Giro: Bočný vietor napokon nerozdelil balík a po hromadnom šprinte sa tešil Dainese, Carapaz sa posunul na druhé miesto

18.5.2022, 15:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Giro: Bočný vietor napokon nerozdelil balík a po hromadnom šprinte sa tešil Dainese, Carapaz sa posunul na druhé miesto
Triumf Daineseho (© LaPresse/Massimo Paolone)

11. 18.5. rovinata etapa ciel rovina Santarcangelo > Reggio Emilia 203 km Dainese
profil etapy, 480 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Etapa s poradovým číslom jedenásť bola najjednoduchšou v tohtoročnom itinerári Gira. Úplne plochá trasa slúžila iba na transport pretekárov od pobrežia do vnútrozemia, konkrétne do cieľového mesta Reggio Emilia. Na trase nebola jediná vrchárska prémia a len ťažko si bolo predstaviť, že by dnešnú etapu nevyhral šprintér. Jednu z posledných možností na triumf na Gire dnes potreboval využiť Caleb Ewan (Lotto), ale i Fernando Gaviria (UAE) či Giacomo Nizzolo (Israel). Na svoj triumf z tretej etapy chcel nadviazať Cavendish (Quick-Step), hoci ten už nemal k dispozícii Morkova a tak mal dnes pred sebou sťaženú úlohu. Naopak, uvoľnene už môže jazdiť víťaz dvoch etáp Démare (Groupama-FDJ), ktorý bol veľkým favoritom i dnes.
Na štart sa bohužiaľ už nepostavil včerajší víťaz Biniam Girmay (Intermarché). Eritrejský hrdina si pri oslavách svojho triumfu na včerajšom pódiu zranil oko, keď mu korok z vlastného šampanského nešťastne vystrelil do tváre. Démare tak stratil najväčšieho súpera v boji o cyklámenový dres a nutno dodať, že celé Giro stratilo jednu zo svojich najväčších tvárí a atraktivita celého podujatia jemne poklesla. Girmay dosiahol v prvých desiatich etapách úctyhodnú bilanciu, keď sa až v šiestich prípadoch ocitol v Top 5 a včera aj vyhral svoju premiérovú etapu na Grand Tour. A nielen pre neho. Išlo o premiérový triumf Eritrejca a vôbec Afričana čiernej pleti na Grand Tours v histórii vôbec.  
Predpokladaný šprintérsky dojazd dnes ale mohlo ohroziť počasie a v Taliansku výnimočné terezíny. Vietor dnes dosahoval rýchlosť 26 km/h a fúkal smerom od mora, teda cyklistom do chrbta, no na trase bol úsek z mesta Bologna (99 kilometrov pred cieľom) do Cavezza (47 kilometrov pred cieľom), kde sa trasa stočila na sever a cyklisti tak boli vystavený vetru z boku. Úvodných 100 kilometrov etapy z celkových 203 ale bolo pokojných. Dopredu vyrazilo iba duo tradičných útočníkov Rastelli (Bardiani) a Tagliani (Drone Hopper). Dvojica si vypracovala odstup piatich minút, no ďalej ju šprintérske tímy nepustili. 
Prvú šprintérsku prémiu dňa vyhral Tagliani, ktorý tak učinil už po štvrtý krát na tomto Gire, vďaka čomu momentálne sedí na piatej priečke bodovačky. V pelotóne cyklámenového Démara predbehli Cavendish a Nizzolo, no bez Girmaya bola táto súťaž len formalita. Démare viedol pred Cavendishom takmer dvojnásobkom bodov. 100 kilometrov pred cieľom skutočne začalo fúkať z boku a pelotón masívne zrýchlil. Dovtedy stabilný náskok piatich minút dvojice vpredu sa svrkol na jednu minútu v priebehu piatich kilometrov. V stúpajúcej nervozite sa na zem porúčal Richie Porte (Ineos), mechanické problémy zas musel riešiť Gaviria.
92 kilometrov pred cieľom bola skutočne dvojica vpredu pohltená a tímy UAE, Ineos, EF a Groupama-FDJ tlačili na pílu. Celú etapu sa na chvoste balíka pohyboval Caleb Ewan, ktorý na svoju pozičnú jazdu aj doplatil a bol v prvej skupine ktorá na terezínoch odletela. Spolu s ním tam bol aj Simon Yates (BikeExchange) či nešťastník Richie Porte, ktorý sa po páde ledva stihol vrátiť. Pri výjazde z Bologni sa ale pelotón veľmi natiahol, čo zachránilo túto skupinu a De Gendt (Lotto) s domestikmi austrálskeho tímu ju doviezli späť do kontaktu s pelotónom. 
V meste San Giovanni in Persiceto bola pripravená druhá šprintérska prémia s bonusovými sekundami. Túto ponuku využil Ineos a Carapaz získal tri bonusové sekundy, čím sa dostal na priebežné druhé miesto celkovo. Zaujímavé, že na rovnakej prémii pod Blockhausom britský tím o rovnaké tri sekundy neprejavil žiadny záujem. Akoby v nedeľu pochopili, že Carapaz ani zďaleka nebude na tomto Gire v horách suverénny.
60 kilometrov pred cieľom sa vietor a s ním aj pelotón upokojil. Po hodine nervózneho pretekania, ktorá sa obišla pädesiatkou, sa tak pretekári mali možnosť občerstviť. Chvíľu kľudu využil Dries De Bondt z Alpecinu, ktorý odskočil z pelotónu. Belgičan si veľmi rýchlo vybudoval takmer dve minúty náskoku. Pelotón takmer zastal a taktovku prebrali opäť šprintérske tímy. Hodinu pred dojazdom sa tempo opäť zvýšilo. Na čelo sa po celej etape jazdy vzadu posunulo aj Lotto s Ewanom
30 kilometrov pred cieľom sa na zemi ocitli Cimolai (Cofidis) a Bayer (Alpecin). De Bondtov náskok na čele sa zmenšil o minútu, ale pelotón ho ešte nechcel dobehnúť. Vietor napokon zrejme definitívne ustal a žiadne skutočné delenie na vetre sme teda dneska nevideli. Postupne sa začali vpredu tvoriť vlaky jednotlivých GC a šprintérskych tímov. Všetko tak smerovalo do klasického hromadného dojazdu. 
- reklama -
- reklama -
De Bondt na čele dlho odolával s náskokom 20 sekúnd. Za ním išli podlahu Quick-Step, DSM, Groupama aj Bora. Záver bol veľmi technický a jazdilo sa po uzučkých cestách cez talianske dedinky. Pre pelotón bolo veľmi ťažké skutočne nabrať rýchlosť. De Bondtovi nahrával aj vietor, ktorý mu v závere fúkal čisto do chrbta. Belgičanova snaha sa napokon skončila až kilometer pred cieľom.
Záverečný šprintérsky dojazd perfektne vyšiel opäť tímu Groupama-FDJ, ale Démare uponáhľal svoj šprint. V závere sa za ním vyviezli Dainese a Gaviria a v tesnom dojazde Talian Kolumbijca porazil. Tretí bol Consonni z Cofidisu, Démare bral až štvrté miesto. Ewan až piaty, Cavendish až šiesty. Najmä pri Cavendishovom lead oute bola jasne badateľná absencia Morkova.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Záver nádherne zdramatizoval Dries De Bondt. Belgický klasikár umne využil technický záver a vietor od chrbta. Jeho snahu vymazal až tím Groupama-FDJ kilometer pred cieľom, ktorý tu má jasne najsilneší vlak. Dnes im to ale nevyšlo ideálne a Démare musel začať svoj šprint príliš skoro. Gaviria využil jeho hák a dlho to vyzeralo, že suverénne vyhrá, ale Dainese v závere vyvinul až nečakane vysokú rýchlosť a v posledných pädesiatich metroch presypal asi štyroch súperov. Pre mladého Taliana ide bezpochyby o prelomový výsledok. Veď doteraz vyhral iba dve etapy na pretekoch prvej kategórie, hoci už vlani na Vuelte bol niekoľkokrát blízko.
Na šprintérskej prémii získal tri bonifikačné sekundy Richard Carapaz, vďaka čomu sa dostal na druhé miesto v GC. Vedie aj naďalej Juan López z Treku a Španiel má veľkú šancu dres udržať minimálne do nedele. López má aj biely dres, modrý zostal bezpečne v držaní Diega Rosu. Démare dnes ešte navýšil svoj náskok v cyklámenovej súťaži a bez Girmaya si môže už pomaly robiť zálusk na jeho udržanie až do konca Gira. Väčší problém ako súperi mu zrejme narobia hory tretieho týždňa, ktoré bude musieť zdolať.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alberta Daineseho (víťaz)
"Je to úžasné, som veľmi šťastný. V závere som bol vzadu, ale otvorila sa mi cesta a mal som dobrú rýchlosť. Na pravo špurtoval Gaviria, ale v posledných dvadsiatich metroch sa mi ho podarilo predbehnúť, čo je skvelé. Nevyhral som už dva roky a je neskutočné, že sa mi to podarilo práve na Gire. Pritom ešte ráno sme plánovali dnes šprintovať pre Ceesa, ale počas etapy mi povedal, že dnes sa necíti dobre. Dokonca Bardet, tretí muž v GC, mi spravil lead out. Je to skrátka fantastický pocit a stále tomu neverím."
Výsledky etapy
1. DAINESE Alberto Team DSM 04:19:04 100
2. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 00:00 40
3. CONSONNI Simone Cofidis 00:00 20
4. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 00:00 12
5. EWAN Caleb Lotto Soudal 00:00 4
6. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 00:00
7. THEUNS Edward Trek-Segafredo 00:00
8. MODOLO Sacha Bardiani CSF Faizanè 00:00
9. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
10. NAESEN Lawrence AG2R Citroën Team 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 46:43:12
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:12
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:12
4. BARDET Romain Team DSM 00:14
5. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 00:20
6. MARTIN Guillaume Cofidis 00:28
7. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:29
8. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 00:54
9. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 01:09
10. BILBAO Pello Bahrain Victorious 01:22
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 173
2. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 96
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 91
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ROSA Diego EOLO - Kometa Team 83
2. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 69
3. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 43
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. PEDRO LOPEZ Juan Trek-Segafredo 46:43:12
2. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:12
3. ARENSMAN Thymen Team DSM 01:27
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 126 km - Toscanella di Dozza (12-8-6-5-4-3-2-1)
sprint-20 76 km - San Giovanni in Persiceto (3-2-1 bonusové sekundy)
ciel Cieľ - Reggio Emilia (50-35-25-18-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Po piatich dňoch odmlky sa opäť ku slovu dostanú šprintéri a hoci si možno niekto myslel, že už v tejto fáze pretekov budú viacerí chýbať, hlavné hviezdy kopce doteraz zvládli a v Reggio Emilia by si mali zašpurtovať. Na začiatku sa zdalo, že najlepšie podmienky na víťazstvo má Mark Cavendish, ale postupne sa do popredia vytlačila aura Arnauda Démara, ktorý v poslednom špurte zdolal tak Brita ako aj Caleba Ewana. Medzi týmito troma by to malo byť vyrovnané. Rozhodne momentálna situácia, kto bude mať najlepší vlak, lepšiu pozíciu alebo presnejšie načasovanie. Ak by vyhral niekto iný, bolo by to veľké prekvapenie, hoci Biniama Girmaya by sme asi nemali nikdy podceniť.
Krátky opis trasy etapy:
Jedenásta etapa prinesie ďalšiu príležitosť pre najrýchlejších mužov v pelotóne. Na trati sa nenachádzajú žiadne vrchárske prekážky a jedinou úlohou hlavnej skupiny bude eliminácia unikajúcich cyklistov. Na poslednom kilometri sa nachádzajú dve mierne ľavotočivé zákruty a po poslednej z nich ostáva do pásky iba 350 metrov. Pre kandidátov na celkové poradie by to mala byť transportná etapa, v ktorej sa budú chcieť vyhnúť pádom a zbytočným časovým stratám. 
 
Náš eshop