vuelta 18
2. 26.8. zvlnena etapa ciel rovina Marbella > Caminito del Rey 164 km Valverde
 
etapa 01
profil etapy, 2425 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Prvý finiš na vrchole stúpania neposkytoval prudké úseky, preto sme boli zvedaví, či sa vo finále dokážu presadiť aj klasikárske typy. Cieľový kopec obsahoval najťažšie momenty na samotnom konci, terén tu mal vyskočiť aj na osem percent, a práve tu sa malo rozhodovať o dnešnom víťazovi etapy. Podobný finiš vždy vyhovuje aj Petrovi Saganovi, ale svetového šampióna stále limitoval zdravotný stav.
 
Hneď na začiatku prvej horskej prémie sa odčlenila od pelotónu sedemčlenná skupina, ktorá disponovala kvalitou, aby mohla potrápiť hlavný balík. Alexis Gougeard (Ag2r), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Pierre Rolland (EF Education), Pablo Torres (Burgos-BH), Jonathan Lastra (Caja Rural), Luis Angel Maté (Cofidis) a Hector Saez (Euskadi-Murias) si vybudovali náskok tri minúty, pelotón viedol tím BMC, ktorý obhajoval červený dres.
 
Horskú prémiu  Puerto de Ojén ovládol Luis Maté a skúsený španielsky cyklista mal patriť k hlavným ťahúňom vedúcej skupiny. Tento 34-ročný jazdec obľubuje jazdu v brejku na zaujímavom teréne. Medzi utečencami boli najväčšími osobnosťami Pierre Rolland a Thomas de Gendt, a keď sa k nim pridali tempárske schopnosti Alexisa Gougearda, na zvlnenom profile sa pohybovala pred balíkom skutočne dobrá partia, ktorá mohla vystrašiť záujemcov o etapový triumf čakajúcich v pelotóne.
 
Tím BMC nedoprial úniku viac ako tri minúty. Partia okolo Rohana Dennisa si dobre uvedomovala, kto jazdí na čele pretekov, preto svedomito plnila úlohu pri obrane červeného dresu. Tá najťažšia práca na ňu čakala až na cieľovom kopci a líder pretekov bol presvedčený o tom, že niektorí súperi sa pokúsia zaútočiť na maglia roja. V pelotóne sa odohralo niekoľko menších kolízii. Na zemi sa ocitol Martijn Tusveld (Sunweb), po páde musel vyhľadať lekársku pomoc Omar Fraile (Astana) a navyše Rohan Dennis riešil defekt, čo využili utečenci a navýšili svoj náskok na štyri minúty. V spomínanom páde sa ocitol aj Ilnur Zakarin a aj on musel navštíviť oficiálneho lekára pretekov.
 
V polovici etapy si vyskúšali cyklisti cieľový kopec Alto de Guadalhorce a medzi utečencami získal maximum vrchárskych bodov Luis Maté. Defekt tu musel riešiť Richie Porte. Na tomto kopci sa udiala zmena na čele balíka, tím BMC vystriedal Bora - hansgrohe, ktorému sa nepáčil 4-minútový náskok brejku. Nemecký celok mal pred očami výhru v etape a to malo znamenať, že Peter Sagan si trúfa na záverečný kopec.
 
Svetový šampión však jazdil na konci balíka a zdalo sa, že chce pred finále ušetriť čo najviac energie. Jeho kolegovia razantne zvýšili tempo v hlavnej skupine a náskok utečencov začal viditeľne klesať. Spolupráca BMC a Bora fungovala veľmi dobre a pelotón musela potešiť aj tá skutočnosť, že z brejku sa odpojil Thomas de Gendt. Na predposlednej prémii sa znovu presadil Luis Maté a vybojoval si vrchársky dres. Vďaka aktivite pelotónu klesol rozdiel medzi skupinami pod dve minúty a nádeje úniku na úspech v dnešnej etape sa už rozplývali.
 
Na čele pretekov chceli vydržať čo najdlhšie Gougeard a Rolland, ktorí zostali ako poslední z úniku ešte trápiť pelotón. V balíku sa všetci pripravovali na intenzívnu koncovku, bitka o pozície sa odohrávala pomerne ďaleko pred cieľom. Únik bol chytený dvadsať kilometrov pred cieľom, a potom prebral iniciatívu tím Sky, ktorý si robil zálusk na červený dres.
 
Peter Sagan sa stále pohyboval na konci balíka a nevyzeralo, že si užíva rozhodujúce kilometre etapy. A to isté platilo o Rohanovi Dennisovi, ktorý si vystúpil z balíka, a následne ho nasledoval aj svetový šampión. Až v závere etapy sa ukázalo, že tím Bora musel jazdiť na McCarthyho. Organizátori uvádzali, že za hlavnou skupinou sa nachádzal aj Richie Porte, ktorého trápili na začiatku pretekov žalúdočné problémy, a už dnes mali skončiť jeho ambície na GC.
 
Na začiatku cieľového kopca tím Sky nastavil dobré tempo a mnohí cyklisti ho nedokázali udržať. Za balíkom sa ocitol aj Vincenzo Nibali, ktorý len potvrdil svoje slová, že sa potrebuje prepracovať do formy. Na konci zvýšil tempo aj Movistar, čo si vyžiadalo za obeť ďalších borcov, a medzi nimi sa objavil aj Gorka Izagirre z Bahrajn - Merida.
 
Finále etapy ovplyvnil Laurens de Plus (Quick-Step Floors), ktorý nastúpi na méte flamme rouge a prinútil ostatných favoritov k dlhému šprintu. Jeho náskok sa rozhodol zalepiť Alejandro Valverde a priviedol si so sebou Michala Kwiatkowskeho. Poľský cyklista si veril, že španielskeho cyklistu má na lopate, ale Valverde si zachoval potrebnú energiu aj na záverečný šprint a dokázal pokoriť cyklistu tímu Sky. Na treťom mieste finišoval Laurens de Plus.
 
Druhá etapa ponúkla pekný finiš, aj keď neobsahoval strmé úseky, a ukázal, ktorí jazdci pricestovali na Vueltu s potrebnou formou. Po dnešku vieme, že do tejto skupiny nepatria Richie Porte a Vincenzo Nibali, poradie stratil aj Gorka Izagirre. Naopak, etapu výborne zvládli v Movistare a Sky a oba celky mohli v cieli oslavovať. Obidve zoskupenia si počkali na rozhodujúce momenty a vyťažili z nich maximum.
 
Alejandro Valverde vyhral svoju desiatu etapu na Vuelte a znova len predviedol, že na domácu GT sa dokáže vždy výborne pripraviť. V záverečnom špurte do kopca bol veľmi silný, lebo dokázal eliminovať nástup Laurensa de Plusa a na páske aj prekonať Michala Kwiatkowskeho. Poľský cyklista už pred finále vedel, že má obrovskú šancu na červený dres, a túto udalosť chcel ešte umocniť etapovým triumfom. Zdalo sa, že má Valverdeho perfektne prečítaného, ale pred páskou sa nechal vylákať a napokon sa musel uspokojiť s druhým miestom. Pochvalu si zaslúži Laurens de Plus za odvážny pohyb a výbornú formu na začiatku pretekov dosvedčil Wilco Kelderman.
 
Z jazdcov na celkové poradie mierne stratili Louis Meintjes a Miguel López, no pre týchto vrchárov platí, že sa rozbiehajú pomalšie na Grand Tour. Minútovú stratu dostal Ilnur Zakarin a na jeho výsledku sa mohol podpísať aj pád v prvej časti etapy. Takmer celý deň si odkrútil na čele balíka tím BMC, ale americká zostava prišla až veľmi ľahko o červený dres, a ani nebojovala o etapový triumf. Na ten mieril aj Bora - hansgrohe a treba povedať, že bez jeho zásahu by mal únik veľkú šancu na úspech. Nemecká zostava však vyšla naprázdno, Peter Sagan nemá formu. Svetový šampión sa väčšinu dňa pohyboval na konci balíka a jeho výsledok len napovedá tomu, ako sa na trati asi cítil. V cieli zaostal 13:31 a obsadil 144. priečku.
 
Po druhej etape sa vytvorili v priebežnom poradí zaujímavé rozdiely. Otváracie etapy zvládli najlepšie Kwiatkowski, Valverde a Kelderman, v tíme Bahrajn - Merida pôsobí najsilnejším dojmom Ion Izagirre. Slušne odštartovali aj Quintana, Mollema, Kruijswijk, Simon Yates a dobre si počína Buchmann. Ale taký Miguel López už stráca v poradí jednu minútu na lídra pretekov a Zakarin počíta ešte o tridsať sekúnd väčšie manko.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho (víťaz)
"Veľmi sa teším. Na TdF som sa nedostal do dobrej formy, ale teraz mám pocit, že som získal potrebnú výkonnosť. Už je to nejaký čas, čo som vyhral etapu na Vueltu, preto som rád, že som to opäť dokázal. Atak Laurensa de Plusa bol veľmi silný. Musel som vyraziť za ním približne šesťsto metrov pred cieľom. Keď sme ho dobehli, pustil som Kwiatkowskeho pred seba a predbehol som ho v poslednej zákrute. Svoj cieľom som už splnil a budem zvedavý, ako mi to pôjde v GC."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (Bora - hansgrohe)
"Som na správnej ceste, aby som sa dostal tam, kde mám byť. Zlepšujem sa každý deň, ale stále potrebujem viac času, aby som sa zotavil po páde na TdF. Dnes som išiel naplno ako vždy, keď pretekám."
 
 
Výsledky
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 4:13:01 100
2. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:00 40
3. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 00:03 20
4. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:03 12
5. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:03 4
6. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:03  
7. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:03  
8. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 00:03  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:03  
10. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:03  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 4:22:40 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:14  
3. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:25  
4. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 00:28  
5. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:30  
6. FELLINE Fabio Trek - Segafredo link ikonka 00:30  
7. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:32  
8. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:33  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:33  
10. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:35  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 156 km - Puerto de Ojén: dĺžka 6,5 km; sklon 5,2 %
3 20 72,4 km - Alto de Guadalhorce: dĺžka 7,1 km; sklon 2,8 %
3 20 43,7 km - Alto de Ardales: dĺžka 5,8 km; sklon 3,7 %
ciel3 20 Cieľ - Alto de Guadalhorce: dĺžka 7,1 km; sklon 2,8 %
 
 
Krátke preview etapy:
Opätovné zaradenie Caminito del Rey do itinerára schladilo vysoké očakávania, lebo sa nemalo finišovať na takom prudkom stúpaní, ako tomu bolo v sezóne 2015, keď Esteban Cháves pokoril Toma Dumoulina. Tentoraz cieľový kopec vyskočí priemerne na tri percentá, ale bude dlhý sedem kilometrov, čo zvýši nároky na vrchársku odolnosť zo strany výbušných jazdcov či klasikárov, ktorí si budú trúfať na etapový triumf. Vynikajúci výkon v časovke pasuje do úlohy favorita na úspech v etape Michala Kwiatkowskeho, ktorý býva na konci takéhoto stúpania veľmi rýchly. To isté sa môže povedať o Alejandrovi Valverdem a ak zacíti vo finále šancu na výhru, môže byť na konci etapy, spolu so svojimi kolegami, veľmi agresívnym živlom. Dobrú koncovku môžu predviesť Simon Yates alebo Dan Martin, najcennejšieho dresu sa nebude chcieť zbaviť Rohan Dennis, ktorému pomôže, že na záverečnom stúpaní chýbajú strmé úseky. Ak bude bojovať o etapový triumf pomerne početná skupina, presadiť sa môžu aj Benoot, Felline, Teuns či Albasini. Podobná koncovka patrí do výbavy Petra Sagana. Svetový šampión sa nemusel vyšťaviť v časovke jednotlivcov a ušetril tak sily, ktoré sa mu veľmi zídu vo finále druhej etapy. Ak sa bude rozhodovať len na cieľovej páske a kandidáti na etapu budú vyčkávať až do samého konca, jeho vždy silný špurt do kopca dostane šancu vybojovať pekný výsledok.          
 
 
Krátky opis trasy:
Španielska GT je známa tým, že nemá problém kdekoľvek zaradiť finiš na vrchole stúpania, preto si môžeme pozrieť takúto koncovku už v druhej etape. Hneď na začiatku sa vytvorí brejk na kopci Puerto de Ojen, potom sa bude jazdiť na jednoduchom profile, ktorý na chvíľu pretne druhá horská prémia. Na záverečné stúpanie Alto de Guadalhorce dorazí pelotón pokope, na jeho sklonoch bude záležať len na tom, či vrchári preukážu guráž a odhodlajú sa atakovať. Dlhý kopec, ale nie veľmi prudký, sľubuje intenzívnu koncovku, ktorú si môžu podmaniť útočníci, alebo víťaza etapy spoznáme len na cieľovej páske po špurte najodolnejších jazdcov. Rozdiely medzi favoritmi nebudú veľké, získanie časovej výhody prinesie len aktivita vo finále. V Caminito del Rey sa finišovalo aj v roku 2015 a táto koncovka ponúkla výborné vrchárske finále, ale organizátori sa teraz rozhodli zvoliť miernejší záverečný kopec.