vuelta 18
8. 1.9. zvlnena etapa ciel rovina Linares > Almadén 195 km Valverde
 
etapa 01
profil etapy, 1650 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Na španielskom podujatí pokračovali nevyspytateľné profily a aj mesto Almadén ponúkalo ďalšiu nevyspytateľnú koncovku. Záverečné kilometre do mierneho kopca mohli sadnúť odolným šprintérom, ale posledných šesťsto metrov sa zdvihlo na necelých sedem percent, čo bola dobrá šanca pre rýchlych vrchárov. A nikto nemohol dopredu odpísať ani celodenný únik.
 
Po včerajšom výkone smerovala značná pozornosť na Petra Sagana. Jeho forma evidentne stúpa a v takomto dojazde a očakávanom šprinte do kopca o výhru to chcel náležite predviesť. Okrem čakania na to, ako sa vyvinie etapa v samotnom finále, sa museli cyklisti pripraviť na veľmi horúci deň, teploty sa mali pohybovať v okolí  36 stupňov.
 
Na hlavný únik dňa sme nečakali dlho. Tiago Machado (Kaťuša-Alpecin), Jorge Cubero (Burgos-BH) a Héctor Sáez (Euskadi-Murias) sa odpojili od balíka hneď po štarte a začali si budovať svoju časovú výhodu. A darilo sa im mimoriadne, pretože po jedinej horskej prémii získali až dvanásť minút na hlavnú skupinu. Maximum vrchárskych bodov vybojoval Héctor Sáez.
 
Najskúsenejším jazdcom na čele pretekov bol Tiago Machado, ktorému sekundovali miestni borci zo španielskych pro-konti celkov, a všetci boli veľmi motivovaní, aby mohli zabojovať o veľkú výhru. Pelotón im najskôr nevenoval značnú pozornosť, takže si vybudovali veľký náskok. Vedúca trojica nijakým spôsobom neznepokojovala tím FDJ, preto museli zasiahnuť iné zoskupenia. Na čele balíka sa pohybovali Cofidis, Quick-Step Floors, Trek - Segafredo a Bora - hansgrohe.
 
 
etapa 07 ilustrak efefv
Ilustračný záber z etapy (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Ako bolo vidno, brejk si zobrali pod patronát šprintérske zoskupenia, Viviani, Nizzolo a aj Bouhanni si verili, že v pomerne náročnej koncovke dokážu predviesť svoj maximálny výkon. V popredí nesmel chýbať ani Bora - hansgrohe. Nemeckú zostavu musela povzbudiť narastajúca výkonnosť Petra Sagana. Aktivita týchto zoskupení sa vyplácala a rozdiel medzi skupinami sa viditeľne zmenšoval.
 
Sedemdesiat kilometrov pred páskou znížili svoju stratu na osem minút, ale šprintérske celky čakala tvrdá práca až do cieľa. Rýchlostná prémia skončila vo vrecku Jorgeho Cuberu. Pelotón v tomto momente zrýchľoval tempo a popri tom sa spoliehal aj na to, že vedúcej trojici sa postupne minie energia. Peter Sagan dostal defekt približne päťdesiat kilometrov pred cieľom a následne musel zmazať aj minútové manko.
 
Na čele balíka sa stále striedali štyri šprintérske zoskupenia, tím FDJ tak mohol väčšinu dňa šetriť energiu na nasledujúce previerky. Kvôli veľkému náskoku, ktorý si vybudovali utečenci, prebiehala etapa svižným tempom, a spolu s vysokými teplotami sa to mohlo podpísať pod dnešné výsledky. Pelotón dokázal vo finále ešte zvyšovať tempo, čo sa stalo osudným pre vedúcu skupinu. Brejk bol zlikvidovaný šesť kilometrov pred cieľom, najdlhšie bojoval Machado, a potom odštartovala pozičná bitka, lebo koncovka obsahovala dve dôležité zákruty.      
 
Posledný kilometer ovládol Lotto -Jumbo, ale ako prvý začal šprintovať pred páskou Iván Cortina (Bahrain Merida), za ktorým sa dlhý čas vyviedol Peter Sagan, a potom svetový šampión vyrazil dopredu v tom pravom čase. Ale etapový triumf mu ukradol Alejandro Valverde, ktorý bol na páske o čosi silnejší.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu etapy
 
 
Koncovka ôsmej etapy vyzerala v skutočnosti náročnejšie ako na papieri, tesne pred cieľom sa objavili naozaj zaujímavé gradienty, ktoré si vychutnal Alejandro Valverde. Zo šprintérov sa udržali v popredí iba Danny van Poppel a Giacomo Nizzolo, takže celodenná práca Quick-Step Floors a Cofidis vyšla navnivoč.
 
V drsnom finále bolo potrebné čo najpresnejšie načasovať šprint a dlho sa zdalo, že sa to najlepšie podarilo Petrovi Saganovi. Svetový šampión zachytil Cortinov nástup a vyrazil dopredu z dobrej pozície. Za jeho kolesom sa však pohyboval Alejandro Valverde a domáci cyklista potvrdil, že jazdí vo výbornej forme. V druhej etape si poradil pred cieľom s Michalom Kwiatkowskim, dnes obral o etapovú výhru Petra Sagana. Na páske bol svižnejší a mohol oslavovať druhý triumf na podujatí. Na Vuelte tak znovu jazdí vo svojej najlepšej forme.
 
Na výkone Petra Sagana bolo vidno, že sa cíti na podujatí každý deň lepšie, a dnes ho nezaskočili ani ťažké stovky metrov nachádzajúce sa pred páskou. Záverečnú pozičnú jazdu zvládol výborne a ponúkol kvalitný šprint do kopca, no musel sa skloniť pred Valverdem, ktorý nezahodí žiadnu príležitosť na etapový triumf. Slovenský jazdec však evidentne výkonnostne napreduje, preto sa môžeme tešiť na jeho naháňanie etapového triumfu v druhom týždni.
 
 
etapa 08 spurt asofv
Špurt 8. etapy (© ASO / Unipublic / Luis Ángel Gómez / Gomez Sport)
 
 
Druhé pódium na podujatí získal Danny van Poppel, ktorý sa predviedol silným výkonom, a rovnako dobre si počínal aj Giacomo Nizzolo. Potom sa dostali do najlepšej desiatky už len mená, ktorým to ide v kopcoch, a potrebnú koncentráciu prezentovali najmä Ion Izagirre a Simon Yates. Obaja berú súboje v klasifikácii veľmi vážne. V celkovom poradí nenastali žiadne zmeny, Rudy Molard prežil v najcennejšom drese bez ujmy aj štvrtý deň. Zajtra to však bude o niečom inom a na cieľovom stúpaní bude vystavený veľkému tlaku. Kopec La Covatilla bude určený len pre tých najlepších vrchárov a na jeho sklonoch sa dozvieme, kto z favoritov na titul prežije úvodný týždeň najspokojnejší. 
 
Kolega Juraj Janoťák sumarizuje vyjadrenia naprieč štartovým poľom...
 
 
Výsledky
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 4:35:54 100
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 40
3. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 20
4. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 12
5. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 4
6. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
7. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
8. LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal link ikonka 00:00  
9. GARCIA CORTINA Iván Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MOLARD Rudy Groupama - FDJ 31:20:34 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:37  
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:48  
4. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:51  
5. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:59  
6. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 01:06  
7. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:11  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:14  
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:18  
10. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 01:23  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 76
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 63
3. KWIATKOWSKI Michał Team Sky link ikonka 50
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 42
2. ROLLAND Pierre EF Education First - Drapac link ikonka 20
3. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 12
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 113,1 km - Alto de Espaňares: dĺžka 10,3 km; sklon 3,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Organizátori Vuelty vedia zostaviť nevypočítateľnú trasu. Veľmi ťažko sa nám odhaduje, ako bude vyzerať záver ôsmeho dňa. Opäť to nie je etapa ani pre šprintérov, ani pre vrchárov. Včera sme očakávali, že pelotón nebude mať eminentný záujem o dostihnutie úniku a mohlo by mu to vyjsť ako Molardovi, no nestalo sa tak. Aj dnes budú posledné kilometre náročné. Zrejme nie tak ako predchádzajúci deň, ale ak to Viviani, Nizzolo, Trentin a spol nezvládli, nemusia ani tentoraz. Mohol by to byť preto ďalší ideálny deň pre Petra Sagana, ale ako ukázal Gallopin, nikdy neviete. Aj dnes bude určite silný, rovnako ako nasrdený Kwiatkowski. Zabúdať netreba ani na Valverdeho. Za najväčšieho favorita by sme asi označili žilinského rodáka, ale jeho súperi včera spoznali jeho silu a zlepšenie formy, takže budú robiť všetko preto, aby neuspel.
 
 
Krátky opis trasy:
Pelotón zakotví na jeden deň v regióne Kastília-La Mancha a v historickom meste Almadén, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO, sa predvedú siloví šprintéri. Tí budú mať jasnú motiváciu presadiť sa, tentoraz ich nevyrušia a nezneistia žiadne bočné vplyvy, a podľa toho aj bude vyzerať organizácia v pelotóne pri kontrole utečencov. V Almadéne sa bude finišovať do mierneho kopca, už príchod na záverečné momenty prebehne v postupnom stúpaní. Tesne pred páskou sa cesta vyrovná a posledné dva kilometre opäť vyskočí na necelé štyri percentá, čo si musia vychutnať odolní šprintéri.