TdF: Daniel Martínez si poradil s dvojicou z Bory, Roglič s Pogačarom ušli Bernalovi

11.9.2020, 10:00 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
13. 11.9. rovinata etapa ciel rovina Châtel-Guyon > P. Mary Cantal 191 km Martínez
 
etapa 13n
profil etapy, 4451 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Preteky pokračovali nenápadnou horskou etapou, ktorá bola zakončená krátkym stúpaním, a na jej konci sa mohli vytvoriť rozdiely aj medzi favoritmi. Kopec Pas de Peyrol sa objavil vo finále po celodennej vyčerpávajúcej jazde a na jeho strmých sklonoch sa mohlo presadiť zrýchlenie Rogliča, Pogačara alebo Alaphilippa. Bitka o etapový triumf sa mala odohrať medzi utečencami.
 
Na podujatí už nepokračoval Ilnur Zakarin, ktorý včera odstúpil kvôli zlomenému rebru. Sedem vrchárskych prémii v Centrálnom masíve a vidina etapovej výhry motivovali najmä vrchárov, ktorí sa nepresadili v klasifikácii. A takých sme našli v FDJ, EF Pro a aj Bora - hansgrohe. Teploty sa pohybovali na úrovni 22 stupňov. Trvalo pomerne krátko, kým sa odpútali Cosnefroy, Cavagna, Van Garderen, Geschke, Politt, Bonifazio, ale pelotón v žiadnom prípade nezvesil nohy. Potom vyštartoval z balíka Daniel Martin, ku ktorému sa pridali Alaphilippe a De Marchi.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Po prvom nehodnotenom stúpaní zostali vpredu Alaphilippe, Martin, Cavagna, Geschke a Cosnefroy, ale v hlavnej skupine sa stále nastupovalo. Vedúca skupina mala len dvadsať sekúnd náskok a chcel sa do nej dostať De Gendt. Tím Jumbo - Visma by bol najradšej, ak by sa prestalo nastupovať, niektoré pokusy chytal Van Aert, a za balíkom sa už sformovali šprintéri aj so Samom Bennettom. Pred stúpaním Col de Ceyssat sa šprintéri vrátili späť, ale na tomto kopci sa mali opäť zapotiť. Tím Jumbo - Visma už chcel uzatvoriť situáciu v balíku, ale pred stúpaním prvej kategórie vyrazilo dopredu štrnásť jazdcov a medzi nimi sa objavil aj Peter Sagan. Mal pri sebe Lennarda Kämnu a spolu s nimi chceli na čelo pretekov aj Soler, Izagirre, Sivakov, Molard, Trentin, Sicard, Coquard alebo Impey.
 
 
Kopec Col de Ceyssat bol ideálnou možnosťou pre vrchárov, aby neustále útočili s cieľom dostať sa do brejku, a doplácali na to jazdci, ktorí sa už pohybovali pred balíkom. V kopci sa neustále nastupovalo, tempo bolo vysoké a Peter Sagan spolu s Bryanom Coquardom vypadol zo svojej skupiny a vrátil sa do balíka, kde pracoval Jumbo - Visma. Vedúcu skupinu ako prvý rozšíril Marc Soler. Na dlhú dobu to bol jediný úspešný pokus. Druhá skupina, kde jazdili aj výborní vrchári ako Sivakov, Pinot, Barguil, Martínez strácali minútu a ďaleko nebol ani hlavný balík, kde Jumbo - Visma nebral na nikoho ohľad.
 
Na vrchole Col de Ceyssat sa objavili na čele Cavagna, Alaphilippe, Martin, Geschke, Soler a najviac bodov získal Geschke. Za nimi sa pohybovali Carthy, Martínez, Sivakov a De la Curz a ostatných útočníkov už chytil tím Jumbo - Visma, ktorý na stúpaní prvej kategórie doslova robil pelotón a na lídrov etapy strácal iba osemdesiat sekúnd.
 
 
V klesaní sa zmenilo zloženie druhej skupiny. Tvorili ju Carthy, Martínez, Kämna a potom sa k nim pridali Rolland, Barguil, Powless, Edet, De la Cruz a Sivakov. Táto partia však stále potrebovala zmazať manko päťdesiat sekúnd na vedúcu päticu. V zjazde sa vrátil do balíka aj Peter Sagan. Druhý hodnotený kopec Col de Guéry už nebol taký nepríjemný. Cavagna, Alaphilippe, Martin, Geschke, Soler získavali väčší náskok pred pelotónom a prenasledovatelia sa k nim čoraz viac približovali. Druhú skupinu doplnili aj Schachmann, Sicard a Madouas.
 
Potom tempo výrazne kleslo a do hlavného balíka sa vrátili dokonca šprintéri. Tím Jumbo - Visma spomalil a potešil útočiacich pretekárov. Na čele pretekov sa vytvorila 17-členná skupina, kde jazdili Carthy, Martínez, Powless (všetci EF Pro), Alaphilippe, Cavagna (obaja Deceuninck - Quick-Step), Schachmann, Kämna (obaja Bora-hansgrohe), Martin (Israel Start-Up), Sivakov (Ineos), Geschke (CCC), Soler (Movistar), Madouas (Groupama-FDJ), De la Cruz (UAE Emirates), Barguil (Arkéa-Samsic), Edet (Cofidis), Rolland (B&B Hotels) a Sicard (Total Direct Energie). Na vrchole Col de Guéry si užívali náskok necelých šesť minút a najviac bodov vybojoval Pierre Rolland.
 
 
Po dlhom čakaní sa vytvorila na čele početná skupina plná silných vrchárov, ktorí útočili na etapový triumf, Troch silných zástupcov mal v brejku EF Pro a najlepšou voľbou mal byť Daniel Martínez. Na výbušných kopcoch je mimoriadne silný Alaphilippe, ale kvalitný šprint majú aj Schachmann a Daniel Martin, ktorí sa dostávajú do výbornej formy. Soler, Barguil, Rolland patria medzi silných vrchárov a zvedaví sme boli na Sivakova, či sa už zotavil zo zranení. V každom prípade bol ruský jazdec výbornou poistkou pre Egana Bernala. To isté platilo pre De la Cruza, ktorý mohol na konci pomôcť Pogačarovi napriek zdravotným problémom. V takomto početnom brejku sa nemuselo čakať len na záverečné kopce a vo finále sme mohli uvidieť aj prekvapujúce útoky z väčšej diaľky. O jeden taký sa pokúsil Valentin Madouas na stúpaní Montée de La Stèle, kde sa vydal na sólovú akciu a získal tridsať sekúnd na skupinu utečencov. Po kopci sa však vrátil späť.
 
 
- reklama -
os2020 banner 560x300 update2
- reklama -
 
 
Potom sa dostali pretekári na klesajúcu pasáž a mierili na rýchlostnú prémiu. Keďže vpredu sa nachádzala početná skupina, na pelotón nezostali žiadne body. Jumbo - Visma už volil pokojné tempo a strata balíka stúpla na sedem minút, čo vytváralo dobrý priestor na úspech utečencov. V klesaní spadol Romain Bardet, ťažko sa dvíhal zo zeme a vracal sa naspäť za pomoci všetkých kolegov. Vzhľadom na dnešný náročný finiš ho nečakalo vo finále nič jednoduché a na zemi sa ocitol aj Nairo Quintana. Spadol aj Bauke Mollema a holandský pretekár musel odstúpiť z pretekov. Rýchlostnú prémiu ovládol Julian Alaphilippe.
 
Vedúca skupina stále dobre spolupracovala a postupne zvyšovala svoj náskok. Čakali ju ešte dve menšie horské prémie, kým sa mal rozprúdiť boj o etapu na posledných dvoch stúpaniach. Bolo nepravdepodobné, že všetci utečenci budú čakať len na Neronne alebo Puy Mary. Na kopci Côte de l'Estiade si vyšiel pre dva body Rolland a sekundoval mu Madouas. Pelotón strácal deväť minút a už sa nezdalo, že po tvrdom začiatku pôjde Jumbo - Visma po etapovom triumfe. Okrem holandského celku sa vytiahli dopredu aj UAE Emirates a Bahrajn - Merida, ktorých lídri mali patriť vo finále útočiť. Pred rozhodujúcimi úsekmi panoval pokoj zbraniam. Utečenci a aj jazdci na celkové poradie sa potrebovali zotaviť a čo najlepšie pripraviť na prudké finálne kopce, ktoré striehli na konci vyčerpávajúceho dňa. V úniku sa spolupracovalo a pelotón bol zoradený za tímom Jumbo - Visma.
 
 
Na kopci Côte d'Anglards-de-Salers sa už menilo rozloženie síl na trati. Na čele zaútočil Powless a využíval početnú prevahu celku EF Pro v úniku. V hlavnej skupine sa usadil na vedúcich pozíciách Ineos a to znamenalo, že vo finále sa chystal súboj hlavných favoritov. Za Powlessom sa vydal Schachmann a Ineos nenasadil až príliš vysoké tempo, ale to sa čoskoro zmenilo. Schachmann sa spojil s Powlessom a mali tridsať sekúnd na druhú skupinu. Na stúpanie Col de Neronne viedla nepríjemná stúpajúca pasáž, čo sa snažila využiť vedúca dvojica, aby sa vzdialila prenasledovateľom, a darilo sa jej to. Ineos ťahal pelotón stabilným tempom a nevyzeralo to, že dostáva pod tlak konkurenciu.
 
Tesne pred stúpaním Col de Neronne predviedol veľkú motiváciu vyhrať Schachmann, ktorý sa zbavil Powlessa, a do cieľa už letel osamote. Zostávalo osemnásť kilometrov a na skupinu prenasledovateľov náskok jednej minúty. Na samotnom stúpaní sa ukazovali v druhej skupine vrchári a ťahal najmä Soler a vydržali pri ňom Kämna a Martínez. Tímové úlohy plnil Kämna, ktorý musel strážiť všetky útoky za svojím tímovým kolegom, a išlo mu to dobre. Na vrchole stúpania udržal Schachmann náskok 35 sekúnd pred Martínezom a Kämnom, čím sa dostal s dvomi cyklistami na samom čele pretekov do výbornej pozíciu tím Bora - hansgrohe. Naopak, Daniel Martínez musel nájsť spôsob, ako prelomí nemecký val.
 
 
Na Col de Neronne sa rapídne zvýšilo tempo v balíku a doplatili na to Yates, G. Martin a Bardet. Postaral sa o to Ineos a po jeho aktivite zostalo v hlavnej skupine len okolo pätnásť jazdcov Yates sa potom vrátil späť, ale obaja francúzski borci bojoval vzadu. V hlavnej skupine zostali už len lídri jednotlivých tímov a najlepší pomocníci Ineosu a Jumbo - Visma. Medzitým sa Martínez s Kämnom približovali k Schachmannovi.
 
Etapový triumf mohli získať traja jazdci. Martínez sa blížil k Schachmannovi, ale zároveň si viezol na zadnom kolese Kämnu. Posledné kilometre boli mimoriadne prudké a vo finále sa mohlo stať čokoľvek. Skupinu hlavných favoritov kontroloval Jumbo - Visma a všetci čakali na záverečné prudké pasáže. S výnimkou Rogliča a Bernala tam nikto nemal tímových pomocníkov. Bardet už dostal veľké manko a G. Martin sa snažil minimalizovať stratu.
 
Posledné dva kilometre využil Martínez na to, aby dobehol Schachmanna a do cieľa zostávalo 1500 metrov. Kämna sa snažil zaútočiť, ale Martínez dobre zareagoval a Schachmann sa na chvíľu prepadol, ale ustál to. Skupinku viedol jazdec tímu EF Pro a snažil sa uštvať nemeckých konkurentov. V napínavej koncovke sa napokon ocitli Martínez s Kämnom a na cieľovej páske bol najsilnejší Daniel Martínez po perfektnom výkone, keď si poradil s dvojicou tímu Bora. Lennard Kämna a ani Max Schachmann nemali vo finále takú silu ako kolumbijský cyklista.
 
Dramatické momenty sa odohrávali aj medzi favoritmi. Na prudkých sklonoch atakoval Pogačar a pridal sa k nemu iba Roglič. Menšiu stratu mali Porte, Landa a López a v menších problémoch sme uvideli Bernala. Slovinská dvojica bola mimoriadne silná a v dobrom útoku sa predstavil Roglič. Za nimi ukazoval sebavedomie Porte, ktorý sa dostal pred Landu s Lópezom, a Bernal sa trápil na strmých sklonoch. Najskôr prišli do cieľa Primož Roglič a Tadej Pogačar s malým náskokom na Porteho, Landu, Lópeza a veľkú stratu dostal Bernal. Za Rogličom zaostal 37 sekúnd a Quintana ešte o pár sekúnd viac, podobne ako Urán a Adam Yates.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Jedna z najťažších previerok na podujatí sa stala korisťou utečencov, ale tí sa poriadne nadreli na začiatku etapy, kým si vytvorili potrebný náskok. Podarilo sa to až na prvom hodnotenom kopci a dovtedy dostával všetkých pod tlak Jumbo - Visma, ktorý sa snažil držať štartové pole pokope. Potom povolil zo svojej aktivity a na čele pretekov sa usadilo sedemnásť jazdcov. Tí dobre spolupracovali až do samého konca, vybudovali si potrebný náskok a následne rozohrali súboj o etapový triumf.
 
Na čele pretekov sa presadili tí jazdci, ktorí sa mohli oprieť o tímových kolegov. Daniel Martínez mal pri sebe dvoch spolujazdcov a mohol sa výlučne sústrediť na posledné dva kopce. Max Schachmann a Lennard Kämna sa ocitli vo výbornej pozícii. Dostali pod tlak kolumbijského cyklistu, ale ten bol na prudkých sklonoch silnejší a využil, že patrí medzi čistokrvných vrchárov. Po triumfe na Dauphiné bol sklamaný, že sa mu nepodarilo na Tour presadiť v klasifikácii, ale v horách urobil to najlepšie, čo mohol. Dostal sa do úniku a získal etapu, pričom si parádne si poradil s dvojicou z tímu Bora. Dokázal dobehnúť Schachmanna, aj keď sa od neho neodlepil Kämna, a napokon aj druhého konkurenta porazil na cieľovej páske. Z jeho koncovky sršalo veľké sebavedomie, že dokáže prelomiť početnú výhodu konkurencie. Jazdec tímu EF Pro potvrdil formu a môže to využiť aj v nasledujúcich horských etapách.
 
 
Tím Bora - hansgrohe ani tentoraz nevybojoval etapový triumf. Vo finále použili najlepšiu taktiku. Max Schachmann zaútočil, vybudoval si pekný náskok a za ním všetko istil Lennard Kämna. Obaja predviedli kvalitný výkon, ale ani to nestačilo na Martíneza. Max Schachmann atakoval už vo včerajšej etape a dnes musel byť viac unavený ako neskorší víťaz etapy. Lennard Kämna zase nie je tradičným vrchárom, preto sa nemohol cítiť pohodlne na cieľovom kopci, ale po bojovnom výkone prinútil Martíneza šprintovať na páske, ale jeho súper neurobil na konci žiadnu chybu.
 
V skupine jazdcov na GC najskôr udrel na súperov tím Ineos, ktorý rozbil hlavný balík na Col de Neronne a takmer všetkým favoritom tam zobral pomocníkov. Britská zostava však len dostala pod tlak svojho vlastného lídra, ktorý sa necítil na cieľovom kopci vo svojej koži. Na prudkých sklonoch zaútočil Tadej Pogačar a na jeho výbornú formu bol schopný zareagovať iba Primož Roglič. Dvojica to dotiahla až do cieľa a získala pekné úlovky. Egan Bernal stratil 37 sekúnd a to je vo vyrovnaných pretekoch veľké manko. Obhajca prvenstva nebol taký silný ako na konci deviatej etapy a dnes za to draho zaplatil.
 
 
martinez 20 tour triumf efef
Triumf Daniela Martíneza (© EF Pro Cycling / 2020 Getty Images)
 
 
Naopak, zlepšený výkon ponúkol Miguel López, aj keď to stále nestačilo na najlepších, ale dôležité je to zlepšenie. Mikel Landa drží fazónu a keď sa dostaneme na jeho obľúbené dlhé kopce, bude chcieť bojovať o stupne víťazov. Po dnešku definitívne potvrdil výbornú formu Richie Porte, ktorý dokázal parádnym spôsobom eliminovať nástup slovinskej dvojice, a to mu musí zvýšiť sebavedomie. Urán, Yates, Mas, Quintana počítali väčšie straty a konkurencia sa im vzďaľuje, no Quintana dnes spadol a to ho limitovalo. Na zemi sa ocitol aj Bardet a na posledných dvoch kopcoch sa to určite prejavilo na jeho výkone. Vypadol z TOP 10, podobne ako doteraz stabilne silný Guillaume Martin, ktorý prežil najhorší deň na podujatí.
 
V celkovom poradí si už vybudoval pekný náskok Primož Roglič a jeho výkony vyzerajú, akoby stále ešte nejazdil naplno. Na druhé miesto sa posunul Tadej Pogačar a to napriek veternej strate zo siedmej etapy, ale všetko získal späť tromi útokmi v horách. Vyzliekol z bieleho dresu Egana Bernala, ktorý zatiaľ nepresvedčil na doterajších stúpaniach, ale už v nedeľu musí predviesť maximálny výkon, aby zostal v hre o titul. Pódium majú na dostrel stále viacerí jazdci a medzi nimi ukazujú najlepšiu formu Landa, López a Porte. Ak bude austrálsky pretekár pokračovať v takýchto výkonoch, v klasifikácii sa bude posúvať len smerom nahor. V najlepšej desiatke sa udržal Mas, ktorý sa tam dostal na úkor dvoch francúzskych jazdcov, ktorým dnešný deň nevyšiel.
 
V bodovacej súťaži sa nič nezmenilo. Peter Sagan sa pokúšal dostať do brejku, aj si naskočil do sľubnej skupiny, ale na kopci Col de Ceyssat sa stále pretekalo mimoriadne tvrdo a to nemal šancu ustáť pred pelotónom. Keď všetky body na rýchlostnej prémii zobrali utečenci, jeho úlohou bolo dôjsť do cieľa v časovom limite.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Daniela Martíneza (víťaz)
"Po Dauphiné som sa cítil veľmi dobre, pred Tour som sa zotavil, ale na začiatku Starej dámy som spadol, čo ma dosť zasiahlo po psychickej stránke. Potom som získal väčšiu časovú stratu, aby som mohol útočiť v horách a v etapách, ktoré mi vyhovujú. Dnes sa mi to podarilo. Na konci som tvrdo pracoval, hoci som mal proti sebe dvoch súperov. Vedel som, že mám viac energie ako oni, preto som v šprinte vyhral."
 
 
Výsledky etapy
1. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 5:01:47 120
2. KÄMNA Lennard BORA - hansgrohe link ikonka 00:04 50
3. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 00:51 25
4. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 01:33 15
5. ROLLAND Pierre B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 01:42 5
6. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 01:53  
7. GESCHKE Simon CCC Team link ikonka 02:35  
8. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 02:43  
9. CARTHY Hugh EF Pro Cycling 03:18  
10. DE LA CRUZ David UAE Team Emirates link ikonka 03:52  
142. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 31:12  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


gc jumbo
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 56:34:35 25
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:44  
3. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:59  
4. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 01:10  
5. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 01:12  
6. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:31  
7. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:42  
8. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 01:55  
9. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 02:06  
10. MAS Enric Movistar Team link ikonka 02:54  
83. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 2:18:36  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 252
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 186
3. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 162
4. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 155
5. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 146
6. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 131
 

tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 36
2. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 31
3. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 31
4. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 24
5. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 21
6. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 18
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 56:35:19
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:15
3. MAS Enric Movistar Team link ikonka 02:10
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 25:28
5. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 56:37
6. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 58:35
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
1 20 155,5 km - Col de Ceyssat: dĺžka 10,2 km; sklon 6,1 % (10-8-6-4-2-1)
3 20 128 km - Col de Guéry: dĺžka 7,8 km; sklon 5 % (2-1)
2 20 106 km - Montée de La Stèle: dĺžka 6,8 km; sklon 5,7 % (5-3-2-1)
sprint-20 80,5 km - LANOBRE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3 20 61 km - Côte de l'Estiade: dĺžka 3,7 km; sklon 6,9 % (2-1)
3 20 34,5 km - Côte d'Anglards-de-Salers: dĺžka 3,5 km; sklon 6,9 % (2-1)
2 20bonus tdf 20 11 km - Col de Neronne: dĺžka 3,8 km; sklon 9,1 % (5-3-2-1) (bonusové sekundy 8-5-2)
1 20 Cieľ - Pas de Peyrol Puy Mary: dĺžka 5,4 km; sklon 8,1 % (10-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ - PUY MARY (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Ťažká etapa zakončená strmým stúpaním po celodennej kopcovitej jazde by mala byť jasnou záležitosťou utečencov. Na takomto profile je mimoriadne náročné dostať pod kontrolu brejk a bolo by veľkým prekvapením, ak by sa o to pokúsil v pelotóne nejaký vrchársky tím, ako sme to sledovali včera. Dostávame sa do druhej časti pretekov a čoraz náročnejšieho terénu, preto už môžu vyraziť do akcie aj vrchári, ktorým sa nepodarilo presadiť v klasifikácii. Budeme zvedaví na Thibauta Pinota, či sa rozhodne získať pozitívne pocity pred alpskými etapami práve na tomto profile. Ak mu to dovolia zdravotné problémy, jeho agresívny prístup by mohol sláviť úspech na posledných dvoch stúpaniach. V tíme FDJ bude skákať do takýchto brejkov aj Gaudu. V celku EF Pro čakajú na svoju šancu Daniel Martínez a Sergio Higuita. Prvý menovaný obľubuje dlhšie kopce, ale na konci náročného dňa je silný aj na kratšom stúpaní, ako to ukázal na konci záverečnej etapy na Dauphiné, kde získal titul práve od Pinota. Higuita je zase výbušnejší a presne toto môže byť rozhodujúce na vrchole Puy Mary. Cieľ na vrchole stúpania môže znovu prilákať Solera, v Astane budú kandidátmi na únik Gorka Izagirre s Lutsenkom a etapa má vhodnú trasu aj pre Herradu, De Marchiho alebo Latoura. Aj od tímu Bora - hansgrohe sa opäť očakáva aktívny prístup a na čele pretekov ho môžu zastupovať Schachmann, ktorý býva silný vo výbušných koncovkách, alebo talentovaný Kämna. Dve výbušné stúpania nachádzajúce sa vo finále musia motivovať Juliana Alaphilippa. Ak sa francúzsky jazdec ocitne na čele pretekov na záverečných prudkých sklonoch, bude ťažké ho poraziť. Medzi favoritmi na titul sa môže odohrať testovacia jazda. Oba posledné kopce sú síce krátke, ale strmé a nenachádzajú sa ďaleko od seba, preto už na Col de Neronne sa môže niekto pokúsiť roztrhať skupinu favoritov. Nebude to však ľahké, lebo Jumbo - Visma bude chcieť dostať Primož Rogliča v bezpečnej polohe na cieľové stúpanie, kde môže vyniknúť jeho zrýchlenie. Vďaka tomu sa môže odohrať akcia medzi favoritmi len na samom konci a na vrchole Puy Mary môže získať sekundy na súperov práve Roglič a svoju akceleráciu určite predvedie aj Pogačar. Pred páskou môžu zrýchliť Landa, Bernal, v prípade dobrého dňa aj Yates a budeme čakať, akú koncovku predvedú Quintana, Porte, López, Bardet, ktorí nemajú takú výbušnosť.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
V trinástej etape sa ocitneme v samom srdci Centrálneho masíva. Celý deň bude posiaty dlhšími stúpaniami a zakončený dvojciferným prevýšením, preto by sme mali znovu sledovať presuny v klasifikácii. Najskôr sa pelotón zahreje na menšom, 5-percentnom kopci a skutočná akcia sa rozbehne na Col de Ceyssat, kde sa budú chcieť dostať do úniku dobrí vrchári, aby na čele pretekov bojovali o etapový triumf. Nasledujúce štyri horské prémie vytvoria dôležité podložie na rozhodujúcu vrchársku bitku. Cyklistov privedie na bonusovú horskú prémiu ťahavá pasáž do mierneho kopca s prevýšením cez tri percentná a na Col de Neronne  sa vybehne vo veľkej rýchlosti. Bude to síce krátky výstup, ale so sklonmi na úrovni deväť percent a už na tomto mieste sa bude dať zaútočiť, no favoritov môže odradiť od akcie nasledujúcich šesť kilometrov na veľmi miernom profile. Cieľový kopec Pas de Peyrol je typickou strmou stenou a priemerný sklon dvanásť percent na záverečných 2400 metroch bude lákavým šprintom do kopca, ktorý rozdelí aj favoritov na titul. Tí jazdci na GC, ktorí budú potrebovať získať čas, musia jazdiť ofenzívne, ale dôležitá selekcia sa vytvorí predovšetkým na Pas de Peyrol.
 

 
etapa 13 ciel
profil dôležitého kopca zo záveru (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 13:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Tomáš Košec
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop