17. |
25.5. |
|
|
Ponte di Legno > Lavarone |
168 km |
Buitrago |
profil etapy, 3730 nastúpaných metrov (© giroditalia.it) |
Sedemnásta etapa Gira mala jednu nepodstatnú zaujímavosť, že sa štartovalo vo vyššej nadmorskej výške ako finišovalo. Zvyčajne to býva naopak. Od úvodu sa stúpalo na nehodnotený kopec až do výšky 1900 metrov, aby sa potom postupne zozjazdovalo na hranicu 200 metrov a až potom sa očakávali tie najdôležitejšie veci v kopcoch. Bol to kratší deň, teda očakávali sa intenzívne boje. O to viac, keď vo štvrtok nasledoval deň rovinatý.
Opäť to bol veľmi zaujímavý deň pre únik, ktorý chcel dúfať, že mu favoriti doprajú viac priestoru a boj o etapu bude plne v jeho réžii. Potrebovala sa na to zložiť veľká, no nie nebezpečná skupina. To sa nepodarilo už v samom úvode do kopca, ale až v zjazde, keď sa po pár desiatkach minút pospájali viaceré skupiny do jednej 25-člennej partie, ktorá sa postupne vzďaľovala od pelotónu, ktorý v pokoji viedli borci Ineosu.
Vpredu boli Koen Bouwman, Gijs Leemreize, Sam Oomen (3x Jumbo-Visma), Felix Gall, Nicolas Prodhomme (2x Ag2r Citroën), Jan Hirt, Rein Taaramäe (2x Intermarché-Wanty), Hugh Carthy, Diego Camargo (2x EF Education), Filippo Zana, Luca Covili (2x Bardiani-CSF), Diego Rosa, Lorenzo Fortunato (2x Eolo-Kometa), Guillaume Martin (Cofidis), Attila Valter (Groupama-FDJ), Antonio Pedrero (Movistar), Mauri Vansevenant (Quick-Step), Damien Howson (BikeExchange-Jayco), Thymen Arensman (DSM), Giulio Ciccone (Trek-Segafredo), Alessandro Covi (UAE Team Emirates), Mathieu Van der Poel (Alpecin-Fenix), Santiago Buitrago (Bahrain-Victorious), David de la Cruz (Astana) a Simone Ravanelli (Drone Hopper).
Od úvodu nebolo počasie ideálne, vysoko nad morom chladno a daždivo, preto sa určite všetci tešili na zozjazdovanie dolu, kde už nepršalo, no bolo stále mierne mokro. V úniku boli všetci traja najväčší protagnosti súboja o vrchársky dres, teda Bouwman (167b), Ciccone (99b) aj Rosa (92b). Dalo sa očakávať, že ak by Bouwman výraznejšie zabodoval najmä na záverečnom prudkom kopci, mohol by už veľmi výrazne odskočiť. Naopak, ak by sa to podarilo jeho súperom, znamenalo by to vyrovnanie súťaže.
Všetci okrem Taaramäeho asi neboli spokojní s tým, že s nimi je v úniku Jan Hirt, ktorý má skvelú formu. Vyhral včera a v celkovom poradí strácal pred etapou len 7:42 na deviatej priečke celkového poradia. To znamenalo, že určite nedostanú k dispozícii 8-10-12 minút náskoku, čo by pred ťažkým záverom potrebovali. Odstup sa držal dlho iba na hranici troch minút napriek tomu, že balík neviedla Bora, štandardne to bol Ineos.
Až v najnižšom bode etapy, teda zhruba v jej polovici, sa to zlomilo a náskok úniku sa z troch minút rýchlo vyšvihol na päť. To už dávalo úniku väčšie šance. Bolo v ňom veľa ľudí, teda aj tam sa ešte šetrili sily. 82 km pred cieľom bol vrchol prvého hodnoteného kopca Giovo (5,9 km; 6,8 %) a ako najsilnejší z trojky bojujúcej o modrý dres sa ukázal Bouwman, ktorý si zapísal ďalších deväť bodov, Ciccone štyri, Rosa dva. To však bol len taký teaser pred dvoma kopcami v závere etapy, kde sa na vrchole rozdávalo 40 bodov.
Vo veľmi krátkom zjazde z Giova spadol Buitrago, ktorého nikto nečakal, pretože skupina sa už tu začala rozbíjať. Mohlo za to Jumbo, ktoré chcelo preriediť partiu. Vyhovovalo im, že jej napríklad nestačil ani Rosa. Po pár minútach boja sa ustálila vpredu desiatka pretekárov, ktorí vyzerali byť najsilnejší - Bouwman, Leemreize, Oomen, Van der Poel, Martin, Carthy, Fortunato, Pedrero, Vansevenant, De la Cruz a Ciccone. No po ôsmich kilometroch boja ich došla ešte ďalšia partia, a to Gall, Prodhome, Zana, Covili, Ravanelli, Valter, Hirt, Howson, Arensman a napokon aj Buitrago.
Toto vyprovokovanie súperov zo strany Jumba znamenalo zvýšenie náskoku skupiny už na 6:40. Začínali mať veľkú šancu na víťazstvo. Trochu záhadná bola účasť Mathieua Van der Poela vpredu, pretože nebol takým vrchárom, aby mohol zvládnuť také náročné kopce v konkurencii s vrchármi, aj preto bol veľmi aktívny a skúsil vyprovokovať ďalší únik, aby prišiel ku kopcom s náskokom hlavne na Jumbo. Odišiel spolu s Guillaumom Martinom (Cofidis), Felixom Gallom (Ag2r) a Alessandrom Covim (UAE). Vypracovali si celkom rýchlo 40 sekúnd náskoku a stúpalo to ďalej.
Nasledoval predposledný kopec Passo del Vetriolo (11,8 km; 7,7 %). Vrchol mal 33 km pred páskou. Bolo to prudké stúpanie, ktoré už mohlo urobiť veľkú paseku v úniku, ale aj pelotóne, ktorý strácal na úpätí necelých sedem minút. Nepršalo, ale stále bolo mokro. Ako prvá sa rozbila skupina prenasledovateľov čelného kvarteta, kde sa jasne ukázali tí silnejší ľudia a spolu ostávali Buitrago, Carthy, Hirt, Leemreize, Bouwman a Vansevenant. Dalo sa čakať, že celkom rýchlo dobehnú Van der Poela a spol. V polovici kopca bolo medzi skupinami dvadsať sekúnd.
Dva kilometre pred vrcholom sa spojili, ale nie desať, len osem ľudí. Na čele teda po novom boli Koen Bouwman s Gijsom Leemreizem (Jumbo-Visma), Felix Gall (Ag2r-Citroen), Mathieu Van der Poel (Alpecin-Fenix), Santiago Buitrago (Bahrain-Victorious), Hugh Carthy (EF Education), Guillaume Martin (Cofidis) a Jan Hirt (Intermarché-Wanty). Bouwman tam už nemal Rosu ani Cicconeho, a tak poľahky získal 40 bodov do vrchárskej súťaže a náskok zvýšil už takmer na sto bodov, teda urobil možno už rozhodujúci krok k zisku dresu. Pelotón sa vytriedil na asi 30 ľudí, viedli ho borci Bahrain-Victorious, ktorý mal v Top 10 dvoch ľudí.
Nasledoval 12-kilometrový zjazd, kde to viedol najmä Van der Poel, aj s menšou chybičkou krásy (viď. tweet). S Leemreizem sa mu dokonca podarilo odskočiť. Za taký krátky zjazd si vybudovali neuveriteľnú 70-sekundovú výhodu. To sme už dávno nevideli. Ich problémom bol ale šesťkilometrový úsek medzi kopcami, kde vedeli, že budú mať početnú nevýhodu. O to viac, že skupinku prenasledovateľov v zjazde došiel Mauri Vansevenant (Quick-Step). Bolo ich tam teda sedem.
Prišiel záverečný kopec s vrcholom iba sedem kilometrov pred cieľom. Monterovere mal 7,9 km a brutálny priemerný sklon sklon 9,9 %. Dvojka na čele pod neho došla s náskokom 1:30 na prenasledovateľov. Mali to vo svojich rukách. Van der Poel sa síce rýchlo zbavil Leemreizeho, ale ten ho stovky a stovky metrov videl pred sebou, nevzdával sa. Bojovali proti čistokrvným vrchárom, pretože za nimi sa ako najsilnejší ukázali Hirt, Carthy a Buitrago. Vynikajúci bol najmä výkon Kolumbijčana, ktorý bol odretý po páde.
Medzi favoritmi to opäť viedla družina Mikela Landu a začalo im to celkom skoro vychádzať, keď už v tretine kopca začínal mať menšiu dieru Joao Almeida, ktorého tretiu pozíciu chcel Landa prebrať. Medzitým prišla informácia, že Simon Yates odstúpil z pretekov. Mal problémy s kolenom.
Van der Poelovi nevyšiel zámer zlomiť Leemreizeho hneď v úvode kopca a Holanďania sa 11 km pred páskou spojili. No a karta sa obrátila, silnejší už bol 22-ročný mladík Jumba. Za kilometer mu ušiel o 50 sekúnd. Totálne ho zlomil. Superklasikár neodhadol svoje možnosti a tempo v brutálnom kopci. Ani Leemreize napokon nebol tým najsilnejším, nezničiteľný Santiago Buitrago ho dobehol pol kilometra pred koncom kopca. A keď videl vrchol, rýchlo nastúpil, aby sa mu podarilo ujsť. Bolo asi jasné, že v špurte bude silnejší mladý Holanďan.
- ponuka z nášho eshopu - |
U favoritov vzadu šiel Richie Porte tak parádne, že tam ostal už iba s kolegom a lídrom pretekov Richardom Carapazom (Ineos), dvojičkou Bahrainu-Victorious Mikelom Landom a Woutom Poelsom, no a nemohol chýbať Jai Hindley (Bora-hansgrohe). Takže Nibali, Pozzovivo, Bilbao či Buchmann chýbali. Keď si svoje odpracoval Porte, nastúpil Landa. Najväčší súperi si ho ale dolepili a trojička Carapaz - Hindley - Landa šla spoločne na vrchol. Pod ním ich ešte dobehol Landov superdomestik Poels.
Nasledovala zvlnená pasáž, keď Leemreize videl pred sebou Buitraga, ale už nemohol mať dostatok síl, aby zlikvidoval 10-12 sekúnd medzery. Na súboj 22-ročných nováčikov na Grand Tour napokon rezignoval. Buitrago získal len svoje druhé profesionálne víťazstvo po úžasnom výkone. Ďalší hrdina Leemreize sa v cieli objavil s odstupom 35 sekúnd. Nasledovali Hirt a Carthy s odstupom 2:28.
Skupina s maglia rosa ešte pozbierala pár ľudí z pôvodného úniku a prišla do cieľa s odstupom 2:53. Boli v nej teda najmä Carapaz i Hindley, ale v samom závere už Landa nemal sily na špurt a nakúpil šesť sekúnd viac. Dôležité bolo, koľko výhody si vybudovali na ďalšie skupiny. Almeida sa v cieli objavil úplne sám a so stratou 4:03. Nibali dostal 5:00, ale ostal piaty v celkovom poradí. Veľmi zlý deň mal jeho krajan a obľúbený veterán Pozzovivo, ktorý dostal až jedenásť a pol minúty.
Keďže Carapaz s Hindleym došli na pásku vedľa seba, v boji o ružový dres ostáva medzi nimi rozdiel troch sekúnd. Tretí Landa stráca 1:05 a Almeidova strata už narástlana 1:54. Piaty Nibali je už výraznejšie mimo s odstupom takmer šiestich minút. Neďaleko za ním je ponovom trojica Bilbao, Buchmann a Hirt, čo je pre Čecha aj tím Intermarché skvelá správa. Má tam navyše päťminútovú rezervu na súperov pred záverom pretekov.
Santiago Buitrago sa prvý raz zviditeľnil vo februári na Saudi Tour, kde vyhral dojazd do kopca. Tu na Gire, svojej prvej Grand Tour, už bol druhý za Cicconem v superťažkej nedeľňajšej etape. Dnes sa dokázal pozviechať po blbom páde v zjazde, kde sa odrel a musel dlhšie bojovať vzadu za skupinou. Stratil teda často tak dôležité sily, no všetko mu dnes bolo jedno. Napriek tomu ho nikto nedokázal poraziť. Veľký úspech jeho tímu podčiarkol Landa, ktorý sa dostal na to tretie miesto v GC, ktoré veľmi chcel. Bahrain - Victorious sa zároveň vrátil pred Boru v tímovej súťaži. Momentálne ich delí 14 sekúnd, takže bude to aj naďalej veľmi zaujímavé.
Sledovali sme ďalšiu výbornú etapu, ktorá bola reklamou pre cyklistiku v horách. Bojovalo sa na viacerých frontoch s hrdinom, ktorý v polovici etapy spadol. Iná superhviezda precenila svoje sily, nemá skúsenosti s takýmito obrovskými stúpaniami v tempe, ktoré ide na víťazstvo, a medzi favoritmi rozdiely nastali, hoci trojsekundová medzera medzi dvoma najlepšími je naďalej zachovaná. Čo viac môžeme chcieť?
Vyjadrenie Santiaga Buitraga v oficiálnom prenose (víťaz) |
"Som veľmi veľmi šťastný, prežívam veľké emócie. Je to moje prvé Giro, a tak ďakujem tímu, že mi to umožnil. Verili mi a pomohli. Ďakujem všetkým fanúšikom aj priateľke. Víťazstvo venujem svojej rodine. Naozaj sa cítim neuveriteľne, že v 17. etape skončili všetci za mnou.
V poslednom kopci to chcelo naozaj pokoj. Vedel som, že Van der Poel a ďalší chlapík z Jumba sú pred nami o 1:40, ale nepanikáril som, vedel som, že nohy mám dobré a skúsim to v kopci. Nechem teraz po tomto víťazstve myslieť na veľké veci, pôjdeme postupne."
|
Vyjadrenie Richarda Carapaza v oficiálnom prenose (vedie GC) |
"Sme spokojní. Každý deň v ružovom je úžasný a som rád, že som ho udržal. To samo o sebe znamená, že je všetko ok a musíme byť za to radi. Všetko je pod kontorlou. Mal som aj dnes dobré nohy. Zajtrajšia etapa bude pred ťažkým víkendom dobrá, potrebná, ale žiadna nie je ľahká. Musíte byť maximálne sústredení, stať sa môže hocičo." |
Vyjadrenie Jaia Hindleyho pre Eurosport (2. v GC) |
"Veľmi ťažký deň to dnes bol. Boli sme unavení po včerajšku. Som veľmi unavený. Bahrain šiel ťažké tempo. Je to medzi mnou a Carapazom remíza, tažke ťažký súboj pokračuje. Som rád aspoň za to, že som získal nejaký ten čas na ďalších súperov." |
Súhrn reakcií hlavných aktérov zbiera kolega Peter Matis do samostatného článku...
Všetky prémie na trase etapy:
82 km - Giovo: dĺžka 5,9 km; sklon 6,8 % (9-4-2-1)
46 km - Pergine Valsugana (12-8-6-5-4-3-2-1)
33 km - Passo del Vetriolo: dĺžka 11,8 km; sklon 7,7 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
18 km - Caldonazzo (3-2-1 bonusové sekundy)
7 km - Monterovere: dĺžka 7,9 km; sklon 9,9 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
Cieľ - Lavarone (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
V tejto fáze pretekov už je tipovanie na víťaza horskej etapy ošemetné, pretože je okruh favoritov na celkové poradie zúžený. Zdá sa, že by to malo byť medzi Hindleym a Carapazom, ak by sa príli strážili, možno by mohol v zjazde ujsť Almeida. Vzhľadom na krátku kilometráž etapy a nutnosť Bory ešte skúsiť získať pár sekúnd to bude mať únik ťažké, skôr sa očakáva podobný scenár ako v sobotňajšej 14. etape, kde Bora všetko zlikvidovala. Dôležitý bude aj krátky zjazd do cieľa. Najpravdepodobnejší sa javí byť scenár s triumfom Hindleyho a zmena v maglia rosa. No aj tento scenár je možno iba 20-30-percentný. Opäť by teoreticky mohli uspieť ľudia ako Nibali či Yates alebo Ciccone. Topfavoritov nemusí zaujímať už ani Pozzovivo, ale ten by musel prísť na pásku sám, aby vyhral, čo je po zjazde nepravdepodobné.
Krátky opis trasy etapy:
Už v úvode sedemnástej etapy sa nachádza nehodnotené stúpanie, ktoré môžu využiť záujemcovia o únik na vytvorenie vedúcej skupiny. Ďalšie stúpanie na Giovo príde po sedemdesiatich kilometroch a po jeho prekonaní bude nasledovať zvlnený terén až do šprintérskej prémie. Následne začnú cyklisti stúpať na najdlhší kopec Passo del Vetriolo, kde striehnú dvanásťpercentné sklony. V následnom zjazde čaká na cyklistou prémia s bonifikáciami a útoky sa dajú očakávať v stúpaní na Monterovere, kde sa najťažšie úseky nachádzajú na trati dva kilometre pred vrcholom.