vuelta 18
9. 2.9. rovinata etapa ciel rovina Talavera > La Covatilla 201 km King
 
etapa 01
profil etapy, 4010 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Posledná etapa prvého týždňa ponúkala šancu na vytvorenie zaujímavých rozdielov medzi favoritmi, na La Covatilla sa objavili maximá na úrovni štrnástich percent. Na cieľovom kopci mal fúkať protivietor, preto bolo dôležité počkať si vo finále na ten správny moment na útok.
 
Na začiatku etapy sme nevideli vyčerpávajúcu naháňačku o vytvorenie vedúcej skupiny, brejk sa sformoval rýchlo. Dopredu sa dostali Luis Angel Maté (Cofidis), Kenneth Van Bilsen (Cofidis), Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Dylan Teuns (BMC Racing), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Ben King (Dimension Data), Reto Hollenstein (Kaťuša-Alpecin), Tom Leezer (Lotto-Jumbo), Luis Mas (Caja Rural), Aritz Bagues (Euskadi-Murias) a Jesus Ezquerra (Burgos-BH), potom už silné zoskupenia nepustili nikoho ďalšieho na čelo pretekov.
 
Aj keď sa jazdilo v kopcoch, teploty sa približovali k tridsiatim stupňom, čo ešte umocnilo náročnosť deviatej etapy. V úniku sa nachádzal na najvyššom mieste v poradí Ben King, ktorý strácal šesť a pol minúty na Molarda, preto tím FDJ nedoprial utečencom viac ako päť minút. A vzhľadom k tomu, že s takýmto rozdielom sa prebehlo aj cez prvú horskú prémiu, tempo v balíku bolo celkom vysoké.
 
Ben King už vyhral v tohtoročnej edícii v úniku štvrtú etapu, ktorá takisto končila na stúpaní, a americký jazdec si trúfal na podobný kúsok aj tentoraz. Na triumf si verili Bauke Mollema, dobrú koncovku mohol vytiahnuť aj Dylan Teuns, ale ako už bolo povedané, FDJ nedával vedúcej skupine veľkú šancu na úspech. Na čele pretekov mohol byť spokojný Luis Maté, ktorý ako líder vrchárskej súťaže uchmatol maximum bodov na Puerto del Pico a v tomto smere nemal problémy ani na druhej horskej prémii.
 
Po dvoch kategorizovaných stúpaniach nikto nevypadol z hlavnej skupiny, zostávali v nej aj Cherel (Ag2r) a Chetout (Cofidis), ktorí spadli, pričom najmä jazdec tímu Cofidis bol poriadne dotlčený. Tím FDJ predvádzal sebavedomý kolektívny výkon, žiadne ďalšie zoskupenie sa k nemu zatiaľ nepridalo.
 
Francúzsky celok zvládal aj prechod cez tretiu horskú prémiu, únik sa mu nijakým spôsobom nevzďaľoval. V druhej časti Puerto de Peňa Negra však utečenci pridali a zvýšili svoj náskok na šesť a pol minúty. Vrchárske body si znovu postrážil Luis Maté. Potom prišiel dlhý presun po pomerne jednoduchom profile, ktorý zaviedol cyklistov na úpätie cieľového kopca. Práve tu sa museli utečenci veľmi snažiť, aby si minimálne udržali svoj 6-minútový náskok, ak chceli bojovať o etapovú výhru. A darilo sa im to, lebo borci tímu FDJ už boli vyčerpaní a nikto ďalší nemal záujem sledovať únik. Preto strata balíka prekročila osem minút.
 
Francúzsky celok sa už na čele pelotónu trápil a vedúca skupina získavala k dobru čoraz väčšiu časovú výhodu. To bola dobrá správa pre Bena Kinga, ktorý mal na dosah červený dres, a aj pre Baukeho Mollemu, ten si mohol vylepšiť pozíciu v GC. Ben King vyhral rýchlostnú prémiu, preto mu pomohli aj bonifikačné sekundy. Za tímom FDJ bol zoradený Movistar, ale španielska zostava ešte nemala dôvod zasiahnuť do vývoja etapy. Rozdiel medzi skupinami sa pohyboval v okolí desiatich minút a favoriti na titul si mohli pochvaľovať priebeh etapy. Tá skutočná cyklistika sa mala objaviť len na cieľovom kopci.
 
Na čele pretekov sa začalo nastupovať ešte pred La Covatilla. Do útoku zavelil De Gendt a na jeho pohyb zareagovali iba King, Teuns, Mollema, Mas a Hollenstein, teda všetci najsilnejší jazdci v úniku. V balíku už kontroloval situáciu Movistar, ktorý si dnes nechcel pokaziť svoj výborný dojem z úvodného týždňa. Pred záverečným kopcom zdvihol tempo v balíku tím Sky a vedúca skupina prichádzala o časť svojho náskoku. Na čelo pretekov sa ešte vrátil Maté, ale v úniku sa neustále atakovalo.
 
 
video v clanku ikonka ciernaRozhodujúci nástup Bena Kinga
 
 
Úspešný pokus predviedol Ben King, ktorý si vybudoval pekný odstup pred prenasledovateľmi a mieril za etapovým triumfom. Na začiatku La Covatilla získal na druhú skupinu náskok deväťdesiat sekúnd, pelotón na neho strácal šesť minút. Na druhej pozícii sa osamostatnil Mollema a holandský cyklista sa dokázal približovať ku Kingovi. V hlavnom balíku tempo stúpalo, Peter Sagan už v ňom nefiguroval a chýbal tu aj Rudy Molard. Skupinu favoritov trápil Rafal Majka, ktorý vyčerpával konkurenciu Emanuela Buchmanna.
 
Bauke Mollema znížil svoje manko na dvadsať sekúnd tri kilometre pred cieľom, ale King bojoval zo všetkých síl. V hlavnej skupine sa držali všetci favoriti pokope. Súboj o etapový triumf napokon skončil v rukách Benjamina Kinga, ktorý si pred cieľovým kopcom vypracoval rozhodujúci náskok, a o výhru ho neobral ani lepší výkon Baukeho Mollemu na Covatille. Holandský jazdec nemal v sebe energiu, aby vo finále stiahol manko deväťdesiat sekúnd. Na tretej priečke preťal pásku Dylan Teuns.
 
V skupine favoritov sa rozbehla akcia len dva kilometre pred páskou, keď najskôr zvýšil tempo Quintana, a kolumbijský jazdec sa potom pridal ku Keldermanovi. Spolu s nimi sa dostali dopredu iba Ion Izagirre, Urán a López. Táto skupinka dnes najviac vyťažila z jazdcov na GC, s menším odstupom finišoval Simon Yates. A keďže Valverde s Buchmannom skončili etapu so stratou, do červeného sa dostal spomínaný britský cyklista. O jednu sekundu pred Valverdem.
 
 
king 18 podium vuelta asofv
Benjamin King na pódiu (© ASO / Unipublic / Luis Ángel Gómez / Gomez Sport)
 
 
V deviatej etape sa znovu presadili utečenci, ale tí museli tvrdo bojovať o svoju šancu. Najmä v prvej časti ich trápil tím FDJ, ale keď sa francúzska zostava vyčerpala, nič im nezabránilo v tom, aby si to rozdali na cieľovom kopci. Výhru však nezískal cyklista, ktorý bol najsilnejší na záverečnom stúpaní, pretože Ben King šikovne zaútočil ešte pred ním, a to sa ukázalo ako kľúčové rozhodnutie. Vo finále predviedol kvalitnejší výkon Bauke Mollema, ale jeho strata na Kinga už bola príliš vysoká. Americký jazdec tak uchmatol druhý triumf na podujatí a druhý na cieľovom kopci po úniku. Naopak, Bauke Mollema skončil druhýkrát v etape na druhom mieste a na rovnakej priečke finišoval, aj keď sa končilo naposledy na La Covatilla.
 
Favoriti na titul vyčkávali až do samého konca a tam sa ukázali vo veľmi dobrom svetle Nairo Quintana s Miguelom Lópezom, ktorí dokázali zrýchliť, čo je pre nich dobré znamenie pred dôležitejšími etapami. Držali s nimi krok Rigoberto Urán a Ion Izagirre a finále chutilo aj Wilcovi Keldermanovi, ktorý sa nenechal znechutiť svojou stratou v GC. Záver si dokázal postrážiť aj Simon Yates, ktorý pekne minimalizoval svoje manko na spomínaných konkurentov, a za túto snahu sa oblečie do červeného dresu. Na vysoké tempo na cieľovom kopci doplatili Bennett, Valverde, Pinot a Kruijswijk, ďalší výborný výkon ponúkol Gallopin. Vzhľadom na následky pádu spred niekoľkých dní zvládol túto previerku pomerne dobre Buchmann, no väčšiu stratu už zaknihoval Aru. Nedarilo sa tímu Sky. De la Cruz mal celý čas problémy na Covatille a vo finále ho nezachránil ani Kwiatkowski. Obaja tak stratili značný čas.
 
V celkovej klasifikácii sa situácia zdramatizovala a po prvom týždni sú medzi favoritmi vytvorené len malé rozdiely. Simon Yates  si oblečie po Gire najcennejší dres aj na Vuelte a budeme zvedaví, ako dlho ubráni sekundový náskok pred Alejandrom Valverdem. Ten dnes ukázal nejaké známky slabosti, ale keďže mal nahraté z predchádzajúcich etáp, v poradí mu to veľmi neuškodilo. Do popredia sa natlačil Nairo Quintana, čo mu určite zlepší náladu, pretože úvodný súťažný blok prekonal bez akýchkoľvek problémov. Medzi najlepšími zostávajú Buchmann, Ion Izagirre a Gallopin, všetci traja cítia šancu na kvalitný výsledok v GC. Dobrú pozíciu pred dôležitými horskými etapami si vybudovali López, Urán, Bennett a Kruijswijk. U všetkých týchto jazdcov je predpoklad, že na konci druhého týždňa sa budú chcieť nachádzať v poradí ešte vyššie. Peter Sagan prišiel do cieľa na konci štartového poľa so stratou 29:53.        
 
 
Výsledky
1. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 5:30:38 100
2. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:48 40
3. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 02:38 20
4. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 02:40 12
5. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:40 4
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 02:40  
7. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 02:43  
8. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:46  
9. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 02:49  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:02  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 36:54:52 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:01  
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:14  
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:16  
5. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:17  
6. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24  
7. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:27  
8. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 00:32  
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:43  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:48  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 81
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 63
3. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 58
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 60
2. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 33
3. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 24
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 18
2. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 23
3. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 30
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečné momenty etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 148,5 km - Puerto del Pico: dĺžka 15,3 km; sklon 5,5 %
3 20 132,2 km - Alto de Gredos: dĺžka 10,1 km; sklon 3,7 %
2 20 102,8 km - Puerto de Peňa Negra: dĺžka 13 km; sklon 4,5 %
cielhc 20 modre Cieľ - Alto de la Covatilla: dĺžka 9,8 km; sklon 7,1 %
 
 
Krátke preview etapy:
Najťažší test úvodného súťažného bloku ukáže, ktorí favoriti pricestovali na podujatie s najlepšou formou. Už štvrtá etapa preriedila jazdcov na GC, La Covatilla má ponúknuť ešte lepší prehľad o vrchárskej výkonnosti štartového poľa. Skupinu favoritov precedí už prvá časť stúpania, ktoré je náročnejšia ako druhá polovica, a potom môžu vyraziť dopredu cyklisti s najlepšou formou. Doteraz sa ukázal vo vynikajúcom svetle Alejandro Valverde, a keď sa dostane jazdec tímu Movistar do takejto formy, na podobných stúpaniach je nesmierne silný. Medzi kandidátov na dobrý výsledok patrí aj jeho kolega Nairo Quintana, ktorý síce obľubuje dlhšie stúpania, ale na prudkých pasážach by sa mal cítiť veľmi dobre. Zvedaví budeme na Simona Yatesa a jeho očakávané zrýchlenie, na ktoré bude schopný zareagovať len málokto. Britský cyklista doteraz jazdil veľmi pozorne, úspešný atak by mu ešte zvýšil už aj tak značné sebavedomie. V dobrej pozícii v klasifikácii sa nachádza aj Miguel López a kolumbijský pretekár by chcel svoju pozíciu ešte vylepšiť pred prvým voľným dňom. Na cieľovom kopci nájde náročné pasáže, kde môže vyzvať na súboj ostatných favoritov, a v takom prípade, pri otvorenom súboji jazdcov na GC, by sa mali rozhodne prejaviť jeho kvality. V potrebnej forme sa ukazujú Kruijswijk s Uránom. Obaja si vedia rozložiť sily na takomto vyzývavom cieľovom kopci a druhý menovaný dokáže vo finále aj zrýchliť. Intenzívna koncovka môže vyznieť dobre pre snaživého Bennetta, naštartovať sa tu môže Aru a Pinot s Keldermanom si budú chcieť vynahradiť smolu zo šiestej etapy. Uvidíme, ako si budú počínať dvaja francúzski jazdci. Rudy Molard bude mať ťažkú úlohu obhájiť červený dres a prekvapiť môže Tony Gallopin. Po nedávnych pádoch čaká ťažká prekážka na Kwiatkowskeho s Buchmannom, no nemecký cyklista bude mať ohromnú túžbu neopustiť vedúce priečky v poradí. Etapa môže skončiť aj v rukách pôvodného úniku a na túto príležitosť budú čakať v podobných prípadoch Zakarin, Daniel Martin, Rafal Majka alebo Bauke Mollema.
 
 
Krátky opis trasy:
Prvý týždeň sa nemôže obísť bez poriadnej horskej etapy, cieľový kopec La Covatilla poteší každého nespokojného vrchára. Lezecký deň otvorí Puerto del Pico. Stúpanie prvej kategórie zahreje jazdcov na pravidelných sklonoch v okolí šiestich percent, druhý kopec Puerto de Peña Negra bude miernejší. Potom sa bude čakať dlhých 85 kilometrov, kým sa začne štverať na rozhodujúci kopec, všetci relevantní cyklisti tak dostanú potrebný čas, aby sa pripravili na náročnú skúšku. La Covatilla sa skladá z dvoch častí. Tá prvá, 10-kilometrová, nestraší náročným prevýšením, ale následne sa cesta zlomí a záverečné pasáže budú presahovať 8-percentný priemerný sklon. Akcia sa rozbehne osem kilometrov pred vrcholom, kde sa objaví 4000 metrov s priemerom desať percent, čo bude signálom pre favoritov, aby začali pokúšať svojich súperov. Posledné štyri kilometre už nebudú také razantné, ale stále poskytnú dlhé úseky s deviatimi percentami, preto sa oplatí atakovať na spomínanom najťažšom úseku. Pre jazdcov na celkové poradie to bude prvá výborná príležitosť na vytvorenie lezeckej hierarchie.