Giro: V ITT bol najsilnejší Yates, druhý Van der Poel bez problémov udržal ružový dres

Giro: V ITT bol najsilnejší Yates, druhý Van der Poel bez problémov udržal ružový dres
Simon Yates (© LaPresse/Marco Alpozzi)

2. 7.5. rovinata etapa ciel rovina Budapešť > Budapešť 9,2 km Yates
profil etapy, 150 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Druhá etapa v Maďarsku priniesla boj proti chronometru, po ktorom sme očakávali ďalšie zmeny medzi kandidátmi na celkové poradie. Všetci pretekári, ktorí sa včera ocitli v pádoch, pokračovali v pretekoch. Ako prvý sa na deväťkilometrovú časovku pustil Harm Vanhoucke (Lotto Soudal), jeden z cyklistov, ktorí skončili na zemi. Štartovú listinu uzatváral v ružovom drese jazdiaci Mathieu Van der Poel (Alpecin - Fenix). 
Spomedzi jazdcov, ktorí štartovali v prvej hodine, bol najrýchlejší Alex Dowsett (Israel Premier Tech). Víťaz etapy z roku 2020 prišiel do cieľa za dvanásť minút a 23 sekúnd. Z prvého miesta ho „vyhodil" Jos Van Emden (Jumbo - Visma). Víťaz záverečnej časovky z roku 2017 bol rýchlejší o necelé štyri sekundy. Holanďan sa v horúcom kresle dlho nezdržal, pretože do cieľa prišiel jeho kolega Edoardo Affini a Talian dosiahol čas 12:10. 
Ako druhý štartoval jeden z favoritov na víťazstvo Jan Tratnik (Bahrain - Victorious), ale víťaz Okolo Slovenska z roku 2017 o najvyššie priečky nebojoval a v priebežnom poradí mu patrilo 33. miesto. Pod výkon Slovinca sa mohol podpísať aj včerajší pád. Slušný výkon podal Jonathan Castroviejo (Ineos Grenadiers). Španiel stratil na Affiniho jedenásť sekúnd a zaradil sa na štvrtú priečku.  
Ešte lepšie šiel Owain Doull (EF Education-EasyPost), ktorý prišiel do cieľa s osemsekundovým mankom a šiel na druhé miesto. Slušné výkony podali aj Erik Fetter (EOLO - Kometa) či Rui Costa (UAE Team Emirates). Domáci pretekár sa zaradil na koniec Top 10, majstrovi sveta z roku 2013 patrilo dvanáste miesto. Na trati sa už nachádzal aj najmladší účastník tohtoročného Gira Andrii Ponomar (Drone Hopper - Androni Giocattoli). 
- reklama -
- reklama -
Na Top 10 útočil Miles Scotson (Groupama - FDJ). Víťaz etapy na vlaňajšom ročníku Okolo Valencie sa po medzičase nachádzal na šiestej priečke. Austálčanovi druhá polovica časovky veľmi nevyšla a v cieli mu patrilo šestnáste miesto. K dobrému výsledku mieril aj Will Barta (Movistar). Američan bol na medzičase piaty najrýchlejší. V roku 2020 obsadil v ITT na Vuelte druhé miesto, keď mu sekunda chýbala na Rogliča.
Barta v druhej polovici časovky spomalil, ale dostal sa do Top 10. V cieli sa zaradil na ôsmu priečku. Lennardovi Kämnovi (Bora - hansgrohe) včerajší útok v závere nevyšiel, ale dnes bol oproti Affinimu rýchlejší o tri sekundy a mohol sa posadiť do horúceho kresla. Po jeho príchode do cieľa sa vydal na trať včerajší nešťastník Caleb Ewan (Lotto Soudal). Ani dnešná časovka sa nezaobišla bez pádu, na zemi skončil Tobias Bayer (Alpecin). Rakúšan sa otriasol a pokračoval ďalej.
Po príchode do cieľa musel Bayer zamieriť do sanitky. Na trati sa už nachádzal aj kvalitný časovkár Jasha Sütterlin (Bahrain - Victorious). Nemcovi na medzičase patrilo jedenáste miesto a rovnaké umiestnenie mu pripadlo aj v cieli. Do širšieho okruhu kandidátov na víťazstvo patrili aj Tobias Ludvigsson (Groupama - FDJ) či Thymen Arensman (DSM), tretí muž Tour of the Alps. 
Švédovi po medzičase patrila šiesta priečka. Súboje medzi kandidátmi na celkové poradie otvoril Guillaume Martin (Cofidis). Francúz včera stratil osem sekúnd na pelotón. Ludvigsson sa do Top 10 napokon nedostal, v cieli sa zaradil na trináste miesto. Arensmanovi na medzičase patrilo výborné tretie miesto a svoj výkon ešte dokázal zlepšiť, keď na Kämnu stratil iba sekundu a šiel na druhú priečku.
Štyri minúty po Martinovi sa na trať vydal aj Miguel Lopéz (Astana Kazachstan). Tak nasledovali Hugh Carthy (EF Education) a Domenico Pozzovivo (Intermarché - Wanty - Gobert Materiaux). Dve minúty po Talianovi štartoval deviaty muž vlaňajšej edície Tobias Foss (Jumbo). Kvalitnú časovku zajazdil Pavel Sivakov (Ineos), ktorý sa zaradil na štvrtú priečku. Na štarte už stál jeho kolega Richie Porte
Martin stratil na Kämnu 26 sekúnd. Lepší výkon podal Fabio Felline (Astana), ktorý sa zaradil na siedmu priečku s dvanásťsekundovým mankom. Po chvíli ho odsunul na ôsme miesto Koen Bouwman (Jumbo). Lopéz bol o dve sekundy rýchlejší ako Martin. O prvé miesto bojoval Matteo Sobrero (BikeExchange) a taliansky šampión v ITT porazil Kämnu o štyri sekundy. Na trati sa už pohybovali aj Alejandro Valverde (Movistar) a Tom Dumoulin (Jumbo).
Pozzovivo dosiahol v cieli čas 12:26, Carthy stratil o dve sekundy viac. Výborne šiel Foss a Nór sa zaradil na druhú priečku, pričom na trati predbehol Ivana Sosu (Movistar). Porte prišiel do cieľa za dvanásť minút a trinásť sekúnd. Na prvú priečku útočil Dumoulin, ktorý mal najlepší medzičas. Časovka nevyšla Giuliovi Cicconemu (Trek), ktorý stratil takmer štyridsať sekúnd.
Víťaz Gira z roku 2017 v závere vystupňoval svoj výkon, ako prvý podliezol dvanásť minút a šiel na prvú priečku. Lenže za ním prišiel do cieľa Simon Yates (BikeExchange) a víťaz Vuelty 2018 bol ešte o päť sekúnd rýchlejší. Mikel Landa (Bahrain - Victorious) stratil 32 sekúnd. Lepšie si viedol Romain Bardet (DSM), ktorý sa zaradil na koniec Top 10. Solídny výkon podal aj Vincenzo Nibali (Astana).
Žralok z Messiny stratil na Yatesa 19 sekúnd. Joao Almeida (UAE Team Emirates) strácal na medzičase jedenásť sekúnd. Emanuel Buchmann (Bora) v cieli stratil 57 sekúnd. Almeida napokon stratil osemnásť sekúnd. Päť minút pred sedemnástou hodinou sa z štartovej rampy spustil posledný muž - Mathieu Van der PoelRichard Carapaz stratil v cieli 27 sekúnd. O desať sekúnd bol rýchlejší Wilco Kelderman (Bora). 
Držiteľ ružového dresu nestrácal na medzičase ani sekundu a v cieli sa zaradil na druhú priečku. Etapový triumf tak ukoristil Simon Yates. Tretí skončil Tom Dumoulin. Holanďan stratil päť sekúnd a ukázal, že jeho forma je na požadovanej úrovni. Spomedzi ďalších kandidátov na GC sa do elitnej desiatky dostali Tobias Foss Wilco Kelderman. Druhú desiatku otvára Joao Almeida.
Spokojní so svojim výkonom môžu byť aj Vincenzo NibaliRichie PorteRomain BardetPello Bilbao (Bahrain - Victorious) či Richard Carapaz. Títo pretekári sa zmestili do polminútovej straty na víťaza. Naopak, Ivan Sosa nakúpil minútu a 23 sekúnd a spokojný nebude ani Emanuel Buchmann, ktorý stratil 57 sekúnd. Do ružového dresu sa opäť oblečie Mathieu Van der Poel. Na druhú priečku sa posunul Simon Yates, ktorý stráca jedenásť sekúnd. 
O päť sekúnd viac stráca Tom Dumoulin. Rovnakú stratu 24 sekúnd majú Wilco Kelderman, nový majiteľ bieleho dresu Matteo Sobrero a Ben Tullet (Ineos). O štyri sekundy viac strácajú Tobias Foss Bauke Mollema. Na deviatu priečku spadol Pello Bilbao a Top 10 uzatvára Mauro Schmid (Quick-Step). Bodovačku vedie Van der Poel a cyklámenový dres si zajtra oblečie Biniam Girmay (Intermarché). Najlepší čas na záverečnom stúpaní dosiahol Rick Zabel (Israel Premier Tech) a Nemec si zajtra oblečie modrý dres. Zajtra budú v permanencii šprintéri a mali by sme vidieť prvý klasický hromadný dojazd.
vyjadrenie ikonky ciernaSimon Yates (víťaz etapy)
"Je to nečakané víťazstvo, ale jazdil som na plný plyn a išlo sa mi naozaj dobre. Cez zimu sme tvrdo pracovali s novým časovkárskym vybavením a vyplatilo sa nám to. Teraz mám dobrú pozíciu v celkovom poradí, ale musíme zostať sústredení, pretože pred nami je ešte dlhá cesta. Ďalšia výzva je na Etne, čo je úplne iný test ako ten dnešný, takže uvidíme, ako to pôjde."
vyjadrenie ikonky ciernaMathieu Van der Poel (2. miesto)
"Myslím si, že časovka sa mi naozaj podarila. Som spokojný. Medzi mnou a Simonom bol malý rozdiel, ale zaistil som si ďalší deň v ružovom drese. Bolo to celkom fajn. Nemal som žiadne problémy. Chcel som našetriť nejaké sily do záverečného stúpania. Na tom medzičase to bolo tesné, takže som myslel aj na etapu, ale vo finále sekundy rozhodli. Tá časovka nebola jednoduchá. Bolo tam niekoľko zákrut, kde sa dali urobiť veľké rozdiely, ale ja som v nich neurobil žiadnu chybu. Dúfam, že dres odveziem do Sicílie a potom uvidím, čo sa stane."
vyjadrenie ikonky ciernaTom Dumoulin (3. miesto)
"Dnes som dal do toho všetko, ale, bohužiaľ, som nemal zázračné nohy. Bola to dobrá časovka, ale nemyslel som si, že dnes môžem vyhrať. Na takejto trati musíte udržať čo najvyššiu rýchlosť a dúfať, že vám zostanú sily aj na stúpanie. Prišiel som si po víťazstvo, takže som sklamaný, že sa mi to nepodarilo. Na druhej strane, cítil som sa dobre a silný. To je niečo, na čom môžem stavať."
vyjadrenie ikonky ciernaJoao Almeida (11. miesto)
"Bola to celkom dobrá časovka. Stratil som osemnásť sekúnd na Simona. Myslím si, že to pre mňa nie je zlé. Cieľom v týchto prvých dňoch je nájsť dobré pocity, nestrácať čas na hlavných súperov. Dnes som bol dobrý a myslím, že to bola dobrá trať s technickými časťami a kopcovitým cieľom. Nechcel som spadnúť v zákrutách a na konci som sa cítil dobre, takže to hodnotím pozitívne."
vyjadrenie ikonky ciernaRomain Bardet (17. miesto)
"Myslel som si, že budem mať zlý čas, pretože som takmer zmeškal štart. V prvých zákrutách som stratil množstvo času. Necítil som sa pohodlne a bol som trochu rozptýlený, ale cítil som, že mám silu na rovinách. Moje pocity sú dobré, aj keď sme ešte toho veľa neurobili. Pred dvoma týždňami som mal dobrú formu a nie je dôvod, aby zmizla."
Výsledky etapy
1. YATES Simon BikeExchange-Jayco 11:50 100
2. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 00:03 40
3. DUMOULIN Tom Jumbo-Visma 00:05 20
4. SOBRERO Matteo BikeExchange-Jayco 00:13 12
5. TULETT Ben INEOS Grenadiers 00:13 4
6. FOSS Tobias Jumbo-Visma 00:17
7. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:17
8. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 00:17
9. SCHMID Mauro Quick-Step Alpha Vinyl 00:18
10. ARENSMAN Thymen Team DSM 00:18
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 04:47:11
2. YATES Simon BikeExchange-Jayco 00:11
3. DUMOULIN Tom Jumbo-Visma 00:16
4. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:24
4. SOBRERO Matteo BikeExchange-Jayco 00:24
5. TULETT Ben INEOS Grenadiers 00:24
7. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 00:28
8. FOSS Tobias Jumbo-Visma 00:28
9. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:29
10. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:29
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 62
2. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 35
3. BILBAO Pello Bahrain Victorious 25
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 3
2. ZABEL Rick Israel - Premier Tech 3
3. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 2
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. SOBRERO Matteo BikeExchange-Jayco 04:47:35
2. TULETT Ben INEOS Grenadiers 00:00
3. FOSS Tobias Jumbo-Visma 00:04
Všetky prémie na trase etapy:
4 20 modre Cieľ - Budapešť: dĺžka 1,3 km; sklon 4,9 % (3-2-1)
ciel Cieľ - Budapešť (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Na Gire nemáme absolútnych časovkárskych špecialistov, a tak sa natíska hlavne otázka, či sa podarí Mathieu Van der Poelovi udržať ružový dres. Malo by sa. Nie je síce najväčším fanúšikom tejto disciplíny, ale ako pravý obojživelník je v nej skvelý. Naposledy síce šiel časovku veľmi dávno - vlani na Tour, ale nastúpil na ňu v rovnakej úlohe, teda brániť dres lídra. Vtedy sa mu to podarilo aj pred Pogačarom, takže ak by nevyhral a teda neostal v maglia rosa, bolo by to prekvapenie. Záver je síce do relatívne prudkého kopca (na pomery časovkárskeho špeciálu), ale to mu problém robiť nebude.
Nie je veľa pretekárov, ktorí by mohli holandskú superstar ohroziť. Z ľudí na celkové poradie by mal byť silný hlavne Joao Almeida, ktorý by si tak zabrúsil zuby na ďalšie nosenie ružového dresu, keď odtiaľ po Etne MVDP vypadne. Postupný návrat hlásil aj Tom Dumoulin, ktorého v poslednej časovke porazili už len Bissegger s Gannom, ktorí tu nie sú. Veľmi dobrý záver mal vo Vyšehrade Magnus Cort a na Gire v časovkách býva silný aj Jan Tratnik, ktorý ale v závere etapy spadol, a to môže byť problém.
Krátky opis trasy etapy:
Už na druhý deň uvidíme prvé rozdiely medzi kandidátmi na titul, keďže ich čaká boj proti chronometru v uliciach hlavného mesta. Cyklisti absolvujú väčšinu časovky po rovinatom teréne, ale v závere ITT sa opäť budú musieť popasovať s krátkym stúpaním. To začína 1300 metrov pred páskou a bude vyhovovať vrchárom, pretože najprudší úsek dosahuje štrnásť percent. Na poslednom kilometri sa nachádzajú prijateľné sklony, ktoré nepresahujú šesť percent a to bude vyhovovať klasickým časovkárom. Jazdci na GC, ktorým chutí časovka, tu môžu získať niekoľko sekúnd na konkurenciu. 
 
Náš eshop