Giro vyvrcholilo časovkou, etapu suverénne vyhral Matteo Sobrero, GC sa nemenilo, Hindley vyhral Giro + reakcie

29.5.2022, 14:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
21. 29.5. rovinata etapa ciel rovina Verona > Verona 17,4 km Sobrero
profil etapy, 280 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Po troch týždňoch bojov dnes Giro zakončila výživná jazda proti chronometru v okolí mesta Verona, s dĺžkou 17 kilometrov a zaujímavým stúpaním v polovici. Trasa bola identická ako v poslednej etape ročníku 2019. Kopec Torricela Massimiliana (4,6 km; 5,1 %) zvýhodňoval časovkárov s dobrými lezeckými schopnosťami a výrazne znepríjemňoval situáciu pre čistých časovkárov typu Edoardo Affini. Talian jazdiaci v drese tímu Jumbo bol dnes najväčším favoritom, no vyzvať ho chceli aj Matteo Sobrero (BikeExchange), Ben Tulett (Ineos), Thymen Arensman (DSM) či jeho kolega Tobias Foss. Zamiešať kartami mohli aj Mathieu Van Der Poel (Alpecin) alebo Magnus Cort (EF).
O ružovom drese bolo rozhodnuté, Jai Hindley mal pred Carapazom pohodlný náskok 88 sekúnd. Naopak, Ekvádorčan ešte musel odolať tlaku tretieho Mikela Landu, ktorý naňho strácal iba 26 sekúnd. V Top 10 sa ešte mohlo meniť poradie aj v jej závere, kde chcel Hugh Carthy ukradnúť deviatu priečku držiteľovi bieleho dresu, Juanovi Lópezovi. Vo Verone bolo dnes zamračené, no podľa predpovede pršať nemalo, hoci obloha vyzerala hrozivo. Teplota bola príjemných 18 stupňov.
Prvým štartujúcim bol Roger Kluge (Lotto) už o druhej po popoludní. Ako posledný sa trasu vybral samozrejme ružový Jai Hindley, ktorý štartoval pár minút pred sedemnástou hodinou. Z úvodných štartujúcich zaznamenal najlepší čas Julius Van Den Berg (EF), no v horúcom kresle ho mali skôr či neskôr vystriedať lepší časovkári. To sa aj stalo, o masívnych 1:05 ho prekonal Michael Hepburn (BikeExchange). Medzitým sa predpoveď nenaplnila a na stúpaní spŕchlo, takže aj klesanie bolo jemne vlhké.
- reklama -
- reklama -
Hepburna na čele nedokázali poraziť Ludvigsson (Groupama-FDJ), Craddock (BikeExchange) či dokonca ani veľký favorit Affini. Naopak, zlepšujúcu sa formu ukázal Magnus Cort, ktorý prekonal Austrálčana o šesť sekúnd. Ďalším priebežným lídrom sa stal Mauro Schmid (Quick-Step). Corta porazil o sekundu. Potom sa na medzičas dovalil taliansky majster Matteo Sobrero, ktorý totálne zničil najlepší Cortov čas a už v polke trasy mal náskok 41 sekúnd. O 15:31 odštartoval jeden z top favoritov Mathieu Van Der Poel.
Sobrero v cieli zaznamenal čas 22:24, čím prekonal Schmida o 1:17 a s týmto časom sa okamžite pasoval do role top favorita. Neskutočný výkon. Van Der Poel na neho stratil kvantum času už na medzičase. V cieli sa jeho strata sfinalizovala na štyridsiatich sekundách. Na piate miesto priebežne sa zaradil ďalší dnešný favorit Tobias Foss. Jumbu to dneska absolútne nevyšlo.
Pekný výsledok na medzičase ukázal aj Ben Tulett, ktorý je budúcou hviezdou na celkové poradia pre tím Ineos Grenadiers a na tomto Gire ukazuje, že časovky by mohli byť jeho silnou stránkou. V cieli svoj výsledok ešte vylepšil a priebežne sa zaradil za Sobrera a Van Der Poela. Medzitým sa už na štartovej rampe dostali na rad pretekári z Top 20, z ktorých boli zaujímavými menami najmä Arensman a Kelderman s Kämnom (2x Bora).
Na medzičase sa aspoň čiastočne Sobrerovi priblížil Arensman, ktorý zaostal iba o 15 sekúnd a útočil minimálne na druhé miesto. Slušný čas zajazdil Mollema, ktorý v cieli zosadil z pomyselného pódia Bena Tuletta. Jazdci Bory Kämna a Kelderman naopak sklamali a na medzičase neatakovali ani Top 10. Arensman bol skutočne dosiaľ najväčším vyzývateľom Sobrera, no aj tak stratil až 23 sekúnd. Bol však priebežne druhý. Postupne už na trať vyrážali jazdci z Top 10 celkového poradia. 
Prvý posun vrámci Top 10 sme videli v podaní Hugha Carthyho, ktorý sa s pekným časom v cieli zaradil do najlepšej desiatky etapy a taktiež sa posunul cez Juana Lópeza na deviate miesto celkovo. Aspoň čiastočne tak zachránil Giro pre tím EF, no americký tím bude aj tak bezpochyby odchádzať z Gira sklamaný. O 16:48 odštartoval ružový Jai Hindley, no a mali sme tak sledovať úplný záver Gira 2022. 
Prekvapivo príšernú časovku išiel Vincenzo Nibali. Lúčiaca sa talianska legenda na medzičase strácala na oboch svojich súperov Bilbaa i Hirta a bol zrelý na stratu Top 5. Jan Hirt išiel životnú časovku. V cieli stratil pod dve minúty a útočil aj na Bilbaa. Napokon to však Bask ustál a obaja čakali na NibalihoCarapaz už na medzičase získal veľkú časovú porciu na Landu a druhé miesto bolo rozhodnuté.Olympijský šampión skúšal ešte sympaticky zabojovať o ružový dres, no Hindley ukazoval skvelú výkonnosť a na vrchole kopca stratil len sekundu na svojho súpera. 
Vincenzo Nibali dokončil svoje posledné Giro napokon so cťou a v zjazde zachránil svoje štvrté miesto. Mikel Landa dnes naopak úplne kapituloval na súboj o druhé miesto, no aj tak môže byť spokojný. Vôbec po prvýkrát od svojho prelomového Gira 2015 sa postaví na pódium Grand Tour. Richard Carapaz sa ešte pokúsil o nemožné a finišoval na desiatom mieste v etape, ale Hindleyho už vyzliecť nedokázal. Austrálčan zaostal iba o niekoľko sekúnd za svojím najväčším súperom a Jai Hindley vyhral Giro 2022.
Prvýkrát v histórii sa tak raduje z ružového dresu pretekár s austrálskym pasom. To čo nedokázali borci ako Cadel Evans alebo Richie Porte, sa vydarilo Jaiovi Hindleymu, ktorý odjazdil priam dokonalé Giro a získal pre Boru-Hansgrohe prvú Grand Tour. Richard Carapaz dlho vozil ružový dres, no napokon našiel premožiteľa na poslednom kopci pretekov. Pódium doplnil Mikel Landa. Baskovi sa to podarilo po dlhých siedmich rokoch pokusov, v dresoch rôznych tímov, no a môže z Gira odísť spokojný.
Pekným štvrtým miestom sa s domácou Grand Tour rozlúčil Vincenzo Nibali. Pello Bilbao si dorovnal svoje kariérne maximum, naopak Jan Hirt si ho šiestym miestom vytvoril. Buchmann a Carthy možno chceli viac, no umiestnenie v Top 10 si odnesú. Prekvapivými menami medzi desiatkou najlepších sú 39-ročný Domenico Pozzovivo a víťaz bieleho dresu Juan López. Modrý dres si napokon uchmatol Koen Bouwman, v cyklámenovom to dotrpel až do Verony najlepší šprintér pretekov Arnaud Démare. Najlepším tímom sa stal Bahrain Victorious.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jaia Hindleyho (víťaz Gira)
"Je to naozaj neskutočný pocit. Jazdil som dnes samozrejme s udalosťami z roku 2020 v hlave. Nechcel som to znova absolvovať. Vyhrať Giro je neskutočné, neuveriteľné. Som hrdý že som prvým Austrálčanom, ktorý to dokázal. Cítil som sa dnes dobre a neustále som dostával aktualizácie, ako sú na tom časy a to ma upokojovalo. Vedel som že som na správnej ceste. Jedine v zjazde som si dával pozor a neriskoval som, inak som išiel naplno až do cieľa."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richarda Carapaza (2. miesto v GC)
"Nakoniec som veľmi šťastný. Bolo to ťažké Giro, no a musím byť spokojný so spravodlivým výsledkom. Napokon vyhral najsilnejší a vyhral by, aj keby som včera nemal zlý deň. Neviem či budúci rok, ale určite sa sem ešte vrátim. Milujem tieto preteky. Druhé miesto je stále výborný výsledok, pre mňa, no aj pre môj tím. Vždy chceme vyhrať, no som tu po niekoľkých rokoch čo jazdím na vysokej úrovni a jednoducho už len zato musím byť vďačný. Bol to krásny pocit opäť obliekať ružový dres, takže si odnášam pekné spomienky. Dnes mám narodeniny, no a hoci som si chcel dať iný darček, napokon som ich strávil robením toho čo milujem, takže som šťastný."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mattea Sobrera (víťaz etapy)
"Je to úžasný pocit, ešte to musím vstrebať. Sme veľmi štastní, lebo celkovo ako tím sme spravili obrovský krok vpred v časovkách. Cez zimu sme tvrdo makali s našimi partnermi ako Giant, Cadex alebo Ala Cycling, no a toto je naša odmena. Všetká tá práca sa vyplatila, vyhrali sme obe časovky na Gire. Zvolil som taktiku ísť do toho all-in na tom kopci, akoby tam bol cieľ. Keď som mal hore náskok 40 sekúnd, veľmi dobre sa mi klesalo haha. Sily už potom dochádzali, ale niečo som zo seba ešte vyškrabol."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mikela Landu (3. miesto v GC)
"Mal som veľký náskok na štvrté miesto, čo je luxus pred časovkou. Na začiatku som pomýšlal aj na útok na to druhé miesto, ale napokon keď som skúsil ísť naplno, ozvalo sa včerajšie úsilie a tak som zvoľnil a išiel si svoje tempo. Bolo to zváštne Giro, čakali sme na tretí týždeň aby sa vytvorili rozdiely, no až do poslednej etapy bolo ťažké vytvoriť medzeru v skupine favoritov. Toto je moje druhé pódium na Gire. Po prvýkrát to bolo nečakané, no teraz už som starší a skúsenejší. Viem, že dokážem držať tempo s najlepšími. Mali sme tu super tím a to sa aj ukázalo pri Santiho víťazstve, Pellovom piatom mieste a víťazstve v tímovej klasifikácii."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jana Hirta (6. miesto v GC)
"Cítim sa skvele. Toto Giro som si veľmi užil, bola to jazda môjho života. Spolu s etapovým víťazstvom prišlo aj fantastické umiestnenie v GC, kedy ma napokon od štvrtého miesta delilo len 26 sekúnd. Už teraz cítim neskutočnú motiváciu sa sem vrátiť a dosiahnuť ešte viac."
Výsledky etapy
1. SOBRERO Matteo BikeExchange-Jayco 22:24 100
2. ARENSMAN Thymen Team DSM 00:23 40
3. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 00:40 20
4. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 01:08 12
5. TULETT Ben INEOS Grenadiers 01:12 4
6. SCHMID Mauro Quick-Step Alpha Vinyl 01:17
7. CORT Magnus EF Education-EasyPost 01:18
8. FOSS Tobias Jumbo-Visma 01:19
9. HEPBURN Michael BikeExchange-Jayco 01:24
10. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 01:24
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 86:31:14 850
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 01:18 680
3. LANDA Mikel Bahrain Victorious 03:24 575
4. NIBALI Vincenzo Astana Qazaqstan Team 09:02 460
5. BILBAO Pello Bahrain Victorious 09:14 380
6. HIRT Jan Intermarché-Wanty-Gobert 09:28 320
7. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 13:19 260
8. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 17:29 220
9. CARTHY Hugh EF Education-EasyPost 17:54 180
10. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 18:40 140
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 254
2. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 136
3. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 132
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 294
2. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 163
3. COVI Alessandro UAE Team Emirates 102
Konečné poradie súťaže do 25 rokov
1. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 86:49:54
2. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 05:43
3. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 23:03
Všetky prémie na trase etapy:
4 20 modre 7 km - Torricela Massimiliana: dĺžka 4,6 km; sklon 5,1 % (3-2-1)
ciel Cieľ - Verona (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Hoci by sa mohlo zdať, že do Verony neprišli žiadni časovkárski špecialisti a aj keby áno, kopec v jej strede by ich poriadne zabrzdil oproti vrchárom, predsa len je v pelotóne chlapík, ktorý pôjde do svojho výkonu dobre namotivovaný s cieľom vyhrať v etape. Mathieu Van der Poel si prešiel celé preteky a krátky výdaj síl mu svedčí. Bolo by prekvapením ak by ho niekto porazil. Z ďalších mien môžu vyskočiť Edoardo Affini či Mauro Schmid. Tobias Foss bol akýsi neviditeľný. No do Top 3 etapy sa pokojne môže dostať aj nejaké úplne iné meno, keďže táto časovka je veľmi špecifická.
Zaujímavé je, že na Tour aj Vuelte by vždy tento typ časovky mal jasného favorita či favortov aj z ľudí na celkové poradie, ale dnes sa to nečaká. Traja najvyššie postavení ľudia v minulosti na časovky skôr doplácali než sa vďaka nim posúvali dopredu, takže asi to pre Hindleyho, Carapaza ani Landu nebude Top 5, ale neprekvapilo by nás, ak by niekto atakoval napríkald Top 10-12. Ťažko povedať, či frustrovaný Carapaz dokáže udržať 26 sekúnd na Landu, ale ak by sme si mali tipnúť, verili by sme mu. Landa by mohol byť lepší, ale nie až o 26 sekúnd. Sľubuje to veľmi zaujímavú zápletku. Bonbónikom by bolo, ak by všetkých troch porazil lúčiaci sa Nibali, čo je celkom pravdepodobné.
Krátky opis trasy etapy:
105. ročník Grand Tour na Apenínskom polostrove ukončí časovka jednotlivcov, čo sľubuje boj o celkové poradie až do posledných kilometrov. Prvá polovica bude viac vyhovovať vrchárom, keďže sa bude stúpať na Torricelu Massimilianu. Na najrýchlejšieho jazdca tam čakajú iba tri body, takže nepredpokladáme, že časovka zamieša kartami v súťaži o modrý dres. Po prekonaní vrcholu ostáva do cieľa desať kilometrov v zjazde a po rovine. O etapové víťazstvo by mali bojovať časovkári s kvalitnými vrchárskymi schopnosťami, ale je otázne, koľko energie budú mať cyklisti na konci pretekov. 
 
Náš eshop