Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Giro: V jednej z najťažších etáp sme videli pravú bitku favoritov, Hindley skrátil odstup na Carapaza, etapu vyhral Hirt

24.5.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Giro: V jednej z najťažších etáp sme videli pravú bitku favoritov, Hindley skrátil odstup na Carapaza, etapu vyhral Hirt
Jan Hirt (© LaPresse/Massimo Paolone)

16. 24.5. rovinata etapa ciel rovina Saló > Aprica 202 km Hirt
profil etapy, 5250 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Super-ťažký tretí týždeň Gira 2022 sa začal z ostra, vyše 200-kilometrovou horskou skúškou so štyrmi ťažkými stúpaniami, vrátane legendárnych vrcholov Passo del Mortirolo a Santa Cristina. Etapa dnes odštartovala už krátko po jedenástej, pretože sa očakával šesť-hodinový maratón. Pretekárov muselo aspoň tešiť krásne počasie, ktoré je vo vysokých horách na Gire skôr raritou. 
Etapa bola tak ťažká, že bolo pokojne možné, že sa o etapovom víťazstve rozhodne v súboji favoritov. Šesť kilometrov pred páskou vrcholilo posledné, najťažšie stúpanie dňa Valico di Santa Cristina (13,5 km; 8 %), ktorého sklony chceli dnes nepochybne využiť ľahkonohí vrchári Hindley (Bora) s Landom (Bahrain Victorious), ktorí potrebovali pred záverečnou časovkou čo najviac času na Joaa Almeidu (UAE). V ružovom drese jazdil Richard Carapaz a jeho tím Ineos mal dnes skôr kontrolovať ako útočiť, keďže cez víkend našiel olympijský šampión v kopcoch silnejších súperov a navyše sa porúčal na zem v nedeľnej etape. Zvedaví sme boli aj na Vincenza Nibaliho (Astana). Talian dnes mohol všetkých prekvapiť a pokračovať vo svojom prekvapivom výkonnostnom napredovaní. 
Stále tu však bola možnosť, ostatne ako v každej horskej etape, že favoriti to pred ťažkým týždňom pojmú defenzívne a radovať sa bude únik. V takom prípade si brúsili zuby na dobrý výsledok jazdci, ktorí sú skvelými vrchármi, ale už vypadli z celkového poradia. A skutočne, hneď po štarte aktivitou hýrili Carthy, Poels, Vanhoucke alebo Kämna. Dnes sa únik vytvoril však prekvapivo rýchlo, ešte pred prvým kopcom, ktorý prišiel už po tridsiatich kilometroch etapy. Ineos akoby dnes púšťal dopredu kohokoľvek, kto prejavil záujem, a tak sa nám vpredu usadila skutočne hviezdna partia.
Únik dňa vytvorili Van Der Poel (Alpecin), Poels (Bahrain Victorious), Kelderman a Kämna (2x Bora), Carthy (EF), Ciccone a Cataldo (2x Trek), Simon Yates a Jull-Jensen (2x BikeExchange), Valverde (Movistar), Martin (Cofidis), Arensman a Chris Hamilton  (DSM), Vansevenant (Quick-Step), De Gendt a Moniquet (2x Lotto), Hirt a Rota (2x Intermarché), Fortunato (Eolo), Tesfatsion a Bais (Drone), Zana (Bardiani), Peters (Ag2r), Eenkhoorn s Bouwmanom (2x Jumbo) a Valter (Groupama-FDJ). Dopredu sa tak dostala takmer kompletná druhá desiatka celkovej klasifikácie, ako aj niekoľko dôležitých domestikov, čo nemohlo nechať chladným Ineos.
Britský tím nasadil na prvom kopci etapy Goletto di Cadino (19,9 km; 6,2 %) pomerne ostré tempo. Tulett a Narvaéz udržiavali vedúcu skupinu na uzde. Tú posúval najmä Cataldo v prospech Cicconeho. Na vrchole si víťaz nedeľnej etapy drvivým nástupom prišiel po 40 bodov. Bouwman nemal šancu reagovať a modrá súťaž sa nám zamotávala. Na kopci zároveň z úniku vypadlo niekoľko ľudí, na čele s Attilom Valterom, ktorého výkony sú na tomto Gire skutočne veľkým sklamaním. 
     
V zjazde z Cadina riešil mechanické problémy Kelderman, ale Holanďan sa dokázal vrátiť späť. Zanedlho podobný problém postihol aj Martina. V pelotóne diktoval tempo Ben Swift pre Ineos, ktorý na rovine pod Mortirolom svojpomocne držal odstup úniku na dvoch a pol minútach. Vpredu spolupráca viazla a v jednom momente sa v zjazde únik rozdelil. Dopredu si odskočili Poels, Kämna, Valverde, Cataldo, Rota, Bouwman a Arensman s Hamilton. Z druhej časti úniku to jazdci preváhali a nemal kto ťahať. Následne sa odtiaľ zdvihol Yates a najväčší favorit dnešnej etapy si musel skúsiť vzniknutú medzeru preklenúť už na rovine. To sa mu ale nepodarilo a čelná osmička na Mortirolo prišla s náskokom jednej minúty.
Na slávne stúpanie sa dnes išlo z ľahšej strany, hoci parametre 12,6 km a 7,6 % stále budili rešpekt. Z čelnej skupiny sa hneď v úvode porúčali Cataldo i Rota. Pre Arensmana vzorne pracoval Hamilton. V pelotóne tempo trocha poľavilo a vyzeralo to tak, že v skupine favoritov to bude všetko o poslednom kopci. Tím EF medzičasom oznámil znepokojivú informáciu, že Jhonathan Caicedo do dnešnej etapy nenastúpil kvôli pozitívnemu testu na Covid. Ide o prvý takýto prípad na tohtoročnom Gire.
- reklama -
- reklama -
V druhej skupine sa na prudkých sklonoch ako najsilnejší javili byť Hirt, Carthy a Ciccone. Veľa nestrácali ani Kelderman, Yates, Martin či Fortunato. V pelotóne sa na čele vyskladala Astana a tempo išlo značne hore. Stúpanie išli fantasticky Hirt s Carthym, ktorí sa zbavili Cicconeho a preklenuli minútovú stratu na čelnú šesticu. 76 kilometrov pred páskou sme tak mali na čele osmičku a favoriti etapy ako Ciccone či Yates zaostávali. Po skvelej práci na čele to následne na dnes zabalil Hamilton a na čele sme tak nemali žiadnu tímovú dvojicu.
Na vrchole Mortirola si zobral 40 bodov Bouwman, ktorý tak spravil veľký krok k víťazstvu v horskej súťaži. Minútu za vedúcou sedmičkou preťala vrchol skupina s Yatesom. Dombrowski preriedil pelotón na nejakých dvadsať ľudí a Astana zrejme plánovala využiť prudký a technický zjazd na preverenie súperov. Najmä Almeida v posledných dňoch odhalil slabinu v zjazdoch. V problémoch sa ocitol aj Porte, ktorého vyradili technické problémy a pri Carapazovi tak ostával iba Sivakov.
Cez vrchol Mortirola zaútočil žralok z Messiny, akoby sme sa preniesli strojom času do rokov dávno minulých. V zjazde sa išla za ním v skupine favoritov úplná hrana a hneď si to aj odniesol Domenico Pozzovivo. Piaty muž celkového poradia sa porúčal na zem v jednej z prvých zákrut. Za Nibalim sa rozhodli neriskovať CarapazHindley, no Vincenzo si sólo útok rýchlo rozmyslel. Ešte bolo do cieľa ďaleko a Astana nemala nikoho vpredu. Zvyšok zjazdu tak kontroloval Sivakov, ktorý umožnil vrátiť sa Portemu a s ním sa vrátili aj Narvaéz a Castroviejo. Výborná práca britskej zostavy. V skupine favoritov však stále chýbal dotlčený Pozzovivo. Zjazd využil aj Mauri Vansevenant, ktorý sa vrátil do Yatesovej skupiny.
Tretím stúpaním dňa bol ďalší ťažký kopec do mestečka Teglio (5,1 km; 8,7 %), ktorý sa organizátori záhadne rozhodli neohodnotiť vrchárskymi bodmi, no hore boli aspoň pripravené bonusové sekundy. Pod tento kopec prišla sedmička na čele už s obrovským náskokom troch a pol minút na skupinu s Yatesom a Cicconem. Vzadu tempo favoritov úplne zabil tím Ineos, ktorý tak dal úniku možnosť vyhrať etapu a Pozzovivovi vrátiť sa späť. Snaha Astany a Nibaliho tak prišla nazmar.
Šancu vyhrať dnešnú etapu tak mal český pretekár Jan Hirt, ktorý sa dnes ukazoval v skvelej forme. Proti Valverdemu a Carthymu to ale mal mať ťažké. On, Valverde aj Arensman sa ale pekne virtuálne posúvali v GC. V stúpaní do Teglia bola pohltená Yatesova skupina. Medzi favoritmi opäť zdvihla tempo Astana a konkrétne Vadim Pronskiy. Z čela sa ako prvý porúčal Bouwman, ktorý si však už dnes splnil svoju úlohu a nocovať bude opäť v modrom drese, s ešte masívnejším náskokom.
Prvou obeťou z Top 10 v dnešnej etape bol Guillaume Martin, ktorý doplatil na svoju snahu z posledných dní a dnes sa mal v poradí výrazne prepadnúť. Vrchol predposledného kopca, a tak aj bonusovú prémiu preťal ako prvý Kämna pred Valverdem. V skupine favoritov prevzal tempo tím Bahrain Victorious. Náskok úniku sa pred Santa Cristinou (13,5 km; 8 %) zmenšil na tri minútky, no na vrchárov kalibru Valverdeho, Carthyho či Hirta to bola stále zrejme priveľká strata.
Pred stúpaním si ešte nenápadne skúsil vypracovať náskok Kämna, ktorý sa odpojil z čela a ešte pod posledným stúpaním si vypracoval polminúty náskoku. Naopak, opačným smerom sa porúčal Wout Poels. Holanďan počkal na favoritov a pridal sa ku kolegom Buitragovi a Novakovi, ktorí diktovali tempo v hlavnej skupine. Tá sa preriedila, Carapazovi odpadli Tulett aj Narvaez a nestačili ani Kelderman s Buchmannom. Dominancia Bory zo soboty tak bola rázom zabudnutá, Hindley bol sám. Kämna na čele udržiaval svoj odstup a reálne útočil na etapu, takže Bora ho zrejme odvolať nechcela.
Za Nemcom skúšali vyraziť Arensman a Hirt. Zo skupiny favoritov sedem kilometrov pred vrcholom Santa Cristiny zostalo iba torzo. Nachádzali sa tu Poels, Novak, Bilbao, LandaPorte, Sivakov, Carapaz, Almeida, Nibali a Hindley. Chýbali tu už aj Lopez s Pozzovivom. Jazdci Bahrainu ale skvele rozbehnutú situáciu skomplikovali keď o seba zavadili Bilbao a Landa. To rozbilo tempo skupine, ale zaváhanie Španielov Ineos nevyužil a favoriti sa opäť spojili.
10 kilometrov pod vrcholom zaútočil Landa. Za ním zostali len Carapaz s Hindleym. Nibali, Almeida aj Bilbao išli svoje tempo. Ako ďalší to skúsil Hindley, no opäť bez výsledku. Sledovali sme pravú bitku favoritov na prudkých sklonoch. Hirt s Arensmanom sa na čele spojili s Kämnom, no a Nemec sa hneď zlomil a vypadol z boja o víťazstvo. Tesne pod vrcholom ukázal silný útok Hirt, ktorý si vytvoril náskok pred Arensmanom, no ten sa nevzdával. Na vrchole bolo medzi nimi 15 sekúnd. Landa, Carapaz a Hindley preťali vrchol spolu. Almeida strácal, no skvele limitoval svoje straty. Nibali zaostal.
Za vrcholom sa k trojici najlepších vrchárov Gira vrátili Valverde s Kämnom. Záverečné kilometre prebehli na mokrej vozovke. Hirt tu mal viditeľné problémy, no adrenalín ho poháňal do cieľa. Český pretekár dotiahol svoju snahu až do cieľovej Apricy a konečne vyhral etapu na Gire. Snažil sa o to už veľakrát vo svojej kariére a práve dnes to vyšlo. Arensman prišiel do cieľa druhý a špurt o tretie miesto vyhral Hindley, ktorý tak uchmatol aj štyri bonusové sekundy. Almeida napokon stratil úpné minimum a straty pekne limitoval aj Nibali.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Na Santa Cristine sme sledovali výborné preteky. V úniku sa o triumf pobili Kämna, Hirt a Arensman, no a za najdlhší koniec lana ťahal český vrchár. V skupine favoritov ukázal silu Bahrain Victorious, ktorý pripravil pôdu pre silný útok Landu, no Bask sa nedokázal zbaviť Carapaza s Hindleym. Trojica prišla spolu až na pásku, kde milimetrový súboj o bonusové sekundy zviedli Hindley s Carapazom. Úspešnejší bol Austrálčan, ktorý tak skrátil svoju stratu na ružový dres na tri sekundy. Svoje straty pekne limitovali Almeida a Nibali. Naopak, po páde veľa stratil Pozzovivo. Z Top 10 úplne vypadli Lopez aj Martin, ktorých nahradili dnešný útočníci Valverde s Hirtom.
Biely dres je po Lopezovom vypadnutí z Top 10 pevne v rukách Joaa Almeidu. O modrý dres zviedli pekný súboj Bouwman a Ciccone, no Holanďan to zvládol lepšie a celkovo vedie o priepastných 68 bodov. Cyklámenový dres drží Démare, no každý deň v horách je pre neho výzvou. Dnes prišiel do cieľa so stratou 48 minút. Veľým prekvapením je, že na podujatí zotrvávajú aj Cavendish a Gaviria, ktorí dnes do cieľa dorazili ešte päť minút za Francúzom. 
Výsledky etapy
1. HIRT Jan Intermarché-Wanty-Gobert 05:40:45 100
2. ARENSMAN Thymen Team DSM 00:07 40
3. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 01:24 20
4. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 01:24 12
5. VALVERDE Alejandro Movistar Team 01:24 4
6. LANDA Mikel Bahrain Victorious 01:24
7. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 01:38
8. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:38
9. NIBALI Vincenzo Astana Qazaqstan Team 02:06
10. CARTHY Hugh EF Education-EasyPost 02:13
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 68:49:06
2. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 00:03
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:44
4. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:59
5. NIBALI Vincenzo Astana Qazaqstan Team 03:40
6. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 03:48
7. BILBAO Pello Bahrain Victorious 03:51
8. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 04:45
9. HIRT Jan Intermarché-Wanty-Gobert 07:42
10. VALVERDE Alejandro Movistar Team 09:04
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 238
2. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 121
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 117
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 167
2. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 99
3. ROSA Diego EOLO - Kometa Team 92
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 68:49:50
2. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 09:11
3. ARENSMAN Thymen Team DSM 09:39
Všetky prémie na trase etapy:
1 20 142 km - Goletto di Cadino: dĺžka 19,9 km; sklon 6,2 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
sprint-20 89 km - Edolo (12-8-6-5-4-3-2-1)
1 20 72 km - Passo del Mortirolo: dĺžka 12,6 km; sklon 7,6 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
sprint-20 30 km - Teglio (3-2-1 bonusové sekundy)
1 20 6 km - Valico di Santa Cristina: dĺžka 13,5 km; sklon 8 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Aprica (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
16. etapa vyzerá na papieri veľmi zaujímavo, hoci videli sme v nedeľu, že papier nemusí odzrkadľovať realitu. Po voľnom dni bude mimoriadne náročný už úvodný kopec. Ísť po určite rýchlej polhodine rozcvičky do 20-kilometrového kopca, to bude pre šprintérov úplne zabiják a môže sa stať, že to urobí problémy aj niekomu z favoritov. Záležať bude na tempe, ktoré skupina favoritov pôjde. Ak by sa ukázala slabosť niektorého z vrchárov, súperi to budú chcieť určite využiť v ďalšom priebehu, zlomiť ho, doraziť. Uvidíme, či sa toho opäť zhostí Bora, alebo zapne tentoraz aj Ineos.
Modelová situácia hovorí o útoku kilometer pred vrcholom stúpania, potom zbesilý zjazd a v cieli niekoľko zaujímavých sekúnd náskoku na konkurenciu. Skúsiť by to mohol Carapaz, jemu by takéto niečo mohlo sadnúť. Teoreticky aj Nibali. Ak by sa tešil únik, tak je to ďalší deň pre nedeľňajší spolok, hoci s Cicconem sa už bude asi spolupracovať ťažšie.
Krátky opis trasy etapy:
Vrchári a kandidáti na celkové poradie si neoddýchnu ani v šestnástej etape. Prakticky od štartu začnú stúpať na Goletto di Cadino, kde sa budú musieť popasovať s dvanásťpercentnými sklonmi. Nasledovať bude kratší, ale prudší kopec Passo del Mortiloro, pričom záverečných 2600 metrov dosahuje priemerný sklon takmer desať percent. Na vrchole ďalšieho stúpania na Teglio čakajú na prvých jazdcov bonifikácie a boj o etapový triumf by sa mal odohrať na Valico di Santa Cristina. Na posledných šiestich kilometroch stúpania sa bude lámať chlieb, keďže priemerný sklon tam presahuje desať percent.   
profil kopca (© giroditalia.it)
profil záverečného kopca (© giroditalia.it)
 
Náš eshop