9. etapa Gira skončila na ťažkom kopci, Hindley zdolal Bardeta s Carapazom, López heroicky udržal dres, Yates vypadol z GC

15.5.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
9. etapa Gira skončila na ťažkom kopci, Hindley zdolal Bardeta s Carapazom, López heroicky udržal dres, Yates vypadol z GC
Jay Hindley (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)

9. 15.5. rovinata etapa ciel rovina Isernia > Blockhaus 189 km Hindley
profil etapy, 5000 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
O deviatej etape sa hovorilo ako o jednej z kľúčových, 5000 nastúpaných metrov hovorí za všetko. Šlo o veľmi prestížne etapové víťazstvo, posuny v GC, vrchársku súťaž aj klasifikáciu mladíkov. Všetko sa mohlo poriadne premiešať. Hneď od úvodu bol terén mimoriadne náročný a šprintéri museli tento 189-kilometrový deň preklínať.
Ťažké bolo tipovať, či to dokáže "urvať" únik, alebo sa bude tešiť niekto z favoritov. Trek-Segafredo nemusel mať zásadný záujem riešiť únik, hoci samotný Juan López nebol úplne bez šance si dres udržať, pretože mal náskok na súperov a vrchárske schopnosti ukázal už vlani na Vuelte. Navyše, toto bol ešte len deviaty deň a tie posledné neboli extra náročné. Bolo to teda najmä o tom, či bude pelotón viesť tvrdo niektoý z celkov, ktorý mal vo svojom strede favorita.
- reklama -
- reklama -
Hneď po ostrom štarte začal festival nástupov a dopredu sa tlačili mená, ktoré sa v úniku čakali. Rosa, Holmes, Covili, Caicedo, Knox, Gall, Zana atď. Po hodine mixovania napokon definitívne odišla deviatka, a to  Nans Peters, Felix Gall (2x Ag2r), Eduardo Sepúlveda, Natnael Tesfatsion (Drone Hopper), Joe Dombrowski (Astana), James Knox (Quick-Step), Jonathan Caicedo (EF Education), Filippo Zana (Bardiani-CSF) a Diego Rosa (Eolo-Kometa).
Pre Trek to bola skupina s prívlastkom ideálna, pretože najvyššie v poradí bol Gall, no s odstupom až takmer siedmich minút. Postačovala im teda slušná jazda, len aby nedostali vyše desať minút. K tomu sa ani zďaleka nepriblížili. Na chvíľu síce odstup vyskočil na šesť minút, ale po prvých dvoch hodinách bola medzera dlhá štyri a pol minúty.
Ešte v úvode etapy došlo k hromadnému pádu, kde sa dosť zodrel Pello Bilbao, líder tímu Bahrain - Victorious, navyše, ešte sa tam zamotal aj jeho superdomestik Santiago Buuitrago. To bol veľký problém pre tento tím. Pokračovali, ale vyzeralo to tak, že Bilbao dnes na triumf útočiť nebude, skôr iba limitovať straty, ak vôbec...
 
Prvé tri kopce neboli zásadné v boji o vrchársku súťaž, ale organizátori vymysleli veľmi progresívne bodovanie, že aj za prvú pozíciu na kopci 2. kategórie ste získali 18 bodov. Preto sa Diego Rosa približoval ku Koenovi Bouwmanovi. Ak by vyhral 40 bodov z vrcholu Passo Lanciano 43 km pred cieľom, mal obrovskú šancu prezliecť sa do dresu bez ohľadu na to, ako to dopadne na Blockhause.
Náskok čelnej skupiny v polovici etapy neustále osciloval medzi 5:20 a 4:20. Rozdiely boli dosť veľké podľa rôznych úsekov. Balík "zastal" na občerstvovačke, ale vzápätí to dohnal. Stredná pasáž etapy bola mimoriadne pomalá. Začalo sa rýchlo, ale potom si akoby všetci uvedomili, aký náročný bude dojazd a aj na rovine sa šlo bežne 35 km/h.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Pelotón sa postupne dostal pod Passo Lanciano. Kopec 1. kategórie bol dlhý 10,3 km a mal priemerný sklon 7,6 %. Vrcholil 43 km pred páskou. Únik nepôsobil príliš dobre, náskok klesal. Už sa ich presadenie sa približovalo k teoretickej rovine. Nebolo isté, či vôbec vezmú tie najväčšie body už v tomto kopci. Nevyhovovalo to najmä tímom, ktoré mali vpredu dvoch ľudí, a tak po jednom poslali do ďalšieho nástupu, aby ešte využili zvyšky síl a hlavne brali body z kopca. Peters a Tesfatsion si vypracovali veľmi rýchlo 25 sekúnd.
V balíku sa pustil do práce Ineos pre Carapaza, takže v úniku to bol dôvod na veľký poplach. Začalo sa to tam miešať. K dispozícii mali len 2:30 a ešte iba začínali stúpať na desaťkilometrový kopec. Drone Hopper napokon všetko stavil na začiatok kopca a Petersa s Tesfatsionom doplnil na úplnom čele aj Sepúlveda. Keď mali pol minúty, vyľakal sa Diego Rosa, ktorý mal jasnú a jedinú úlohu vyhrať prémiu. Takže vyrazil za nimi. Nedali mu nič zadarmo, dlho ich videl pred sebou, ale nepočkali ho. Keď ich dobehol, rýchlo skúsil on zaútočiť.
Pelotón si šiel svoje, postupne z neho odpadávali pretekári. Jasné bolo, že väčšina z úniku ešte prejde cez kopec. Vpredu to ale bolo poriadne atomizované. Stále sa to všelijako delilo a menilo. Rosa vyzeral byť najsilnejší, mal veľkú motiváciu. Zdalo sa, že naozaj získa 40 bodov. Stalo sa tak, menším prekvapením bolo, že Tesfatsion mu vôbec neznepríjemnil život, nechal ho vyhrať. Talian sa dostal na 83 bodov, Bouwman ostával na 68, hoci tiež v úvode etapy krátko útočil, ale nebodoval.
V zjazde sa ukázalo, že Tesfatsion je veľmi slabý zjazdár, Rosa mu ušiel a keď sa ho pokúšal dohnať, riskoval, nevytočil jednu zákrutu a vyšiel ďaleko do rokliny, kde urobil salto a sedel v tráve, kým pre neho neprišli "záchrancovia". Bicykel sa stratil v hlbokej tráve. Bol to veľmi nepríjemný moment, no zároveň ešte veľmi šťastný, že tam neboli zrejme žiadne kamene. Zdalo sa, že by nemal mať nič zlomené. No nebolo jasné, či bude pokračovať.
Po zjazde mal Rosa náskok už iba 15-tich sekúnd na trojičku Peters, Dombrowski a Sepúlveda. Balík strácal dve minúty. Defekt dostal Wilco Kelderman (Bora), ale mal tam dlhú kolónu áut, takže nemal zásadný problém vrátiť sa. Boli tam ešte všetci favoriti vrátane Lópeza, ktorý mohol mať ďalej šancu udržať dres. Hore sa ale dali šípiť nemalé rozdiely. Ineos s Trekom šli pod záverečným kopcom vysoké tempo a ich odstup mimoriadne rýchlo klesal. Pretekárov z úniku sme si postupne vyškrtávali.
Chvíľu ešte šiel osamote na čele Dombrowski, aby sa tam prestriedali skoro všetci členovia pôvodného úniku a tesne pod cieľovým kopcom bolo po všetkom. Vedenie prevzal balík a Ineos. Zaujímavosťou bolo, že 13 km pred páskou bola ešte prémia s bonifikačnými sekundami, čo bolo pre favoritov zaujímavé. No zrejme len pre pozorovateľov zvonka. Nikto neprejavil záujem a všetko vzal Ineos bez záujmu tak, že Carapaz bral len bod.
- ponuka z nášho ehopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
Už v úvode kopca ale prekvapili Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) so Simonom Yatesom (BikeExchange). Pretekári, ktorých mnohí favorizovali na triumf, odpadli, keď ešte v skupine bolo zo 30 ľudí. Yates sa z krízy nakrátko dostal, tempo ešte nebolo brutálne. Dlho videl skupinu pred sebou. Osem kilometrov pred páskou vypadol aj líder Juan López (Trek). Otázkou teraz bolo, koľko nakúpi. Ako útočne sa pôjde vpredu. Mal dvojmínutovú výhodu.
V polovici kopca viedol balík už posledný domestik Ineosu Richie Porte, v skupine ostávalo dvanásť ľudí. Boli tam Carapaz a Porte (Ineos Grenadiers), Hindley a Kämna (Bora-hansgrohe), Bardet a Arensman (2x DSM), Nibali (Astana), Landa (Bahrain Victorious), Martin (Cofidis), Pozzovivo (Intermarché), Almeida (UAE), Valverde (Movistar) a Fortunato (Eolo).
Otázkou bolo, dokedy vydrží Porte na čele. Tempo bolo stabilné, odstup Lópeza sa zvyšoval len postupne, stále mal ešte menšiu šancu to udržať. Žiadne nástupy neprichádzali. Do momentu 4500 metrov pred páskou, kde nastúpil Richard Carapaz. Romain Bardet s Mikelom Landom boli pripravení. Ostatní nie. S Carapazom sa pustil do menšej spolupráce Landa, Bardet nie, mal za sebou ešte kolegu Arensmana. Zásadný odstup si nevypracovali, stále ich partia za nimi videla. Dlho mali zhruba desať sekúnd výhody na už preriedenú partiu Hindley, Nibali, Pozzovivo a Almeida.
Dva kilometre pred dojazdom čelnú trojku dobehol Hindley, po ňom i Almeida s Pozzovivom. Vpredu teda bolo šesť ľudí. López strácal minútu a pol, takže dostal sa blízko hraničnej situácie. No v závere ešte nastúpil Bardet a opäť odišla rovnaká trojka, teda s Landom a Carapazom. Posledný kilometer už nebol taký tvrdý, takže pre tých, ktorí chceli zabojovať o triumf, bolo dôležité, aby tam so sebou mali čo najmenej súperov, teda aby sa partie opäť nespojili. No stalo sa to.
Najsilnejšia šestka špurtovala o triumf. Jay Hindley šiel z prvej pozície a o pár centimetrov sa mu podarilo zvíťaziť pred Romainom BardetomRichardom Carapazom. Bez straty potom ešte klasifikovali Landu aj Almeidu, Pozzovivovi dali tri sekundy. López sa prirútil do cieľa s odstupom 1:46, takže vyzeralo to tak, že udržal dres. Vynikajúci, priam heroický výkon mladého Španiela. Udržal sa pred Almeidom o dvanásť sekúnd.
Za Pozzovivom prišiel do cieľa Buchmann so šestnásťsekundovým mankom. Slušný výkon podal aj lúčiaci sa Nibali, ktorý dostal 34 sekúnd. Do minútovej straty sa zmestili aj Valverde Arensman. Za ním prišli do cieľa Martin Bilbaom. Okrem Yatesa Cicconeho dnešok nevyšiel ani Carthymu, ktorý nakúpil takmer štyri minúty. Poradie v Top 10 sa poriadne premiešalo. 
Na priebežné pódium sa prepracovali Almeida BardetCarapaz stráca na víťaza Tour of the Alps jedinú sekundu a Top 5 uzatvára dnešný víťaz. Do polminútovej straty ostávajú aj Martin Landa. Menej ako minútové manko má aj Pozzovivo, ktorý spoločne s Buchmannom zaznamenali posun o štrnásť miest. Elitnú spoločnosť uzatvára Bilbao, ale Valverde stráca len sekundu a Arensman päť sekúnd. Z Top 10 vypadol okrem Yatesa aj Kelderman a ďalší jazdci, pri ktorých sa to ale očakávalo. 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jaya Hindleyho (víťaz)
"Veľmi ťažký kopec sme šli. Snažil som sa dať do toho všetko, čo som mohol. Vedel som, že sa to rozhodne až v závere, takže nevadí, že nám tá trojica trochu odišla. Snažil som sa nevešať hlavu. A v závere som vedel, že chcem ísť do poslednej zákruty 200 metrov pred cieľom prvý.  A vyšlo to správne. Cítim sa úžasne, tvrdo som pracoval na sebe a snažil sa dostať k forme, ktorú som mal tu pred dvoma rokmi. Som rád."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juana Pedra Lópeza (ružový dres)
"Toto je pre mňa sen. Nemôžem tomu uveriť. Neveril som, že na vrchole Blockhausu budem mať deň pred odpočinkom ružový dres. Po ôsmych kilometroch stúpania som sa dotkol kolesa jazdca predomnou a vypadol som zo skupiny favoritov, čo bol pre mňa psychicky ťažký moment. Potreboval som zostať sústredený. Povedal som si, že musím opäť zvýšiť tempo, aby som zostal ešte deň v ružovom. To bol môj sen a teraz sa stal skutočnosťou."
Vyjadrenia hlavných aktérov spracujeme v samostatnom článku...
Výsledky etapy
1. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 05:34:44 100
2. BARDET Romain Team DSM 00:00 40
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:00 20
4. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:00 12
5. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:00 4
6. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 00:03
7. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 00:16
8. NIBALI Vincenzo Astana Qazaqstan Team 00:34
9. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:46
10. ARENSMAN Thymen Team DSM 00:58
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 37:52:01
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:12
3. BARDET Romain Team DSM 00:14
4. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:15
5. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 00:20
6. MARTIN Guillaume Cofidis 00:28
7. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:29
8. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 00:54
9. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 01:09
10. BILBAO Pello Bahrain Victorious 01:22
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 147
2. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 120
3. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 78
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ROSA Diego EOLO - Kometa Team 83
2. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 69
3. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 43
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 37:52:01
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:12
3. ARENSMAN Thymen Team DSM 01:27
Všetky prémie na trase etapy:
3 20 186 km - Valico del Macerone: dĺžka 3,5 km; sklon 5,4 % (9-4-2-1)
2 20 173 km - Rionero Sannitico: dĺžka 10,1 km; sklon 6 % (18-8-6-4-2-1)
2 20 153 km - Roccaraso: dĺžka 7,7 km; sklon 6 % (18-8-6-4-2-1)
sprint-20 87 km - Filetto (12-8-6-5-4-3-2-1)
1 20 43 km - Passo Lanciano: dĺžka 10,3 km; sklon 7,6 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
sprint-20 13 km - Roccamorice (3-2-1 bonusové sekundy)
1 20 Cieľ - Blockhaus: dĺžka: 13,6 km; sklon 8,4 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Blockhaus (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
 
Krátky úvod k etape:
Deviata etapa už má moc zásadne rozlišovať pretekárov v celkovom poradí. Passo Lanciano a Blockhaus tvoria doslova brutálnu kombináciu. Keďže sme však na Etne príliš nespoznali výkonnosť jednotlivých pretekárov, nečrtá sa jasný favorit - najväčší kandidát na celkový triumf. Akoby sme si museli vystačiť s predštartovými prognózami, kde sa najviac spomínalo meno Richarda Carapaza. Blockhaus je vhodný pre Juhoameričanov, naposledy tu pred piatimi rokmi vyhral Nairo Quintana a to tak, že nadelil súperom obrovské straty, hoci bola etapa ľahšia.
Teraz sa až také veľké čakať nedajú a zaujímavé je, že Carapaz stráca na Simona Yatesa 24 sekúnd, teda aj keby vyhral, potreboval by náskok pred Britom ak by sa už chcel obliecť do ružového dresu. Inak sú favoriti klasickí, teda ešte aj Joao Almeida, Romain Bardet, Pello Bilbao. Tipovať víťaza z úniku je ešte náročnejšia úloha. Ťažko povedať, či si to Ineos nebude tvrdo strážiť od začiatku aj ako psychologickú hru. Preto to únik skôr nedá ako dá. Ponúkajú sa mená ako Dombrowski, Mollema, Hirt, Formolo či Nibali? Za normálnych okolností by bol dobrým tipom aj skvelo jazdiaci Juan López, no lídra GC dopredu nepustia. Vylúčené však nie je ani to, žeby sa mu podarilo ubrániť dres. Dvojminútová výhoda na Carapaza nie je zanedbateľná. Dôležité bude, či zvládne s favoritmi Passo Lanciano. Ak áno, bude mať šancu.
Krátky opis trasy etapy:
Deviata etapa patrí medzi kľúčové previerky tohtoročnej edície. Od začiatku sa bude stúpať a ako prvé príde na rad stúpanie Valico del Macerone. Za ním nasleduje Rionero Sannitico a trio kopcov na začiatku etapy uzavrie Roccaraso. Nasledovať bude jednoduchšia časť etapy, ktorú osvieži šprintérska etapa vo Filette. Predkrmom pred Blockhausom bude Passo Lanciano. Po piatich kilometroch stúpania príde úsek so štrnásťpercentným sklonom a vo zvyšku stúpania sa sklon nedostane pod päť percent. Na Blockhause bude náročných najmä záverečných desať kilometrov, ktoré majú priemerný sklon deväť percent. 
profil záverečného kopca (© giroditalia.it)
 
Náš eshop