Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Giro štartuje v Maďarsku, ponecháva dve ITT, vracia na trať Blockhaus a Passo Fedaia

10.11.2021, 15:00 | Aktuality zo sveta | Tomáš Šandor
Talianska Grand Tour naďalej sedí vrchárom, ktorí dostali k dispozícii niekoľko náročných horských etáp. Najťažšie koncovky poskytnú Blockhaus a Passo Fedaia, klasifikáciu ovplyvnia aj dojazdy v Aprice či Lavarone, aj keď priamo nekončia na cieľovom kopci.
Dve ITT tiež vytvoria zmeny v poradí, ale na Gire v poslednom čase rozhodovali predovšetkým hory. Jazdci na GC nemôžu podceniť ani kopcovité previerky. Zaujímavá dráma sa môže odohrať v Neapole, vyzývavý profil poskytuje aj okolie Turína a favoriti si musia dať pozor aj na slovinský kopec Kolovrat v devätnástej etape. Šprintéri dostali šesť etáp, ktoré sú zakončené rovinatým profilom, no piata a trinásta etapa obsahujú dlhé stúpania, ktoré môžu pozmeniť očakávané predpoklady hromadného dojazdu.
Etna a Blockhaus odhalia vrchársku formu favoritov
 
V Maďarsku sú pripravené tri etapy na rôznorodých profiloch. Prvého majiteľa ružového dresu spoznáme v meste Vyšehrad na krátkom stúpaní. Rovinatý profil je zakončený kopcom (5,5 km; 4,2 %), ktorý bude vyhovovať klasikárom a odolným šprintérom. Druhý deň čaká na cyklistov v Budapešti vyše 9-kilometrová časovka jednotlivcov a aj špecialisti na túto disciplínu dostanú šancu získať maglia rosa. Na konci časovky sa nachádza 1300-metrové stúpanie s priemerom necelých päť percent. Posledný deň v Maďarsku zavedie cyklistov k Balatonu, kde sa očakáva klasický hromadný dojazd pelotónu. Potom sa presunú pretekári na Sicíliu, na čo dostanú jeden deň voľna navyše.
Na Sicílii nemôžu organizátori vynechať kopec Etna (18,8 km; 6,6 %), ktorý prinúti jazdcov na GC predviesť potrebný lezecký výkon hneď na začiatku pretekov. Pravidelné sklony na úrovni šesť až sedem nemusia rozbiť skupinu favoritov, ale všetko závisí od toho, akú stratégiu zvolia samotní cyklisti. Piaty deň je na programe zaujímavá etapa, ktorá ponúka šprintérsku koncovku, ale v polovici obsahuje dlhé stúpanie. Portella Mandrazzi (19,5 km; 4 %) môže byť pre niektorých šprintérov príliš ťažkú sústo. Po príchode na Apeninský polostrov je pripravená pomerne jednoduchá previerka a v meste Scalea sa dostanú do akcie najrýchlejší jazdci v pelotóne.
video v clanku ikonka ciernaBlockhaus v roku 2017, víťazstvo Naira Quintanu
Siedma etapa prebehne na kopcovitom profile so značným výškovým prevýšením a bude vyhovovať útočníkom do kopcov, ale otestovať sa môžu aj jazdci na GC. Aj keď profil obsahuje iba štyri horské prémie, celý deň sa pôjde hore-dole, vo finále sa rozhodne na dvoch kopcoch s priemerom päť percent a ešte predtým sa objaví na trati prudký kopec Monte Scuro (6,1 km; 9,7 %). Nasledujúci deň sa budú pretekári pohybovať v okolí Neapola a na pripravenom okruhu sa nachádzajú dve krátke, ale strmé stúpania, ktoré môžu okresať zloženie pelotónu. Tesne pred cieľom sa objaví 3400-metrový kopec s priemerom vyše štyri percentná, čo znásobí nároky na úspešnú koncovku v Neapole.
Dominantou deviatej etapy sú dva ťažké kopce - Passo Lanciano (12,2 km; 8,5 %) a Blockhaus (13,6 km; 8,4 %). Najskôr Lanciano precedí skupinu favoritov a potom na Blockhause uvidíme jeden z najdôležitejších vrchárskych súbojov podujatia. Jeho posledných desať kilometrov osciluje medzi deviatimi a desiatimi percentami.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
   
Druhý týždeň bez tvrdých kopcov, favoriti môžu prekvapiť útokmi
Na začiatku druhého týždňa je pripravená zvlnená etapa, ktorá  ponúkne v druhej časti sériu kratších stúpaní, čo bude výzvou pre klasických šprintérov. Na takomto profile sa môže presadiť aj útočný pokus pred páskou. Jedenásta etapa neobsahuje ani jednu horskú prémiu a to by malo znamenať, že uvidíme ďalší hromadný dojazd pelotónu. Potom je pripravená kopcovitá previerka (vhodná pre únik), ktorá na konci obsahuje tri stúpania a etapa vyvrcholí na kopci Monte Becco (10,3 km; 7 %). Z posledného stúpania zostáva do cieľa dvadsať kilometrov, väčšinou v klesaní. V trinástej etape je pripravená len jedna horská prémia, ale Colle di Nava (11,1 km; 6,2 %) môže byť pre niektorých šprintérov príliš náročnou  prekážkou, aj keď sa nachádza sto kilometrov pred cieľom.
Kopcovitá previerka štrnásteho dňa nedá pretekárom ani na chvíľu vydýchnuť. Obsahuje dvanásť kratších stúpaní a na posledných päťdesiatich kilometroch by sa malo na štyroch kopcoch atakovať aj medzi favoritmi na titul. O finále sa postarajú Roccia Santa Brigida (2,6 km; 7,6 %) a Quadrivo Raby (2,2 km; 8,1 %). Záverečný deň druhého súťažného bloku obsahuje tri dlhé stúpania. Vo finále  sa musí útočiť na kopci Verrogne (12,4 km; 7,8 %), lebo cieľový výstup Val di Cogne (18 km; 4,8 %) poskytuje vrchárom len obmedzené možnosti. Iba v prvej časti sa tam nachádzajú úseky na úrovni siedmich percent, potom zavedie cyklistov do cieľa 4-percentné prevýšenie.  
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
GC rozhodnú tri ťažké horské etapy, na samom konci pretekov Passo Fedaia
Tretí týždeň otvorí jedna z najťažších etáp pretekov, ktorá obsahuje štyri stúpania prvej kategórie. Akciu rozbehne Passo del Mortirolo (17,2 km; 6,8 %), cez ktoré sa pôjde z ľahšej strany. Po dlhšom klesaní nasleduje Teglio (7,3 km; 6,3 %) a náročné finále obstará Santa Cristina (13,8 km; 7,7 %), kde posledných šesť kilometrov neklesne pod desať percent. Po jeho prekonaní zostáva do cieľa v Aprice už len krátky zjazd. Nasledovať bude ďalšia horská etapa s dvomi ťažkými stúpaniami. Vetriolo Terme (11,2 km; 8,4%) je dostatočne náročné, aby vytvorilo priestor na dôležitý súboj favoritov na cieľovom stúpaní Menador (8,1 km; 9,6). Finále sedemnástej etapy obsahujúce na dvoch výstupoch 9-percentné sklony môže byť rozhodujúce z hľadiska GC.
   
Jednoduchá etapa vedúca do Trevisa je prestávkou medzi kopcovitými previerkami a je určená pre tých šprintérov, ktorí na podujatí vydržali až do konca. V devätnástej etape sa dostanú cyklisti na krátku chvíľu do Slovinska a v rozhodujúcej fáze tam bude na nich čakať prudký kopec Kolovrat (10,3 km; 9,1 %), na ktorom môžu atakovať aj favoriti, a o tridsať kilometrov neskôr bude etapa končiť na cieľovom stúpaní Santuario di Castelmonte (7,3 km; 6 %). Posledná horská etapa obsahuje kopce Passo San Pellegrino (18,4 km; 6,2 %), Passo Pordoi (11,9 km; 6,9 %) a Passo Fedaia (14 km; 7,5 %, kde priemer posledných šiestich kilometrov prekročí jedenásť percent. Tvrdý vrchársky záver pretekov môže ešte zamiešať kartami v klasifikácii. Posledný deň je na programe časovka jednotlivcov vo Verone, ktorá poskytuje priestor na  úpravu pozície v klasifikácii, ale náročné horské etapy by už mali vytvoriť medzi favoritmi značné rozdiely.
Trasa
6. mája: 1. etapa BUDAPEŠŤ - VISEGRÁD  195  km   
7. mája: 2. etapa BUDAPEŠŤ - BUDAPEŠŤ (časovka) 9,2  km 
8. mája: 3. etapa KAPOSVÁR - BALATONFÜRED  201 km
9. mája: voľný deň  
10. mája: 4. etapa AVOLA - ETNA  166 km 
11. mája: 5. etapa CATANIA - MESSINA  172 km   
12. mája: 6. etapa PALMI - SCALEA (Riviera dei Cedri)  192 km   
13. mája: 7. etapa DIAMANTE - POTENZA  198  km
14. mája: 8. etapa NAPOLI - NAPOLI (Procida Capitale Italiana della Cultura)  149  km
15. mája: 9. etapa ISERNIA - BLOCKHAUS  187 km
16. mája: voľný deň  
17. mája: 10. etapa PESCARA - JESI  194  km* 
18. mája: 11. etapa SANTARCANGELO DI R. - REGGIO EMILIA  201 km 
19. mája: 12. etapa PARMA - GENOVA  186  km 
20. mája: 13. etapa SANREMO - CUNEO  157  km   
21. mája: 14. etapa SANTENA - TORINO  153  km
22. mája: 15. etapa RIVAROLO CANAVESE - COGNE  177 km
23. mája: voľný deň  
24. mája: 16. etapa SALÒ - APRICA (Sforzato Wine Stage)  200 km  
25. mája: 17. etapa PONTE DI LEGNO - LAVARONE  165 km
26. mája: 18. etapa BORGO VALSUGANA - TREVISO  146  km
27. mája: 19. etapa MARANO LAGUNARE - SANTUARIO CASTELMONTE  178  km   
28. mája: 20. etapa BELLUNO - MARMOLADA (Passo Fedaia)  167   km
29. mája: 21. etapa VERONA (časovka) - 17,1  km  
spolu: 3 410 km
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© giroditalia.it)
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
Fotografia 1 z 21
 
Náš eshop