcii Richie Porte (BMC) a Tiago Machado (Kaťuša-Alpecin). Väčší záujem napokon prejavil len portugalský jazdec a Machado sa úspešne objavil v hlavnom úniku dňa.
 
Napriek tomu, že v brejku sa objavili iba dvaja pretekári, pelotón výraznejšie nespomalil a jeho strata prekračovala iba tri minúty. Situáciu ihneď kontrolovali Quick-Step Floors a Cofidis, obidva celky signalizovali eminentný záujem na záverečnom špurte. Pridal sa k nim aj Bora - hansgrohe, nemecký celok chcel takisto uspieť v hromadnom dojazde pelotónu. Peter Sagan zostával na podujatí kvôli tomu, aby získal etapu, jeho kolegovia mu boli v tomto smere nápomocní. Jedného zástupcu vyslal na čelo balíka aj Trek, takže všetci hlavní favoriti na etapový triumf sledovali vedúcu skupinku.
 
Pre šprintérske celky bolo príjemnou správou, že v brejku bojovali iba dvaja cyklisti, tí sa mali stať ľahkou korisťou na konci dnešného dňa. Tím Kaťuša - Alpecin pokračoval v aktívnom prístupe na tomto podujatí a už po niekoľkýkrát poslal svojho zástupu na čelo pretekov. To isté platilo aj o celku z Burgosu, ktorý sa takýmto spôsobom odvďačoval za pozvánku na Vueltu.
 
Dobrá práca v balíku znížila náskok utečencov na dve minúty. Machado a Ezquerra robili, čo bolo v ich silách, ale proti štyrom koncentrovaným celkom na čele pelotónu nemali šancu. Ideálny priebeh etapy prežívali jazdci na celkové poradie, po voľnom dni sa mohli dostať späť do rytmu pokojným spôsobom. A nesťažoval sa ani Mitchelton - Scott, austrálsky celok ako majiteľ červeného dresu nemusel potiahnuť na čele pelotónu ani kilometer.
 
Finále mala rozprúdiť jedine horská prémia a stúpajúcu nervozitu v balíku dokumentoval nepríjemný pád Simone Petilliho (UAE Emirates), ktorý si krvavo poranil tvár, a napokon na podujatí skončil. Šprintérsku prémiu si podmanil Ezquerra, pre zvyšnú bonusovú sekundu vyrazil George Bennett (Lotto-Jumbo).
 
Na stúpaní Alto de Fermoselle bol únik eliminovaný, postaral sa o to Bora - hansgrohe, ktorý tu nastavil vysoké tempo, aby znepríjemnil tento výjazd pre súperov Petra Sagana. Pelotón sa nerozdelil, prémiu získal Alejandro Valverde. Potom nebola situácia na trati napätá, všetko smerovalo k hromadnému dojazdu hlavnej skupiny. Prekaziť sa to snažil Diego Rubio (Burgos-BH), ktorý neváhal atakovať osamote. Následne museli riešiť defekty Quintana, Kelderman, Simon Yates, ale vrátili sa späť bez problémov. Rubio bol podľa očakávaní chytený. 
  
Rýchly šprintérsky dojazd najlepšie zvládol Elia Viviani, ktorý dostal od kolegov vynikajúci lead-out a následne to patrične využil. Peter Sagan sa zavesil za jeho zadné koleso, ale nedokázal sa dostať cez talianskeho súpera a bral druhé miesto. Tretí skončil Giacomo Nizzolo.
 
 
etapa 10 spurt asofv
Záverečný špurt (© ASO / Unipublic / Luis Ángel Gómez / Gomez Sport)
 
 
Tím Quick-Step Floors perfektne zvládol koncovku dnešnej etapy a nevyviedol ho z miery ani nástup Lukasa Pöstlbergera na záverečnom kilometri. Vivianiho lead-out zostal pokojný a svojho lídra dostal pred páskou tam, kde potreboval byť. Talianskemu cyklistovi potom len stačilo vytiahnuť svoju maximálnu rýchlosť, aby vybojoval druhý triumf na podujatí a potvrdil, že na Vuelte je najrýchlejším jazdcom. Belgická zostava neurobila vo finále žiadnu chybu a súperi tak nedostali šancu na etapový triumf.
 
Peter Sagan správne vyhodnotil situáciu v rozhodujúcich okamihoch, keď sa zaradil za Eliu Vivianiho a bol za ním, aj keď jazdec Quick-Stepu vyštartoval dopredu. Taliansky pretekár má však formu a v takejto pozícii nebolo jednoduché pre svetového šampióna, aby sa dostal cez neho, lebo Viviani začal šprintovať v tom najlepšom momente. Sagan vybojoval tretíkrát druhé miesto v etape, dnes predviedol ďalší kvalitný výkon, no musel sa skloniť pred rýchlejším protivníkom. Ale dostal sa na čelo bodovacej súťaže, pred Valverdem si vybudoval náskok dvoch bodov. 
 
 
sagan 18 vuelta podium zeleny bohfb
 (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Pred cieľovou páskou vyskočil dopredu Giacomo Nizzolo, ale o etapový triumf nebojoval. Na peknom mieste finišoval zástupca Caja Rural Nelson Soto, naopak, koncovka nevyšla Nacerovi Bouhannimu, ktorý sa vo finále prepadol dozadu a neobjavil sa ani v najlepšej desiatke. V priebežnom poradí nenastali žiadne zmeny, jazdci na GC vstúpili do druhého týždňa bez problémov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Eliu Vivianiho (víťaz)
"Dnes som dostal najlepší lead-out v tomto roku, spolujazdci to zvládli vynikajúco. V poslednom šprinte sme urobili chybu, preto sme boli trochu pod tlakom, aby sme potvrdili, že sme tu najrýchlejší. Je to moje sedemnáste víťazstvo v ročníku a venujem ho všetkým, ktorí ma podporujú v hromadných dojazdoch. Aj dnes boli moji kolegovia úžasní."
      
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (druhá priečka)
"Bol to veľmi rýchly šprint, čo nie je pre mňa to úplne najlepšie. Finále nebolo komplikované, išlo sa po vetre, takže to bolo samo o sebe rýchle. Elia je v takýchto šprintoch rýchlejší. Zbieram tu druhé miesta, ale stále nie som v najlepšej forme, stále sa musím do nej dostať. Myslím si, že zajtrajšiu etapu získa únik."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (líder GC)
"Bola to úplne uvoľnená etapa. O brejk sa postarali šprintérske celky, my sme prežili jednoduchý deň. Očakávali sme, že na konci sa môže objaviť bočný vietor, ale obavy sa nenaplnili. Zvládli sme aj defekt vo finále etapy, dopadlo to dobre."
 
 
Výsledky
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 4:08:08 100
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 40
3. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 20
4. SOTO Nelson Andrés Caja Rural - Seguros RGA 00:00 12
5. SARREAU Marc Groupama - FDJ 00:00 4
6. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
7. GARCIA CORTINA Iván Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
8. ABERASTURI Jon Euskadi - Murias 00:00  
9. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
10. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 41:03:00 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:01  
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:14  
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:16  
5. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:17  
6. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24  
7. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:27  
8. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 00:32  
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:43  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:47  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 83
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 81
3. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 66
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 60
2. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 33
3. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 24
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 29,1 km - Alto de Fermoselle: dĺžka 4,9 km; sklon 5,3 %
 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri si počkali práve na túto etapu, v druhom týždni sa nenájde jednoduchší profil, preto bude balík sebavedomý, že dokáže zariadiť hromadný dojazd. Quick-Step Floors, Trek - Segafredo a Cofidis dostanú ideálnu šancu na získanie etapového triumfu a práve tieto celky by mali byť hlavnými súpermi cyklistov, ktorí sa dostanú do brejku. Finále etapy bude veľmi rýchle a priamočiare, takže výhodu dostane Elia Viviani, ktorý má pri sebe najlepší lead-out, a pri tom stále jazdí vo veľmi dobrej forme. Víťazný šprint v šiestej etape zdvihol náladu Nacerovi Bouhannimu a horkokrvný jazdec bude opäť pripravený vyzvať na priamy súboj talianskeho šprintéra. Dobré koncovky predviedli v minulom týždni aj Giacomo Nizzolo a Danny van Poppel a obaja si uvedomujú, že v rozhodujúcich momentoch si nebudú môcť dovoliť žiadne zaváhanie, pretože Viviani s Bouhannim sú od nich rýchlejší. Dôležitý deň čaká na Petra Sagana a tým pádom aj na celý tím Bora - hansgrohe, ktorý chce vybojovať triumf aj na tretej GT v sezóne. Svetový šampión je čoraz silnejší po výkonnostnej stránke, a keďže chce zvíťaziť na španielskom podujatí, v očakávanom šprinte musí vytiahnuť svoje najväčšie zbrane. A to bude znamenať vo finále naskočiť na najlepší lead-out a na páske vyťažiť z ideálnej pozície. Zo svojou stúpajúcou formou a v takejto konkurencii sa môže maximálne sústrediť aj na hromadný špurt.           
     
 
Krátky opis trasy:
Po voľnom dni sa bude jazdiť v západnej časti krajiny, v regióne Kastília-León, a deviata etapa spojí dve historické mestá Salamancu a Fermoselle. Profil je jednoduchý, pretekári sa dostanú až k hraniciam s Portugalskom, kde je zároveň pripravená najväčšia komplikácia pre šprintérov. Stúpanie tretej kategórie je síce dlhé, ale len na začiatku obsahuje 5-percentné sklony, potom je to viac ako prijateľný výstup. Vrchárske body sa pozbierajú dvadsať kilometrov pred cieľom a následne už nebude nič brániť tomu, aby vo finále prehovorili najrýchlejší jazdci na podujatí. Samotný dojazd je bez výrazných technických nepríjemností.