Na brehoch Balatonu triumf Cavendisha pred Démarom a Gaviriom, Ewan zlyhal, GC bez zmien

8.5.2022, 15:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
Na brehoch Balatonu triumf Cavendisha pred Démarom a Gaviriom, Ewan zlyhal, GC bez zmien
Mark Cavendish (© Quick-Step Alpha Vinyl / Getty Images)

3. 8.5. rovinata etapa ciel rovina Kaposvár > Balatonfüred 201 km Cavendish
profil etapy, 890 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
V nedeľu bol na programe tretí a posledný maďarský deň Gira. Po klasikárskom dojazde na Vyšehrad a atraktívnej časovke v uliciach Budapešti si Maďari pripravili šprintérsku etapu, ktorá spojila mestá Kaposvár a Balatonfüred. Cieľ bol na dlhej rovine na brehoch jazera Balaton, takže to mal byť klasický vláčikový šprintérsky dojazd, prvý zo siedmich na tomto Gire. 
Favoriti boli jasní, Mark Cavendish (Quick-Step) a Caleb Ewan (Lotto) boli dve jasne najväčšie šprintérske mená a navyše mali pri sebe aj potrebnú podporu tímu. S výborným podporným vlakom sem prišli aj Arnaud Démare (Groupama-FDJ) a Giacomo Nizzolo (Israel), ktorí chceli nepochybne zaskočiť favorizovanú dvojicu. Do dojazdu sa určite chceli zapojiť aj Fernando Gaviria (UAE) a Phil Bauhaus (Bahrain Victorious). Zvedaví sme boli na Biniama Girmaya (Intermarché), či sa zapojí do dojazdu a tým pádom potvrdí záujem o cyklámenový dres. Mathieu Van Der Poel (Alpecin) pevne drží ružový dres a bolo vysoko pravdepodobné, že vo finále nebude riskovať incidenty v tlačenici a radšej sa bude koncentrovať na podporu Jakuba Mareczka a bezpečný dojazd do cieľa. 
Etapa odštartovala krátko pred jednou hodinou a napriek predpovediam o daždi cyklisti odštartovali za síce zamračeného, ale suchého počasia. Teplota bola príjemných 20 stupňov. Hneď po štarte sme videli atak trojice jazdcov z talianskych Protímov. Na dlhú jazdu pred balíkom sa dnes odhodlalo trio Samuele Rivi (Eolo) a Mattia Bais s Filippom Taglianim (obaja Drone Hopper). V pelotóne za nimi začali okamžite pracovať Lotto a Alpecin. 
Prvým odstupujúcim z tohto ročníka Gira sa stal Jan Tratnik (Bahrain Victorious). Slovinec sa tvrdo porúčal na zem v prvej etape a zranenia boli evidentne príliš bolestivé, než aby dokázal pokračovať. Mikel Landa a Pello Bilbao tak stratili veľmi silného a univerzálneho pomocníka. Inak sa v pelotóne nič moc nedialo a panovala tam uvoľnená nálada. Najzaujímavejším bodom prvej polovice dňa tak bola šprintérska prémia v mestečku Nagykanizsa. Dvanásť bodov si tam za prvé miesto ukradol Tagliani, ktorý tak napodobnil svoj počin z prvej etapy a dostal sa na priebežné štvrté miesto v bodovačke. 
V pelotóne zviedli súboj o zvyšné body Gaviria, Démare, Nizzolo a Girmay, ktorí prémiou prešli aj v tomto poradí. Africký hrdina Biniam Girmay tak potvrdil záujem o bodovací dres. Náskok úniku sa po počiatočnom vystrelení k šiestim minútam celú etapu držal na úrovni medzi dvomi až tromi minútkami, takže bol plne pod kontrolou šprintérskych celkov. Na čelo vyslali svojho zástupcu aj tímy Groupama-FDJ a Israel.
- reklama -
- reklama -
53 kilometrov pred cieľom prišla na rad druhá rýchlostná prémia v meste Badacsony, ktorá tentokrát ponúkala okrem klasických bodov za aktivitu i bonifikačné sekundy. Vpredu ale bolo trio jazdcov mimo poradia, takže sekundy nijaký dopad mať nemali. Prémiu napokon zobral opäť Tagliani, ktorý nedal Rivimu šancu. Filippo Tagliani je šprintérom tímu Drone Hopper, ale Gianni Savio ho namiesto zbierania umiestnení v druhej desiatke v hromadných dojazdoch umne posiela do únikov používať svoju rýchlosť na vykradnutie každej možnej prémie. 
Medzitým prišla z cieľa informácia, že pri Balatone predsa len spŕchlo a dojazd tak mohol byť trocha klzký, čo malo v závere určite zvýšiť nervozitu v balíku. To začalo stupňovať tempo a už 44 kilometrov pred cieľom náskok úniku klesol pod minútu. Na to reagoval na čele Samuele Rivi, ktorý nastúpil dvojici z Drone Hopper. To ukončilo dnešný únik Filippa Taglianiho. Rivi s Baisom však hospodárili už len s náskokom 40 sekúnd.
Dvojica však absolútne nespolupracovala a po sérii bezvýznamných nástupov jeden druhému zastala a nechala sa pohltiť pelotónom. Ten začal pilotovať Ineos, lebo so zhoršeným počasím stúpalo napätie a britská zostava potrebovala udržať bezpečne vpredu Carapaza. Podobne rozmýšlali aj v tíme UAE a Joao Almeida sa tiež posunul dopredu. Potom sa už pretekári blížili k polostrovu Tihani, na ktorom bola pripravená jediná vrchárska prémia dňa. Kopček s dĺžkou 2,7 km a priemerným sklonom 2,5 % však nemal robiť problémy nikomu. Na jeho sklonoch pekný súboj o modrý dres predviedli Pascal Eenkhoorn (Jumbo) a Rick Zabel (Isreal).
Prémiu vyhral Holanďan a rozhodol sa to skúsiť sólo až do cieľa. Klasikár z tímu Jumbo si vytvoril náskok okolo desiatich sekúnd, ale pelotón ho na dlhých rovinách videl rovno pred sebou. Šesť kilometrov pred cieľom bol pelotón pokope a šprintérske vlaky sa usadili na čele. V závere odviedli výbornú prácu tímy Intermarché a Alpecin, ale skúsenosť ukázala zostava Quick-Step, ktorá neskorým útokom zrežírovala dojazd. Mark Cavendish túto skvelú prácu bezchybne zužitkoval a vyhral tretiu etapu Gira. Druhý finišoval Arnaud Démare, tretí Fernando Gaviria.
Prvý šprintérsky dojazd na Gire opanoval Mark Cavendish, ktorý získal už svoju šestnástu etapu na Gire. Naposledy sa tu radoval v roku 2013. Zároveň svoju kariérnu bilanciu upravil na 160 víťazstiev. O šancu vyhrať etapu opäť prišiel Ewan, ktorý to v závere nezvládol pozične. Najväčšou konkurenciou Cavendishovi bol Démare a dobrý výsledok dosiahli aj ďalší uchádzači o cyklámenový dres, Gaviria s Girmayom. Van Der Poel dnes podľa očakávania pracoval na Mareczka a v poriadku obhájil ružový dres. Do modrého sa obliekol Rick Zabel, v cyklámenovom zostane Van Der Poel. Biely je aj naďalej Matteo Sobrero (BikeExchange) a súťaž tímov vedie Jumbo.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marka Cavendisha (víťaz)
"Som veľmi štastný. Chcel som prvý šprint zvládnuť dobre. Máme tu polku tímu do šprintov a polku do kopcov. Dnes pri kontrole úniku pomohla aj tá vrchárska časť, aby tá šprintérska mohla vo finále zabojovať o víťazstvo, takže je to skutočne tímový triumf. Ballerini, Van Lerberghe a Morkov sú najlepší leadout na svete. Z tej pozície som jednoducho musel vyhrať."
Výsledky etapy
1. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 04:56:39 100
2. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 00:00 40
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 00:00 20
4. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 00:00 12
5. MARECZKO Jakub Alpecin-Fenix 00:00 4
6. THEUNS Edward Trek-Segafredo 00:00
7. CONSONNI Simone Cofidis 00:00
8. EWAN Caleb Lotto Soudal 00:00
9. DAINESE Alberto Team DSM 00:00
10. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 09:43:50
2. YATES Simon BikeExchange-Jayco 00:11
3. DUMOULIN Tom Jumbo-Visma 00:16
4. SOBRERO Matteo BikeExchange-Jayco 00:24
5. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:24
6. TULETT Ben INEOS Grenadiers 00:24
7. FOSS Tobias Jumbo-Visma 00:28
8. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 00:28
9. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:29
10. SCHMID Mauro Quick-Step Alpha Vinyl 00:29
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 62
2. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 55
3. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 53
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ZABEL Rick Israel - Premier Tech 5
2. EENKHOORN Pascal Jumbo-Visma 5
3. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 3
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. SOBRERO Matteo BikeExchange-Jayco 09:44:14
2. TULETT Ben INEOS Grenadiers 00:00
3. FOSS Tobias Jumbo-Visma 00:04
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 131 km - Nagykanizsa (12-8-6-5-4-3-2-1)
sprint-20 53 km - Badacsony (3-2-1 bonusové sekundy)
4 20 modre 12 km - Tihany: dĺžka 2,7 km; sklon 2,5 % (3-2-1)
ciel Cieľ - Balatonfüred (50-35-25-18-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Dnes Maďari ukážu svetu Balaton a všetci očakávajú revanš zjavne veľmi dobre pripraveného Caleba Ewana, ktorý sa dá považovať za najväčšieho favorita spomedzi šprintérov. Je však možné, že Mark Cavendish s Arnaudom Démarom budú mať lepší vláčik. Trochu menej sa hovorí o Fernandovi Gaviriovi, ktorému sa dlhodobo nedarí, no mohol by prekvapiť. Z druhej vlny je tam veľmi veľa pretekárov, z ktorých určite aspoň jeden v Top 3 bude - Nizzolo, Modolo, Bauhaus, Consonni, Bol, Cort, Cimolai či Mareczko a otázkou je, či sa do špurtu bude tlačiť dvojica klasikárov Van der Poel - Girmay, teda mená, ktoré tu vo svojich tímoch na špurt nemajú lepšie alternatívy, no možno nebudú chcieť riskovať. Platí klišé, že až po dnešnom špurte budú všetci múdrejší, kto je v akej forme a aký silný lead-out má.
Krátky opis trasy etapy:
Prvý hromadný dojazd by sme mali vidieť v tretej etape, ktorá bude zároveň poslednou na území strednej Európy. Záujemcov o únik budú motivovať dve šprintérske a jedna horská prémia, kde najprudší úsek dosahuje osem percent. Zvyšok stúpania je ale prijateľný aj pre šprintérov. Zoskupenia s najrýchlejšími muži v balíku by nemali mať problém s jeho dostihnutím, ale do priebehu etapy môže prehovoriť bočný vietor, pretože časť etapy sa pôjde okolo Balatonu. Samotný záver etapy neobsahuje žiadne zákruty a finišovať sa bude pri severnom brehu najväčšieho jazera v strednej Európe.
 
Náš eshop