vuelta 18
17. 12.9. rovinata etapa ciel rovina Getxo > Balcón de Bizkaia 157 km Woods
 
etapa 01
profil etapy, 3080 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Jeden z najťažších cieľových dojazdov na podujatí mal ponúknuť ďalšiu verziu súboja o červený dres. Prudká stena Balcón de Bizkaia mohla po časovke vytvoriť nejaké prekvapenie a každé zaváhanie kandidáta na titul už mohlo mať ďalekosiahle následky.
 
Na začiatku sa muselo počkať na horskú prémiu, kým sa vytvorila vedúca skupina, a takúto ponuku napokon využilo až 21 jazdcov. Objavil sa medzi nimi aj Thomas de Gendt (Lotto-Soudal), ktorý si pripísal maximum bodov na stúpaní tretej kategórie, a chýbalo mu už len veľmi málo, aby si na konci etapy obliekol bodkovaný dres.
 
Spolu s ním jazdili pred balíkom Nibali (Bahrain Merida), Geniez (Ag2R), Fraile (Astana), De Marchi, Teuns (obaja BMC), Majka, Pöstlberger (obaja Bora-hansgrohe), Amador (Movistar), Ghebreigzabhier (Dimension Data), Clarke, Woods (obaja EF Education), Zakarin (Kaťuša-Alpecin), De La Cruz, Castroviejo (obaja Sky), Hindley (Sunweb), Mollema (Trek-Segafredo), Rodríguez (Caja Rural), Jesus Herrada, Rossetto (obaja Cofidis) a Saez  (Euskadi-Murias).
 
V pelotóne okamžite zabral tím Mitchelton - Scott, aby si početná vedúca skupina okamžite nevytvorila príliš veľký náskok. Pre austrálsku zostavu predstavoval najväčšie ohrozenie De la Cruz, ktorému nevyšla klasifikácia, a v poradí aktuálne strácal dvanásť minút. Toto manko tak poskytovalo Mitcheltonu pekný priestor, aby sa nemusel v dnešnej etape až príliš naháňať na čele balíka.
 
Náročné finále etapy privolalo do brejku zaujímavých jazdcov. Majka, Teuns a Mollema sa neúnavne usilujú získať etapový triumf, tento pocit už poznajú Geniez, Rodríguez a De Marchi. Do útoku vyrazili aj Nibali so Zakarinom, ktorých výkonnosť sa mala ukázať práve v treťom týždni, takže v prípade, ak by vedúca skupina dostala šancu súperiť o etapu, mali sme sa na čo tešiť. Na čelo pretekov sa dostali aj Pellizotti (Bahrain Merida), Serry (Quick-Step Floors), Kudus (Dimension Data), Conti (UAE Emirates) a Mendes (Burgos-BH), čo malo ešte zvýšiť údernosť brejku.
 
V tej jednoduchšej časti etapy Mitchelton - Scott doprial úniku až osem minút a boli sme zvedaví, či sa objaví niekto v balíku, komu začne prekážať približovanie sa v poradí Davida de la Cruza. Aj na druhej horskej prémii si najviac polepšil De Gendt a chýbal mu už iba jeden bod, aby vyrovnal zisk lídra vrchárskej súťaže. V pelotóne sa nič nedialo, všetci boli zatiaľ spokojní, ako sa to vyvíja.
 
Keď sa začal pelotón blížiť k cieľovej destinácii a prvému zo štyroch záverečných stúpaní, v balíku sa ukazovali farby Euskadi - Murias, ktorým sa darilo znižovať náskok utečencov. Baskickí cyklisti sa takýmto spôsobom chceli zviditeľniť na domácej pôde. A darilo sa im to, pretože brejk prišiel o dve minúty. Ich motivovaný výkon pomáhal favoritom v balíku, ale utečenci museli zabrať, ak si chceli zachovať nádej na etapu. Ani tretiu horskú prémiu si nenechal vziať De Gendt a už mal vo vrecku vrchársky dres.
 
V rýchlom slede sa vybehlo na ďalší kopec a opäť sa tu presadil De Gendt. Potom sa už začalo nastupovať vo vedúcej skupine, ale partia sa udržala pokope až na predposledné stúpanie. Medzitým v balíku zvýšila aktivitu Astana, ktorá potrebovala unaviť súperov Miguela Lópeza pred cieľovým výstupom. Thomas de Gendt bol úspešný aj na Alto de Gontzegaraine a vo vedúcej skupine zostávali stále všetky dôležité mená, ktoré si verili na etapový triumf. Pred cieľovým kopcom mali k dobru štyri minúty, čo im mohlo stačiť.
 
Na začiatku cieľového kopca útočil v úniku Clarke, v pelotóne mal pád Fabio Aru. Clarkeho aktivitu zlikvidovala dvojica z tímu BMC a brejk si to mal rozdať o výhru na tých najprudších úsekoch. Medzitým v balíku tlačila na pílu Astana, tempo neudržali Pinot s Uránom, potom vypadli zo skupiny aj Buchmann s Gallopinom.
 
Skutočná bitka sa odohrala už štyri kilometre pred cieľom, keď zaútočil Alejandro Valverde, ale úderka z Mitcheltonu tento pokus eliminovala. V skupine favoritov zostávali iba Yatesovci, Valverde, López, Kruijswijk a Mas. Pred vrcholom stratil energiu Kruijswijk a pokúšal sa zrýchliť López, no Adam Yates skvelo pomáhal svojmu bratovi a kolumbijský borec sa nevzdialil.  
 
Na čele pretekov bojovali o etapu Teuns, Woods, De la Cruz a Majka. V tejto skupine najskôr zrýchlil pred páskou Majka, ale prudké sklony potrebovali presné načasovanie na atak. Ten správny pokus napokon predviedol Michael Woods ako prvý sa tešil v histórii na Vuelte z výhry na Balcón de Bizkaia. Druhý finišoval Dylan Teuns, tretí skončil David de la Cruz, potom preťal pásku Rafal Majka.
 
Aj samotní favoriti sa poriadne vytrápili na tomto kopci a tesne pred vrcholom ešte dokázali zrýchliť Alejandro Valverde a Enric Mas a jazdec tímu Movistar získal na Simona Yatesa osem sekúnd. Potom prišiel do cieľa Miguel López a Quintana s Kruijswijkom stratili 3:44, Ion Izagirre bol ešte o deväť sekúnd pomalší.
 
Baskický kopec Balcón de Bizkaia poriadne prevetral aj favoritov na titul, ale na tejto prudkej stene sa tešili utečenci. Michael Woods perfektne využil prítomnosť svojho kolegu, ktorý mu pomohol ušetriť energiu na cieľový kopec. Kanadský jazdec si potom udržal vysokú výkonnosť a morálku na brutálnom finále a zaslúžene si užil prvú výhru na GT v kariére. Woods už dosiahol v tomto roku jeden dobrý výsledok, na LBL obsadil druhé miesto. Etapu ani dnes nezískal Majka, to isté platí o Teunsovi a po sklamaní v GC to nevyšlo ani De la Cruzovi.
 
Dnešný cieľový kopec poriadne prevetral favoritov na titul. Postupne vydržali bojovať v hlavnej skupine iba šiesti najsilnejší cyklisti na podujatí, ale túto partiu opustili Quintana a Kruijswijk. Kolumbijský jazdec v cieli priznal, že sa necíti dobre, že nemá dobré nohy, a na druhej strane jazdec tímu Lotto - Jumbo nikdy nemal rád takéto strmé a výbušné dojazdy.
 
Mitchelton - Scott sa parádne pripravil na tretí týždeň a v tom správnom čase vytiahol Adama Yatesa, aby pomáhal svojmu bratovi Simonovi. Adam odviedol obrovské penzum práce na cieľovom kopci, takže súperi červeného dresu si mohli nastúpiť až tesne pred vrcholom, ale na brutálnych sklonoch to nebolo vôbec jednoduché. Napriek tomu mali tú silu Enric Mas a Alejandro Valverde a obaja zatiaľ patria medzi tie najpríjemnejšie zjavy na podujatí. Talentovaný Mas stále udivuje svojou silou aj na konci GT a Valverde jazdí ako vo svojich najlepších rokoch a určite mu dodá sebavedomie, že sa dokázal vo finále zbaviť Simona Yatesa. Na podobnú akciu nemal na konci sily ani Miguel López, čo bolo trochu prekvapujúce, ale kolumbijský borec má stále dve príležitosti, aby sa dostal na pódium.
 
Simon Yates udržal červený dres, zvládol jednu z najťažších koncoviek na podujatí, dlhú dobu mal všetko pod absolútno kontrolou, ale starosť mu musí robiť forma Alejandra Valverdeho. V poradí má pred ním len malý náskok a bude zaujímavé sledovať, komu z týchto dvoch pretekárov vydrží maximálna forma aj počas posledných dvoch horských etáp. Obaja sa môžu ešte zlomiť v náročných previerkach v Andorre. Na tretie miesto sa posunul skvelý Enric Mas a španielsky cyklista sa teraz bude sústrediť na bitku o pódium proti Lópezovi a Kruijswijkovi. Jeho veľkou nevýhodou bude slabá tímová podpora v kopcoch. Quintana prestal pôsobiť dojmom, že môže ešte zabojovať o najvyššie pozície. Zaujímavé to bude aj na konci Top 10, o túto pozíciu zvedú súboj Pinot, Gallopin a Buchmann.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michela Woodsa (víťaz)
"Neviem opísať slovami pocity, ktoré prežívam. Vyhral som pred toľkými ľuďmi, ktorí povzbudzovali a kričali na ceste. Môj športový riaditeľ mi povedal, aby som to vyhral pre moju rodinu. Pred dvomi mesiacmi sa nám narodilo mŕtve dieťa, mal sa volať Hunter. Na celom cieľovom kopci som na to myslel a veľmi som chcel pre neho vyhrať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (líder GC)
"Uplatnili sme našu skrytú zbraň v Adamovi v posledných kilometroch. V záverečnom šprinte som stratil pár sekúnd, no nie je to hanba. Od Valverdeho čakáme agresívnu a útočnú jazdu. On asi nevie ani inak jazdiť a má okolo seba silný tím. Tejto etapy som sa obával asi najviac, zajtrajšie mi už budú viac sedieť."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho (2. miesto v GC)
"Nie je to so mnou zlé. Dnes som získal na Yatesa osem sekúnd. Videli sme dnes, ako veľa súperov trpí. Čakali sme to po dni oddychu a ťažkej časovke. Nevedel som, kde by som dnes zaútočil, hoci som veľmi chcela. Rozprával som sa s Nairom, vravel, že sa cíti dobre, ale nikdy neviete, ako v treťom týždni vaše telo zareaguje."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Masa (3. miesto v GC)
"Už som povedal, že v treťom týždni to bude lepšie a dnes som sa cítil ozaj dobre. Madrid, strop je v Madride. Chcem si užívam štyri zvyšné etapy, ale tiež musím byť nohami pevne na zemi. Sme tretí v celkovom poradí a tím pracoval veľmi dobre. Som šťastný, nevedel som, že získam nejaké sekundy. Teraz zostávajú štyri dni, tie si užijem."
 
 
Výsledky
1. WOODS Michael EF Education First - Drapac link ikonka 4:09:48 100
2. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:05 40
3. DE LA CRUZ David Team Sky link ikonka 00:10 20
4. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:13 12
5. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:38 4
6. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 00:44  
7. GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data link ikonka 00:48  
8. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 00:51  
9. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 00:55  
10. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:48  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 69:05:34 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:25  
3. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 01:22  
4. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:36  
5. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:48  
6. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:11  
7. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 04:09  
8. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 04:36  
9. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 05:31  
10. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 06:05  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 117
2. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 93
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 83
 
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 74
2. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 64
3. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 60
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 140,3 km - Alto de la Arboleda: dĺžka 6,7 km; sklon 5 %
3 20 71,8 km - Alto de San Juan de Gaztelugatxe: dĺžka 3,8 km; sklon 7,6 %
2 20 36,4 km - Alto del Balcón de Bizkaia: dĺžka 7,3 km; sklon 4,3 %
3 20 20,8 km - Alto de Santa Eufemia: dĺžka 4,5 km; sklon 5 %
3 20 9,9 km - Alto de Gontzegaraine: dĺžka 5,5 km; sklon 4,3 %
ciel1 20 Cieľ - Alto del Balcón de Bizkaia: dĺžka 7,3 km; sklon 9,7 %
 
 
Krátke preview etapy:
Po časovke jednotlivcov býva vždy zradný finiš na vrchole stúpania, a keď sa pred cyklistov postaví taká stena ako Monte Oiz, v pelotóne, a najmä medzi favoritmi na titul, bude cítiť značnú nervozitu, ako to dopadne. Ďalšia prudká stena, tentoraz s poriadnymi maximami cez dvadsať percent, bude vhodnou príležitosťou pre tých vrchárov, ktorí vedia pred vrcholom ponúknuť zrýchlenie, ale po časovke zohrá dôležitú úlohu aj únava. Hladný po etapovom triumfe bude najmä Miguel López, ktorý bol veľmi silný v rozhodujúcich momentoch na konci druhého týždňa, a jeho akcelerácia môže sláviť úspech aj na tomto prudkom kopci. Navyše, potrebuje využiť každú príležitosť, aby si polepšil v poradí, preto bude patriť k najviac aktívnym cyklistom. Ako už bolo povedané niekoľkokrát, aj Quintana vyzeral veľmi dobre na predchádzajúcich strmých cieľových kopcoch, a keďže Monte Oiz sa prezentuje ako skutočne tvrdá prekážka, na jeho sklonoch môže získať potrebné sebavedomie. Keďže je už vyzretý jazdec na trojtýždňové podujatia, mal by si vedieť poradiť s vyčerpanosťou po ITT, a to by mohol byť jeho hlavný tromf.
 
Alejandro Valverde žiari spokojnosťou, ako sa zatiaľ vyvíjajú preteky, a bude pripravený vybojovať čo najlepší výsledok pre Movistar. Z jeho vyjadrení po časovke vyplýva, že do každej etapy pôjde naplno, a je zrejmé, že spolu s Quintanom budú chcieť znovu vykoľajiť červený dres. Simon Yates si veľmi polepšil v ITT, preto nemusí v sedemnástej etape jazdiť na hrane rizika. V kopcoch je stále výborný a na konci tvrdej previerky dokáže zrýchliť, preto sa môžeme z jeho strany dočkať takého taktického výkonu, aký ukázal na Les Praeres. Na najvyššie pozície v GC sa posunul Steven Kruijswijk, a keď sa mu podarí zvládnuť k spokojnosti aj posledný strmý a explozívny finiš, ktorý nie vždy sadne jeho tempárskemu štýlu, urobí veľmi dôležitý krok, aby mohol v Andorre bojovať o pódium. Výborné výkony podávali v kopcoch aj Mas s Pinotom, ktorí sa stále nachádzajú v elitnej skupine cyklistov tohtoročnej Vuelty, a môžeme očakávať, že budú chcieť rozdávať karty aj naďalej. Komplikovaný kopcovitý terén môže favorizovať únik, že bude bojovať o etapový triumf, ale na takomto brutálnom kopci môžu vydržať pred favoritmi len tí najsilnejší vrchári. Majka, Formolo, Bennett, Mollema, Teuns, možno Aru s Nibalim, si budú trúfať na pripravený náročný dojazd.
              
 
Krátky opis trasy:
Aj v minulom roku stavili organizátori na ťažký horský dojazd po ITT, tentoraz na to využijú prajný terén v Baskicku. V sedemnástej etape sa rozbehnú cyklisti pozvoľna, dve horské prémie a zvlnená trasa zoznámia jazdcov s temperamentným baskickým prostredím. Tá pravá jazda odštartuje štyridsaťpäť kilometrov pred cieľom, keď sa dostane pelotón na štyri stúpania, ktoré nasledujú za sebou v rýchlom slede, a rýchlom tempom sa tadiaľ aj prebehne. Najskôr sa pretekári mihnú popri cieľovej destinácii, ale to bude len slabým odvarom toho, čo príde vo finále. Potom sa bude štverať na Lehoizt Gane a Alto de Gontzagaigana a obidva tieto výstupy sa môžu zahryznúť do sebavedomia tých pretekárov, ktorí budú po časovke cítiť únavu. Ďalšia španielska stena Monte Oiz je nemilosrdný výstup, ktorý obsahuje dlhú, 3000-metrovú pasáž, kde nesklesne sklon pod dvanásť percent a zjavia sa tu maximá cez dvadsať percent. Záverečné dva kilometre vyskočia na desať percent, takže favoriti si môžu vybrať kdekoľvek miesto na útok a pri tomto sondovaní ich bude sprevádzať mohutný dav miestnych milovníkov cyklistiky. Monte Oiz si predstaví prvýkrát na Vuelte a so svojimi hodnotami a zaradením v pretekoch to môže byť úspešná premiéra.
 
 
etapa 17 kopec
profil cieľového kopca (© lavuelta.com)