Na záver Tour súboj Cavendisha so Saganom

16.6.2012, 17:05 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris

20. 22.7. rovinata-20 rovinatá ciel rovina Rambouillet > Paríž Ch.-Élysées 120 km víťaz: Mark Cavendish

Posledná etapa Tour de France 2012 mala tradične oslavný a úsmevný charakter. Slovami Petra Velitsa: "Najkrajšia etapa na Tour." Boj čakal už len šprintérov v najslávnejšom šprintérskom dojazde sveta na Elyzejských poliach v Paríži. Najväčšími favoritmi na etapové víťazstvo boli tradične Cavendish, Greipel, Goss a Sagan.

Očakávali sme tiež rôzne srandičky a slávnostné prípitky. Napríklad minulý rok vtipne hlásil Thor Hushovd niečo do vysielačky súpera Cancellaru alebo chlapci zo sprievodného motocykla úsmevne lanom ťahali jedného z pretekárov BMC, akoby naznačovali, že pelotón má zrýchliť. Posledná etapa máva totiž pochopiteľne veľmi pokojné tempo.

Približne 90 kilometrov pred cieľom predviedli pekný moment cyklisti tímu Vacansoleil, keď vytiahli lístočky s menom Woutera Poelsa. Kolegovi, ktorý odstúpil v šiestej etape s troma zlomenými rebrami a poškodenými obličkami a slezinou, vyjadrili svoju podporu. Prvú vrchársku prémiu štvrtej kategórie vyhral symbolicky Thomas Voeckler, istý víťaz vrchárskej súťaže. Tentoraz nepredviedol grimasy, ale iba spokojný úsmev. Francúz dokázal aspoň čiastočne napodobniť minuloročné senzačné štvrté miesto v celkovom poradí.

Druhú vrchársku prémiu vyhral Ruben Plaza z Movistaru. Práve španielsky tím sa snažil držať pri čele a po nie úplne úspešnej Tour si spravili aspoň takúto reklamu. Stále bol čas aj na zaujímavé rozhovory. Peter Velits sa rozprával s Chrisom Froomom. Obaja totiž pôsobili v juhoafrickom tíme Konica-Minolta. Dúhový Mark Cavendish zase debatoval s bývalým rozbiehačom jeho špurtov a dnes veľkým súperom Matthew Gossom.

Cyklisti postupne prešli neďaleko zámočku vo Versailles a 57 kilometrov pred cieľom vstúpili do Paríža. 48 kilometrov pred záverom TdF 2012 vstúpili cyklisti na okruh, ktorý ich čakal osemkrát. Tempo sa zvýšilo. Začalo sa pretekať. Najprv symbolicky zaútočili Američania Horner (RadioShack-Nissan) a Hincapie (BMC), pretože pre nich to bola zrejme posledná Tour. Potom sa neustále nastupovalo. Pelotón kontroloval tím Sky a za nimi sa bezpečne držal Peter Sagan.

Ďalší únik vyprovokovali Voigt (RadioShack-Nissan) a Hondo (Lampre). Pridalo sa k nim ďalších deväť jazdcov. Medzi najsilnejších v jedenástke určite patril Lars Bak (Lotto), víťaz etapy na Gire. Náskok jedenástky sa 17 kilometrov pred cieľom pohyboval okolo 20 sekúnd. Na čele pelotónu sa striedali pracovné čaty tímov Sky a Liquigas. Taliansky tím predviedol v doterajšom priebehu Tour zrejme najväčšiu podporu pre 22-ročného Žilinčana.

Približne 6 kilometrov pred čiarou zazvonil zvonček do posledného okruhu, no trojica Voigt, Minard a Rui Costa mala stále náskok 15 sekúnd. Hromadný šprint však bol na spadnutie najmä vďaka tímom Sky, Liquigas, Argos-Shimano, Lotto alebo Saxo Bank. 2400 metrov pred cieľom sa skončil posledný únik 99. ročníka Tour de France a vpredu sa vytvoril vláčik tímu Sky. Saganovi zostal posledný domestik - Daniel Oss.

Vláčik tímu Sky doviedol Cavendisha až za poslednú zákrutu, kde predviedol Brit ďalší dlhý a suverénny šprint. Vyhral svoju 23. etapu na Tour de France a štvrtú etapu v rade na Elyzejských poliach. Oba tieto zápisy sú rekordné. Peter Sagan mal spomedzi hlavných favoritov najhoršiu pozíciu, ale posledný šprint nezabudnuteľnej Tour de France dobojoval na skvelom druhom mieste. Získal svoje ôsme pódiove umiestnenie a potvrdil zaslúžený triumf v bodovacej súťaži. Toto sú tie momenty, keď sme hrdí na Slovensko! Tretí skončil Goss.

Presne o 17:42 si Peter Sagan obliekol zelený dres na Champs Elysées, najprestížnejšej a najširšej ulici v Paríži! Sledovali to takmer 2 miliardy ľudí v televízii a státisíce ľudí v uliciach Paríža. Gratulujeme a ďakujeme.

Dekorovaní boli aj ostatní hrdinovia. Thomas Voeckler získal bodkovaný dres, Tejay Van Garderen biely dres. Na pódium sa postavila aj prvá trojica v celkovom poradí. Bradley Wiggins, Chris Froome a Vincenzo Nibali. Títo hrdinovia sa navždy zapísali do histórie počas 99. ročníka.