Giro sa presunulo na Etnu, kde zvíťazil Lennard Kämna, do ružového šiel mladý Juan López z Treku

10.5.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
4. 10.5. rovinata etapa ciel rovina Avola > Etna 170 km Kämna
profil etapy, 3500 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Po dni oddychu na Sicílii, kam sa pretekári presunuli v nedeľu večer z Budapešti, prišla na rad tradičná etapa na Etnu, ktorá sa teší vysokej popularite a zaradzovaná je v posledných rokoch často. Očakávalo sa, že Mathieu Van der Poel príde o dres lídra, ešte vtipnejší Rick Zabel o vrchársky dres a v celkovom poradí sa už jasne vyselektuje, kto je kto a kam patrí.
Jazdilo sa 172 kilometrov, no náročný bol iba záver. Síce v úvode sa tak nenápadne stúpalo z hranice mora do výšky 850 metrov na 55. kilometri, no všetci dúfali, že po odchode úniku sa tempo upokojí a zvládnu to aj šprintéri bez väčších problémov.
Úvod bol mimoriadne nervózny. Každý vedel, že únik bude dnes mimoriadne dôležitý a ak v ňom nebude nikto veľmi vysoko v poradí, balík ho pustí. Alpecin rozhodne nemal záujem míňať dnes sily na sťahovaní skupiny. Útočilo sa a padalo. V jednej kolízii bola aj motorka, ktorá na zem stiahla pretekárov. Ošetriť museli aj Simona Yatesa, ktorého mnohí považovali za dnešného favorita, teda bolo otázne, ako na tom bude zdravotne. Prvá hodina etapy veľmi pripomínala nervózny úvod na Tour.
V únikoch bol veľmi aktívny napríklad Jonathan Caicedo (EF Education). Ekvádorčan vyhral na Etne pred dvoma rokmi. No napokon sa do rozhodujúceho úniku nedostal. Ocitlo sa v ňom až štrnásť pretekárov z trinástich tímov, ktorí si raketovo vybudovali jedenásť minút náskoku. Šprintéri si konečne mohli vydýchnuť. Pelotón úplne zastal a liečil si rany z pádov. Miguel Angel López (Astana) musel odstúpiť, hoci nebolo úplne zrejmé, či to malo súvis s dnešnými pádmi. Jeho tím hovoril o dlhších problémoch s ľavým bokom.
Vpredu boli Davide Villella, Rémy Rochas (2x Cofidis), Valerio Conti (Astana Qazaqstan), Lennard Kämna (Bora-hansgrohe), Rein Taaramae (Intermarché-Wanty), Gijs Leemreize (Jumbo-Visma), Sylvain Moniquet (Lotto Soudal), Mauri Vansevenant (Quick-Step), Alexander Cataford (Israel-PremierTech), Lilian Calmejane (Ag2r Citroen), Juan Lopez (Trek-Segafredo), Diego Camargo (EF Education), Erik Fetter (Eolo-Kometa) a Stefano Oldani (Alpecin-Fenix).
Z týchto pretekárov mali najmenšiu stratu v celkovom poradí Vansevenant a Conti, a to iba 43, resp. 47 sekúnd. Rozdiely však boli malé, takže sa nedalo tvrdiť, že práve niekto z nich pôjde do ružového dresu. V prípade triumfu s náskokom na súperov to mohol byť aj Kämna či ďalší. Z mamutieho náskoku sa ako prví rozhodli odkrajovať pretekári Bahrainu Victorious a Ineosu - Grenadiers, ktorí sa poskladali na čele pelotónu a rozostup šiel výrazne dole. 80 km pred cieľom bol na hranici 7:30. V tejto fáze nemal ešte únik istý boj o etapu a už vôbec nie o maglia rosa.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Únik však tiež nešiel v polovici etapy zďaleka naplno a snažil sa tiež šetriť sily. Postupne preradzoval na vyššie rýchlostné stupne a tridsať kilometrov sa držal odstup 7:30. Stále tak zvyšovali svoju šancu na úspech. Ostatné celky v pelotóne nemali záujem narúšať tempo britského a bahrajnského celku. Pomaličky sa blížil cieľový kopec. Výjazd na Etnu mal 22,8 km pri sklone 5,9 %. Dôležité bolo, s akým náskokom pod kopec príde vedúca skupina, teda či bude balík nervózne bojovať o pozíciu dlho a náskok rýchlo spadne, alebo pôjdu vo väčšej pohode a bude to kratšie.
Ešte pred samotným stúpaním bol nepríjemný dlhý nájzd do 3-5-percentného kopca. Už tu sa trápili šprintéri, ktorí postupne odpadali, a padal aj náskok čela, kde sa to snažil udržiavať najmä Kämna, ktorého mnohí považovali za favorita aj pred štartom. Vyzeralo to tak, že pod kopcom bude mať štrnástka zhruba päť minút náskoku. S tým sa dalo hrať.

Tesne pred začiatkom stúpania sa rozbil už aj únik, kde bol nedočkavý Stefano Oldani a zaútočil ostatným. Tí skúsenejší ešte vyčkávali, vedeli, že kopec je veľmi dlhý. Rýchlo skupine odskočil na pol minúty, no pred sebou mal obrovský kopec, takže bolo vysoko pravdepodobné, že je to najmä marketing, veď sa aj virtuálnej aj prezliekal do ružového. Jeho kolega Van der Poel sa o nič nepokúšal, nemal ani pri kom veľmi ostávať v balíku a vystúpil si už 22 km pred páskou, teda v oficiálnom úvode stúpania.
Oldani držal odstup zhruba 5:30 na pelotón, v úvode kopca sa to ešte dalo čakať. Za ním sa už vyslektovala ďalšia partia šiestich pretekárov - Taaramäe, Vansevenant, Kämna, Moniquet, Leemreize a López. Skôr tu sme hľadali favorita na víťazstvo v etape. No vzadu to poriadne rozbehol Ineos, chcel etapu urobiť ťažkou, mal v pláne nejaké rozdiely, hoci etapové víťazstvo už zrejme nebolo v hre.
- reklama -
- reklama -
Oldani si vytvoril minútu náskoku a možno keď to počuli v skupine prenasledovateľov,  Juan Pedro López sa so svojím tímom dohodol, že nastúpi. Je to veľmi slušný vrchár bez profi víťazstva, dnes bol preto veľmi blízko životného výsledku. K dispozícii bolo veľa - od etapového triumfu cez dres celkového lídra po dres vrchársky, ak by ani nič z toho nevyšlo, stále nejaké dobré body za vysoký výsledok či popularita. Španielovi sa podarilo dobehnúť Oldaniho mimoriadne rýchlo, prakticky za päť minút zlikvidoval tú minútu, ktorú strácal. A vôbec sa pri Talianovi nezdržal, okamžite šiel ďalej.
V skupine favoritov sa nič zásadné nedialo, delila sa zozadu. Vypadol odtiaľ aj Tom Dumoulin (Jumbo), ktorého by mnohí radi videli späť vysoko, ale v GC to zjavne určite nepôjde. Balík celé prvé dve tretiny kopca ťahal Ineos a ostávalo tam stále menej a menej pretekárov. Ale osem km pred páskou ich ešte stále bolo asi tridsať bez problémov skutočných favoritov. Ako prvý naozaj zaujímavý vypadol Vincenzo Nibali, ktorý definitívne pochoval GC šance Astany a mnohých domácich fanúšikov.
6500 metrov pred páskou sa za Lópzeom vybral Lennard Kämna z Bory. Najväčší favorit z tejto partie teda ukazoval svoju silu. Očakávalo sa, že zvíťazí v etape, pretože vrchári z pelotónu boli stále veľmi ďaleko, ich odstup sa zmenšoval príliš pomaly. Kämna to nemal s Lópezom až také jednoduché, mladý Španiel tvrdo bojoval a mal prečo. V celkovom poradí bol o 43 sekúnd vyššie ako jeho nemecký súper, teda hoci vedel, že ho dobehne, potreboval sa udržať s ním, alebo mu aspoň nadohľad a dostal by sa do najcennejšieho dresu.
Dva a pol kilometra pred páskou sa López spojil s Kämnom a šli spoločne smerom na pásku. To Lópezovi vyhovovalo. Mohol si aspoň symbolicky oraziť a Kämna vedel, že mu nedokáže dať 40 sekúnd, teda šlo mu už len o etapový triumf. To oboch spomalilo natoľko, že ich pred sebou už videl Estónec Taaramäe, ktorý bol v celkovom poradí medzi nimi. Medzi dvojičkou na čele to bolo napokon o špurte, Kämna musel ísť z prvej pozície, ale zvládol to, pretože López si o neho škrtol v poslednej zákrute a vyhodil si nohu z pedála. Kämna teda pozoruhodne zvládol pozíciu veľkého favorita. López sa zasa tešil z dresu lídra. Pol minúty za nimi prišiel do cieľa Rein Taaramäe.
Favoriti prišli na pásku s odstupom 2:37 a vôbec nikto neskúsil nastúpiť. V rovnakom čase teda finišovalo 17 pretekárov - Carapaz, Bardet, Bilbao, Almeida, Landa, Valverde, Ciccone, Arensman, Hindley, Porte, Kelderman, Hamilton, Sosa, Buitrago, Buchmann, Yates a Carthy. Z tohto pohľadu Ineos dnes celý deň ťahal zbytočne.
Medzi top favoritmi sa na takom dlhom a ťažkom kopci nič neudialo a prakticky sme ani nespoznali ich reálnu formu. Na tomto kopci sa to však veľmi často stáva práve preto, že sa jazdí v úvode a má aj pravidelný sklon. Zopakoval sa tak napríklad rok 2017, keď bola skupina favoritov v cieli podobne početná. Keď sa nejde o etapový triumf, nie je medzi nimi dostatok motivácie. Napriek tomu je zaujímavé, že z poradia už hneď prvý deň totálne vypadli pretekári Jumba - okrem Dumoulina aj Oomen a Foss.
Tej mal mimoriadne veľa Juan López, ktorému sa síce opäť nepodarilo vyhrať a bude ďalej čakať na prvé kariérne víťazstvo, ale to, že napriek nule v kolónke triumfov vedie Grand Tour, to je poriadny unikát. Lennard Kämna zasa nastupoval do etapy ako favorit, čo je vždy veľmi ťažká pozícia, Sagan by o tom vedel rozprávať. Musel uniknúť, balík mu dať priestor a potom poraziť ostatných zo skupiny, ktorí vedeli, že on je ten najsilnejší. Nabudúce s ním už možno skupina spolupracovať nebude.
Kämna si teda zajtra oblečnie dres lídra vrchárskej súťaže, čo by mohlo byť pre neho celkom zaujímavá výzva - skúsiť o tento dres bojovať. Ak nie, možno to neskôr skúsi López, ktorý má tiež dobrý základ bodov. Vedie aj súťaž do 25 rokov, teda tento dres pripadne Vansevenantovi. Van der Poela prezlečú do cyklamenového.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lennarda Kämnu v TV (víťaz)
"Bol to veľmi ťažký deň. Cieľový kopec bol dlhý a náročný.  Myslel som si, že som stratil šancu, keď mal López už pol minúty náskoku, no bol som to schopný dohnať. Trošku som musel zregenerovať a pripraviť sa na špurt. Vyšlo to.
Keď som ho dobehol, nepovedali sme si priamo s Lópezom, že ja vyhrám a jemu nechám dres. No povedzme, že sme tomu rozumeli obaja, takže sme mali takú nevyslovenú tichú dohodu (úsmev).
Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo už takto skoro vyhrať. Ďakujem celému tímu a môže teraz z nás spadnúť tlak po zvyšok pretekov."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juana Lópeza v TV (líder GC)
"Nemôžem tomu uveriť, naozaj. Nemám slov, chcem si to najprv vychutnať. Fuu. Nastúpil som v najprudšej pasáži, lebo tam som mohol najviac získať. Kämna bol veľmi silný, dobehol ma, a tak som sa snažil proti nemu zašpurtovať, no už to dopadlo ako dopadlo. Mám dres, to som veľmi šťastný. Chcem si to hlavne užiť a aj keby som ho zajtra stratil, nevadí. Nikdy sa už nevymaže to, že som ho mal na sebe."
Na večer pripravujeme samostatný súhrn reakcií hlavných aktérov...
Výsledky etapy
1. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 04:32:11 100
2. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 00:00 40
3. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 00:34 20
4. MONIQUET Sylvain Lotto Soudal 02:12 12
5. VANSEVENANT Mauri Quick-Step Alpha Vinyl 02:12 4
6. LEEMREIZE Gijs Jumbo-Visma 02:31
7. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 02:37
8. BARDET Romain Team DSM 02:37
9. BILBAO Pello Bahrain Victorious 02:37
10. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 02:37
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 14:17:07
2. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 00:39
3. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 00:58
4. YATES Simon BikeExchange-Jayco 01:42
5. VANSEVENANT Mauri Quick-Step Alpha Vinyl 01:47
6. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 01:55
7. BILBAO Pello Bahrain Victorious 02:00
8. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 02:00
9. PORTE Richie INEOS Grenadiers 02:04
10. BARDET Romain Team DSM 02:06
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 62
2. GIRMAY Biniam Intermarché-Wanty-Gobert 55
3. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 53
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 40
2. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 18
3. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 12
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 14:17:07
2. VANSEVENANT Mauri Quick-Step Alpha Vinyl 01:47
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 02:00
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 35 km - Paternó (12-8-6-5-4-3-2-1)
sprint-20 23 km - Biancavilla (3-2-1 bonusové sekundy)
1 20 Cieľ - Etna: dĺžka 22,8 km; sklon 5,9 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Etna (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Giro je verné mimoriadne ťažkému profilu hneď od úvodu a posledné roky sa často stáva práve výjazd na Etnu prvou vrchárskou previerkou, keďže logicky nemôžu byť preteky na Sicílii v druhom či dokonca treťom týždni, keď sa rozhoduje vždy v Alpách. Nedá sa však povedať, žeby na Etne víťazili budúci celkoví víťazi pretekov, ktorí by sa húfne obliekali do ružového dresu. Naposledy, keď sa tu šlo (2020), vyšplhal neskorší víťaz Tao Hart na Etnu až ako 24. pretekár so stratou minúty a pol na ďalších favoritov. Často tu vyhráva aj únik. Pamätný je aj triumf Chavesa pred kolegom S. Yatesom v roku 2018. Rok predtým zasa prišlo dvadsať top favoritov v zhodnom čase. Ťažko tipovať, ako to dopadne, staviť si na víťaza je hotovou lotériou. Nenašli by ste pretekára s kurzom pod 10 či 12.
Mnohí si myslia, že by mohol vyhrať Lennard Kämna, ktorý bol veľmi silný v ťažkej etape na Tour of the Alps a keďže už má dvojminútovú stratu v GC, nebude nikoho až tak zaujímať. Podľa nás by to ale bolo pre neho priveľké sústo. V prípade nejakého úniku by sa mohli presadiť desiatky cyklistov, teda z nich vyberať by bolo úplné šialenstvo. Ak by sme verili niekomu z okruhu topfavoritov, tak by to mohol byť práve živou vodou pokropený S. Yates, Bilbao, Bardet, či Almeida s Carapazom, ktorí majú veľmi dobré závery, keď sa špurtuje zo skupiny vrchárov. Najväčšie má Valverde, ale ak by to prežil v skupine, bolo by to prekvapenie.
Krátky opis trasy etapy:
Po transportnom dni čaká na cyklistov prvý horský dojazd. Kandidáti na celkové poradie prvýkrát ukážu svoju výkonnosť v horách. Prvý polovica etapy bude patriť niekoľkým nehodnoteným stúpaniam, po ktorých bude nasledovať klesanie a rovinatý terén. Stúpanie na Etnu začne už 35 kilometrov pred cieľom, kde sa nachádza rýchlostná prémia. Najprudší úsek príde osemtisíc metrov pred vrcholom, kde gradienty dosiahnú štrnásť percent. Ani zvyšok stúpania ale nebude jednoduchý a cesta sa vyrovná tesne pred cieľom, kde by už mala byť vyselektovaná najlepšia skupina vrchárov.
 
Náš eshop