Giro: Horskú etapu ovládol z úniku Ciccone, v GC získal Martin, Carapaz napriek pádu udržal vedenie

22.5.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Giro: Horskú etapu ovládol z úniku Ciccone, v GC získal Martin, Carapaz napriek pádu udržal vedenie
Giulio Ciccone (© LaPresse/Massimo Paolone)

15. 22.5. rovinata etapa ciel rovina Rivarolo Canavese > Cogne 178 km Ciccone
profil etapy, 4010 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Druhý týždeň Gira vyvrcholil pravou horskou etapou. Trojica dlhých kopcov v druhej polovici etapy mala poriadne preveriť všetkých jazdcov, ktorí boli navyše už beztak unavený po včerajšom masakri v okolí Turína. Práve kvôli náročnosti včerajšej etapy sa dnes predpokladalo víťazstvo úniku. Favoritmi boli vrchári, ktorí už viac neboli v poradí. Dominoval im včerajší víťaz Simon Yates (BikeExchange), ale zálusk na etapový výsledok si určite robili aj Carthy (EF), Ciccone a Mollema (2x Trek), Martin (Cofidis) či celý tím Jumbo-Visma. Ružový dres dnes po prvýkrát bránil najväčší favorit Gira Richard Carapaz a jeho tím Ineos Grenadiers.
V štartovom mestečku Rivarolo Canavese vládlo dusné a horúce počasie, čo bol ďalší priťažujúci faktor dnešnej etapy. Prvá polovica trasy sa odohrávala na úplnej rovine a tuhý boj o únik započal okamžite po opustení neutrálnej zóny. Ohňostroj útokov trval dlhé kilometre a vytváral značnú nervozitu v pelotóne, v čoho dôsledku sme hneď na začiatku etapy videli hromadný pád, ktorého súčasťou sa stal aj líder pretekov Carapaz. Držiteľ Maglia Rosa mohol pokračovať, no boli sme zvedaví, ako ho táto nepríjemnosť poznačí vo zvyšku etapy a Gira. Spolu s ním sa ocitli na zemi i Yates či Martin.
Úvodná hodina sa odjazdila ohromnou rýchlosťou a únik sa nie a nie vytvoriť. Všetci vedeli, že účasť v brejku je dnes kritická, či už v boji o etapu, alebo aj v neskoršej pomoci favoritom. Aktívni boli Carthy, Ciccone, Kudus, Rosa, Kämna, Perez alebo Moniquet, no nikomu akoby neprialo šťastie. 100 kilometrov pred cieľom sa napokon po extrémne tvrdom začiatku etapy vpredu usadila veľká skupina takmer tridsiatich ľudí.
Miesto v brejku si napokon vybojovali Cherel, Prodhomme (2x Ag2r), Van Der Poel, De Bondt (2x Alpecin), De La Cruz, Tejada (2x Astana), Buitrago (Bahrain Victorious), Covili (Bardiani), Rochas (Cofidis), Tesfatsion (Drone), Carthy, Kudus, Van Den Berg (3x EF), Fetter (Eolo), Bouwman, Leemreize, Oomen (3x Jumbo), Pedrero, Rojas, Sosa (3x Movistar), Craddock (BikeExchange), Arensman, Denz, Tusveld (3x DSM), Ciccone, Mollema (Trek), Costa a Formolo (2x UAE). Táto skupina sa oddelila až tesne pred prvým veľkým kopcom etapy a na úvodnej šprintérskej prémii dňa sa presadil De Bondt.
Hneď po prémii pretekári nabehli na stúpanie Pila-Les Fleurs (12,3 km; 6.9 %). Pelotón tak mal len minimum času na vydýchanie sa. Úvodných takmer sto kilometrov etapy pretekári zvládli za menej ako dve hodiny. Neskutočné. Skupina vpredu však nepoľavovala a oddych pelotónu využila na rýchle nabratie náskoku štyroch minút. Najvyššie postaveným jazdcom vpredu bol Arensman so záskekom jedenásť minút, takže Ineos mal peknú rezervu.
Výbornú prácu odviedol Trek, ktorý dostal dopredu dvojicu Mollema-Ciccone. K úplnej dokonalosti by už chýbal len jeden extra človek, vďaka ktorému by sa mohli pošetriť na finále. Spokojný mohli byť aj v Movistare, Ivan Sosa má dobrú formu a dnes útočil na etapu, rovnako ako tím Jumbo s Oomenom a Bouwmanom. Arensman a Carthy taktiež splnili dnešnú misiu a ziskom etapy chceli napraviť ich včerajšie zlyhanie a vypadnutie z klasifikácie. Zaujímavá bola účasť Formola a Costu vpredu. Obaja mohli dobre poslúžiť Almeidovi v neskoršej fáze etapy, no takto zostal tretí muž poradia v balíku sám, bez svojich najlepších vrchárskych domestikov. 
Za únikom nasadil v balíku pokojnejšie tempo Ineos a ich kapitán Salvatore Puccio. Carapaz nevyzeral po páde príliš dobitý, no i tak si britský tím dnes nepochybne želal pokojnejší priebeh a viťazstvo úniku. Napokon to tak ale úplne nebolo a Ineos nasadil tempo ktoré už v polke prvého kopca zrazilo náskok skupiny vpredu o minútu. Pelotón sa začínal triediť a na tvrdý úvod hneď na prvom kopci doplatili šprintéri na čele s cyklámenovým Démarom
76 kilometrov vpredu zaujímavo zaútočil Koen Bouwman. Bol to útok na horský dres, ale Jumbo evidentne chcelo etapu a vďaka tomuto ťahu sa mohol Oomen v skupine šetriť. Holanďan dorazil na vrchol prvý s minútou náskoku na zvyšok úniku. Ziskom štyridsiatich bodov sa zároveň dostal pred Diega Rosu a virtuálne teda jazdil v modrom drese. V následom zjazde sa za ním do sýta vybláznil Van Der Poel, ktorý ukázal svoje zjazdárske kvality a postupne mazal náskok Bouwmana na čele. 
- reklama -
- reklama -
Za víťazom prvej etapy zostal iba Martijn Tusveld. Dvojica Holanďanov v zjazde tak letela, že dobehla svojho krajana na čele. Zvyšok úniku trocha spomalil a pri nájazde do druhého a najťažšieho stúpania dňa Verrogne (13,8 km; 7,1 %) zaostával už o vyše minútu. V pelotóne aj naďalej slušné tempo udržiavali Puccio so Swiftom. Hneď na úpätí sa z druhej skupiny zdvihol Kudus. Ertrejský cyklista výrazne precedil skupinu a prekvapivo v ťažkostiach boli aj Arensman či Mollema. Bola to zrejme práca pre Carthyho, ktorý vyzeral opticky dobre a určite pomýšlal na dnešný triumf. Z úniku úplne vypadli Sosa a De La Cruz, čo bolo prekvapenie.
Kudusovu prácu ale využil k svojmu útoku Gulio Ciccone. Za jeho zadným kolesom bol prilepený Buitrago a sekundovať sa im snažili aj Carthy a Pedrero. Brit to nezvládol, Španiel áno. Dve trojice sa už v polke kopca na čele spojili a Van Der Poel s Bouwmanom nedokázali akceptovať Cicconeho tempo. Čoskoro ich nasledoval aj Tusveld. Veci sa diali aj v pelotóne, kde tempo zdvihlo prekvapivo UAE. To však malo len krátke trvanie a čoskoro sa taktovky opäť chopil Ineos.
Na čelo sa tesne pred vrcholom predposledného kopca vrátil Hugh Carthy, ktorý si perfektne rozložil sily. Štyridsať bodov na vrchole do horskej súťaže získal aktívny Ciccone. V pelotóne sa medzitým skúsil vzdialiť Guillaume Martin. Francúz včera stratil veľa času, no bolo zváštne, že sa ho pokúša získať naspäť sólo únikom, navyše v takejto chvíli. Rýchlo si však vypracovaal minútu náskoku. V klesaní z kopca Verrogne predviedli pekný výkon Costa a Tusveld, ktorí sa vrátili dopredu. Pelotón bezpečne zviezol dole vlak Ineosu. 
Záverečný kopec do Cogne (22,4 km; 4,3 %) bol najľahším stúpaním dňa. Ťažší bol len v úvode, neskôr sa sklopil len do vpodstate naklonenej roviny. Prudší úvod sa pokúsil okamžite využiť Ciccone. Perfektne mu sekundoval Buitrago a odpovedať dokázal aj Carthy. V najprudšej pasáži 19 kilometrov pred cieľom to Ciccone skúsil znova a tentoraz sa súperov zbavil. Talian bol viditeľne lepší, súperov zlomil a upaľoval smerom k cieľu. V pelotóne diktovali pokojné tempo Narvaez Castroviejom a medzi favoritmi zrejme k žiadnej akcii dnes prísť nemalo. Martin jazdil v zemi nikoho medzi pelotónom a únikom, ale darilo sa mu získavať sekundy a pre Francúza to vyzeralo nádejne s návratom do Top 10. K dispozícii mal navyše Rochasa z úniku, takže Cofidis to dnes vymyslel pekne.
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
Za Cicconem sa osamostatnil Buitrago. Naopak došlo Carthymu, ktorého dobehol Pedrero. Ciccone pochopiteľne vybral aj druhú šprintérsku prémiu s bonusovými sekundami, ktorá bola pripravená len tri kilometre pred cieľom. Talian úspešne doputoval až na cieľovú pásku a pre usporiadateľskú krajinu získal za búrlivého potlesku talianskych tifosi už tretiu víťaznú etapu z posledných piatich. Druhý prišiel do cieľa Santiago Buitrago, tretí Antonio Pedrero. Štvrtý preťal pásku Hugh Carthy, ktorý dnes predviedol pekný bojovný výkon a po prvýkrát dal o sebe poriadne vedieť na tomto Gire. 
V GC získal pekný čas Guillaume Martin, ktorý stratil v cieli šesť minút. Skupina favoritov prišla s odstupom 7:50. Richard Carapaz strávi voľný deň v ružovom drese a pokúsi sa čo najlepšie zotaviť z dnešného pádu. V Top 10 nastala iba jedna zmena, keď sa do nej vrátil Guillaume Martin. Inak dnes panoval v skupine favoritov pokoj zbraniam. V bielom drese sa udržal Joao Almeida, do modrého sa vrátil Koen Bouwman. Arnaud Démare stihol časový limit a tak si môže zaškrtnúť prekonanie ďalšej prekážky k zisku cyklámenového dresu o týždeň vo Verone.
V pondelok ráno prinesieme súhrn reakcií na víkendové etapy v samostatnom článku...
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Výsledky etapy
1. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 04:37:41 100
2. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 01:31 40
3. PEDRERO Antonio Movistar Team 02:19 20
4. CARTHY Hugh EF Education-EasyPost 03:09 12
5. TUSVELD Martijn Team DSM 04:36 4
6. COVILI Luca Bardiani CSF Faizanè 05:08
7. TESFAZION Natnael Drone Hopper - Androni G. 05:27
8. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 05:27
9. LEEMREIZE Gijs Jumbo-Visma 05:27
10. MARTIN Guillaume Cofidis 06:06
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 63:06:57
2. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 00:07
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:30
4. LANDA Mikel Bahrain Victorious 00:59
5. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 01:01
6. BILBAO Pello Bahrain Victorious 01:52
7. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 01:58
8. NIBALI Vincenzo Astana Qazaqstan Team 02:58
9. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 04:04
10. MARTIN Guillaume Cofidis 08:02
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 238
2. CAVENDISH Mark Quick-Step Alpha Vinyl 121
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 117
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 109
2. ROSA Diego EOLO - Kometa Team 92
3. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 62
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 63:07:27
2. LOPEZ Juan Pedro Trek-Segafredo 03:34
3. ARENSMAN Thymen Team DSM 11:17
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 86 km - Pollein (12-8-6-5-4-3-2-1)
1 20 72 km - Pila-Les Fleurs: dĺžka 12,3 km; sklon 6.9 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
1 20 40 km - Verrogne: dĺžka 13,8 km; sklon 7,1 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
sprint-20 3 km - Cogne-centro (3-2-1 bonusové sekundy)
2 20 Cieľ - Cogne: dĺžka 22,4 km; sklon 4,3 % (18-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Cogne (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Na záver druhého týždňa bola pripravená ešte jedna ťažká horská skúška, ktorá navyše prichádza po včerajšej apokalyptickej etape. Favoriti budú pravdepodobne veľmi unavení, no to môže opäť využiť Bora, aby dokončila, čo včera začala. Jai Hindley je momentálne najlepší vrchár na podujatí a najmä predposledné stúpanie 15.etapy mu ponúka ideálny priestor na dorazenie zdecimovaných súperov. V dôverne známej pozícii sa ocitol Ineos Grenadiers, ktorý bráni dres lídra, no iba s minimálnym náskokom a navyše Carapaz sa nejaví byť najlepším vrchárom na podujatí. Dnes bude ale britský celok chcieť napraviť dojem po zbabranom včerajšku, kedy si Carapaz musel poradiť sám v posledných pädesiatich kilometroch. Almeida, Landa alebo Buchmann včera ukázali slabosť a dnes budú chcieť napraviť časové straty zo včerajšej etapy. Z GC včera vypadli Carthy, Arensman, Valverde, Sosa alebo Oomen, ktorí sa môžu skúsiť presadiť z úniku. Rovnaký plán budú mať aj včerajší víťaz Simon Yates, či Ciccone s Mollemom. Účasť v brejku bude ale kvôli dlhej rovinatej pasáži pred horami lotériou. 
Krátky opis trasy etapy:
Záverečný týždeň otvorí náročná vrchárska skúška, ktorá spĺňa všetky predpoklady na zmeny medzi kandidátmi na celkové poradie. Prvá polovica etapy prebehne po zvlnenom teréne, ale po šprintérskej prémii sa cesta začne zdvíhať a prvou horskou prekážkou bude Pila-Les Fleurs. Cyklisti sa vytrápia najmä v jeho prostrednej časti, kde gradienty dosahujú pätnásť percent. Nasledovať bude ešte náročnejšie Verrogne a ani tam neminú jazdcov dvojciferné sklony. Cieľové stúpanie na Cogne je najdlhšie. Prvých deväť kilometrov neklesne priemerný sklon pod šesť percent, ale zvyšok stúpania bude jednoduchší. 
profil záverečného kopca (© giroditalia.it)
 
Náš eshop