Giro: Krásny boj šprintérov s únikom vyústil do tretieho triumfu Arnauda Démara, Bardet odstúpil pre chorobu

20.5.2022, 14:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
13. 20.5. zvlnena etapa ciel rovina Sanremo > Cuneo 150 km Démare
profil etapy, 1450 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Trinásty deň na Gire bol predposlednou šancou pre šprintérov. Hromadný dojazd pelotónu však nebol ani náhodou istý. 150 kilometrov dlhú rovinatú trasu zo Sanrema do Cunea v tretine pretínalo stúpanie Colle di Nava (10,4 km; 6,6 %), ktoré organizátori nepochopiteľne označili iba ako prémiu tretej kategórie. Na Tour de France by to bola jednotka. Vrchol bol však takmer 100 kilometrov pred páskou, teda šprintéri mali v prípade zaostávania na stúpaní dostatok času vrátiť sa späť do balíka. 
V prospech hromadného dojazdu hral nedostatok odolných šprintérov. Od všetkých kandidátov na dnešný triumf ako Démare (Groupama-FDJ), Cavendish (Quick-Step), Dainese (DSM) či Gaviria (UAE) sa očakávalo, že na kopci budú zaostávať. Naopak, s absenciou Girmaya chýbal pravý odolný šprintér, ktorý by chcel kopec využiť. Hromadný šprint však stále mohol ohroziť brejk, veď pripravený profil musel motivovať viacero jazdcov, ktorí už nebudú mať možnosť presadiť sa v poslednej horskej tretine Gira. V Taliansku sa dnes pretekári mali biť aj s vysokými teplotami, veď v cieľovom meste Cuneo ukazoval poobede teplomer 28 stupňov.
Napriek celkom slušnej šanci pre únik sme dnes nevideli až taký eminentný záujem o účasť vpredu. Skutočne aktívny bol iba tím Eolo, ktorý mal svojho jazdca v každom útoku. Napokon sa pomerne rýchlo odpútala iba pätica pretekárov v zložení Prodhomme (Ag2r), Maestri (Eolo), Van Den Berg (EF), Eenkhoorn (Jumbo) a neúnavný Tagliani (Drone Hopper). Posledný menovaný bol na tomto Gire v úniku už siedmy raz. Zaujímavá bola neúčasť Alpecinu vpredu, čo mohlo znamenať, že belgický celok sa môže pokúsiť o zopakovanie akcie z piatej etapy a na kopci sa zbaviť niektorých šprintérov v prospech Van Der Poela
Päticu vpredu ostro kontroloval Groupama-FDJ, ktorý zrejme cítil šancu na tretí etapový triumf pre Démara. Francúzsky celok dovolil úniku len tri minúty. 110 kilometrov pred cieľom zrazu z čista-jasna prišla informácia o odstúpení Romaina Bardeta. Líder tímu DSM bol po prvej polovici Gira jeden z top favoritov na ružový dres a jeho živelný štýl jazdy mal výrazne ovplyvniť horské etapy v treťom týždni. Francúz sa ich už však nezúčastní. Tím DSM vo vyhlásení spomenul iba nešpecifikovanú chorobu. Neskôr prišli informácie o tom, že Bardet trpí žalúdočnými problémami a včera i dnes zvracal. 
Na prvej šprintérskej prémií dňa sa podľa očakávania presadil Tagliani. Talian vyhral už piatu z doterajších dvanástich prémií na tomto Gire, čo ho udržuje v popredí bodovačky. Na jej čele ale neohrozene kraľuje Démare. Francúz si z pelotónu vyskočil po zvyšné tri body a zvýšil svoj náskok pred druhým Gaviriom už na 89 bodov. Po prémii sa už začalo stúpať na Colle di Nava, teda nachádzali sme sa v kritickom bode etapy. 
Na kopci sme však žiadnu akciu nevideli. Tím Groupama-FDJ výrazne spomalil a zrazu bolo jasné, prečo tak kontrolovali päticu vpredu. Mali v pláne vyjsť kopec čo najpohodlnejším tempom pre Démara a únik tak dostával priestor. Veľmi rýchlo sa strata pelotónu vyhupla nad šesť minút. Ani Alpecin dnes nič nemal skúšať. Demonštroval to Van Der Poel, keď si v polke kopca odstavil na kraji cesty a v kľude vykonal potrebu. Únik cítil šancu vybudovať si náskok a zrýchlil. To si odniesol Tagliani, ktorý už na toto zvýšenie rýchlosti nereagoval a z úniku odpadol. 
- reklama -
- reklama -
Horskú prémiu preťal ako prvý Pascal Eenkhoorn. Už len štvorica na čele mala na vrchole náskok na pelotón šesť a pol minúty a pred šprintérskymi tímami bola celkom ťažká úloha eliminovať takýto veľký náskok na motivovanú skupinu vpredu. Až do cieľa to bolo už čisto po rovine. Úniku hral do kariet aj vietor, ktorý bol síce slabý, ale fúkal pretekárom do chrbta. Šprintérske tímy si uvedomovali hroziace nebezpečenstvo. Na čele balíku sa začali plynule striedať v hojnom počte domestici Quick-Stepu, Groupamy, Israelu a človeka tam poslalo aj UAE.
50 kilometrov pred cieľom mal však únik stále cez štyri a pol minúty náskoku. V pelotóne svojich zástupcov na čelo vyslali aj Cofidis a DSM, ktorí po stredajšej etape museli veriť Consonnimu a Dainesemu. Hlavnými motormi na čele boli Holanďania Van Den Berg a Eenkhoorn, ktorí aj ťahali najdlhšie. Dlhé kilometre únik trápil pelotón, v ktorom išli podlahu šprintérske tímy, no náskok úniku išiel dole len veľmi pomaly. Druhú šprintérsku prémiu v San Michele di Mondoví s bonusovými sekundami vybral Van Den Berg.
30 kilometrov pred cieľom fúklo zboku a z chvosta letiaceho balíka odletela skupina asi tridsiatich pretekárov. Vzadu zostali Simon Yates (BikeExchange), Richie Porte (Ineos) i takmer celý tím Alpecin. Štvorica vpredu ukazovala aj naďalej úžasné odhodlanie a šprintérske tímy začínali rezignovať. Všetko nasvedčovalo tomu, že štvorica jazdcov v úniku dokáže odolať plnej sile troch šprintérskych tímov. Davy, Konovalovas, Vansevenant, Knox, Serry, Brändle, Dowsett a ďalší dnes nechali na trase dušu, ale vyzeralo to, že nedokážu zamazať náskok úniku.
15 kilometrov pred cieľom už začínali pracovať aj Ballerini a Van Lerberghe, poslední dvaja rozbiehači Cavendisha. Tím DSM tiež priložil ruku k dielu a sledovali sme úžasnú nahánačku balíku s únikom. V závere začal únik predsalen strácať pevnú pôdu pod nohami a pri nájazde do Cunea sa náskok dostal pod minútu. Čakal nás veľmi tesný dojazd. Záver bol do jemného stúpania, čo mohlo únik pochovať.
Kilometer pred páskou skúsil zaútočiť Van Den Berg, čo definitívne zmarilo šance úniku. 600 metrov pred páskou ich prevalcoval vlak Groupamy-FDJ, ktorý perfektne pripravil pozíciu Démarovi a ten v závere nemal konkurenciu. Druhý finišoval Phil Bauhaus, ktorý bol v stúpavom dojazde veľmi silný, ale doplatil na zlú pozíciu. Tretí finišoval Cavendish. Top 5 doplnili Gaviria a Dainese.
V GC sme zmeny nevideli, okrem vypadnutia Romaina Bardeta. To výrazne ovplyvní zvyšok Gira. Juan López udržal dres aj desiaty deň a zajtra s ním vyrazí do kopcov. Dnešným dňom sa pravdepodobne aj končí Giro pre mnoho šprintérov. Cyklámenový Démare sa ho ale nepochybne pokúsi dokončiť a po druhý krát v kariére vyhrať bodovačku na talianskej Grand Tour. Po dnešnom zisku 53 bodov mu už bude súperom iba časový limit v horách. Modrý a biely dres taktiež nemenili majiteľov. 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Arnauda Démara (víťaz)
"Dnes sa išlo naplno celý deň. Únik vpredu úžasne odolával a už som si začínal myslieť, že ich nedobehneme. Celý môj tím dnes išiel fantasticky, bolo to šialene rýchle a som veľmi unavený. Tri víťazstvá sú ale úžasné. Je to ako rok 2020. Mrzí ma však že môj krajan Bardet odstúpil, celé Francúzsko dúfalo že vyhrá Giro. Počul som však že bol veľmi chorý."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Phila Bauhausa (2.miesto v etape)
"Som veľmi sklamaný. Mal som výborné nohy, ale prehral som pozične. Môj plán bol dnes šprintovať zo zadného kolesa Démara, ale bez vlastného vlaku je to ťažké. Napokon som išiel do šprintu až spoza Nizzola a mal som skvelú rýchlosť, ale prosto to už nestačilo."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Romaina Combauda (kolega Bardeta)
"Je to strašná škoda. Romain bol v skvelej forme a chcel Giro vyhrať. Všetci sme zničení. Už včera sa cítil zle, ale dúfali sme, že to dnes bude oddychová etapa a zotaví sa. Bolo mu však ešte horšie, takže nebola možnosť pokračovať. Veľmi ma to bolí, je to môj dobrý priateľ a toto bola jeho životná šanca."
Výsledky etapy
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 03:18:16 100
2. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00 40
3. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 00:00 20
4. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 00:00 12
5. DAINESE Alberto Team DSM 00:00 4
6. CONSONNI Simone Cofidis 00:00
7. DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 00:00
8. NIZZOLO Giacomo Israel - Premier Tech 00:00
9. VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team 00:00
10. BAYER Tobias Alpecin-Fenix 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 54:37:23
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:12
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:12
4. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 00:20
5. MARTIN Guillaume Cofidis 00:28
6. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:29
7. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 00:54
8. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 01:09
9. BILBAO Pello Bahrain Victorious 01:22
10. VALVERDE Alejandro Movistar Team 01:23
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 238
2. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 121
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 117
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ROSA Diego EOLO - Kometa Team 83
2. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 69
3. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 43
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 54:37:23
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:12
3. ARENSMAN Thymen Team DSM 01:27
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 106 km - Pieve di Teco (12-8-6-5-4-3-2-1)
3 20 95 km - Colle di Nava: dĺžka 10,4 km; sklon 6,6 % (9-4-2-1)
sprint-20 38 km - San Michele di Mondoví (3-2-1 bonusové sekundy)
ciel Cieľ - Cuneo (50-35-25-18-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Organizátori potrebujú mať aj v druhej polovici pretekov čo najviac šprintérskych etáp, aby im hviezdy neodstupovali. Napriek tomu sa im nepodarilo udržať v pelotóne Caleba Ewana, a tak majú dnes Arnaud Démare s Markom Cavendishom o silného súpera menej. Posledný špurt síce vyhral Alberto Dainese, ale ak by sa mu to podarilo zopakovať, bolo by to prekvapenie. Ak to Groupama s Quick-Stepom nepokazia, mali by záver v meste Cuneo ovládnuť najväčší favoriti. Démare môže zároveň aj rozhodnúť o svojom víťazstve v bodovacej súťaži, ktorá by sa po jeho dnešnom víťazstve "už iba dohrávala" s tým, že by musel prísť do cieľa celých pretekov. Po dnešnej etape ešte bude jedna rovinatá, a to budúci štvrtok číslo 18.
Krátky opis trasy etapy:
Trinásta etapa by sa mala stať korisťou odolných šprintérov a klasikárov. Po dvadsiatich kilometroch začnú cyklisti stúpať na nehodnotené stúpanie, za ktorým sa nachádza šprintérska prémia. Nasledovať bude jediná horská prémia Colle di Nava, kde najprudšie úseky dosahujú desať percent. Toto stúpanie môže dostať do problémov aj šprintérov, ale v následnom zjazde sa môžu vrátiť späť. Necelých 27 kilometrov pred cieľom sa začne pozvoľné stúpanie, ktoré sa skončí až v cieli. Táto previerka by nemala priniesť zmeny v celkovom poradí. 
 
Náš eshop