Giro: Van der Poel potvrdil rolu favorita a ide do ružového, Ewan spadol tesne pred cieľom

6.5.2022, 14:50 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
1. 6.5. rovinata etapa ciel rovina Budapešť > Vyšehrad 195 km Van der Poel
profil etapy, 900 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Maďarsko dnes prežívalo veľký cyklistický sviatok. U našich južných susedov totiž odštartovala úvodná Grand Tour sezóny Giro d'Italia. Jej 105. ročník začínal zvlnenou etapou a prvý držiteľ ružového dresu mal vzísť spomedzi odolných šprintérov a klasikárov. Prvá etapa bola zaujímavá aj pre slovenských divákov, keďže sa finišovalo na hrade Vyšehrad nedaľeko našich hraníc. 
Prvý únik tohtoročnej edície vytvorili Filippo Tagliani Mattia Bais (2x Drone Hopper - Androni Giocattoli). Ostatné prokonti tímy nemali záujem o prezentáciu pred televíznymi kamerami. Vedúca dvojica si vytvorila viac ako desaťminútový náskok a na šprintérskej prémii v Székesfehéverváre sa presadil Bais. V pelotóne získal šesť bodov Giacomo Nizzolo (Israel Premier Tech), ktorý sa mohol presadiť aj v dnešnom dojazde.
Šesť bodov získal Arnaud Démare (Groupama - FDJ), o bod menej si pripísal Bert Van Lerberghe (Quick-Step Alpha Vinyl). 105 kilometrov pred páskou mal únik k dobru štyri minúty. V pelotóne pracovali zástupcovia Alpecinu - Fenix, Intermarché - Wanty - Gobert aj EF Education - First. Mark Cavendish (Quick-Step) sa rozhodol pre výmenu bicykla. Pomoc mechanikov vyhľadal aj Thomas De Gendt (Lotto Soudal), ktorý si musel upraviť sedlo. 
Domáci fanúšikovia boli, pochopiteľne, zvedaví na výkony domácich cyklistov. Asi najviac sa čakalo od Attilu Valtra (Groupama), ktorý sa vlani obliekol do ružového dresu. V drese Intermarché jazdil Barnabás Peák. Rodák z Budapešti sa ako mládežník postavil aj na štart Slovenského pohára. Tretím domácim jazdcom bol Erik Fetter (EOLO - Kometa). Pre neho a Peáka to bola premiéra na Grand Tour.
Vo vedúcej skupine sa rozhodli prezentovať iba jazdci Drone Hopper. Tento taliansky prokonti tím je pravidelným účastníkom úvodnej Grand Tour. Naposledy sa mu podarilo vyhrať etapu v roku 2019, keď bol úspešný Fausto Masnada. Talianovi tento výsledok pomohol ku prestupu do CCC, odkiaľ smeroval do Quick-Stepu. V zóne občerstvenia skončil na zemi Nicolas Prodhomme (AG2R Citroën Team).
Francúz vyviazol bez zranenia, napravil si riadidlá a mohol pokračovať ďalej. Okrem Mathieua Van der Poela (Alpecin) či Biniama Girmaya (Intermarché) bol dnešný záver vhodný aj pre Magnusa Corta (EF Education). V prípade víťazstva by sa Dán zaradil do skupiny jazdcov, ktorí sa radovali z etapového triumfu na všetkých Grand Tour. Na Vuelte sa radoval šesťkrát a jedno víťazstvo má aj zo Starej dámy.
74 kilometrov pred páskou malo vedúce duo náskok dvoch minút a tridsiatich sekúnd. Ich náskok naďalej klesal. Maďarskí fanúšikovia sa združovali nielen v obciach, ale aj na vidieku, čo bola vitaná podpora najmä pre unikajúcich jazdcov. Na čele pelotónu sa pohyboval aj Rein Taaramäe (Intermarché), ktorý na poslednej Vuelte vyhral jednu etapu a niekoľko dní nosil červený dres. 
Mattia Bais štartoval na druhej Grand Tour v kariére, pred dvoma rokmi debutoval na Gire. V tejto sezóne doposiaľ nedosiahol na etapové víťazstvo ani na umiestnenie v Top 3, ale na Circuit Cycliste Sarthe skončil v GC na desiatej priečke. Jeho kolega v úniku Filippo Tagliani stál na štarte Gira aj vlani a v tomto roku sa už trikrát umiestnil v Top 5. V druhej etape na Tour of Hellas skončil na tretej priečke, čo je jeho najlepší výsledok v roku 2022.   
Na čele pelotónu boli naskladaní aj zástupcovia DSM. Romain Bardet sa mohol presadiť v závere, ak by stúpanie na Vyšehrad nevydržali klasikári a odolní šprintéri. Naopak, na konci hlavnej skupiny jazdili pretekári BikeExchange. 27 kilometrov pred cieľom bola na programe prémia o bonifikácie, čo mohlo motivovať pelotón k tomu, aby skôr dorazil vedúcu skupinu. 
Štyridsať kilometrov pred páskou jazdil únik s náskokom minúty a dvadsiatich sekúnd. Maďarskí fanúšikovia prekypovali vynaliezavosťou. Na jednom z úsekov sa popri pelotóne objavili jazdci na koňoch, v jednej z obcí zas pre zmenu upútala pozornosť kamier skupinka jazdiaca na trenažéroch. V pelotóne sa do čela začali tlačiť Bora, Groupama, Quick-Step či Lotto Soudal. 
Na konci hlavnej skupiny jazdil Domenico Pozzovivo (Intermarché), ktorý mohol zabojovať o celkové poradie. Na bonifikačnú prémiu v Ostrihome prišla vedúca dvojica s polminútovým náskokom a tri sekundy získal Bais. Kandidáti na GC o bonusovú sekundu nemali záujem a napokon ju uchmatol De Gendt. Hlavná skupina už videla únik pred sebou a bolo otázkou času, kedy sa Bais a Tagliani stanú súčasťou pelotónu. 
Dvadsať kilometrov pred cieľom mal únik 25 sekúnd k dobru. Púť vedúcej dvojice sa skončila trinásť kilometrov pred páskou. Na čele pelotónu sa otáčali aj borci z Quick-Stepu a EOLO - Komety. Vincenzo Albanese aj Lorenzo Fortunato predviedli pekné výkony na Okolo Astúrie. Prvý menovaný bol v prvej a poslednej etape druhý a víťaz vlaňajšieho dojazdz na Zoncolan skončil druhý v celkovom poradí. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
6600 metrov pred cieľom došlo k pádu. Na zemi skončili Erik FetterJan Tratnik (Bahrain - Victorious) a Harm Vanhoucke (Lotto Soudal). V pelotóne začali diktovať tempo aj jazdci Treku - Segafredo. Nechýbali tam ani ľudia z Lotta, ktorí pracovali pre Caleba Ewana. 3700 metrov pred páskou atakoval Lawrence Naesen (AG2R Citroën). V balíku ho začali stíhať zástupcovia Ineosu Grenadiers.
V pelotóne došlo k ďalšiemu pádu a na zemi skončil Davide Ballerini (Quick-Step). Za Naesenom sa vydal Lennard Kämna (Bora), rýchlo dobehol Belgičana a pokračoval sám. Nemca prenasledovali jazdci Intermarché. Kilometer pred cieľom si vystúpil Arnaud Démare (Groupama) a Kämna bol dobehnutý. Záverečný šprint otvoril Wilco Kelderman (Bora), tesne pred cieľom spadol Ewan a napokon vyhral Mathieu Van der Poel.
Dojazd etapy (© LaPresse/Marco Alpozzi)
Druhý skončil Biniam Girmay a za ním prišiel do cieľa Pello Bilbao (Bahrain - Victorious). Štvrtý finišoval Magnus Cort a Top 5 uzavrel Kelderman. Bez straty prišli do cieľa iba ôsmi cyklisti a Bilbao, Kelderman a Richard Carapaz (Ineos) tak získali výhodu štyroch sekúnd na konkurentov. Van der Poel sa oblečie do ružového dresu a biely dres pripadne Girmayovi. Holanďan mal v závere horšiu pozíciu, ale vyviezol sa za zadným kolesom víťaza Gent - Wevelgem a napokon bol rýchlejší. 
Do záverečného šprintu sa zapojil aj Pello Bilbao a Španiel získal bonifikácie, ktoré sa mu môžu zísť v ďalšom priebehu. Prácu EF Education na čele pelotónu nepretavil vo víťazstvo Magnus Cort a po zranení kolena podal dobrý výkon Wilco Kelderman. Medzi najlepšími sa držal aj Caleb Ewan, ale Austrálčan sa dotkol zadného kolesa Girmaya a šiel k zemi. Jeho zamestnávateľ na sociálnej sieti informoval, že utrpel len odreniny a zajtra sa postaví na štart. Do cieľa prišli všetci pretekári, ktorí sa ocitli na zemi.
Mathieu Van der Poel v cieli (© LaPresse/Fabio Ferrari)
Všetci kandidáti na celkové poradie dostali najviac štvorsekundové manko. Výnimkou je Guillaume Martin (Cofidis), ktorý nabral dvanásť sekúnd. Van der Poel sa aj na druhej Grand Tour v kariére oblečie do dresu pre vedúceho pretekára. Holanďan vedie aj v súťaži o najlepšieho vrchára. Modrý dres si zajtra oblečie Bilbao. Cyklaménový dres pripadne Cortovi a najlepším tímom po prvej etape je Ineos. Do zajtrajšej časovky vstúpi líder pretekov so šesťsekundovým náskokom na Bilbaa. Desať sekúnd strácajú CortKelderman Carapaz. Zvyšok favoritov má štrnásťsekundové manko.
vyjadrenie ikonky ciernaMathieu Van der Poel (TV prenos)
"Záverečný šprint som dobre načasoval. Bolo to strašne ťažké, pretože som toho mal naozaj dosť. Až v cieli som si uvedomil, že som porazil lepších šprintérov. Vedel som, že bude ťažké ich odtrhnuť, ale zároveň som vedel, že mám dobrú šancu na víťazstvo. Je skvelé mať oblečený ružový dres. Vlani na Tour de France som mal oblečený žltý dres, tak uvidíme, čo nás prinesie zajtrajšia časovka. Bude v nej ťažké udržať ružový dres, ale nechám v nej úplne všetko."
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Výsledky etapy
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 04:35:28 100
2. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 00:00 40
3. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:00 20
4. CORT Magnus EF Education-EasyPost 00:00 12
5. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:00 4
6. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:00
7. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 00:00
8. ULISSI Diego UAE Team Emirates 00:00
9. VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team 00:04
10. SKJELMOSE Mattias Trek-Segafredo 00:04
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 04:35:18
2. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 00:04
3. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:06
4. CORT Magnus EF Education-EasyPost 00:10
5. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:10
6. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:10
7. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 00:10
8. ULISSI Diego UAE Team Emirates 00:10
9. VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team 00:14
10. SKJELMOSE Mattias Trek-Segafredo 00:14
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 50
2. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 35
3. BILBAO Pello Bahrain Victorious 25
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 3
2. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 2
3. BILBAO Pello Bahrain Victorious 1
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 04:35:22
2. SKJELMOSE Mattias Trek-Segafredo 00:10
3. NARVAEZ Jhonnatan INEOS Grenadiers 00:10
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 119 km - Székesfehérvár (12-8-6-4-3-2-1)
sprint-20 27 km - Esztergom (3-2-1 bonusové sekundy)
4 20 modre Cieľ - Vyšehrad: dĺžka 5,6 km; sklon 4,2 % (3-2-1)
ciel Cieľ - Vyšehrad (50-35-25-18-14-11-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Nie je to klišé. Grand Tour nikdy nebola tak blízko slovenských hraníc ako dnes. V minulosti zaznievali rôzne utopistické myšlienky, či by nemohlo Giro štartovať na Slovensku, ale "správnu" politickú situáciu na to dlhodobo majú Maďari, ktorí sa v poslednom období chytili cyklistiky ako silného marketingového ťaháka a preteky na svoje územie dotiahla. Záver prvej etapy navyše chceli zakončiť atraktívne, nie klasickým špurtom, a tak našli ako vhodný dojazd do kopca Vyšehrad, hradný vŕšok na Dunaji na hraniciach so Slovenskom, kde pred tridsiatimi rokmi vznikla Vyšehradská skupina.
A koho budú sledovať v závere etapy najvyššie stovky či tisíce slovenských fanúšikov? Na 5,6-kilometrový záver do 4,2-percentného stúpania si už budú veriť vrchárski favoriti ako Richard Carapaz, Alejandro Valverde, Joao Almeida, Diego Ulissi, Pello Bilbao, ale nohy by na to mal mať určite aj Mathieu van der Poel, ktorý si splnil sen o žltom drese na Tour, teraz by chcel byť aj v ružovom. Favorizuje ho najviac odborníkov. Čiernym koňom by mohol byť Biniam Girmay, ktorý je však taký trochu nerozbehnutý po dlhšej pauze.
Krátky opis trasy etapy:
Talianska Grand Tour mala u našich južných susedov odštartovať už v roku 2020. Vtedy ale začala „úradovať" pandémia a zo slávnostného štartu nič nebolo. Po dvoch rokoch sa maďarskí fanúšikovia dočkali a vo Vyšehrade uvidíme prvých držiteľov ružového, bieleho cyklaménového a modrého dresu. Úvodná previerka bude mať jednoduchý profil až na záver etapy. 5600 metrov pred páskou začnú cyklisti stúpať na Vyšehrad. Na poslednom kilometri číha osempercetný sklon a o etapový triumf by mali zabojovať klasikári či vrchári s kvalitným šprintom.   
 
Náš eshop