12. etapa Gira priniesla víťazstvo úniku, Oldani zaskočil silné mená vrátane Van der Poela, Keldermana či Mollemu

19.5.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
12. etapa Gira priniesla víťazstvo úniku, Oldani zaskočil silné mená vrátane Van der Poela, Keldermana či Mollemu
Stefano Oldani a jeho triumf (© LaPresse/Massimo Paolone)

12. 19.5. rovinata etapa ciel rovina Parma > Janov 202 km Oldani
profil etapy, 2600 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Štvrtková 12. etapa už bez Caleba Ewana bola veľmi vhodná pre únik a v pelotóne to všetci vedeli. Od úvodu sa šlo obrovské tempo, aby sa do úniku dostal každý tím a skúsil zabojovať o etapu. Pelotón zároveň stále nebol so situáciou spokojný a vyše hodinu a pol sa naháňalo. Za úvodné dve hodiny dokonca čelo pretekov vyšlo až na vrchol kopca Passo del Bocco. Znamenalo to to, že prešli 95 kilometrov priemernou rýchlosťou 47,5 km/h, a to teda mali v závere šesťkilometrové stúpanie a po štarte v nadmorskej výške 110 metrov boli 960 m.n.m.
Toto zbesilé tempo napokon vpredu usalašilo 25-člennú skupinu, ktorá definitívne zlomila odpor pelotónu až na začiatku spomínaného stúpania. Boli tam Mathieu Van der Poel, Stefano Oldani, Oscar Riesebeek (3x Alpecin-Fenix), Santiago Buitrago, Jasha Sütterlin (2x Bahrain-Victorious), Pascal Eenkhoorn, Gijs Leemreize (2x Jumbo-Visma), Lucas Hamilton, Matteo Sobrero (2x BikeExchange-Jayco), Lorenzo Rota, Rein Taaramäe (2x Intermarché-Wanty), Davide Gabburo, Luca Covili (2x Bardiani-CSF), Valerio Conti (Astana Qazaqstan), Wilco Kelderman (Bora-hansgrohe), Simone Consonni (Cofidis), Magnus Cort (EF Education), Michael Schwarzmann (Lotto Soudal), Andrea Vendrame (AG2R Citroën), Will Barta (Movistar), Davide Ballerini (Quick-Step), Nico Denz (Team DSM) a Bauke Mollema (Trek-Segafredo) a Vincenzo Albanese (Eolo-Kometa) a Edoardo Zardini (Drone Hopper).
Pelotón na vrchole strácal štyri a pol minúty na skupinu a dalo sa očakávať, že po zjazde sa v nasledujúcej hodine tempo výrazne zníži, teda všetci budú vedieť, že by mohlo byť rozhodnuté a potrebujú sa aj najesť. Ak by pokračovali tak rýchlo, v cieli by boli o hodinu skôr ako sa očakávalo. V zjazde z Passo del Bocco si zároveň cyklistickí fanúšikovia mohli spomenúť na Woutera Weylandta, ktorý tu pred 11 rokmi zahynul. Doteraz sa jeho číslo 108 v pelotóne nenosí, Diego Rosa dostal 109.
Skupina bola veľmi veľká, takže sa dali očakávať nástupy už pomerne skoro. Priestor na to bol, prichádzali ešte dva kopce. V tom prvom La Colletta 52 km pred páskou sa ešte skupina výraznejšie nerozdelila, no ako prvý nastúpil Lorenzo Rota, ktorý si vypracoval pár sekúnd rozdielu. Tesne pred vrcholom sa k nemu vydali aj Gijs Leemreize a Stefano Oldani. Táto trojka zjazdovala spoločne zhruba s dvoma desiatkami sekúnd náskoku pred zvyškom úniku.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Všetci traja ľudia, ktorí to skúšali už takto skoro pred dojazdom mali spoločné to, že v skupine boli ešte ich kolegovia, teda mohli hrať na viac kariet. Oldani určite pre Van der Poela. Ten v zjazde asi na päť minút odskočil skupine, čo bolo veľmi zvláštne, pretože vpredu mal práve Oldaniho, no ak by ich dobehol, ťažko by s ním chceli Rota s Leemreizem spolupracovať. Zvyšok veľkej skupiny ho zasa nechcel pustiť, teda napokon sa ku koncu zjazdu vrátil späť. Odstup bol na úrovni pol minúty.
V pozostatku úniku sa začalo taktizovať, cukať a onedlho mala čelná trojka náskok 50 sekúnd. Balík už strácal cez šesť minút, nebolo tam o čom. Najvyššie v poradí bol Kelderman, no strácal vyše 11 minút, teda to bolo ešte v bezpečnej zóne. Nasledoval záverečný prudký kopec Valico di Trensasco (4,3 km; sklon 8 %) s vrcholom 30 km pred páskou. Tam už bolo potrebné odísť z veľkej skupiny, ak ste chceli vyhrať v etape. Očakával sa atak najväčších mien.
Urobili tak Santiago Buitrago, následne Lucas Hamilton spolu s Wilcom Keldermanom a Baukem Mollemom. Táto štvorka sa vydala stíhať čelo hlavne s cieľom dobehnúť ho ešte v kopci. To sa im nepodarilo. Hoci boli väčšie mená v druhej skupine, tá prvá bola mimoriadne motivovaná a hoci možno atakovali s tým, že idú dopredu ako B-stratégia ich tímov, zmenilo sa to ich výborným výkonom a vedeli, že reálne môžu zabojovať o triumf.
20 km pred páskou mali Oldani, Rota a Leemreize k dobru 45 sekúnd na štvorku Buitrago, Kelderman, Mollema, Hamilton. Ostatní ostávali niekde v časopriestore. Balík strácal už osem minút. Vyzeralo to tak, že to Trek udrží dres, ale Kelderman skočí možno na 13. priečku. Čoraz viac to začínalo vyzerať na ozaj husársky kúsok trojice Oldani, Rota a Leemreize, ktorú by z tej 25-člennej skupiny tipoval málokto. Dokázali neustále držať náskok až 45 sekúnd na oveľa známejšie kvarteto, aj desať kilometrov pred páskou.
- reklama -
- reklama -
Trojička nijakým spôsobom netaktizovala a prišla spolu aj priamo do centra Janova, kde sa etapa končila. Nikto z nich nenastúpil, dúfali, že sa presadia v špurte. Ani jeden z nich nemal ešte profesionálne víťazstvo. To sa šlo zmeniť rovno na druhých najprestížnejších pretekoch.
Gijs Leemreize nastúpil už kilometer pred páskou, ale súperi ho na šesťstovke dobehli. Tak sa vyčkávalo do značky 250 metrov a opäť nastúpil borec Jumbo-Visma. No v oboch prípadoch to nebol dobrý nápad. Súperi ho nasali a zvíťazil Stefano Oldani z Alpecinu. Lorenzovi Rotovi chýbali asi dva metre. Leemreize sily vyčerpal predtým.
S minútovým odstupom prišla nasledujúca štvorka. Van der Poel záver vypustil a dostal osem minút. Pelotón finišoval s odstupom 9:07, takže Juan López ostal v ružovom drese a Kelderman sa posunul na 13. priečku. Unikajúci pretekári neboli vysoko v súťaži o modrý dres lídra vrchárskej súťaže, preto sa na jej čele nič nemenilo a ostal Diegovi Rosovi.
Alpecin - Fenix pokračuje vo výbornej sezóne a Oldani pre nich dosiahol 14. víťazstvo. Výborne zastúpil Van der Poela, ktorému nesedeli kopce a je zjavné, že v 2. týždni už nemá takú formu ako v prvom. Aj napriek tomu, že má už 27 rokov, pre svoju predchádzajúcu kariéru ešte neabsolvoval takéto dlhé preteky. Nikdy nešiel 12 etáp. Možno aj preto s ním tentoraz skupina spolupracovala a definitívne mu ušla v poslednom kopci.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Stefana Oldaniho v TV (víťaz)
"Vedel som, že to nebude ľahké. Rotu poznám, sme kamaráti, vedel som, že je tiež rýchly a ten druhý súper to skúsil skôr, zaskočiť nás. Takže bolo to náročné, ale zvládol som to. Je to veľmi magické, úžasné.
Bolo pre nás kľúčové dostať dopredu viac členov tímu, lebo bolo jasné, že všetci sa budú pozerať na Mathieua, takže to by mohlo otvoriť šancu pre niekoho ďalšieho z nás. Jediní sme boli vpredu traja."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lucasa Hamiltona pre Eurosport (7. miesto)
"Začiatok etapy bol veľmi rýchly a hektický. Všetci vedeli, že to bude deň pre únik. Takže bolo ťažké sa tam dostať a v závere potom to chcelo nájsť správny moment na zaútočenie. No my sme to urobili neskoro, už sa nám nepodarilo dobehnúť to čelo. Šli sme ako to šlo, ale tí vpredu boli silní, nestačilo to."
 
Výsledky etapy
1. OLDANI Stefano Alpecin-Fenix 04:26:47 100
2. ROTA Lorenzo Intermarché-Wanty-Gobert 00:00 40
3. LEEMREIZE Gijs Jumbo-Visma 00:02 20
4. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 00:57 12
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 00:57 4
6. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:57
7. HAMILTON Lucas BikeExchange-Jayco 00:57
8. VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team 01:44
9. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 01:49
10. EENKHOORN Pascal Jumbo-Visma 02:55
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 51:19:07
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:12
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:12
4. BARDET Romain Team DSM 00:14
5. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 00:20
6. MARTIN Guillaume Cofidis 00:28
7. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:29
8. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 00:54
9. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 01:09
10. BILBAO Pello Bahrain Victorious 01:22
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 185
2. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 99
3. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 96
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ROSA Diego EOLO - Kometa Team 83
2. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 69
3. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 43
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 51:19:07
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:12
3. ARENSMAN Thymen Team DSM 01:27
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 147 km - Borgo Val di Taro (12-8-6-5-4-3-2-1)
3 20 106 km - Passo del Bocco: dĺžka 6 km; sklon 4 % (9-4-2-1)
sprint-20 69 km - Ferrada (3-2-1 bonusové sekundy)
3 20 52 km - La Colletta: dĺžka 9,3 km; sklon 4,2 % (9-4-2-1)
3 20 30 km - Valico di Trensasco: dĺžka 4,3 km; sklon 8 % (9-4-2-1)
ciel Cieľ - Janov (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Dvanásty deň je úplne typický pre únik, nedá sa očakávať, žeby to dopadlo inak. Na trase sú kopce, ktoré nedovolia zvíťaziť niekomu z menej odolnejších cyklistov, takže mohol by to byť opäť deň pre Jumbo-Visma, teda únik Toma Dumoulina, Koena Bouwmana, alebo aj spoločne. Teoreticky by mohol zaútočiť aj Mathieu Van der Poel, ale ťažko povedať, či by s ním niekto vytvoril koalíciu. Rovnako ako s Thomasom de Gendtom. Mohol by to byť vhodný deň aj pre Boru, ktorá už nemá v poradí Lennarda Kämnu s Wilcom Keldermanom. Víťaza z úniku sa ale takmer nedá tipnúť, keď sme to nedokázali včera v špurte.
Asi jedinou zápletkou by mohlo byť, ak by bol vpredu niekto, kto by ohrozoval ružový dres a Trek by sa to rozhodol sťahovať. Pre Juana Lópeza by posledný kopec 30 km pred páskou nemal byť žiadnym problémom. Aj oni by ale potrebovali pomoc súperov a málopočetný únik.
Krátky opis trasy etapy:
Dvanástou etapou sa úvodná Grand Tour sezóny prehupne do svojej druhej polovice. Prvú polovicu etapy budú cyklisti pozvoľne stúpať na Passo del Bocco. Následne si oddýchnu v zjazde a tak ich čaká La Colleta s prijateľným priemerným sklonom. Poslednou vrchárskou prekážkou bude Valico di Trensasco, po ktorom ostáva do cieľa ešte tridsať kilometrov po rovine. O etapový triumf by mali bojovať odolní klasikári, vrchári s kvalitným šprintom, ale vylúčený nie je ani úspech unikajúcej skupiny. Tesne pred cieľom sa cesta zdvihne, čo môže byť vodou na mlyn pre odolnejších šprintérom, ak sa počas etapy udržia v boji o víťazstvo. 
 
Náš eshop