Giro: Bouwman vyhral piatkovú etapu aj vrchársky dres, favoriti skúsili ataky, ale rozdiely nevznikli

27.5.2022, 13:50 | Preteky vo svete | J. Hlubek, L. Timko
Giro: Bouwman vyhral piatkovú etapu aj vrchársky dres, favoriti skúsili ataky, ale rozdiely nevznikli
Koen Bouwman (© LaPresse/Massimo Paolone)

19. 27.5. rovinata etapa ciel rovina Marano Lagunare > Santuario 177 km Bouwman
profil etapy, 3230 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
V predposlednej horskej etape čakali na pretekárov výstup na Santuario di Castelmonte (7,1 km; 7,8 %) aj návšteva Slovinska. Štartová listina sa pred štartom ochudobnila o ďalšieho pretekára. Na štart sa nepostavil Jefferson Alexander Cepeda (Drone Hopper - Androni Giocattoli). Jazdci sa vybrali na 177 kilometrov dlhú previerku päť minút pred pol jednou. 
Vedúca skupina sa vytvorila pomerne skoro. Vpredu sa usadili Clément DavyAttila Valter (2x Groupama - FDJ), Edoardo AffiniKoen Bouwman (2x Jumbo - Visma), Davide BalleriniMauro Schmid (2x Quick-Step Alpha Vinyl), Andrea Vendrame (AG2R Citroën Team), Magnus Cort (EF Education-EasyPost), Edward Theuns (Trek - Segafredo), Fernando Gaviria (UAE Team Emirates), Tobias Bayer (Alpecin - Fenix) a Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF-Faizané). 
Na šprintérskej prémii sa podľa papierových predpokladov presadil Gaviria a získal dvanásť bodov. 107 kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina náskok deviatich minút a štyridsiatich sekúnd. Ak by únik bojoval o etapové víťazstvo, záverečné stúpanie by malo sedieť najmä ValteroviBouwmanovi alebo Schmidovi. Maďarský vrchár zaostáva za svojimi minuloročnými výkonmi na Gire, ale dnes to mohol napraviť. 
Pre Bouwmana boli podstatné najmä horské prémie, kde chcel získať ďalšie body do súťaže o najlepšieho vrchára. Schmid vlani zvíťazil v jedenástej etape a tento rok podal najlepší výkon v ôsmej etape, kde sa dostal do úniku a napokon skončil šiesty. O triumf mohli zabojovať aj Cort alebo Bayer. U dánskeho klasikára sa ale mohla prejaviť únava zo včerajšieho úniku. Na Villanova Grotte (3,7 km; 8 %) sa bez boja presadil víťaz siedmej etapy. 
- reklama -
- reklama -
Z hlavnej skupiny sa prekvapujúco skoro porúčal Richie Porte (Ineos), čo nebola dobrá správa pre Richarda Carapaza. Austrálčan bol úplne posledný a za jeho výkonnostnými problémemi boli pravdepodobne zdravotné problémy. Tempo pelotónu udávali domestici Bory - hansgrohe. Aktuálny náskok Bouwmana pred Giuliom Cicconem (Trek) bol 124 bodov. 
Vedúca skupina začala stúpať na Passo di Tanamea (9,7 km; 5,3 %). 97 kilometrov pred cieľom sa pelotón rozdelil na niekoľko skupín a vzadu ostal Domenico Pozzovivo (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux). Talian doplatil na zlú pozičnú jazdu a k dispozícii mal dvoch domestikov, ktorí museli zmazať štyridsaťsekundové manko. Po niekoľkých kilometroch sa ôsmy muž GC vrátil späť. 
Na vrchole Passo di Tanamea sa opäť presadil Bouwman a získal ďalších deväť bodov. Vedúca skupina bola naďalej kompletná, držal sa v nej aj Gaviria. Mimo pozornosti televíznych kamier skončil na zemi Mauri Vansevenant (Quick-Step). Únik aj pelotón, ktorý naďalej viedla Bora, sa presunuli na územie Slovinska. Vpredu boli aj pretekári, ktorí bojovali o kontrakt na budúcu sezónu - DavyValterGaviria Tonelli
59 kilometrov pred cieľom zosadol z bicykla Porte, pre ktorého to bola pravdepodobne posledná etapa v kariére na Grand Tour. Dvojnásobný víťaz Paríž - Nice po tejto sezóne ukončí kariéru. Deliť sa začala aj vedúca skupina, odkiaľ si vystúpili DavyAffiniTheuns aj Gaviria. Neskôr sa porúčali aj Bayer a Ballerini. Vpredu tak ostali ValterSchmidBouwmanVendrameCort Tonelli
Problémy s tempom mali aj Cort aj Vendrame. V tom čase už únik stúpal na Kolovrat (10,3 km; 9,2 %), čo bol najvyšší bod dnešnej etapy. Z pelotónu sa utrhol Edoardo Zardini (Drone Hopper). Hlavná skupina sa poriadne preriedila, ale nechýbal v nej nikto z členov Top 10. Tri kilometre pred vrcholom Kolovratu si z vedúcej skupiny vystúpil aj Tonelli. Jazdec Bardiani sa ale nevzdal a po kilometri sa vrátil späť. Zardini jazdil iba s dvadsaťsekundovým náskokom na balík. 
Zardini sa vrátil späť do pelotónu, ktorý ťahal Wilco Kelderman (Bora). Na vrchole si pripísal Bouwman ďalších štyridsať bodov. Štyridsať kilometrov pred páskou mal únik osem minút k dobru a čakal ho súboj o etapový triumf. V zjazde sa do vedúcej skupiny vrátil Vendrame a Francúz okamžite nastúpil. Únik ale zostal pohromade a vrátil sa späť na územie Talianska. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Preteky sa dostali k rozhodujúcemu kopcu po dvadsaťkilometrovej rovine, kde sa nič neudialo. Päťka vpredu to mala vo svojich rukách, v oklieštenom balíku boli všetci dôležití muži. Nešla sa tam hrana ani 15 km pred páskou. Tempo bolo pokojné, pre vysoké teploty rozhodcovia povolili občerstvovanie dlhšie, takže to sa borci hodlali využiť. Všetci vedeli, že sa nemajú kam hnať, o etapu a bonifikácie sa už hrať nemalo.
Vpredu nikto nešiel žiadne kamikadze. Všetci piati, teda Valter, Schmid, Bouwman, Vendrame a Tonelli šli spoločne prvé pasáže cieľového Santuario di Castelmonte (7,1 km; 7,8 %). V balíku prevzali tempo jazdci Ineosu. Postupne pritvrdzovali, aby ostal Hindley izolovaný od silných kolegov. Podarilo sa im to a v polovici kopca ostali spolu už len traja najväčší rivali - Carapaz, Hindley a Landa.
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
Vpredu si borci viackrát nastúpili, ale nikomu sa nepodarilo odísť, boli akosi spoločne unavení po dlhom dni v úniku. Rozhodol špurt a najmä posledná zákruta, do ktorej šiel Bouwman prvý a druhý Schmidt ju trochu prepálil, vyblokoval Vendrameho s Valterom a poľahky napokon triumfoval Koen Bouwman z Jumba. Bral všetko - prakticky už definitívne vrchársky dres a pridal druhé etapové víťazstvo.
Veľká trojka si viackrát nastúpila, ale bolo to viac-menej platonické a asi 1500 metrov pred dojazdom už dobre vedeli, že nič nevymyslia, a tak ich dobehli ďalší vrchári na čele s Nibalim, Bilbaom, Carthym či Hirtom. Na páske bol z nich prvý Carapaz, no opäť bez toho, aby sa zbavil Hindleyho, Landa pár metrov za nimi. 25 sekúnd straty na top trojku si zapísali Valverde, López, Pozzovivo aj Buitrago, takže v Top 10 GC nenastala jediná zmena. Len Bahrain Victorious finišoval výborne vpredu až v trojici, teda pomohol si niekoľkými desiatkami sekúnd do vyrovnanej tímovej súťaže, kde bojuje s Borou.
Etapa sľubovala zaujímavé vyvrcholenie, ktoré aj prišlo, ale opäť s rovnakým výsledkom ako celé preteky - Hindley sa nepomohol od Carapaza a opačne. Landa má obrovskú časovú výhodu na to, aby finišoval na pódiu, ale isteže sa pozerá skôr po postupe vyššie, 65 sekúnd nie je nehrateľných, no už bude mať len jednu príležitosť, pretože v časovke zrejme na svojich súperov nezíska. Zajtra to bude chcieť zo strany týchto chlapov odvážnejšiu jazdu a oveľa skoršie nástupy ako dnes. Ľahko sa to píše...
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Koena Bouwmana v TV prenose (víťaz)
"Už po mojom prvom víťazstve som si povedal, že by bolo úžasné 'urobiť' ešte jedno, ale hneď som si pomyslel, že trochu sa brzdi, buď realista, veď to bolo ešte len tvoje druhé profi víťazstvo, a ty už chceš hneď tretie na rovnakých pretekoch (smeich). Som veľmi šťastný.
Vedel som o tej poslednej zákrute, ale prekvapila ma, bola veľmi ostrá, mal som v nej čo robiť. Neviem, či tam bol nejaký incident, žeby mal niekto problém. Ak sa tam niečo stalo, mrzí ma to.
Tým pôvodným cieľom dňa bolo, aby som si už poistil modrý dres a mal to teda už jasné pred zajtrajškom. Nemôžem urobiť, že som až zvíťazil."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maura Schmidta pre Eurosport (2. miesto)
".Myslím si, že to v závere nebol férový špurt. Bol som na druhej pozícii a súper predo mnou tak zatočil do poslednej zákruty, že sme ostali ostatní vyblokovaní. Takže opakujem, že to podľa mňa nebolo fér, ale čo s tým urobím? Nič. Druhý je prvým porazeným, takže som sklamaný. Ďakujem tímu za podporu."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richarda Carapaza v TV prenose (líder GC)
"Poviem pravdu, že to bol veľmi náročný deň. Som nešťastný, že sme prišli o Richieho Porta, mal smolu. No tím urobil znova dobrú robotu. Napokon si myslím, že to dobre dopadlo, budem pozitívny. Dobrý deň.
Vidíme, že s Hindleym sme na rovnakej úrovni, je to veľmi vyrovnané. Ale zajtra verím, že to bude dobrý deň. Budeme v nadmorskej výške, ktorú mám rád."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jaia Hindleyho pre Eurosport (2. v GC)
"Bol to opäť veľmi ťažký deň. Chlapi šli opäť skvelo. Skúsili sme si nájsť nejaké príležitosti, ale nevypálilo to tak, ako sme chceli. Keď sme prišli do toho záveru, myslel som si, že to bude viac svedčať Carapazovi, bolo to také puncherské, ale prišli sme znova spolo. Nebola to pre nás ideálna etapa. Najprv nebolo našim plánom stíhať únik, potom sme to počas etapy zmenili a chceli sme ho dohnať, ale bol silný, mal veľký náskok. Také to bolo, nič-moc.
Určite chcem zajtra získať nejaký čas pred časovkou. Nebude to jednoduché, ale pokúsime sa urobiť, čo sa bude dať."
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Výsledky etapy
1. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 04:32:55 100
2. SCHMID Mauro Quick-Step Alpha Vinyl 00:00 40
3. TONELLI Alessandro Bardiani CSF Faizanè 00:03 20
4. VALTER Attila Groupama-FDJ 00:06 12
5. VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team 00:10 4
6. BAYER Tobias Alpecin-Fenix 02:45
7. MARTIN Guillaume Cofidis 03:49
8. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 03:56
9. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 03:56
10. LANDA Mikel Bahrain Victorious 03:56
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 81:18:12
2. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 00:03
3. LANDA Mikel Bahrain Victorious 01:05
4. NIBALI Vincenzo Astana Qazaqstan Team 05:53
5. BILBAO Pello Bahrain Victorious 06:22
6. HIRT Jan Intermarché-Wanty-Gobert 07:15
7. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 08:21
8. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 12:55
9. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 15:29
10. CARTHY Hugh EF Education-EasyPost 17:10
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 254
2. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 136
3. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 132
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 294
2. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 103
3. ROSA Diego EOLO - Kometa Team 94
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 81:33:41
2. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 05:11
3. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 18:32
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 122 km - Buja (12-8-6-5-4-3-2-1)
3 20 103 km - Villanova Grotte: dĺžka 3,7 km; sklon 8 % (9-4-2-1)
3 20 83 km - Passo di Tanamea: dĺžka 9,7 km; sklon 5,3 % (9-4-2-1)
1 20 43 km - Kolovrat: dĺžka 10,3 km; sklon 9.2 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
sprint-20 9 km - Cividale del Friuli (3-2-1 bonusové sekundy)
2 20 Cieľ - Santuario di Castelmonte: dĺžka 7,1 km; sklon 7,8 % (18-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Santuario di Castelmonte (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Dnešná etapa je ochutnávkou tej záverečnej horskej v sobotu a Jai Hindley vie, že musí získať nejaký čas na Carapaza. Určite to vyskúša už dnes. Zobúdza sa Mikel Landa, takže malo by to byť medzi nimi zaujímavé. O etapu ale zrejme zabojuje únik, aspoň to sú všeobecné očakávania. Zatiaľ nebol ani v jednej etape problém, aby sa doň zaplietol niekto problémový, rozdiely sú už obrovské. Preto sa očakáva, že by to mohol byť opäť jasný deň pre únik. Favoritov je množstvo, no v posledných dňoch mimoriadne "narástol" Hugh Carthy, ktorému veria mnohí odborníci. Obrovskú nečakanú motiváciu bude mať nenápadný mladík Thymen Arensman, ktorý stráca na biely dres Juana Lópeza šesť minút. Nie je to málo, ale ak by si únik vypracoval veľký náskok, mal by šancu. Samozrejme, v úniku môže byť aj biely muž. Fanúšikovia by veľmi radi videli vpredu Alejandra Valverdeho. Wout Poels by mohol byť čiernym koňom ak by mal voľnosť od tímu. Otázkou je, či to s niekým riskne Bora, teda nebude pri Hindleym. My si myslíme, že skôr nie.
Krátky opis trasy etapy:
Po rovinatej etape budú v permanencii opäť vrchári. Prvých šesťdesiat kilometrov prebehne po rovine a to je príležitosť pre záujemcov o cyklámenový dres, aby ešte zabojovali o body na šprintérskej prémii. Po nej začnú cyklisti stúpať na Villanovu Grotte, kde sa nachádzajú trinásťpercentné sklony. Nasledovať bude Passo di Tanamea a po prejazde cez hranice na územie Slovinska ich „privíta" Kolovrat. Prvá časť horskej prémie je náročnejšia a najprudší úsek dosahuje pätnásť percent. Poslednou horskou skúškou bude Santurio di Castelmonte. Na posledných štyroch kilometroch neklesne priemerný sklon pod osem percent. 
 
Náš eshop