TDF: Brutálnu veternú etapu ovládol Wout Van Aert, Sagan je zelený a Bernal biely

4.9.2020, 11:40 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
tdf2020 banner update
7. 4.9. zvlnena etapa ciel rovina Millau > Lavaur 168 km van Aert
 
etapa 07n
profil etapy, 2015 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Etapa s poradovým číslom sedem na Starej dáme priniesla ďalšiu príležitosť pre rýchlych mužov, ktorých tímy by si mali postrážiť hromadný dojazd. Na etapový triumf stále čakajú Sam BennettGiacomo Nizzolo, Elia Viviani, vo forme jazdiaci Cees Bol či náš Peter Sagan. Naopak, Caleb Ewan si dokázal už jeden zo šprintov podmaniť, ale Austrálčan určite nepovedal posledné slovo. 
 
Dnešný štart obstaralo mesto Millau, ktoré sa môže pýšiť dominantným viaduktom s najvyšším mostným pilierom na svete. Naposledy sa odtiaľ štartovalo pred dvoma rokmi a vtedy sa radoval Magnus Cort po vydarenom úniku. Na pelotón dnes čakali tri horské a jedna rýchlostná prémia. 
  
 
 
 
Ihneď po odmávaní ostrého štartu vyrazil dopredu v bodkovanom drese jazdiaci Benoít Cosnefroy (AG2R La Mondiale). Za Francúzom vyrazil jeho budúci kolega Michael Schär (CCC). Prvý menovaný odtrhol svojho kolegu a v pelotóne sa do pedálov poriadne oprela Bora, ktorá chcela zabezpečiť rýchlostnú prémiu pre Petra Sagana. Cosnefroy napokon musel bojovať o dva body do posledných metrov, ale získal ich.
 
Tempo nemeckého tímu malo za následok odtrhnutie Benneta, Vivianiho, Ewana, Pedersena, Nizzola a ďalších rýchlych mužov. Zo šprintérov sme videli v pelotóne aj Coquarda. V druhej skupine, logicky, pracovali, ľudia z Deceunincku. Spomedzi ľudí na GC zostal za balíkom Domenico Pozzovivo (NTT). Tretia skupina s Ewanom, Bolom, Nizzolom a Kristoffom strácala takmer dve minúty.
 
133 kilometrov pred cieľom strácal Bennett štyridsať sekúnd, Ewan mal už viac ako dvojminútové manko. S Írom bol v skupine aj Cosnefroy. Na čele však zatiaľ nikto nepomáhal nemeckému zoskupeniu. Okrem Pozzoviva ostali ostatní ľudia na celkové poradie v prvej skupine. 
 
V poslednej skupine sa otáčal Benoot aj Roche (2x Sunweb), najbojovnejší pretekár zo včerajška. Obidvaja mali za úlohu doviezť späť Bola. Strata ich skupiny sa ale naďalej navyšovala a každým kilometrom sa ich šanca na návrat do pelotónu znižovala. Blížili sme sa ku rýchlostnej prémií. Za Saganovým kolesom bol nalepený Bryan Coquard, ktorý si dnes zatiaľ počínal bez problémv.
 
 
 
 
Rýchlostná prémiu otvoril Matteo Trentin a Talian ukoristil dvadsať bodov po tesnom šprinte so Saganom. Tretí bol Coquard a Sagan sa tak nateraz vrátil do zeleného dresu. Momentálne mal pred Bennetom náskok piatich bodov. Bora mala v hlavnej skupine všetkých ľudí až na Postlbergera, ktorý jazdil v druhej skupine. Začalo sa stúpať na najdlhší kopec dnešného dňa - Col de Peyronnenc (14,5 km, 3,9%).
 
Sedem kilometrov pred ďalšou horskou prémiou musel riešiť technické problémy Tom Dumoulin. Holanďan si vymenil bicykel a bolo jasné, že Ewan, Viviani, Bol a ďalší šprintéri, ktorí zostali vzadu, sa naspäť nevrátia. Bennett so svojimi domestikmi zaostával tri minúty a pre Sagana, Coquarda, Trentina či Van Aerta sa tak otvárala jedinečná šanca na etapový triumf. 
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
eshop tarmac sl6 v2update
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Bora naďalej ťahala pelotón, v druhej skupine jazdil aj jeden zo včerajších hrdinov Jesús Herrada (Cofidis). V hlavnej skupine sa nachádzal napríklad aj David Gaudu (Groupama - FDJ), ktorý sa po zranení v prvej etape pomaličky dostáva do kondície. Pre dva body si na horskej prémií vybehol Thomas de Gendt (Lotto Soudal), ktorý sa do pelotónu nevrátil a vsadil na sólový únik. 
 
Nebezpečný Belgičan si vypracoval len štvrťminútu, pre pelotón bol príliš silným sústom na únik. V druhej skupine dokonca začal ťahať aj samotný Bennett, no bolo viac-menej jasné, že on ani jeho kolegovia sa do hlavnej skupiny už nevrátia a v súťaži o zelený dres sa bude na radosť slovenských fanúšikov prezliekať.
 
 
 
 
Bohužiaľ, ani dnešný deň sa nezaobišiel bez pádu a v pelotóne skončili na zemi Hugo Hofstetter (Israel Start-Up Nation) a Marc Soler (Movistar). Prvý menovaný bol dotĺčený, no pokračoval ďalej. Medzitým sa v balíku začali otáčať aj ľudia z B&B Hotels Vital Concept, čo bola dobrá informácia hlavne pre Boru. De Gendt si naďalej udržiaval drobný náskok. Mimochodom, na poslednej horskej prémií okrem De Gendta bodoval aj Quentin Pacher (B&B Hotels).
 
Prakticky bez problémov jazdil žltý muž Adam Yates (Mitchelton), ale aj Primož Roglič (Jumbo - Visma) či majiteľ bieleho dresu Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). Pelotón prešiel občerstvovaciou zónou a pred nami bola posledná horská prémia Côte de Paulhe (1,1 km, 6,3%). Zo zaujímavých ľudí sa v druhej skupine nachádzal Naesen, Impey, De la Cruz či Latour.
 
 
- reklama -
tdf2020 banner 560x300 update
- reklama -
 
 
De Gendt získal bod na poslednej prémií a dokázal navýšiť svoj náskok na viac ako polminútu. V balíku dokonca pracoval aj Pierre Roland (B&B Hotels), ktorý sa v GC nachádza zatiaľ na 23. mieste. Bol to práve tento Francúz, ktorý útočil v závere štvrtej etapy. De Gendt naďalej zvyšoval svoj náskok, 63 kilometrov pred páskou to bolo viac ako štyridsať sekúnd.
 
Do cieľa sa šlo prakticky len dolu kopcom, preto dostali všetci šprintéri, ktorí zvládli brutálny priebeh dnešnej etapy v pelotóne, priestor na odpočitok a obnovenie síl. Oddychovať však nemohli v Bore, pretože náskok De Gendta zatiaľ nešiel dole a navyše, ľudia z B&B Hotels sa už na čele hlavnej skupiny nepohybovali.
 
 
bora 20 tour taha bohfb
Bora ťahá pelotón (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
V čase, keď sa do cyklistov oprel bočný vietor, musel meniť bicykel Bauke Mollema (Trek - Segafredo). Holanďan zatiaľ ide na tohtoročnej Starej dáme bez problémov. De Gendtovi vietor nehral do karát, jeho náskok sa znížil na menej ako polminútu. Defekt musel riešiť Tadej Pogačar. Slovinec sa vrátil späť bez problémov a späť bol aj Mollema.
 
Do predných pozícií v balíku sa začali posúvať aj ostatné tímy, okrem Bory sa ukazovali aj ľudia z Jumba - Vismy či Movistaru. De Gendt ukážkovo bojoval, podarilo sa mu navýšiť náskok na päťdesiat sekúnd. Vpredu nechýbala ani Astana a B&B Hotels. Bryan Coquard mal dnes veľkú šancu na premiérove víťazstvo na Tour de France.
 
Štyridsať kilometrov sa do kolízie zaplietli hneď traja ľudia z Bahrain - McLaren. Matej Mohorič nedobrzdil jednu zo zákrut a zobral so sebou hneď dvoch kolegov. Medzitým sa do čela pelotónu poskladali pretekári Ineosu a náskok De Gendta začal rapídne klesať. Po šesťdesiatich kilometroch sa únik víťaza dvoch etáp na TdF skončil.
 
Potom sa rozhodol predviesť svoje kvality Julian Alaphilippe (Deceuninck) a roztrhal balík na tri skupiny. Z Bory tam zostal okrem Sagana len Buchmann, Pinot mal k sebe troch ľudí. V druhej skupine ostal napríklad dnes neviditeľný Richie Porte (Trek - Segafredo). Mimo prvej skupiny ostal Landa, Pogačar, van Avermaet, Mollema, Trentin alebo Rolland.
 
 
 
 
V prvej skupine ostalo len štyridsať ľudí, stále tam bol aj Coquard aj Van Aert. Strata Pogačara a Landu narástla na viac ako päťdesiat sekúnd. Priemerná rýchlosť v dnešnej etape bola 46 km/h. Defekt zadného kolesa postihol Richard Carapaza (Ineos) a vlaňajší víťaz Gira jazdil sám medzi dvoma skupinami. Ineos sa preto stiahol z čela prvej skupiny, kde pracovala najmä Astana. Ku Carapazovi sa stiahol Castroviejo, Pogačar s Landom strácali už viac ako minútu.
 
Okrem Sagana, Coquarda či Van Aerta ostal v prvej skupine aj Venturini, Laporte a Boasson Hagen. Okrem Astany odvádzali skvelú prácu aj ľudia z Groupamy - FDJ a bolo jasné, že v Top 10 bude po dnešku množstvo zmien. Na tretie miesto v GC by za Yatesa a Rogliča mal ísť Guillaume Martin (Cofidis), ktorý tu jazdí v životnej forme. Carapaza dorazila skupina s Pogačarom.
 
Do posledného kilometru vstúpil Stefan Küng a víťazom dnešnej etapy sa stal Wout van Aert. Druhý skončil Edvald Boasson Hagen a tretí skončil Bryan Coquard. Pogačar a spol. dostal osemdesiat sekúnd. Peter Sagan zostal vo finále zablokovaný a navyše sa dostal do kontaktu s Hofstetterom. Slovák napokon skončil až na trinástom mieste a v súťaži o zelený dres vedie o deväť bodov.
 
 
 
 
Videli sme brutálnu veternú etapu, ktorú hneď od začiatku odpálili muži okolo Petra Sagana. Borákom sa podarilo veľmi skoro diskvalifikovať Bennetta, Ewana a ďalších šprintérov, no ich líder pre dnešný dojazd sa im víťazstvom neodvďačil. Prvé miesto totiž už po tretíkrát putuje do Jumba - Visma. Wouta van Aerta sme dnes veľmi nevideli, no dnes prežil všetky selekcie a v závere ukázal svoju tohtoročnú formu. Veľmi dobrý výsledok dosiahol aj Edvald Boasson Hagen, ktorého sme videli šprintovať prvýkrát a napokon dosiahol najlepší výsledok svojho tímu na tohtoročnej Starej dáme. Sklamaný bude Bryan Coquard, ktorý patril pred záverečným šprintom medzi top favoritov, no napokon berie len tretie miesto.
 
Na dnešnú etapu nebudú v dobrom spomínať športoví riaditelia UAE, Treku či Bahrainu McLaren. Ich lídri na celkové poradie Bauke Mollema, Richie Porte, Tadej Pogačar a Mikel Landa si neustriehli silný vietor a v ďalších etapách budú mať čo robiť, aby sa vrátili na svoje predchádzajúce pozície. V žltom drese zostal Adam Yates, ktorý prekonal dnešnú previerku bez komplikácií. Na tretie miesto, ako sme vyššie avizovali, sa posunul Guillaume Martin a hneď za ním je nový držiteľ bieleho dresu Egan Bernal. Po desiate miesto sú pretekári, ktorí v doterajšom priebehu zatiaľ nič nestratili - Dumoulin, Quintana, Bardet, López, Pinot a Urán
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
 
 
Okrem Pogačara, Landu a ďalších stratili aj Esteban Chaves a Richard Carapaz. Obidvaja však majú v poradí pred sebou svojich kolegov a v nasledujúcich horských etapách budú mocť predvádzať svoje vrchárske kvality ako superdomestici. Nemenil sa majiteľ bodkovaného dresu. Benoít Cosnefroy si polepšil o ďalšie dva body a po dnešku má náskok trinástich bodov pred Michaelom Goglom.
 
Peter Sagan dnes opäť potvrdil svoju všestrannosť a po prvej horskej prémií bol jedným z mála šprintérov, ktorí neopustili hlavnú skupinu. Na rýchlostnej prémií vyzliekol Bennetta zo zeleného dresu a nezaváhal ani pri delení pelotónu zhruba dvadsať kilometrov pred cieľom, no záverečný šprint mu absolútne nevyšiel. Napriek tomu môže byť spokojný, pretože sa vrátil na čelo bodovačky a momentálne má deväť bodov k dobru pre svojim írskym súperom.
 
Každý večer po etape pripravujeme súhrn reakcií...
 
 
Výsledky etapy
1. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 3:32:03 120
2. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka NTT Pro Cycling 00:00 50
3. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 00:00 25
4. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:00 15
5. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00 5
6. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
7. HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation 00:00  
8. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:00  
9. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
10. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:00  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


tour 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 30:36:00 25
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:03  
3. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:09  
4. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:13  
5. DUMOULIN Tom link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:13  
6. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:13  
7. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:13  
8. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:13  
9. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:13  
10. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 00:13  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 138
2. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 129
3. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 106
4. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 105
5. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 93
6. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 91
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 25
2. GOGL Michael NTT Pro Cycling 12
3. ROCHE Nicolas Team Sunweb link ikonka 11
4. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 10
5. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 10
6. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 9
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 30:36:13
2. MAS Enric Movistar Team link ikonka 00:09
3. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:28
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:15
5. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 18:44
6. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 27:18
 


 
 
Prémie na trase etapy:
3 20 159 km - Côte de Luzençon: dĺžka 3,1 km; sklon 6,1 % (2-1)
sprint-20 110 km - SAINT-SERNIN-SUR-RANCE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3 20 94,5 km - Col de Peyronnenc: dĺžka 14,5 km; sklon 3,9 % (2-1)
4-20 70,5 km - Côte de Paulhe: dĺžka 1,1 km; sklon 7 % (1 bod)
ciel Cieľ - LAVAUR (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri už nebudú mať v otváracom týždni ďalšiu príležitosť a napriek zvlnenej prvej časti etapy by bolo prekvapením, ak by si nechali túto šancu vziať. Deceuninck - Quick-Step včera nemusel jazdiť na čele balíka a spoločne s Lotto - Soudal budú mať dostatočnú kvalitu, aby si postrážili utečencov. V doterajších hromadných šprintoch sme sledovali nevyrovnané výkony najrýchlejších jazdcov. Najstabilnejšie výsledky dosahoval Sam Bennett, ale zatiaľ sa mu nepodarilo vyhrať etapu. Írsky borec sa vo finále vždy natlačí na vedúce priečky, ale potreboval by konečne dostať ideálny lead-out, ktorý ho vystrelí do šprintu v najlepšej pozícii. Bennett má vysokú rýchlosť, ale tento detail ho zakaždým ukrátil od získania etapového triumfu. Po parádnom výkone v tretej etape Caleb Ewan pozične nezvládol ostatné dva hromadné dojazdy a to už vytvára obavy, že po odstúpení kľúčových jazdcov zo svojho lead-outu si ťažko hľadá pozíciu pred šprintom, hoci spoločne s Bennettom je na podujatí najrýchlejší. Bennett tak potrebuje v meste Lavaur čo najlepšie načasovať svoj šprint a Ewan sa presadiť už v pozičnej bitke pred páskou. V piatej etape musel definitívne získať sebavedomie Cees Bol, že na Tour môže vyhrať etapu. Ak tím Sunweb predvedie vo finále rovnaký výkon a Bol sa dostane do pozície, holandský pretekár bude bojovať o etapové víťazstvo. Nizzolovi chýba absolútna rýchlosť, Kristoff sa už vytratil zo šprintov a Coquard sa zatiaľ umiestňuje iba na konci Top 10. V Trek - Segafredo už šprintovali Pedersen, Theuns, aj Stuyven a v klasickom hromadnom dojazde sa ukazuje ako najlepšia voľba aktuálny svetový šampión. V doterajšom priebehu Peter Sagan neukázal v šprintérskych koncovkách potrebné zrýchlenie a teraz ho čaká dôležitá úloha, aby sa mu Bennett príliš nevzdialil v bodovacej súťaži.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón pokračuje juhozápadným smerom, aby sa dostal do Pyrenejí, ale ešte pred dvomi horskými etapami sa bude šprintovať v meste Lavaur. Šprintérske celky však nečaká ľahká úloha na začiatku etapy. Štartovať sa bude do mierneho kopca, nasledovať bude horská prémia s prevýšením šesť percent a potom sa ešte cesta zdvihne na štyri percentná, takže v balíku bude treba jazdiť veľmi pozorne, aby sa nedostala do úniku silná skupina. Pred rýchlostnou prémiou stojí nehodnotený kopec s priemerom necelé štyri percentná a potom sa dostane pelotón na najdlhší kopec dnešného dňa, ktorý takisto neprekročí sklon štyroch percent. Druhá polovica etapy bude pre šprintérske zoskupenia podstatne prijateľnejšia a musia to využiť na eliminovanie brejku. Posledných štyridsať kilometrov sa pôjde po rovine, jedine šesť kilometrov pred páskou sa objaví menší výstup s prevýšením necelé tri percentá, ale hromadný dojazd pelotónu by nemalo na konci nič ohroziť.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 14:50 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop