vuelta 18
13. 7.9. rovinata etapa ciel rovina Carreño > La Camperona 175 km Rodríguez
 
etapa 01
profil etapy, 2705 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Trinásty deň mal byť medzníkom na tohtoročnej Vuelte. Očakávalo sa, že do červeného dresu sa už dostanee borec, ktorý bude mať veľkú šancu bojovať o celkové víťazstvo a započnú záverečné vrchárske boje medzi tými najlepšími. Tiež to mal byť prvý deň bez Petra Sagana, no Bora v posledných dňoch začala vypúšťať správy, že svetový šampión bude pokračovať ďalej. Ak sa bude cítiť dobre, príde až do Madridu, ak nie, odstúpiť sa rozhodnú kedykoľvek - počas etapy alebo večer či ráno. Ako to naozaj plánovali sa už asi nedozvieme. Vieme, že Saganovci mali spolu na budúci týždeň absolvovať vysokohorské sústredenie, ale Juraj dostal povolenie štartovať na Okolo Slovenska, takže sa zdá, že tam možno napokon nepocestuje ani Peter.
 
Včera sa do červeného dresu dostal Jesus Herrada, ale jeho Cofidis nemal záujem vyplytvať všetky sily na čele hlavného poľa, takže sa dalo očakávať, že únik si vybojuje veľkú časovú výhodu. Ak sa v ňom neobjaví niekto extra nebezbečný. A naozaj sa ani neobjavil.
 
Dopredu sa dostalo až 32 ľudí a vytvorili skupinu pomerne jednoducho - už po 25 minútach od štartu, čo je na takúto etapu výnimka. Boli tam Sander Armee, Thomas De Gendt, Bjorg Lambrecht, Maxime Monfort, Tosh Van Der Sande (5x Lotto Soudal), Marcus Burghardt, Rafal Majka, Jay McCarthy (3x Bora-Hansgrohe), Bauke Mollema, Nicola Conci, Fabio Felline (3x Trek-Segafredo), Alex Aranburu, Cristian Rodriguez, Antonio Molina (3x Caja Rural), Eduard Prades, Garikoitz Bravo, Oscar Rodriguez (3x Euskadi-Murias), Joseph Rosskopf, Dylan Teuns (2x BMC Racing), Laurens De Plus, Pieter Serry (2x Quick-Step), Ben King, Merhawi Kudus (2x Dimension Data), Ilnur Zakarin, Jhonatan Restrepo (2x Kaťuša-Alpecin), Gorka Izaguirre, Ivan Garcia (2x Bahrain Merida), Jetse Bol, Jesus Ezquerra (2x Burgos-BH), Ben Gastauer (AG2R-La Mondiale), Imanol Erviti (Movistar), Sergio Henao (Team Sky), Jai Hindley (Team Sunweb), Edward Ravasi (UAE Team Emirates) a Luis Angel Mate (Cofidis).
 
Cofidis mal navyše vpredu lídra vrchárskej súťaže, takže hoci ťahal balík, zďaleka nie naplno, ani početne nemal šancu. Vpredu makalo najmä Lotto Soudal, ktoré tam malo až päť ľudí. Najvyššie v poradí bol z unikajúcich ľudí Ben King s mankom 7:04, na Yatesa 3:42, no nepredstavoval akútnu hrozbu pre vrchárske hviezdy. Aj preto náskok vystúpal až na deväť a pol minúty.
 
Bolo otázkou času, kedy sa na čelo balíka vytiahnu celky, ktoré zvýšia tempo. Najprv to bol Mitchelton, potom EF Education a následne sa pridali aj LottoNL a Movistar. Veľká skupina tak behom pár desiatok minút prišla o veľkú časť náskoku, nehralo im do karát ani trinásťkilometrvé Puerto de Tarna (13 km; sklon 5,8 %), ktoré ich čakalo na 106. kilometri etapy.
 
Vpredu bolo viacero hviezd, ktoré sa hotovali zaútočiť na triumf. Alto de la Camperona (8,3 km; 7,5 %) bolo príležitosťou na výborný kariérny zárez pre Majku, Mollemu, Zakarina, Teunsa, G. Izagirreho, Henaa či nezlomného Kinga. Stále to však nemali vyhraté, pretože balík rapídne zvyšoval tempo. To sa však v následnej rovinatej pasáži zastavilo a medzera ustálila na niečo menej ako šiestich minútach.
 
Sledovali sme aj boj o bodkovaný dres. Na trase boli tri prémie. Vedúci muž klasifikácie Maté to vôbec nemal jednoduché. V početnom úniku mal množstvo súperov a na prvej prémii sa k bodom ani nedostal, tri bral De Gendt, dva Mollema a jeden King. Dôležitejšia prémia bola na Puerto de Tarna. Tam bol opäť najrýchlejší De Gendt a pripísal si desať bodov, King šesť, Maté štyri, Mollema dva. Zatiaľ to pre ambície Matého nevyzeralo dramaticky. Mal 64 bodov, kým druhý King 40. Za ideálnych okolností ale ešte mohli bodovať v cieli.
 
Niektorým pretekárom vpredu sa 35 km pred páskou podarilo spadnúť. Laurens De Plus do niekoho ťukol a šiel na zem. Ocitol sa tam aj Ben King, ale jeden z veľkých favoritov sa po pár minútach v dlhej doprovodnej kolóne vrátil späť. Vzadu sa opäť odhodlal Movistar znepríjemniť život súperom a tempo šlo hore.
 
Pod Alto de la Camperona prišla čelná skupina s náskokom 3:40 a do cieľa ostávalo osem kilometrov. Ešte to únik nemal isté, no boli v ňom výborní vrchári, ktorí nemuseli v etape veľa ťahať, takže víťaza sme hľadali tam. Kopec mal 8,3 km pri sklone 7,5 %, ale prvá časť bola mierna, v druhej boli veľmi prudké úseky aj nad 15 % a vôbec nie krátke. Prognózy vraveli, že sa tam vytvoria slušné rozdiely. Otázkou tiež bolo to, či si Herrada udrží červený dres. Zdalo sa, že ak nevybuchne, tak áno.
 
Vpredu ako prvý zaútočil 3,2 km pred cieľom Ilnur Zakarin. Dolepili si ho Majka s Teunsom a potom aj ostatní. Samozrejme, nie všetci. Viacerí už odpadli. Buď pracovali predtým, alebo už výkonnostne na to nemali. Veľmi dobre vyzeral Majka, ktorý si chytal každý náznak problému. Dva kilometre pred páskou sa už rozhodol ísť jazdec Bory sám. Prekvapil ho ale Merhawi Kudus (DiData), ktorý k nemu dorazil. Za sebou ešte videli Dylana Teunsa (BMC). Poliak nemohol pripustiť prekvapenie a v momente, keď ho Eritrejčan dobehol, vstal zo sedla a zlomil ho.
 
Teuns ale šiel veľmi dobré konštantné tempo a kilometer a pol pred vrcholom sa dostal k Majkovi. Oboch pod bránou záverečného kilometra prekvapil Oscar Rodríguez z Muriasu. Dorazil si ich a kandidáti na triumf boli traja. Neznámy Španiel nechcel meniť svoje tempo a pokračoval ďalej, Majka s Teunsom sa iba pozerali. Rodríguez bez akéhokoľvek víťazstva pod hlavičkou UCI vyhral takúto náročnú etapu. Majka musel skloniť hlavu na druhej priečke s mankom osemnástich sekúnd. Teuns finišoval neďaleko za ním.
 
 
rodriguez 18 vuelta sampanske asofv
Oscar Rodríguez na pódiu (© ASO / Unipublic / Luis Ángel Gómez / Gomez Sport)
 
 
Medzi hlavnými hviezdami prišla najprv klasická selekcia zozadu, pomerne skoro vypadol odtiaľ aj Herrada. Určite sa na tom podpísal aj ťažký včerajšok, kde nechal veľa síl. Zdalo sa, že ani slušných 3:22 mu možno nebude stačiť. Dobre sa ukazoval Enric Mas (Quick-Step). Kopec bol extrémne prudký a viacerí favoriti odtiaľ vypadávali. Aj Miguel López (Astana), ktorému spadla reťaz.
 
Najsilnejšie vyzerala dvojka Nairo Quintana (Movistar) - Simon Yates (Mitchelton). Odpútali sa od súperov a pekne vedľa seba sa borili s dvojciferným sklonom. Tesne pred páskou sa k nim pridal neúnavný Enric Mas. Quintana sa do cieľa prirútil s mankom 2:32. Yates dostal 2:38. Mas 2:41. Tak nasledovali Valverde, Pinot a López s 2:49. De La Cruz, Keldermann, Kruijswijk a Urán si zapísali 2:57. Už medzi porazených sa zaradili Gallopin, I. Izagirre či Buchmann, no nebol to ani z ich strany žiadny výbuch, skôr reálne odzrkadlenie síl. Herrada to s mankom 4:18 zvládol.
 
 
quintana 18 vuelta atak movfb
Nairo Quintana jazdí veľmi dobre (© BettiniPhoto.net / Movistar Team)
 
 
V celkovom poradí došlo ku kozmetickým zmenám. Quintana sa na osem sekúnd priblížil k Yatesovi a už zajtra to bude určite medzi nimi tuhý boj o červený dres. Hoci záver ako prebujnelý Mur de Huy viac vyhovuje Valverdemu, dá sa očakávať, že bude s kolumbijským lídrom. Potom nasleduje veľmi tesne za sebou nabitá šestka López, Urán, Izagirre, Gallopin, Kruijswijk a Buchmann.
 
Opäť to bola typická dvojfrontová záležitosť. Zrodil sa ďalší prekvapujúci víťaz a tentoraz už naozaj z kategórie neuveriteľných. O Óscarovi Rodríguezovi asi nikto z Vás nikdy nepočul. Poradil si s celou plejádou veľkých mien v úniku. Vzadu sa vytvorili menšie rozdiely a potvrdilo sa, že Yates s Quintanom sú na tom najlepšie, no ešte tu bude množstvo ťažkých etáp, kde sa čo-to pomení. Dnešný krátky záver ešte nerobil problém Valverdemu. López by bol na tom možno lepšie ak by nemal technické problémy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Óscara Rodrígueza (víťaz etapy)
"Nemôžem uveriť tomu, že som dokázal vyhrať etapu na profesionálnej úrovni, a ešte k tomu je to etapa na Vuelta a Espaňa. Nemohol som uveriť, že zvíťazím a to až do úplného konca. Stále tomu nemôžem uveriť."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rafala Majku (2. miesto)
"Dnes som mal veľmi dobrú formu, cítil som sa dobre a doslova vynikajúcu prácu pre mňa odviedli moji tímoví kolegovia. Som na nich hrdý. Do samotného, drsného, záveru som dal všetko, všetky sily, ktoré mi v zásobárni ešte zostali, ale nestačilo to. Som preto neskutočne sklamaný, urobili sme všetko, čo sme chceli urobiť, ale výhra neprišla."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Steffena Radochlu (DS Bora - hansgrohe)
"Dnešná etapa bola veľmi pekná z pohľadu nášho tímu. Získali sme ďalšie pódiové umiestnenie na tohtoročnej Vuelte. Bolo impozantné, že sme mali v úniku až troch jazdcov. Dobrou správou bolo, že sa do neho dostal aj Rafal, ktorý mal ísť po etapu, no bol tu jeden rýchlejší pretekár. Taká je cyklistika, my môžeme byť spokojní aspoň s dobrým výkonom, ktorý podali všetci naši jazdci. Emu niečo stratil v prudkej pasáži, ale nemyslím si, že je to strašné. Nie sme vôbec sklamaní, stále sme blízko k ostatným favoritom na celkové víťazstvo."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dylana Teunsa (3. miesto)
"Pred dnešným dňom som nevedel, kto je (Óscar) Rodríguez. Teraz už viem. V okamihu, keď ma obchádzal, bol jeho výkon pôsobivý, išiel veľkou rýchlosťou a to sme išli cez najstrmšie stúpanie. Majka a ani ja sme na to nedokázali odpovedať. Cítim sklamanie, naozaj som chcel vyhrať dnešnú etapu. Takéto kopce mám rád, ale po troch dňoch strávených v úniku nie je ľahké zvíťaziť."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jesúsa Herradu (líder GC)
"Na konci dnešného dňa som neskutočne trpel, ale oplatilo sa. Udržal som červené tričko ešte aspoň na jeden deň. Ďakujem veľmi pekne všetkým svojim kolegom, ktorí mi dnes pomáhali. Bez nich by som pozíciu priebežného lídra neudržal. Boli ste skvelí, chlapci."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Naira Quintanu (Movistar)
"S dnešným výsledkom som spokojný. Všetci sme očakávali, že dnes začne úplne iná Vuelta. Bola to vôbec prvá skutočná horská etapa a každá sekunda, ktorú sme tu získali na súperov, sa nám na konci bude hodiť. Úlohu sme splnili. Kopec La Camperona bol krátky a vhodný pre výbušných jazdcov, takže existovali určité obavy o výsledok. Našťastie všetko šlo dobre. Ešte je však priskoro niečo hodnotiť, počkajme si na dlhé stúpania, až tie ukážu ako sme na tom. Dúfam, že aj v nich sa mi bude dariť rovnako dobre a tiež dúfam, že mi súčasné nohy vydržia čo najdlhšie. Zajtra to bude ďalší ťažký deň, hlavne kvôli záverečným kopcom. Myslím si, že môže dôjsť aj k zmene priebežného lídra. Herrada dnes strácal a zajtra to nebude mať o nič ľahšie, takže predpokladám, že bude strácať aj naďalej."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (Mitchelton - Scott)
"Máme za sebou prvý deň „veľkého víkendu“ a musím povedať, že to bol pre mňa a náš tím dobrý deň. Niektorí chlapci vykazovali určitú slabosť, samozrejme, mohla to byť len určitá kríza a netreba ich odpisovať, no myslím si, že už sa začína ukazovať, kto má na to vyhrať Vueltu a kto nie. V úplnom závere sme s Nairom zviedli menšiu taktickú bitku. Potom sme si zašprintovali do cieľa, kde získal nejaké sekundy na mňa."
 
 
Výsledky
1. RODRÍGUEZ Óscar Euskadi - Murias 4:17:05 100
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:19 40
3. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:30 20
4. LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal link ikonka 00:38 12
5. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 00:43 4
6. KUDUS Merhawi Team Dimension Data link ikonka 01:00  
7. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:12  
8. SERRY Pieter Quick-Step Floors link ikonka 01:21  
9. RAVASI Edward UAE Team Emirates link ikonka 01:25  
10. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 01:27  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 54:50:19 20
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:42  
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:50  
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 01:54  
5. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 02:23  
6. URÁN Rigoberto EF Education First - Drapac link ikonka 02:33  
7. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:35  
8. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 02:40  
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 02:44  
10. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 02:47  
 
Zobraziť kompletné poradie
 

zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 85
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 83
3. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 68
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 64
2. KING Ben Team Dimension Data link ikonka 40
3. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 34
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 153,8 km - Alto de la Madera: dĺžka 7 km; sklon 3,5 %
1 20 69,8 km - Puerto de Tarna: dĺžka 13 km; sklon 5,8 %
ciel1 20 Cieľ - Alto de la Camperona: dĺžka 8,3 km; sklon 7,5 %
 
Krátke preview etapy:
V trinástej etape pôjde iba o to, kto bude mať najlepšie nohy na La Camperona. Všetci sa musia pripraviť na dlhé čakanie na cieľový výstup a tam dostaneme indície, ktorým z favoritom na titul bude chutiť prichádzajúca jazda v Astúrii. Veľmi prudký úsek na konci záverečného kopca sadne len najlepším vrchárom. V doterajšom priebehu sa ukazoval vo výbornom svetle Nairo Quintana, a keď mu sadne aj pripravený strmý finiš, jeho forma bude skutočne na vysokej úrovni. Na tvrdých sklonoch dokáže lietať Miguel López a kolumbijský jazdec môže na Camperone odštartovať svoju cestu za stupňami víťazov. Ak na konci dokáže zrýchliť, len málokto sa mu dokáže vyrovnať. Uvidíme, ako sa bude prezentovať Simon Yates, ktorý je veľmi silný na takýchto krátkych a intenzívnych kopcoch. Britský cyklista sa snaží zatiaľ šanovať svoju formu, ale keď sa zdvihnú súperi zo sedla, nemôže otáľať a bude potrebné vytiahnuť svoje maximum. Na La Covatilla ukázali pred vrcholom dobré nohy Kelderman a Urán a obaja si budú veriť, že v cieli získajú nejaké sekundy na niektorých súperov aj tentoraz. Etapy pravdy prichádzajú pre Iona Izagirra, ale tomu sa vydaril finiš deviatej etapy, preto sa môže tešiť aj na Camperonu. Nechajme sa prekvapiť, ako sa postaví k tomuto kopcu Valverde, ten mal menšie problémy na konci ôsmej etapy, a kvalitní výkon musí podať aj dvojica z celku Lotto - Jumbo, aby nerátali straty ako na Camperone. Buchmann zaknihoval menšie straty v deviatej a desiatej etape, v tej dvanástej bude mať plné ruky práce, aby sa to nezopakovalo. Na pripravenom cieľovom stúpaní sa dva razy presadil únik a rovnaký scenár môžeme uvidieť aj tentoraz, keďže favoriti by mali šetriť svojich spolujazdcov na tie najťažšie etapy. Takýto prudký kopec bude určite lákať osvedčené mená ako Mollema, Majka, Rolland, Woods a možno už vyskočia do akcie Zakarin alebo Porte.
 
 
Krátky opis trasy:
Na konci druhého týždňa rozhýbu klasifikáciu tri atraktívne horské predstavenia v Astúrii. Pelotón bude najskôr hostiť La Camperona. Prvá časť etapy má jednoduchý profil, potom sa cyklisti rozprúdia na tempárskom kopci Puerto de Tarna. Po tejto rozcvičke bude trvať ešte šesťdesiat kilometrov, kým sa zjaví cieľové stúpanie, preto hlavní favoriti dorazia na jeho úpätie koncentrovaní. A to bude pre niektorých záchrana, lebo ich čaká surový finiš. La Camperona začína pozvoľna, cesta sa začne dvíhať päť kilometrov pred cieľom, kde sa nachádzajú úseky okolo siedmich percent, ale skutočné peklo tvorí záverečných 2500 metrov, ktorých priemer sa pohybuje v okolí 15 % a maximum sa vyšplhá až na 19,5 %. Pred vrcholom cesta nepovolí a nepovolí, a aj keď to bude trvať len krátko, zaručene sa tu rozdelí skupina favoritov a benefity zoberú najsilnejší vrchári. La Camperona bola využitá na Vuelte dvakrát. V sezóne 2014 triumfoval Hesjedal, o dva roky neskôr Lagutin, obidvaja sa presadili v úniku.
 
 
etapa 13 kopec
profil cieľového kopca (© lavuelta.com)