Giro: V atraktívnej zvlnenej etape triumfoval De Gendt, Van Der Poel a Girmay to preváhali, Martin získal čas v GC

14.5.2022, 15:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Giro: V atraktívnej zvlnenej etape triumfoval De Gendt, Van Der Poel a Girmay to preváhali, Martin získal čas v GC
Triumf De Gendta (© LaPresse/Massimo Paolone)

8. 14.5. zvlnena etapa ciel rovina Neapol > Neapol 153 km De Gendt
profil etapy, 2130 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
V sobotu bola na Gire na programe zaujímavá etapa v okolí Neapola, ktorá sa mohla stať korisťou šprintérov, klasikárov i úniku. Na trase bolo pripravených až 13 malých stúpaní, z ktorých ale len jedno bolo kategorizované, aj to iba ako prémia štvrtej kategórie. Profil bol zvlnený od štartu do cieľa, čo favorizovalo únik, ktorý sa na podobnej trase ťažko kontroluje. V treťom týždni by to bola tutovka, ale keďže sa nachádzame stále v prvom, šprintérske tímy by mali ešte disponovať potrebnou energiou aby to úniku sťažili. Odradiť ich ale mohol fakt, že trasa sa napokon mohla pre ľudí typu Démare alebo Cavendish ukázať ako priťažká. 
Predpoklady sa naplnili a v úvode etapy sme videli enormný záujem o účasť v brejku. Mimoriadne aktívny bol Mathieu Van Der Poel (Alpecin). Jeden z najväčších favoritov dnešného dňa sa evidentne dnes rozhodol skúsiť vyhrať z úniku. Postupne ho vpredu doplňovali rôzni jazdci, až sa vpredu usadila približne 20-členná skupina. Van Der Poel potom skúsil nastúpiť ešte aj z tejto skupiny a chvíľu to vyzeralo, že sa pokúsi o 140-kilometrové sólo. Napokon sa po desiatich kilometroch vetrania vpredu vrátil do veľkej skupiny za ním, ktorá sa definitívne oddelila od pelotónu. 
Vpredu sa tak usadil obrovský únik v zložení Vendrame, Calmejane (2x Ag2r), Van Der Poel (Alpecin), Felline, Tejada (2x Astana), Poels, Sutterlin (2x Bahrain Victorious), Gabburo (Bardiani), Martin (Cofidis), Ravanelli, Zardini (2x Drone Hopper), Maestri, Rivi (2x Eolo), Girmay (Intermarché), De Gendt, Vanhoucke, Moniquet (3x Lotto), Arcas (Movistar), Schmid (Quick-Step), Skjelmose Jensen (Trek) a Ulissi (UAE). Z brejku to tak okrem Van Der Poela skúšali aj ďalší favoriti dnešného dňa ako Girmay, Ulissi alebo Schmid
Pelotón im ale nedával úplnú voľnosť. Tím Trek chcel ešte udržať ružový dres a hrozbou bol vpredu Guillaume Martin. Francúz strácal v GC len štyri minúty a navyše bol aj legitímnym kandidátom na celkovú Top 10, takže americký tím sa vyskladal na čele a snažil sa odstup limitovať. Pomáhal im aj tím EF, ktorý prišiel za posledné dva dni o Doulla aj Carra a ani dnešná etapa im nevychádzala, keďže nedostali Magnusa Corta do úniku. 
Na prvej rýchlostnej prémii dňa v Lago Patria si bez boja po dvanásť bodov prišiel Biniam Girmay, ktorý je druhý v cyklámenovej súťaži a dnes mohol z dresu vyzliecť Arnauda Démara. Van Der Poel neprejavil záujem o body a tým pádom potvrdil, že sa nebude pokúšať o cyklámenový dres. Náskok úniku sa dostal na úroveň dvoch minút, no potom sa to zastavilo a Trek udržiaval odstup na tejto úrovni aj pri nájazde na kopcovitý okruh okolo mesta Pozzouli, na ktorom sa mala odjazdiť veľká časť dnešnej etapy.
- reklama -
- reklama -
Spolupráca vo vedúcej skupine fungovala prekvapivo dobre, akoby si všetci uvedomovali, že s náskokom dvoch minút nemajú vôbec nič isté. Najaktívnejší boli Van Der Poel a De Gendt. Zaujímavé bolo, že v pelotóne nejavili nijaký záujem sťahovať únik šprintérske tímy. Veľkým favoritom dnes bol Caleb Ewan, ale Lotto do úniku poslalo až trojicu pretekárov, takže logicky vzadu pracovať nemuseli. Neaktivita Groupamy a Israelu ale bola prekvapením. Po počiatočnej snahe sa stiahol aj tím EF, takže Magnus Cort zrejme usúdil, že etapu prehral v momente ako si nechal ujsť únik. 
Na krátkych stúpaniach únik pomaly navýšil svoj náskok až k trom minútam. Veľkú prácu na čele odvádzal Thomas De Gendt, ktorý predstavoval hlavný motor úniku. Jeho kolega Ewan sa v pelotóne pohyboval na úplne poslednej pozícii, čo bolo celkom prekvapujúce, no do cieľa bolo ešte ďaleko. Na chvoste balíka bojoval aj Jonathan Castroviejo (Ineos), ktorý mal včera ťažký pád a dnes potreboval etapu jednoducho dokončiť. 
Po polovici etapy prišlo k zmene na čele balíka. Tím Trek vystriedali BikeExchange, Bora a Bahrain Victorious. To pelotón zrýchlilo. Na chvoste balíka začínali mať na kopčekoch problémy Cavendish alebo ubolený Castroviejo. Náskok úniku začal klesať, na čo sa rozhodol reagovať Mathieu Van Der Poel. Holanďan vpredu nastúpil 46 kilometrov pred cieľom a výrazne preriedil skupinu. S Van Der Poelom išla šestica Skjelmose Jensen, Girmay, Poels, VendrameSchmid a Martin, no následne prestali spolupracovať a únik sa spojil späť dokopy. Z pelotónu medzitým odpadli definitívne Gaviria a Cavendish.
Po preskupení síl vpredu sa na čele odpojila pätica De Gendt, Vanhoucke, Gabburo, Ravanelli a Arcas. Za nimi sa príliš nespolupracovalo, Van Der Poelovi už nikto nechcel prestriedať, takže Holanďan to svojím útokom asi uponáhľal. Počas posledného výjazdu na Monte di Procida z čela vypadol Ravanelli. 30 kilometrov pred cieľom sa za vedúcim kvartetom pohybovala jedenástka v zložení Van Der Poel, Martin, Girmay, Poels, Vendrame, Skjelmose JensenUlissiFelline, RavanelliMoniquet a Schmid. Pelotón už bol zrejme mimo hru, lebo jeho strata prekročila štyri minúty. Guillaume Martin tak zároveň útočil na ružový dres. 
Na čele odvádzal fantastickú robotu pre Vanhouckeho De Gendt. Belgičan pritom odviedol suverénne najväčšie penzum práce pri udržiavaní náskoku pre únik počas etapy. Pretekári postupne opustili okruh a začali sa vracať do Neapola. Na jednom z posledných kopčekov etapy predviedol silný útok Mauro Schmid, s ktorým ostali len Van Der Poel, Girmay, Poels a Martin. Táto pätica už pekne spolupracovala, ale De Gendt na čele išiel fantasticky. 15 kilometrov pred cieľom malo kvarteto vpredu stále náskok vyše pol minúty. Lotto vyzeralo že plne verí Vanhouckeho šprintu, hoci mladý Belgičan nevyzeral ani spolovice tak dobre ako De Gendt.
Na poslednom kopci etapy sa vpredu už nič nestalo, hoci náskok štvorice vpredu klesol. Akciu sme ale videli v pelotóne, kde ukázal silný útok druhý muž poradia Lennard Kämna (Bora). Ružový Juan Lopez (Trek) ho ale nikam nepustil. Každopádne sympatický pokus aktívneho Nemca. V klesaní do cieľového Neapola predviedol svoje majstrovstvo Van Der Poel a za ním zostal iba Girmay. Stratu sa im ešte podarilo znížiť na desať sekúnd a rýsovala sa dráma v závere.
Na cieľovej rovinke sa ale napokon obetoval Harm Vanhoucke a udržal hviezdy za sebou. Šprint o víťazstvo čelnej štvorice vyhral Thomas De Gendt. Neskutočná odvaha tímu Lotto. De Gendt celú etapu ťahal únik a pracoval pre kolegov, ale v závere evidentne pochopili, že Thomas má dnes formu ako za starých čias a Vanhoucke sa napokon pre neho krásne obetoval v závere. Druhý finišoval Gabburo, tretí Arcas. Pre oboch je to životný výsledok. De Gendt sa z víťazstva v etape na Gire raduje po desiatich rokoch. Naposledy vyhral epickú etapu na Stelviu, ktorá ho aj katapultovala na celkové pódium Gire 2012. 
Najväčší favorit Mathieu Van Der Poel napokon dokončil až siedmy. Holanďan bol veľmi aktívny počas celej etapy, ale väčšina súperov na čele s Biniamom Girmayom si ho strážila. Dokonalo to bolo vidieť v závere, kedy Van Der Poel ešte vykresal nádej na dostihnutie kvarteta na čele. Girmay mu ale absolútne nestriedal. Stráženie sa favoritov využilo najmä Lotto, ktoré perfektne naložilo s početnou prevahou vpredu. Guillame Martin ani Lennard Kämna napokon Lopeza z ružového dresu vyzliecť nedokázali, hoci obaja o to ukázali enormný záujem. Martin aspoň získal späť čas stratený v Budapešti a na Etne a posunul sa na štvrté miesto celkovo. Ostatné dresy sa nemenili a hlavne Démare v tom cyklámenovom si musel vydýchnuť.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Thomasa De Gendta (víťaz)
"Je to neskutočné. Ešte pred dvomi týždňami by som absolútne neveril, že tu vyhrám etapu. V posledných rokoch mi to už príliš nešlo. Tá dnešná etapa mi ale sedela, pripomínalo mi to poslednú etapu na Okolo Katalánska na okruhoch v Barcelone. Takéto profily sa dajú len ťažko kontrolovať, čo je pre mňa skvelý terén. V závere sme sa rozhodli že šprintovať budem ja, lebo som mal dnes skvelé nohy."
Výsledky etapy
1. DE GENDT Thomas Lotto Soudal 03:32:53 100
2. GABBURO Davide Bardiani CSF Faizanè 00:00 40
3. ARCAS Jorge Movistar Team 00:00 20
4. VANHOUCKE Harm Lotto Soudal 00:04 12
5. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 00:15 4
6. SCHMID Mauro Quick-Step Alpha Vinyl 00:15
7. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 00:15
8. POELS Wout Bahrain Victorious 00:33
9. MARTIN Guillaume Cofidis 00:33
10. FELLINE Fabio Astana Qazaqstan Team 02:56
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 32:15:31
2. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 00:38
3. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 00:58
4. MARTIN Guillaume Cofidis 01:06
5. YATES Simon BikeExchange-Jayco 01:42
6. VANSEVENANT Mauri Quick-Step Alpha Vinyl 01:47
7. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 01:55
8. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:58
9. BILBAO Pello Bahrain Victorious 02:00
10. PORTE Richie INEOS Grenadiers 02:04
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 147
2. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 120
3. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 78
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 68
2. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 43
3. POELS Wout Bahrain Victorious 27
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 32:15:31
2. VANSEVENANT Mauri Quick-Step Alpha Vinyl 01:47
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:58
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 115 km - Lago Patria (12-8-6-5-4-3-2-1)
sprint-20 37 km - Bacoli (3-2-1 bonusové sekundy)
4 20 modre 34 km - Monte di Procida: dĺžka 2,1 km; sklon 6 % (3-2-1)
ciel Cieľ - Neapol (50-35-25-18-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Niektorí priveľkí optimisti si mysleli, že v piatkovej etape by sa mohol presadiť Mathieu Van der Poel, ale etapa sa pre neho nevyvíjala dobre a bola predsa priťažká, a tak ju vypustil s jasným cieľom skúsiť to dnes, nesporne bude najväčší favorit. Otázkou je, kto s ním bude v okolí Neapola na klasikárskej trati spolupracovať. Možno Biniam Girmay, ktorý si bude ako jeden z mála veriť, že ho ošpurtuje. V prípade dojazdu väčšej skupinky možno aj s favoritmi má patent na triumfy Magnus Cort. Mimoriadne skvelý Vyšehrad predviedol Caleb Ewan, ale zasa s ním v balíku budú všetci nastupovať. A príležitostí bude viac ako dosť. Ak by triumfoval bežný denný únik s viacerými Talianmi, ponúka sa množstvo mien. Felline, Uliss, Covi, Vendrame, Zana, Conti, Oldani...
Krátky opis trasy etapy:
Druhý týždeň na Gire otvorí zvlnená etapa, ktorá svojim profilom pripomína ardénske klasiky. Po necelých päťdesiatich kilometroch sa cyklisti vydajú na okruh cez Lago Luchino, ktorý absolvujú štyrikrát. Následne ich čaká horská prémia Monte di Procida a tak sa cez Lago Luchino vydajú do Neapola. Posledné nehodnotené stúpanie vrcholí len osem kilometrov pred páskou. O etapové víťazstvo by mali zabojovať klasikári a vrchári s kvalitným šprintom. Hlavnou úlohou pre kandidátov na celkové poradie bude nestratiť čas oproti konkurentom. 
 
Náš eshop