5. etapa Gira pre Démara, ťažký kopec nezvládli Cavendish s Ewanom, Nibali oznámil koniec kariéry

11.5.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
5. etapa Gira pre Démara, ťažký kopec nezvládli Cavendish s Ewanom, Nibali oznámil koniec kariéry
Špurt etapy (© LaPresse/Massimo Paolone)

5. 11.5. rovinata etapa ciel rovina Catania > Messina 174 km Démare
profil etapy, 1200 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Piata etapa bola ako jediná dimenzovaná na skorší dojazd ako okolo 17:15. V Messine, rodisku Vincenza Nibaliho, sa malo finišovať už po 16:00. Bola to etapa, ktorá mala vo svojom strede kopec Portrella Mandrazzi (19,6 km; 4 %), ktorý tak trochu zaujímal únik, ale inak to mal byť šprintérsky deň. Výnimkou by bolo, ak by sa zrodil príliš početný a silný únik, ktorý by v kopci poriadne pokrúril šprintérom, ktorých tímy by nemohli ísť rýchlo a nestihli by to potom dohnať.
No veľmi skoro bol klasický únik dňa vytvorený. Dostali sa do neho Filippo Tagliani a Mattia Bais (Drone Hopper), Jaakko Hänninen (AG2R Citroën), Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF) a Mirco Maestri (Eolo-Kometa). Nevytvorili si veľmi zásadný náskok, šprintérske celky to chceli mať pod kotnrolou. Najprv prišli na šprintérsku prémiu, kde bral najviac bodov Tagliani a zaujímavé je, že z pelotónu si pre tri body došpurtoval Biniam Girmay (Intermarché), ktorý sa tak dostal už na štyri body k Van der Poelovi. Eritrejčan chcel určite dnes aj šprintovať, takže veril, že by sa možno mohol dostať do cyklamenového dresu.
Kopec bol pre únik veľmi ťažký a hoci takmer všetci šprintéri vypadli z balíka, ani únik nemal k dispozícii veľa priestoru a Intermarché s Alepcinom viedli hlavnú skupinu silným tempom, aby poriadne vyčerpali šprintérov. V zjazde 80 km pred páskou mal únik k dobru už menej ako minútu a Ewan, Cavendish či Démare stále neboli späť v balíku.
Zhruba hodinu pred dojazdom už pelotón pohltil únik a Israel spolu s Intermarché a Groupamou pokračovali vo vysokom tempe, aby sa späť nevrátili Mark Cavendish s Calebom Ewanom ako poslední dvaja favoriti. Cav so svojimi domestikmi strácal dve minúty, Ewan až štyri, a to mal so sebou až šesť ľudí. Zdalo sa, že všetci ostatní sú v hlavnej skupine.
Otvárala sa veľká šanca pre ľudí ako Démare, Nizzolo, Gaviria, ale aj Van der Poel či Girmay. Ich tímy zvládli základnú úlohu, zbavili sa v kopci šprintérov a potom pokračovali vo vysokom tempe. Navyše, špurtovať sa má aj zajtra, teda poriadne prevetraní Cav s Ewanom boli určite poriadne vyčerpaní a frustrovaní, čo bola len voda na mlyn súperom.
37 km pred páskou bola šprintérska prémia, kde sa nešlo o body, ale bonusové sekundy. Snažili sa Kämna, Bardet i Almeida, no tri uchmatol Ben Swift (Ineos), ktorý tam mal za úlohu zastúpiť Carapaza. Druhý bol Joao Almeida (UAE), teda získal dve sekundy a Bardeta v súboji o tretiu priečku ešte zdolal Almeidov rozbiehač Diego Ulissi.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Dvadsať kilometrov pred cieľom bolo definitívne jasné, že v Messine nebudú špurtovať Cavendish s Ewanom, takže pre víťaza pôjde o mimoriadne výnimočné víťazstvo. Dojazd v Messine nebol veľmi zložitý, no šlo sa v obrovskej rýchlosti mierne z kopca a záverečná zákruta 750 metrov pred páskou bola celkom ostrá. Všetci to museli mať na zreteli.
Dojazd bol pomerne málo zorganizovaný, nemalo to jasného pána spomedzi tímov. Ako-tak to v samom závere prevzala Groupama a Arnaud Démare zvíťazil. Jeho posledný rozbiehač to zvládol dobre a skúsený borec prácu dokončil na výbornú. Fernando Gaviria (UAE) finišoval druhý, Giacomo Nizzolo (Israel) tretí. Štvrtý bol Davide Ballerini (Quick-Step), ktorého Démare trošku zavrel k bariére, ale až na penalizáciu to určite nebolo. Grupetto prišlo do cieľa s odstupom dvanástich minút.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Ako sa aj čakalo, bez Quick-Stepu s Lottom nebol záver zorganizovaný ako podľa cyklsitickej príručky. Groupama-FDJ sa vytiahla dopredu až v poslednej zákrute a ešte sa aj Scotson pozeral za seba, kde má ďalších ľudí z vlaku. Napokon sa tam vytiahli a s vypätím všetkých síl to Ramon Sinkeldam dotiahol do bodu, keď už mohol Démare vyraziť a špurtovať na pásku. Ak by to Holanďan nezvládol a skončil o pár metrov skôr, jeho kolega by to asi nedobojoval k triumfu, súperi boli na posledných metroch rýchlejší. Zvládli to aj bez Guarnieriho, ktorý zaostal s Cavendishom. Vyšlo im to ltt.
Démare vyhral tento rok prvý raz a potvrdil, že druhá priečka z Balatonu nebola náhodná. Na Grand Tour sa naposledy radoval ešte v roku 2020, v jesennej edícii Gira, kde vyhral až štyrikrát a vzal aj bodovací dres pred Saganom. Uvidíme ako to bude tentoraz. Je jasné, že Girmay by ho chcel potrápiť, ale piatymi miestami sa k nemu nedopracuje, hoci možno zaboduje aj mimo klasických špurtov.
Girmay s Van der Poelom sa k najvyšším priečkam nedostali. Piata Eritrejčanovi nestačila na to, aby sa prezliekol do dresu lídra bodovacej súťaže. Za triumf je veľmi veľa bodov a tie bral Démare, ktorý pôjde vo štvrtok v cyklamenovom. MVDP sa do záveru ani nezapojil. López sa udržal v balíku, takže pôjde naďalej ružový, okrem cyklámenového sa ostatní držitelia dresov nemenili.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Arnauda Démara v TV (víťaz)
"Som veľmi veľmi šťastný, veď je to prvé moje víťazstvo tento rok. Bol to náročný deň zakončený skvelým šprintom pre mňa. Kolegovia to zvládli skvelo.
Vedeli sme, že ten kopec bude náročný a že musíme ísť hranu, aby sme to zvládli. Vypadol som z balíka, ale v zjazde sme s kolegami dali do toho všetko a vrátili sa späť. Naozaj dnes by som bez kolegov nemal šancu."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fernanda Gaviriu pre web tímu (2. miesto)
"Cítil som sa dnes veľmi dobre. Mal som ale v závere problémy s prehadzovačkou a nemohol som tam zaradiť prevod, ktorý som potreboval. Niekto do mňa asi narazil. Je to veľmi frustrujúce a bol som preto taký rozčarovaný po dojazde. Ale vychladol som, to sa stáva v pretekoch. Neviem či ma to naozaj stálo víťazstvo, Démare bol tiež veľmi silný, Hlavné je, že nohy mám dobré a sme veľmi motivovaní v ďalšej robote, zajtra príde ďalšia šanca."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Vincenza Nibaliho pre giroditalia.it (Astana)
"Myslím si, že nastal čas skončiť s kariérou. Chcel som počkať, kým Giro dorazí do Messiny, k mojej rodine a priateľom, aby som oficiálne oznámil svoj koniec. Skôr či neskôr táto chvíľa musela prísť, je čas venovať viac priestoru tomu, čo som za tie roky zanedbával, predovšetkým svojej rodine."
Výsledky etapy
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 04:03:56 100
2. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 00:00 40
3. NIZZOLO Giacomo Israel - Premier Tech 00:00 20
4. BALLERINI Davide Quick-Step Alpha Vinyl 00:00 12
5. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 00:00 4
6. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
7. DAINESE Alberto Team DSM 00:00
8. TESFAZION Natnael Drone Hopper - Androni G. 00:00
9. THEUNS Edward Trek-Segafredo 00:00
10. CONSONNI Simone Cofidis 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 18:21:03
2. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 00:39
3. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 00:58
4. YATES Simon BikeExchange-Jayco 01:42
5. VANSEVENANT Mauri Quick-Step Alpha Vinyl 01:47
6. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 01:55
7. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:58
8. BILBAO Pello Bahrain Victorious 02:00
9. PORTE Richie INEOS Grenadiers 02:04
10. BARDET Romain Team DSM 02:06
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 94
2. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 72
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 67
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 41
2. MAESTRI Mirco EOLO - Kometa Team 18
3. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 18
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 18:21:03
2. VANSEVENANT Mauri Quick-Step Alpha Vinyl 01:47
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:58
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 118 km - Francavilla di Sicilia (12-8-6-5-4-3-2-1)
2 20 98 km - Portrella Mandrazzi: dĺžka 19,6 km; sklon 4 % (18-8-6-4-2-1)
sprint-20 37 km - Villafranca Tirrena: (3-2-1 bonusové sekundy)
ciel Cieľ - Messina (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Málokedy sa o etape, počas ktorej sa stúpa na 20-kilometrový kopec, hovorí ako o šprintérskej, no ten, ktorý organizátori zaradili medzi dve populárne sicílske mestá Catania a Messina, je príliš ďaleko od cieľa, aby zásadnejšie vyrušil šprintérske tímy. Cesta uspieť ináč by mohla viesť jedine cez početný únik, ktorý by v kopci nasadil naozaj vysoké tempo. Nie je vylúčené, že by sa to mohlo podariť, ale pravdepodobnosť je malá.
Na základe jedného špurtu sa ešte nedá úplne vychádzať, no experti sa zhodujú, že Lottu vyjde záver už len lepšie ako na Balatone, teda Caleb Ewan by mal mať najsilnejšie nohy. Ak zvládne Quick-Step a hlavne Morkov opäť svoju úlohu na sto percent, Mark Cavendish bude opäť v hre. V aktuálnej sezóne sa Arnaud Démare trápil, ale v nedeľu tak trochu prekvapil silným špurtom, čo mu určite dodalo ďalšieho sebavedomia, rovnako ako Fernandovi Gaviriovi, ale u neho sa skôr nazdávame, že šlo o ideálne zladený dojazd, ktorý sa mu už nepodarí. A uvidíme, ako pristúpi k záveru Mathieu van der Poel, ktorý pri tom prvom šprinte na Gire bol aj nebol. Nešiel na hranu rizika.
Krátky opis trasy etapy:
Po výjazde na Etnu ostanú cyklisti na Sicílii, kde je pripravená aj etapa pre šprintérov. Jedinou vrchárskou prekážkou pre najrýchlejších mužov v balíku bude stúpanie na Portrella Mandrazzi. Jeho dĺžku by mohli využiť odolní šprintéri a klasikári, aby dostali do problémov čistokrvných šprintérov. Z vrcholu však ostáva do cieľa 98 kilometrov po jednoduchom teréne a to bude vhodná príležitosť pre šprintérov, aby zmazali prípadné straty a načerpali sily pred hromadným šprintom. V závere bude kľúčová ľavotočivá zákruta, po ktorej ostáva do cieľa iba 750 metrov.  
 
Náš eshop