Vynikajúcu 14. etapu Gira vyhral Yates, najaktívnejší Hindley druhý, Carapaz sa tesne dostal do ružovej

21.5.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Vynikajúcu 14. etapu Gira vyhral Yates, najaktívnejší Hindley druhý, Carapaz sa tesne dostal do ružovej
Jai Hindley a favoriti v kopci (© LaPresse/Fabio Ferrari)

14. 21.5. rovinata etapa ciel rovina Santena > Turín 147 km S. Yates
profil etapy, 3000 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Druhý týždeň na Gire býva zakončovaní ťažkými horskými etapami, ale tento rok to tak bude iba v nedeľu. Sobota však rovnako sľubovala veľmi atraktívnu etapu. V kopcovitom dni sa nastúpalo 3000 výškových metrov najmä na okruhu okolo Turína. K dispozícii bolo obrovské množstvo vrchárskych bodov a čakalo sa, že by sa mohol presadiť únik. Dnes veľmi nebolo čo stratiť, šlo sa iba 147 kilometrov, teda očakával sa veľmi intenzívny deň.
Pred etapou sa na štartový hárok nepodpísail Giacomo Nizzolo (Israel) ani Cesse Bol (DSM), šprintéri, ktorým sa tu vôbec nedarilo. Hneď od ostrého štartu atakoval Diego Rosa (Eolo) v drese lídra vrchárskej súťaže. Ak chcel ostať na čele, nutne potreboval dnes bodovať. Dalo sa získať obrovské množstvo bodov. Často to skúšali aj ďalšie známe vrchárske mená ako Merhawi Kudus (EF Education), Nans Peters (Ag2r), Mauro Schmidt (Quick-Step), Rein Taaramäe (Intermarché), či dokonca Mathieu Van der Poel (Alpecin).
Prvé desiatky kilometrov ale únik nevytvoril a nakrátko z balíka v stúpaní už na prvý kopec Il Piloneto vypadol líder pretekov Juan López (Trek-Segafredo), ešte pred Démarom. Po chvíli sa vrátil. Vyzeralo pre Trek snáď len na nejakú chvíľkovú indispozíciu. Nečakalo sa, že by mohol o dres prísť už dnes, hoci niekto z úniku ho teoreticky vyzliecť mohol.

Diego Rosa využil chaos a absenciu úniku na to, aby zapol plný plyn a prišiel si pre deväť bodov z prémie Il Piloneto. Mal už 92 bodov, druhý Bouwman 69. Teoreticky sa potom mohol zrodiť aj únik, kde by už automaticky bol. Po zjazde sa situácia vyvinula tak, že vpredu pred rozbitým pelotónom bola 12-členná skupina, ktorá už dokázala odísť na viac ako 20 sekúnd. Dlhšie sa to držalo na hranici okolo 40 sekúnd.
- reklama -
- reklama -
Boli tam Joe Dombrowski (Astana Qazaqstan),  Nans Peters (Ag2r), Ben Zwiehoff (Bora-hansgrohe), Diego Camargo (EF Education), Ignatas Konovalovas (Groupama-FDJ), Ivan Sosa (Movistar), Sylvain Monquet (Lotto-Soudal), James Knox (Quick-Step), Alessandro Covi (UAE Team Emirates), Filippo Zana (Bardiani-CSF), Oscar Riesebeek (Alpecin) a spomínaný Diego Rosa (Eolo-Kometa).

Pelotón napokon zastal 90 km pred páskou a únik dostal voľné pole pôsobnosti. Veľmi rýchlo náskok stúpol na 2:30, ale len čo sa pelotón skonsolidoval, doplnil o domestikov a opäť začal pracovať, bola to Bora, ktorá prevzala tempo. Zároveň vpredu sa až tak dobre nespolupracovalo, čo bolo trochu zvláštne, pretože tam nebola žiadna superhviezda ani pretekár, ktorý by bol vysoko v GC. Zrazu to opäť kleslo k minúte.
Bora šla tak tvrdo, že z pelotónu urobila 30-člennú skupinu na neklasifikovanom kopci, ktorý by ste si v profile dnešnej etapy za normálnych okolností ani nevšimli. Ružový López mal veľké problémy a vpredu nebol napríkald ani Joao Almeida (UAE). Bora robila takä paseku, že 73 km pred dojazdom sa prechádzalo práce vez cieľ, ktorým prešlo asi osem rôznych skupín za dve minúty.
Na vrchol kopca Superga prišla ako prvá už 12-členná skupina favoritov. Boli tam líder Juan López (Trek-Segafredo) a s ním Wilco Kelderman, Emanuel Buchmann, Jai Hindley (3x Bora-hansgrohe), Mikel Landa a Pello Bilbao (2x Bahrain - Victorious), Domenico Pozzovivo a Jan Hirt (Intermarché - Wanty), Richard Carapaz (Ineos), Vincenzo Nibali (Astana), Simon Yates (BikeExchange) a Joao Almeida (UAE).
Z Top 10 celkového poradia tam chýbal piaty Guillaume Martin (Cofidis), ktorý zaostával v malej skupine bez kolegov o pol minúty. A rovnako Alejandro Valverde (Movistar), ten už dostával dve minúty, no to nebolo ani veľkým prekvapením, keďže reálne tu o pódium v GC súťažiť nešiel.
Nasledoval ďalší prudký kopec Colle della Maddalena (3,5 km; 8,1 %), kde sa čelo nerozdelilo. 12 topfavoritov šlo spoločne. Viedla ich Bora a zvyšovala náskok na všetky ďalšie skupiny. Vrcholmi kopcov sa prechádzalo bez záujmu bojovať vo vrchárskej súťaži. Bore sa už ďalšie desiatky minút nedarilo viac decimovať túto skupinu, no ovocie bolo v tom, že čoraz viac unikali ďalším ľuďom z druhej desiatky, teda aj Buchmann skákal vysoko. Otázkou však bolo, či im ešte ostanú sily, keď príde kľúčová chvíľa, počas ktorej bude potrebné pomôcť Hindleymu.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
37 km pred páskou prechádzala čelná dvanástka priestorom cieľa a mala náskok troch minút na partiu, kde šli Dombrowski, Buitrago, Zana, Martin, Fortunato, Konovalovas, Arensman a Ulissi. S mankom štyroch minút nasledovala ďalšia väčšia partia.
Na začiatku Supergy (5 km; 8,6 %) s vrcholom 27 km pred páskou, sa už Kelderman odpojil a Richard Carapaz nasadil k úniku. Udržali sa s ním už iba Hindley a dvaja prekvapujúci borci Nibali i líder López. Veľmi typický príklad, že dres lídra "dáva krídla". Chvíľu ich mal na dohľad Landa. Chvíľu preto, lebo ich neskôr dobehol. V polovici kopca sa to napokon podarilo ešte ďalším ľuďom z pôvodnej dvanástky, a to Buchmannovi, Bilbaovi, Pozzovivovi, Yatesovi aj Almeidovi. Teda chýbali tam iba Kelderman s Hirtom.
1500 metrov pred vrcholom kopca tvrdo zaútočil Richard Carapaz. Ekvádorčan predviedol taký nástup, že odstránil zo skupiny maglia rosa,  no nikto iný nereagoval. To znamenalo, že by potreboval ísť ešte 28 kilometrov sám. Na vrchole mal slušných 20 sekúnd k dobru na osem súperov, López strácal 45. Carapaz šiel v zjazde hranu a mierne sa vzdialil na 25 sekúnd. López bol úplne unavený, prepásol šancu vrátiť sa, a tak ho čakala ešte tvrdá polhodina, keď bolo zjavné, že osamote stratí strašne veľa.

Carapaz na rovine pred posledným stúpaním najprv pár proti skupine sekúnd stratil, čo sa dalo čakať, ale potom zrazu vyšiel jeho odstup na 30 sekúnd. Nevedeli sme, či to je len odchýlka v meraní, alebo naozaj odchádza súperom aj na rovine. No všetko bolo zabudnuté v poslednom kopci Colle della Maddalena (3,5 km; 8,1 %), kde zaútočil Jai Hindley a onedlho pred sebou už Carapaza videl. Ostatní sa rozbili na prvočinitele.
- ponuka z nášho eshopu -
ebikes banner 560x300 v2
- ponuka z nášho eshopu -
V polovici kopca Hindley dobehol Carapaza a v diaľke ich videl pred sebou lúčiaci sa Nibali, ktorého úžasne hnali fanúšikovia. Napokon sa k nim aj dostal. Na štvrtej pozícii jazdil sám Yates. Za ním Pozzovivo s Almeidom a tak zvyšok, no už s polminútovým odstupom. V krátkej prestávke stúpania sa docvakol aj Yates, takže jazdila vpredu štvorka, za nimi dvojka a tak trojka. Keďže sa úplne vpredu už na konci kopca neútočilo, takmer na dohľad sa priblížili aj Almeida s Pozzovivom. Do cieľa už to bol najmä zjazd, takže dalo sa to ešte stiahnuť - ak by sa vpredu nešlo.
Zjazd bol kľukatý a celkom nebezpečný, teda nebola žiadna sranda ísť prvý, no Hindley sa toho zhostil. Našťastie, týmto úsekom sa už šlo dvakrát predtým. Medzitým 39-ročný Pozzovivo mierne odišiel v zjazde Almeidovi. Nasledovala ešte bonusová prémia o sekundy. O ne nemali záujem Nibali s Yatesom, ale práve oni útočili a Yates vzal tri, Carapaz dve, Hindley jednu. Viac sa toho ale rozdávalo o päť kilometrov ďalej - v cieli.
Yatesov nástup nenašiel odpoveď a Brit odišiel ako hurikán. Behom pár sekúnd mal pätnásť sekúnd a bolo rozhodnuté o triumfe. Pozzovivo stále videl pred sebou trojicu superfavoritov, ale nevedel sa docvaknúť. Simon Yates si zapísal už šieste etapové víťazstvo na týchto pretekoch v troch rôznych ročníkoch, škoda, že už je mimo poradia. S odstupom 15 sekúnd finišovali Hindley s Carapazom v tomto poradí, teda takto brali šesť, resp. štyri bonifikačné sekundy. Nibali bol štvrtý. 28 sekúnd dostal Pozzovivo, 39 AlmeidaLanda s Bilbaom spoločne limitovali straty s 51 sekundami odstupu. Tak prišiel na pásku Buchmann s 1:10, no a López so stratou 4:25.
Kľúčové je teda to, ako sa dnešné harakiri premietlo do celkového poradia. Carapaz sa dostal do svojho najobľúbenejšieho dresu, ktorý už má doma medzi trofejami z roku 2019. Hindley stráca sedem sekúnd, a tak už nasleduje väčšia medzera pol minúty, kde je Almeida. O boji o pozíciu číslo štyri sú Landa s Pozzovivom v dvoch sekundách. Na Carapaza je tam odstup presne minúty.
Bola to etapa, ktorá urobila obrovské rozdiely v celkovom poradí, hoci na papieri nevyzerala tak zásadne. Nastúpalo sa počas nej oveľa menej metrov ako počas horských etáp. Hoci bola krátka, zanechala na všetkých určite veľmi veľké stopy únavy. Bora-hansgrohe môže za všetko. Ich výkon a odhodlanie boli obdivuhodné, hoci ich súperom nebolo celkom jasné, o čo im ide. Hindley zaznamenal dve druhé miesta - v etape aj GC. Carapaz trochu zbytočne ďaleko pred cieľom odišiel, veril si asi až príliš.

O vrchárske body sa dnes vôbec nesúťažilo, za čo je rád Diego Rosa, hoci nie je vylúčené, že ho ešte bude ohrozovať niekto z favoritov, ktorí nazbierajú ešte veľa bodov z veľkých kopcov. V súťaži do 25 rokov sa to dnes jasne naklonilo na stranu Joaa Almeidu. Uvidíme, akú stopu nechá dnešná etapa na Juanovi Lópezovi. Či sa mu podarí bojovať o Top 10, alebo úplne odtiaľ vyletí, napríklad už zajtra. Skončila sa jeho desaťdňová spanilá jazda v ružovom, no nešťastný byť nemohol.
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa pre oficiálny prenos (víťaz)
".Mojím dnešným cieľom bolo dostať sa do úniku, viackrát som to skúsil, ale nikdy to neodišlo. Museli sme zmeniť taktiku a ísť si pre etapu normálnym spôsobom s favoritmi. Bora sa rozhodla sťahovať únik, ísť po etape alebo po etapový triumf, neviem. Tak som sa snažil udržať a v závere urobiť čo sa dalo.
Bol to veľmi ťažký deň, veď sa pozrite na tie obrovské odstupy, ktoré sa urobili. Uvidíme ako to bude zajtra, ale aj ten posledný týždeň bude veľmi ťažký, uvidíme, ako sa to tam bude vyvíjať.
Nevnímam to ako zadosťučinenie za môj výpadok z GC v 9. etape. Prišiel som sem pre celkový triumf, etapové víťazstvá už mám. Mal som päť, tuším, a teraz som pridal šieste, takže tak."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jaia Hindleyho pre Eurosport (2. miesto)
"Bol to bláznivý deň. Mali sme dnes plán zaútočiť na etapu a skúsiť to sťažiť súperom v celkovom poradí. Tím bol dnes fenomenálny. Trochu som sklamaný, že som nevyhral etapu, ale tím urobil absolútne všetko úžasne, veľmi všetkým ďakujem.
Prekvapil ma Carapaz tým atakom, lebo nevyzeral až tak dobre, žeby útočil. No keď odišiel, vravel som si, že do cieľa je ešte dosť ďaleko a je tam ešte jeden prudký kopec, tak som ostal trpezlivý a v skupine sme trochu pracovali, takže potom sme ho trochu jednoduchšie došli. V tom poslednom kopci som už šiel all-in, ale na etapu to teda nevyšlo.
Bol to šialený deň, niečo ako jednorazovka. Ozaj som hrdý na mojich kolegov. Je mi veľkou cťou byť súčasťou tohto tímu."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Joaa Almeidu pre oficiálny prenos (3. v GC)
"No, dnes som neprišiel do cieľa v prvej skupine. Som ale rád aj za to, že som nestratil veľa. Carapaz veľmi tvrdo atakoval, nemal som na to, aby som mohol ísť za ním, fakt to bolo dnes veľmi ťažké. Mám tam tú polminútovú stratu na Carapaza, ale nie sme ešte na konci, myslím si, že je to stále hrateľné. Môže sa čokoľvek stať. Pred nami je ešte sedem etáp. Každý môže vybuchnúť. Súperi, ale aj ja. Uvidíme."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juana Lópeza pre Eurosport (strata vedenia v GC)
"Bolo to hrozne ťažké, ale som veľmi šťastný. Užil som si to, dal do toho všetko a som jednoducho šťastný. Nečakal som ten útok Bory, urobili to veľmi ťažké. Potom sme bránili čo to šlo. Bol som dlho vpredu."
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Výsledky etapy
1. YATES Simon BikeExchange-Jayco 03:43:44 100
2. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 00:15 40
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:15 20
4. NIBALI Vincenzo Astana Qazaqstan Team 00:15 12
5. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 00:28 4
6. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:39
7. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:51
8. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:51
9. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 01:10
10. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 04:25
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 58:21:28
2. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 00:07
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:30
4. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:59
5. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 01:01
6. BILBAO Pello Bahrain Victorious 01:52
7. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 01:58
8. NIBALI Vincenzo Astana Qazaqstan Team 02:58
9. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 04:04
10. VALVERDE Alejandro Movistar Team 09:06
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 238
2. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 121
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 117
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ROSA Diego EOLO - Kometa Team 92
2. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 69
3. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 62
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 58:21:58
2. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 03:34
3. ARENSMAN Thymen Team DSM 11:17

Všetky prémie na trase etapy:
3 20 103 km - Il Piloneto: dĺžka 6,4 km; sklon 5,4 % (9-4-2-1)
sprint-20 70 km - Mon. Fausto Coppi (12-8-6-5-4-3-2-1)
2 20 63 km - Superga (Bric del Duca): dĺžka 5 km; sklon 8,6 % (18-8-6-4-2-1)
2 20 48 km - Colle della Maddalena: dĺžka 3,5 km; sklon 8,1 % (18-8-6-4-2-1)
2 20 27 km - Superga (Bric del Duca): dĺžka 5 km; sklon 8.6 % (18-8-6-4-2-1)
2 20 11 km - Colle della Maddalena: dĺžka 3,5 km; sklon 8,1 % (18-8-6-4-2-1)
sprint-20 4 km - Parco del Nobile (3-2-1 bonusové sekundy)
ciel Cieľ - Torino (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Štrnástka na okruhu okolo Turína je mimoriadne vhodná pre únik a množstvo odborníkov sa zhoduje v mene najväčšieho favorita - Simona Yatesa. Problémy na Blockhause už má rozdýchané a motiváciu veľkú. Ak sa dostane do úniku, bude ťažké ho poraziť. No ak bude mať veľa súperov, môže to byť zaujímavé. Je to aj typická etapa pre nešťastníkov z 12. etapy, ktorý nestihli ten nástup Oldaniho, Rotu a Leemreizeho, teda Bauke Mollema či Santiago Buitrago môžu byť dobré tipy. V každej takejto etape tipujeme aj Lennarda Kämnu. Z domácich pretekárov napríklad trojica Davide Formolo - Giulio Ciccone - Lorenzo Fortunato. Zatiaľ sú málo výrazní. Triumf bude chcieť určite zopakovať Koen Bouwman. Vpredu bude asi aj Diego Rosa kvôli vrchárskej súťaži, ale či sa mu podarí zabojovať o etapu ťažko povedať. Asi sa vyčerpá v špurtoch na prémie.
Krátky opis trasy etapy:
Druhý týždeň ukončí horská etapa s piatimi horskými prémiami, čo bude motivačným faktorom pre záujemcov o modrý dres, aby sa prepracovali do úniku. Najprv ich čaká stúpanie na Il Piloneto a najťažšia časť etapy ich čaká po šprintérskej prémii. Hneď po nej sa jazdci začnú štverať na Supergu, ktorá nie je dlhá, ale jej priemerný sklon presahuje osem percent. Jednoduché nebude ani stúpanie na Colle della Maddalena a túto kombináciu kopcov si cyklisti zopakujú ešte raz. Ak budú o etapový triumf bojovať jazdci na GC, tak budú môcť získať bonifikácie štyritisíc metrov pred páskou.
 
Náš eshop