TdF: Favoritov zaskočil Alexander Kristoff, Sagan piaty, kandidáti na titul padali

29.8.2020, 12:10 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
1. 29.8. zvlnena etapa ciel rovina Nice > Nice 156 km Kristoff
 
etapa 01n
profil etapy, 1658 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
V prvej etape dostali šprintéri svoju jedinú príležitosť získať žlté tričko v tohtoročnej edícii a do najcennejšieho trička sa mal obliecť ten z nich, ktorý najlepšie zvládne finálne úseky nachádzajúce sa na priamočiarom a širokom bulvári v meste Nice. Peter Sagan obľubuje komplikovanejšie šprintérske koncovky, no aj v takomto dojazde dokáže konkurovať klasickým šprintérom.

Počas celého mali panovať príjemné teploty v okolí 25 stupňov, ale postupne sa mohli objaviť dažďové prehánky, čo mohlo pridať ešte viac napätia do nervóznej úvodnej etapy. Štartovalo sa pod zamračenou oblohou a po oficiálnom otvorení etapy strážili pelotón Lotto - Soudal, Deceuninck - Quick-Step a Jumbo - Visma, aby sa nedostala dopredu početná skupina. V brejku sa rozhodli prezentovať Michael Schär (CCC), Fabien Grellier (Total Direct Energie) a Cyril Gautier (B&B Hotels).
 
 
Najskôr sa išlo do mierneho kopca, pelotón zvolil pokojnú jazdu a vedúca skupinka pomaly zvyšovala svoj náskok. Traja borci v úniku boli ideálnou korisťou pre šprintérske zoskupenia a tie sa mohli sústrediť najmä na to, aby ich šprintéri prešli cez pripravené kopce bez akýchkoľvek problémov. Akonáhle sa začalo prvýkrát klesať, pretekári tímu Jumbo - Visma sa dostali na čelo balíka, aby chránili svojich lídrov.
 
Na čele pretekov sa usadil len jeden zástupca WT. Michael Schär, verný pomocník Van Avermaeta na klasikách, sa ukazoval v tejto polohe aj na Critérium du Dauphiné, a keďže mal veľmi dobrú formu, nebolo vylúčené, že sme ho v brejku nevideli naposledy. Sekundovali ma dvaja domáci jazdci z francúzskej pro-konti scény, ktorej predstavitelia dostali divokú kartu, aby jazdili aktívne. Skúsenejší z nich Cyril Gautier sa zúčastnil na Tour po šiesty raz a odbremenil svojich kolegov od toho, aby v záverečnej časti etapy nemuseli kontrolovať únik pre Bryana Coquarda. Fabien Grellier je takisto klasickým francúzskym útočníkom a v ostatných dvoch ročníkoch Tour sme ho rovnako sledovali v únikoch.
 
 
- reklama -
tdf2020 banner 560x300 update
- reklama -
 
 
Po polhodine jazdy sa skutočne objavili dažďové prehánky a z toho dôvodu sa vyžadovala od pretekárov zvýšená pozornosť najmä v zjazdoch. Na čele pelotónu pracovali Lotto - Soudal a Deceuninck - Quick-Step, teda spolujazdci dvoch najväčších favoritov na etapový triumf. Keď vedúca trojica prvýkrát preťala cieľovú pásku, jazdila s náskokom dve a pol minúty a v pelotóne sa objavil pád. Koleso musel meniť Sam Bennett, ale nebol zranený, a na zemi sa ocitol aj Domenico Pozzovivo. Spadol aj Ben Hermans, ktorý vo veku 34 rokov debutoval na TdF.
 
 
Potom sa pelotón dostal na stúpanie Côte de Rimiez, ktoré nemuselo byť nebezpečné svojím sklonom, ale následným technickým klesaním. Na vrchole kopca bol najrýchlejší Fabien Grellier a urobil dôležitý krok, aby si vybojoval vrchársky dres. V balíku obsadili stúpanie tímy bojujúce o celkový titul, ktoré chceli nabehnúť do zjazdu na vedúcich priečkach, lebo cesta bola mokrá. V ďalšom páde sa ocitli Latour, Sivakov alebo Fraile, ale nikto nemal vážne zranenia. Ruský borec tímu Ineos však musel byť ošetrený. Znovu začalo pršať a cyklistov akurát čakal technický zjazd.
 
Balík viedol Jumbo - Visma a nasadil pomalé, bezpečné tempo, aby sa nikto nezranil v ostrých zákrutách. V jednej z nich spadol Lukas Pöstlberger z Bory, ktorý poslal na zem Naira Quintanu. Spadol aj Julian Alaphilippe, ktorý sa pošmykol, ale nezranil sa. V klesaní išli všetci pretekári mimoriadne opatrne, nikto nechcel riskovať. Vedúca trojica udržala 90-sekundový náskok a za balíkom zostával Pavel Sivakov s výraznou stratou. Zranil si lakeť a nazdalo sa, že sa ešte vráti do pelotónu. Na rovine sa však spojil s menšou skupinou, kde sa zjavil aj Tom Dumoulin, a dostal sa do balíka.
 
 
Nasledovala rýchlostná prémia a maximum bodov vybojoval Michael Schär, ale za brejkom sa znovu odohral pád v pelotóne. Tentoraz sa dvíhali zo zeme Andrey Amador, dnes už druhýkrát, a dotĺkli sa aj Mikel Nieve a David de la Cruz. V balíku získal trinásť bodov Peter Sagan, ktorý zviedol súboj s Matteom Trentinom. Slovenský cyklista si nenechal vziať ani jeden bodík, preto sa dostal pred talianskeho súpera. Hlavná skupina znížila manko na únik pod jednu minútu. Viacerí jazdci sa do nej vracali po páde a veľmi sa trápil Pavel Sivakov, ktorý bol znovu ošetrený a vôbec sa necítil pohodlne. Takisto spadol aj Caleb Ewan.
 
Na druhej horskej prémii vypadol z brejku Grellier a pre zvyšných dvoch utečencov sa otvorila šanca na vrchársky dres. Dva body vybojoval Michael Schär a ako víťaz horskej prémie získal bodkované tričko, hoci mal rovnako bodov ako Cyril Gautier. Na vrchole stúpania bol brejk zlikvidovaný a sledovali sme ďalších a ďalších jazdcov v problémoch po predchádzajúcich pádoch. V bolestiach pokračoval Nizzolo a pri Ewanovi uvádzali organizátori stratu šiestich minút. Ten spadol ešte pred rýchlostnou prémiou.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner detske oblecenie green
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Po stúpaní Côte de Rimiez pokračovala stúpajúca pasáž, ktorú nekontrolovali šprintérske tímy, ale zostavy, ktoré prišli na Tour bojovať v klasifikácii. Keďže pelotón čakal ešte jeden dlhý zjazd na mokrých cestách, nikto nechcel, aby sa v tomto momente rozprúdila tvrdá jazda. V klesaní sa poskladala na čelo balíka Astana, ale aj tak spadol jej líder Miguel López a hlavou narazil do značky, ale našťastie predtým stihol spomaliť. Potom sme sledovali, ako sa vrátil do balíka Caleb Ewan, takže pôvodné informácie o jeho veľkej strate neboli pravdivé. Štyridsať kilometrov pred páskou sa nikto nepohyboval pred balíkom.
 
Keď sa dostal balík na posledné klesanie, stále sa nešlo naplno a všetci už čakali, kedy sa dostanú na záverečnú rovinatú pasáž. V popredí pelotónu sa nachádzal Peter Sagan, ktorého sme dnes nevideli v nijakých ťažkostiach, a takýto hektický priebeh mu mohol len pomôcť.
 
 
Keď to už vyzeralo, že sa situácia upokojila, v zjazde sa ocitol na zemi George Bennett. Jazdec tímu Jumbo - Visma sa držal za ľavé rameno, na ktoré bolestivo spadol, ale vysadol na bicykel a pokračoval. Bola to však veľmi nepríjemná správa pre holandský celok. Akonáhle sa dostali jazdci na rovinatú pasáž, pelotón si zobrali pod patronát šprintérske tímy, ktorým sa snažil utiecť Benoit Cosnefroy z Ag2r. Francúzsky jazdec bol chytený, ale oveľa dôležitejšou informáciou bolo, že čas do výsledkov etapy sa bude počítať na méte troch kilometrov pred páskou, aby sa zabránilo hektickej tlačenice na čele pretekov medzi šprintérmi a jazdcami na celkové poradie.
 
Vo finále sa odohrávala pozičná bitka a zapájali sa do nej aj favoriti na titul, aby sa vyhli pádom na záverečných kilometroch. Tri kilometre pred páskou sa situácia mierne upokojila, vpredu zostali len šprintéri a nechýbal medzi nimi ani Van Aert. Ale rovno na spomínanej méte sa odohral hromadný pád. Spadol aj Thibaut Pinot.
 
V hektickom dojazde a s viacerými motivovanými šprintérmi sa presadil Alexander Kristoff, ktorý prekonal Madsa Pedersena. Na pódium sa dostal aj Cees Bol. Peter Sagan skončil piaty a dostal sa pred neho ešte Sam Bennett. V záverečnom páde sa ocitol aj Thibaut Pinot, ktorý si výrazne doudieral pravú stranu tela a po príjazde do cieľa bol frustrovaný.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Organizátori vytvorili na začiatku pretekov členitú etapu a daždivé podmienky z nej urobili nebezpečnú záležitosť. Videli sme množstvo pádov. Na zemi sa ocitli jazdci na celkové poradie ako Quintana, Porte, López, Pinot a medzi zasiahnutými sa našli aj Alaphilippe s Georgom Bennettom. Z toho dôvodu bol brejk chytený veľmi skoro a posledná kopcovitá časť so zjazdom sa prešla na žiadosť lídrov veľmi opatrne. Až dva razy spadol Pavel Sivakov, ktorý väčšina dňa bojoval o prežitie a jeho zranenia sú veľkou stratou pre tím Ineos, ktorý s ním nemôže počítať v nasledujúcich etapách ako podpora pre Bernala.
 
Pády ovplyvnili aj šprintérov Bennetta, Ewana, Nizzola, ale do hromadného dojazdu sa natlačili viacerí jazdci. V koncovke si snažili vybudovať pozíciu Quick-Step a Trek, čo sa snažil využiť aj Peter Sagan, ktorý sa nachádzal za Samom Bennettom. Írsky cyklista však vo finále čakal trošku dlhšie a prekvapili ho súperi, ktorí vyrazili po druhej strane cesty. Sebavedomý finiš ukázal Cees Bol, za ktorým sa vyviezol Alexander Kristoff a potom sa mu krásne otvoril priestor, čo perfektne využil.
 
 
Nórsky jazdec bol na páske najrýchlejší a zaslúžene sa prvýkrát v kariére oblečie do žltého dresu po tom, čo získal svoju štvrtú víťaznú etapu na Tour. Toto víťazstvo mu zdvihne sebavedomie, lebo naposledy sa tešil z triumfu v minulom roku na Okolo Slovenska. Koncovku výborne zvládli aj jazdci z Treku a Mads Pedersen predviedol snahu presadiť sa aj v hromadných šprintoch. Vo finále sa dobre zorientoval Cees Bol a povzbudí ho to pred ďalšími etapami. Sam Bennett dostal na konci podporu od kolegov, ale v nepríjemnom dojazde plnom súperov mu to nestačilo, aby začal šprintovať z potrebnej pozície. Elia Viviani sa poriadne nezapojil do súboja o výhru, Giacomo Nizzolo bol vo finále zablokovaný a Caleb Ewan sa do šprintu ani nedostal, čo mal na trati problémy kvôli pádu.
 
Peter Sagan prekonal dnešný deň bez výraznejších komplikácii a nespadol. Najskôr získal na šprintérskej prémii najviac bodov určených pre pelotón a potom v hromadnom dojazde skončil piaty. Tradične si hľadal najlepší lead-out od súperiacich tímov a stavil na Deceuninck - Quick-Step. V tom najdôležitejšom momente však nemal pred sebou potrebný priestor, aby nasadil maximálny šprint a dostali sa pred neho štyria konkurenti. V bodovacej súťaži mu patrí tretie miesto, keď zaostáva tridsať bodov za Alexandrom Kristoffom. Lídrom vrchárskej súťaže sa napokon stal Fabien Grellier, ktorý skončil v etape vyššie ako Michael Schär. Po nepríjemnom dni čaká zajtra na jazdcov na celkové poradie ťažká horská etapa a uvidíme, ako sa dnešné pády podpíšu pod zajtrajšie výsledky.
 
 
kristoff 20 tour zlty podium asofab
Alexander Kristoff na pódiu (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Aj počas tejto Tour budeme večer publikovať súhrn reakcií hlavných aktérov. Na prvom pracujeme. Ráno bude vychádzať prehľad toho najzaujímavejšieho zo sociálnych sietí...
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexandra Kristoffa (víťaz)
"Vždy som si chcel obliecť žltý dres a splnil sa mi sen. Vedel som, že mám dobrú formu, ale nečakal som, že vyhrám hneď v prvej etape. Akonáhle som začal šprintovať a blížil som sa k cieľovej čiare, uvedomoval som si, že to môžem dokázať. Cítil som sa silný. Najskôr som sa pohyboval za Petrom Saganom, ale stratil som jeho zadné koleso. Potom som videl na druhej strane Bola a išiel som za ním. On začal slabnúť, ale ja som sa stále cítil výborne a napokon som bol najsilnejší. Bol to úžasný pocit."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (5. miesto)
"Posledný kilometer bol doslova šialený. Celý čas to bolo proti vetru. Začal som šprintovať dvesto metrov pred páskou, ale celé sa to nieslo v nervóznom duchu a šprint v takomto protivetre je vždy lotéria. Potrebujem mať len trochu viac šťastia. "
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Poitschkeho (DS Bora)
"Etapa bola sama o sebe dosť nebezpečná s technickými klesaniami a dážď k tomu pridal ešte viac rizika. Našou hlavnou úlohou bolo zostať v bezpečí a zvládli sme to veľmi dobre. Nikto z nás nemá vážnejšie zranenia a zastihli nás iba menšie kolízie. Myslím si, že bolo správne, že jazdci spomalili na mokrých zjazdoch."
 
 
Výsledky etapy
1. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 3:46:23 120
2. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:00 50
3. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:00 25
4. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 15
5. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 5
6. VIVIANI Elia link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
7. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:00  
8. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 00:00  
9. TURGIS Anthony Team Total Direct Energie 00:00  
10. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

tour 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 3:46:13 25
2. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:04  
3. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:06  
4. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:10  
5. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:10  
6. VIVIANI Elia link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:10  
7. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:10  
8. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 00:10  
9. TURGIS Anthony Team Total Direct Energie 00:10  
10. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 59
2. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 30
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 29
4. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 28
5. SCHÄR Michael CCC Team link ikonka 20
6. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 20
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. GRELLIER Fabien Team Total Direct Energie 2
2. SCHÄR Michael CCC Team link ikonka 2
3. GAUTIER Cyril B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 2


tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 3:46:17
2. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:02
3. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:06
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:06
5. SWIFT Connor Team Arkéa Samsic 00:06
6. PEDERSEN Casper Team Sunweb link ikonka 00:06
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
3 20 107,5 km - Côte de Rimiez: dĺžka 5,8 km; sklon 5,1 % (2-1)
sprint-20 68 km - DRUHÝ PREJAZD CIEĽOVOU ČIAROU (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3 20 59 km - Côte de Rimiez: dĺžka 5,8 km; sklon 5,1 % (2-1)
ciel Cieľ - NICE (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri budú mať dostatočne naštudovanú trasu v okolí Nice. Na začiatku pretekov budú plní energie a pripravení odviesť maximum, aby sa dostali do žltého dresu. Najťažší moment etapy, stúpanie Côte de Rimiez, sa nachádza ďaleko pred páskou, preto šprintérske zostavy majú dostatok času, aby chytili únik a pred páskou predviedli koncentrovanú tímovú koncovku. V minulom ročníku vybojoval Caleb Ewan na Tour tri víťazstvá a teraz sa bude sústrediť na žltý dres, na čo majú všetci šprintéri tentoraz len jednu príležitosť. Austrálsky jazdec zvláda aj náročnejšie zvlnené profily, takže horská prémia mu nebude robiť problémy, ale čo je najdôležitejšie, disponuje mimoriadnym zrýchlením, ktorému sa vyrovná len máloktorý súper. Keď sa dostane pred páskou do ideálnej pozície, maillot jaune bude mať na dosah. Jeho hlavným súperom bude Sam Bennett, ktorý stále čaká na prelomové výsledky na TdF. Doteraz pretekal na francúzskej GT len dva razy a v etape sa iba dvakrát dostal do Top 10. Vo farbách Deceuninck - Quick-Step sa mu darí, lebo dokáže využívať šprintérsku zohratosť belgickej zostavy. Na jeho výsledku bude mať dopad najmä výkon Michaela Morkova a ak ho vo finále nezastihnú žiadne nepríjemnosti, môže vyzvať Ewana na priamy súboj.
 
Zvedaví budeme na Eliu Vivianiho, ktorý stále patrí k najrýchlejším jazdcom na svete, ale v Cofidise sa mu nedarí. V sezóne ešte nevyhral. Ak sa chce konečne dočkať, potrebuje sa predstaviť na podujatí v maximálnej forme. Sebavedomie mu pomôžu vylepšiť spolujazdci Consonni a Laporte, ktorí predstavujú veľmi dobrý lead-out. Vo forme jazdí Giacomo Nizzolo a v drese európskeho šampióna pôjde za etapovými výhrami. Vo veku 31 rokov ešte nezvíťazil na Grand Tour, ale momentálne disponuje naozaj kvalitnou výkonnosťou. Jeho nevýhodou však bude, že patrí medzi odolných šprintérov a na klasické hromadné dojazdy nemá dostatočnú rýchlosť. Do koncoviek sa budú tlačiť Kristoff s Coquardom, ktorí sú už dostatočne skúsení, aby mohli prekonať aj dravejších súperov, a uvidíme, ako sa pripravil na preteky po rýchlostnej stránke Greipel. Taliansku enklávu dopĺňajú Trentin a Bonifazio a v Sunwebe bude chcieť využiť jedinečnú pozíciu Cess Bol, ktorý v tomto toku vyhral etapu v Algarve. Veľká pozornosť bude smerovať na Wouta van Aerta. Ten síce nepatrí medzi klasických šprintérov, ale jeho rýchlostné parametre sú aktuálne na vysokej úrovni a bolo by prekvapujúce, ak by sa ich nepokúsil využiť, keď je v ponuke aj žltý dres. Belgický borec bude v ďalšom priebehu pracovať pre svojich lídrov, preto ak by mal dostať voľnú ruku, tak to bude v otváracej etape. Na Petra Sagana čaká na začiatku dobrá etapa, keďže obsahuje nejaké stúpania, no dojazd je priamočiary a na páske sa bude vyžadovať maximálna rýchlosť. Niektorí súperi budú na trati rýchlejší, ale slovenský jazdec sa môže presadiť šikovnosťou, ak si vo finále vyberie najlepší konkurenčný vláčik a udrie z druhej pozície v tom správnom momente.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
V prímorskom letovisku Nice sa zdržia pretekári tri dni a prvého majiteľa žltého dresu spoznáme na zvlnenom profile s tromi okruhmi. Hneď po štarte sa pôjde na nehodnotený kopec Aspremont s priemerným prevýšením cez tri percentá, kde by sa mal sformovať hlavný únik dňa, a potom preberú kontrolou nad etapou šprintérske celky. Najrýchlejších jazdcov v balíku nečaká nič jednoduché a ich kondíciu preverí kopcovitá časť, ktorá sa objaví po prekročení cieľovej pásky. Najťažšou prekážkou bude Côte de Rimiezs s prevýšením päť percent a to už môže šprintérom odčerpať nejakú silu. V záverečnom kole sa po horskej prémii ihneď pôjde na stúpanie Aspremont, za ktorým bude nasledovať ťahavá pasáž s prevýšením necelé tri percentá a na týchto úsekoch môžeme očakávať intenzívnu jazdu s cieľom čo najviac vyčerpať klasických šprintérov. Po svižnom zjazde bude posledných 26 kilometrov úplne rovinatých, čo poskytne priestor na obnovenie energie, a samotná koncovka je technicky nenáročná. Šprintéri musia preukázať dobrú formu, ak chcú doraziť na cieľovú pásku v maximálnej pohode, a na takomto profile si budú trúfať na výsledok aj klasikári, ktorí budú chcieť dosiahnuť šprint z unaveného balíka.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 13:50)
na Dvojke od 15:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 
Ospravedlňujeme sa čitateľom, ktorým nefunguje pridanie komentára, naši programátori problém riešia...

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop