Vuelta: Gallopin zaútočil v správny čas a vyhral, Sagan druhý, Kwiatkowski spadol a stratil

31.8.2018, 12:30 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
vuelta 18
7. 31.8. zvlnena etapa ciel rovina Pt. Lumbreras > Pozo Alcón 186 km Gallopin
 
etapa 01
profil etapy, 2115 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Siedmy deň na Vuelta a Espaňa vôbec nepatril medzi tie ľahšie v tohtoročnej edícii. Veď cyklisti museli opäť nastúpať vyše dvetisíc výškových metrov. Veľmi náročný bol tiež záver dnešnej etapy, v ktorej pretekári museli takmer neustále stúpať. Práve preto zoznam favoritov na víťazstvo neobsahoval len šprintérske mená, ale v koncovke mohli nechať prehovoriť svoje zázračné nohy Dylan Teuns, Dan Martin, Alejandro Valverde alebo Michal Kwiatkowski. Dnes sa na najvyššom stupienku mohol ukázať aj Peter Sagan
 
Do boja o etapový vavrín sa chceli zapojiť aj jazdci v celodennom úniku. Práve preto záujem oň bol veľký. Prvé ataky prišli takmer hneď po odmávaní etapy a pár kilometrov na to sa vpredu vytvorila sedemčlenná skupinka. Menovite v nej boli Alexis Gougeard z AG2R La Mondiale, Michael Woods z EF Education First - Drapac, Floris De Tier z Lotto NL - Jumbo, Nicola Conci z Treku - Segafredo, Edward Ravasi z UAE Team Emirates, Álex Aranburu z Caja Rural - Seguros RGA a Óscar Rodríguez z Euskadi - Murias. 
 
Podobne ako v predchádzajúce dni, aj dnes panovali v Španielsku krásne poveternostné podmienky, ideálne na cyklistiku. Slnečné počasie a príjemných 27 stupňov, nič viac si pretekári nemohli želať. V úvode dňa im jediné starosti robil silnejší bočný vietor, ktorý však nenarobil podobnú neplechu ako včera. 
 
Utečenci dúfali, že hlavná skupina im umožní vytvoriť si veľký náskok a dá im šancu zabojovať o víťazstvo v siedmej etape. Proti však neboli len jazdci Groupamy - FDJ, ktorí chránili červený dres Rudyho Molarda, ale tiež pretekári BORA - Hansgrohe, ktorí im od samého začiatku robili spoločnosť v čele pelotónu. Bolo očividné, že Peter Sagan si do koncovky verí, inak by Nemci tak na plyn netlačili. Únik tak získal k dobru len takmer štyri minúty. 
 
Veľké nepríjemnosti v priebehu prvej tretiny dňa riešil Woods (EF Education). Kanadský cyklista spadol, no našťastie pokračoval ďalej a dokázal sa vrátiť aj do úplného čela. Zmena nastala tiež v pelotóne, kde sa z popredia vytratili jazdci Bory a namiesto nich začal tempo hlavného balíka diktovať Movistar. Domáci celok nasadil ešte tvrdšie tempo ako predtým Bora a medzera medzi únikom a pelotónom sa začala rapídne zmenšovať. 
 
Z kroku, ktorý španielsky Movistar urobil bolo jasné, že dnes budú mať šprintéri problém udržať sa v hlavnom balíku a na ich záverečný súboj to v tejto chvíli vôbec nevyzeralo. Potvrdil to aj fakt, že tímy ako Quick - Step Floors alebo Cofidis vôbec nebolo vidieť a ich cyklisti skôr uzatvárali pole pretekárov. Táto skutočnosť však neplatila o Saganovcoch, ktorí sa po chvíľke vrátili dopredu.   
 
Klasická preťahovaná mačky a myši pokračovala aj naďalej. Náskok vedúcej sedmičky neustále stúpal a klesal. Keď Woods (EF Education) a šestica v čele získali na pelotón tri minúty, jeho tempo sa zrýchlilo a náskok opäť klesol na dve minúty. Podobný priebeh sme sledovali až do prvej vrchárskej prémie. Pod kopec Alto Collado de Laude si vedúca skupina priniesla tri minúty a desať sekúnd.  
 
Na trase siedmej etapy sa nachádzali dva hodnotené stúpania, oba boli ohodnotené ako kopce tretej kategórie. Prvý kopec v itenerári dňa bol dlhší a aj náročnejší ako ten druhý, no atakovať v ňom neskúšali ani jazdci v úniku, tak ani v pelotóne. Ako prvý prémiou prešiel De Tier (Lotto-Jumbo), ktorý si do vrchárskej súťaže pripísal prvé tri body. Bodovať sa podarilo tiež Rodríguezovi (Euskadi) a Gougeardovi (Ag2r). 
 
Veľmi dobrú a dôležitú prácu pre svojich lídrov v stúpaní Alto Collado de Laude odviedol Marcus Burghardt z BORA Hansgrohe. Nemecký domestik celý kopec nezliezol z čela pelotónu a na jeho vrchole bol náskok vedúcej sedmičky o minútu menší ako pod ním. Očividne sa Peter Sagan cítil viac ako výborne, keďže jeho tímový kolega ťahal hlavný balík aj po prvom kopci. 
 
Piatok bol na Vuelte veľmi rýchly. Priemerná rýchlosť cyklistov v prvej hodine bola 39,3 km/h, v druhej 42,5 km/h a v tretej 42,3 km/h. Podľa predpokladov mal pelotón doraziť do cieľa desať minút po piatej hodine, no v tomto čase bolo jasné, že do Pozo Alcón dorazia skôr. Zásluhu na tom mali predovšetkým jazdci Movistaru a Bory, ktorý únik naháňali počas celého dňa.  
 
Medzera medzi čelom a hlavným balíkom sa od prémie neustále zmenšovala. Už na méte 36 kilometrov pred páskou bol náskok sedemčlennej skupiny niečo málo nad minútou. Valverde (Movistar) a Sagan (Bora) museli za prácu, ktorú odvádzali ich domestici, poďakovať.  Aj napriek tomu, že pelotón bol každý meter bližšie k vedúcej skupine, v nej panoval stále pokoj. 
 
Veľké veci malo priniesť stúpanie Alto de Ceal, teda druhý hodnotený kopec v dnešnej etape. Práve tu mali dôležitú úlohu splniť Movistar a Bora, keďže súčasťou pelotónu boli všetci šprintéri. Viviani (Quick-Step) a Bouhanni (Cofidis) sa dokonca nachádzali na dobrých miestach, čo naznačovalo, že obom rýchlikom dnešné kopčeky zatiaľ problémy nerobili.  
 
Už v nájazde do poslednej vrchárskej prémie sedmička vpredu nemala k dispozícii skoro žiadny náskok a práve preto niektorí jazdci si z nej skúsili nastúpiť. Prvý útok predviedol Aranburu (Caja Rural). Jeho zadného kolesa sa chytil Gougeard (Ag2r) a Woods (EF Education). Kanadský cyklista v priebehu piatka padol na zem, no aj napriek tomu mal spomedzi celodenných utečencov v závere najviac síl, čo ukázal v zapätí keď sa osamostatnil v čele pretekov.
 
Nervozita sa zväčšila tiež v hlavnom balíku, výsledkom čoho bol pád a pelotón sa tak rozdelil na dve veľké časti. Na zemi skončil aj jeden z dnešných favoritov, Tiesj Benoot z Lotto Soudal, ktorý tak opäť prišiel o šancu zabojovať o etapové víťazstvo kvôli vine niekoho iného. Niečo podobné sa mu stalo na tohtoročnej Tour de France, z ktorej musel po piatej etape nakoniec definitívne odstúpiť. 
 
Nešťastie jedného je šťastím druhého. Presne toto si hovoril Woods (EF Education), pretože pád v pelotóne mu pomohol k tomu, aby si pred ním navýšil svoj odstup. V hlavnom balíku sa totiž čakalo na obete tohto nešťastného momentu. Potom, keď sa niektorí pretekári do pelotónu vrátili, opäť začali tvrdiť muziku jazdci Movistaru a v tomto okamihu už začali mať šprintéri veľké problémy. Sagan (Bora) ale vyzeral nezničiteľne, to však platilo aj o Vivianim (Quick-Step). 
 
Michael Woods, posledný člen celodenného úniku, sa stal súčasťou pelotónu pár stoviek metrov pred vrcholom posledného hodnoteného kopca. Body do súťaže o kráľa hôr si tak rozdelili domestici jednotlivých tímov. Potom nasledoval zjazd, v ktorom mal technické problémy Nairo Quintana. Kolumbijčan dokonca musel meniť bicykel. Tiež Dan Martin musel meniť časť svojho náradia a to konkrétne predné koleso. Pády a defekty poznačili aj ďalších pretekárov, napríklad Michala Kwiatkowskeho, ktorý sa nepekne oškrel.  
 
Úplne iné starosti mal Mas (Caja Rural), ktorému sa podarilo ujsť v zjazde. Keď sa terén naklonil do opačnej strany, začali si nastupovať dokonca favoriti na celkové víťazstvo. Pozornosť súperov skúšal Simon Yates (Mitchelton) a tiež Bennett (Lotto-Jumbo), ktorí odsúdili Masov atak a ten sa poslušne zaradil do skupiny, kde sa stále ukazoval Sagan (Bora). 
 
Jeden majster sveta bol z hry o etapové víťazstvo, Kwiatkowski (Sky) strácal už pol minúty, ten trojnásobný však kontroloval záver etapy. Skutočnosť, že Sagan je stále súčasťou čelnej skupiny vystrašil Jesúsa Herradu (Cofidis). Ten začal bitku o etapový vavrín už päť kilometrov pred cieľom. Útoky skúšali tiež Quintana (Movistar), De La Cruz (Sky) a znovu aj Bennett (Lotto-Jumbo). 
 
Úspešný bol až Gallopin (Ag2r), ktorý dvetisíc metrov pred páskou prekvapil svojich súperov a síce skoro okamžite na to zareagoval Majka (Bora), skupina so Saganom už Francúza dobehnúť nedokázala. Sagan napriek tomu zviedol súboj o druhé miesto a vybojoval ho. Do špurtu so slovenským šampiónom sa pustil Valverde (Movistar), ktorý tak doplnil pomyslené stupne víťazov. 
 
 
gallopin 18 vuelta triumf asofv
Tony Gallopin víťazom etapy (© ASO / Unipublic / Luis Ángel Gómez / Gomez Sport)
 
 
Tony Gallopin patri medzi najskúsenejších pretekárov v profi-pelotóne a vie, kedy treba na to poriadne šliapnuť. Svoj dnešný atak by si mohol dať patentovať, nemohol to urobiť lepšie. Na svoju príležitosť čakal a keď prišla na nič nečakal a uchopil sa jej. Opäť raz správne načasoval svoj útok. Gallopin by si podobné ataky zaslúžil miesto v cyklistickej učebnici, právom tak môže osláviť dvanáste profesionálne víťazstvo, druhé na Grand Tours a prvé na Vuelte.    
 
Dve tretiny nudnejšieho priebehu, v ktorom sa vôbec nič neudialo len akoby predpovedali veľkú drámu, ktorú sme sledovali na posledných kilometroch. Pády a defekty popravili niekoľkých adeptov na víťazstvo etapy, no urobili veľký neporiadok tiež v celkovom poradí. Jednou z najväčších obetí dnešného dňa sa stal Michal Kwiatkowski, ktorý však spadol po vlastnej chybe a z čela pelotónu a aj keď jeho kolega mu okamžite ponúkol svoj špeciál, do cieľa prišiel až 30 sekúnd za ostatnými favoritmi. Spolu s ním do cieľa prišiel tiež Ilnur Zakarin. Veľmi zlý deň má za sebou Vincenzo Nibali, ktorý prišiel do cieľa päť minút po víťazovi a iba tak potvrdil svoje slová, že na Vueltu neprišiel bojovať o GC. Ostatní favoriti prišli do cieľa spolu, aj keď v závere sa spolu naťahovali. 
 
 
Výsledky
1. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 4:18:20 100
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:05 40
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:05 20
4. PRADES Eduard Euskadi - Murias 00:05 12
5. FRAILE Omar Astana Pro Team link ikonka 00:05 4
6. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 00:05  
7. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:05  
8. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 00:05  
9. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:05  
10. KUSS Sepp Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:05  
 
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
   
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MOLARD Rudy Groupama - FDJ 26:44:40 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:47  
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:48  
4. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:51  
5. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:59  
6. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 01:06  
7. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:11  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:14  
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:18  
10. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 01:23  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 51
2. KWIATKOWSKI Michał Team Sky link ikonka 48
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 43
 
 
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 42
2. ROLLAND Pierre EF Education First - Drapac link ikonka 20
3. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 12
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 68,7 km - Alto Collado de Laude: dĺžka 5 km; sklon 6,1 %
3 20 12,7 km - Alto de Ceal: dĺžka 4,5 km; sklon 5,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Aj keď sa podľa profilu môže zdať, že prichádza ďalšia šprintérska etapa, predpokladáme, že viacerí šprintéri, ak nie všetci, nezvládnu posledné stúpanie, ktoré sa pôjde v rýchlom tempe. Ich tímy zrejme aj vrátane Quick-Stepu nebudú tak srdnato pracovať na čele balíka a kvôli Molardovi sa nepôjde roztrhať ani FDJ. Sky už nemá žiadny dôvod plytvať silami. Preto sa podľa nás bude radovať únik. Viacerí silní ľudia už majú straty a šetrili sa možno aj na tento deň. Môžu to byť G. Izagirre, Mollema, D. Martin, Woods, Benoot, McCarthy, Henao a ďalší. Ak by sa napríklad Movistar v spolupráci s niekym ďalším rozhodol únik zlikvidovať, asi by sme si stavili na Alejandra Valverdeho alebo Michala Kwiatkowskeho. Šancu by mohol mať aj Peter Sagan, no ak si zvolí únik, bude veľmi otázne, či s ním dotyční budú chcieť spolupracovať a odíde skupina, v ktorej sa bude nachádzať.
 
 
Krátky opis trasy:
Posledný deň v Andalúzii prebehne na prijateľnom profile, ale koncovka nie je bez komplikácii, aby rýchli pretekári dostali záverečný špurt ako na podnose. Zaujímavých bude len posledných dvadsať kilometrov, predtým sa presunie pelotón viac do vnútrozemia, kde sa očakávajú vysoké teploty. Dôležitým momentom bude stúpanie Alto de Ceal, ktorého vrchol sa nachádza dvanásť kilometrov pred páskou. Horská prémia síce dosahuje len 5-percentné sklony, ale v takejto vzdialenosti pred cieľom bude lákadlom na útok. Potom čaká cyklistov krátky zjazd, jedno menšie stúpanie a posledných päť kilometrov na falošnej rovine, ktorá povedie až na cieľovú čiaru. Samotná koncovka je ideálna pre odolných šprintérov, ale na takomto teréne môže vo finále prekvapiť aj atak. Záverečný kilometer je technický a posledná zákruta je pripravená len tristo metrov pred cieľom.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop