TdF: V šprinte favoritov úradoval Caleb Ewan, porazil Bennetta, Sagan piaty

31.8.2020, 10:20 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
3. 31.8. rovinata etapa ciel rovina Nice > Sisteron 198 km Ewan
 
etapa 03n
profil etapy, 2980 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Šprintérska etapa so značným výškovým prevýšením mohla vytvoriť tlak na šprintérske zoskupenia, ak by sa dostala do úniku silná skupina, a tímy Deceuninck - Quick-Step a Lotto - Soudal sa museli počas dnešného dňa spoliehať na pomoc od ďalších celkov. Vo finále nestriehli žiadne technické momenty a Peter Sagan mohol využiť očakávanú únavu klasických šprintérov. Slovenský cyklista jazdil v tímovom drese, v zelenom sa ukázal Alexander Kristoff.
 
Pretekárov čakali príjemné teploty na úrovni 23 stupňov a mohol sa objaviť silný vietor. V predchádzajúcej etape nikto neodstúpil a do cieľa prišli aj zranení Poels, Gaudu alebo Sivakov, ktorí si to včera v horách odtrpeli. Na začiatku sa očakával pestrý súboj o vytvorenie brejku, ale takmer okamžite sa usadili vpredu štyria cyklisti a bolo hotovo. V úniku sa predvádzali Benoit Cosnefroy, Oliver Naesen (obaja Ag2r), Jérôme Cousin (Total Direct Energie) a Anthony Perez (Cofidis).
 
 
Najskôr vyrazil dopredu Jérôme Cousin a hneď sa k nemu pripojil Anthony Perez, ktorý je druhým mužom vrchárskej súťaže s rovnakým bodovým ziskom, ako má Benoit Cosnefroy. Do brejku tak musel nabehnúť aj jazdec tímu Ag2r. Spočiatku mu robil spoločnosť Oliver Naesen, ale ten sa vo vedúcej skupine dlho neohrial a vrátil sa do balíka na žiadosť športových riaditeľov. Práve prítomnosť Naesena ako kvalitného klasikára mohla etapu na konci okoreniť, takto nemusel mať pelotón veľké starosti so sledovaním troch utečencov. V pelotóne sa usadil na vedúcich priečkach Deceuninck - Quick-Step, ktorý bránil žltý dres a vytváral pozíciu pre Sama Bennetta.
 
Líder vrchárskej súťaže 24-ročný Benoit Cosnefroy, bývalý majster sveta do 23 rokov, je talentom francúzskej cyklistiky a mal by patriť k novým lídrom v Ag2r. Vo včerajšej etape získal bodkovaný dres napriek tomu, že mal technické problémy na druhom kopci prvej kategórie. V tomto roku vyhral Tour du Limousin a v predchádzajúcej sezóne dominoval na Etoile de Bessèges, takže ardenské profily mu rozhodne sedia. Dnešná etapa ponúkala sedem vrchárskych bodov, na ktoré si robil zálusk aj Anthony Perez, francúzsky univerzálny pretekár, ktorý celú kariéru jazdí v Cofidise. Tretím do spoločnosti bol Jérôme Cousin. Aj on sa rád ukazuje v únikoch a v brejku dosiahol najväčšie víťazstvo v kariére. V ročníku 2018 vyhral etapu na Paríž - Nice a to presne v meste Sisteron, kde končí aj dnešný deň.
 
 
- reklama -
tdf2020 banner 560x300 update
- reklama -
 
 
V pelotóne zatiaľ pracoval iba Deceuninck - Quick-Step a Julian Alaphilippe už pred etapou vyzýval ostatné šprintérske celky, aby sa pridali ku kontrole utečencov. Očakával sa príspevok tímu Lotto - Soudal, no belgická zostava už prišla o dvoch jazdcov a musela rozumne narábať s energiou. Cofidis vyslal pretekára do úniku a v balíku tak mala postupne smerovať pozornosť na UAE EmiratesSunweb, Boru - hansgrohe alebo B&B Hotels.
 
Pred prvou horskou prémiou sa prechádzalo po zvlnenom teréne a tím Deceuninck - Quick-Step dokázal so svojimi dvomi jazdcami udržiavať stratu pod dvomi minútami. Práve v tomto čase začalo pršať, ale pretekárov nečakali žiadne dlhé a nebezpečené zjazdy. Spustil sa silný lejak, ale to neodradilo utečencov od zaujímavého súboja na vrchole Col du Pilon. Prvý dnešnú vrchársku bitku ovládol Anthony Perez, ktorý porazil v šprinte svojho hlavného konkurenta. Po krátkom klesaní sa mala táto situácia zopakovať na Col de la Faye. Aj v tomto prípade bol úspešnejší Perez, Cosnefroy mu nestačil v šprinte, a jazdec tímu Cofidis si vybudoval dvojbodový náskok vo vrchárskej súťaži.
 
 
Náskok utečencov neprekračoval dve minúty a ďalej sa pokračovalo na zvlnenom teréne. V brejku doteraz jazdil defenzívne Jérôme Cousin, ale potom si neváhal nastúpiť a zostal vpredu úplne sám. Perez a Cosnefroy akoby splnili svoju úlohu a vrátili sa späť do balíka. Cosnefroy neubránil bodkovaný dres a zobral mu ho Perez. Pelotón tak musel ubrániť len jedného utečenca a mohol si dovoliť spomaliť tempo.
 
 
Na trase sa prehnala ďalšia prehánka a Deceuninck - Quick-Step udržiaval stabilný rozdiel na úrovni troch minút. V tomto momente belgická zostava nepotrebovala pomoc ostatných tímov. Do stíhacej jazdy nemusel zasiahnuť ani tím Bora - hansgrohe. Peter Sagan sa pohyboval v balíku pri svojich kolegoch a prvýkrát sa mal objaviť v akcii len na rýchlostnej prémii. Na trati sa objavilo ešte jedno dlhé stúpanie a potom už pretekári smerovali svižným tempom do cieľa. Stúpanie Col des Lèques znamenalo prvé vrchárske body pre Cousina, ktoré oslávil 4-minútovým náskokom pred hlavnou skupinou.
 
Za zvyšným vrchárskym bodom šprintoval Cosnefroy, ktorému rozbehol tempo tímový kolega. Perez sa ich držal, ale dostal defekt a na vrchole uspel jazdec tímu Ag2r. Benoit Cosnefroy zostával pred pelotónom a spoločne s kolegom Nansom Petersom vyrazili za poslednou horskou prémiou. Ale táto beznádejná snaha im dlho nevydržala. Tím Deceuninck - Quick-Step pokračoval vo svojej tradičnej polohe. Následne prišla nečakaná informácia, že Anthony Perez na pretekoch skončil, lebo v zjazde si zlomil kľúčnu kosť. Včera aj dnes sa predviedol v brejku a po dnešnej etape si mal obliecť bodkovaný dres.
 
 
Pokračovalo sa na jednoduchom, rýchlom profile a šprintéri sa už mohli zameriavať aj na rýchlostnú prémiu, kde bola k dispozícii slušná porcia bodov. Jérôme Cousin pomaly strácal pôdu pod nohami a bolo otázkou času, kedy ho balík dobehne. Zástupca Total Direct Energie ovládol aj poslednú horskú prémiu a pelotón si zatiaľ držal rozumný odstup, aby jediného cyklistu na čele pretekov nechytil príliš skoro. Hlavnú skupinu naďalej videli len dvaja borci z Deceuninck - Quick-Step.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner detske oblecenie green
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Šprintérska prémia bola umiestnená v klesaní a jazdci do nej nabehli v rýchlosti. Dvadsať bodov skončilo v rukách Jérôma Cousina a na cyklistov v pelotóne zvýšilo sedemnásť bodov. Záujem prejavilo viacero jazdcov, ale na prémii predviedol výborný tímový výkon Bora - hansgrohe. Petrovi Saganovi rozbehol šprint Daniel Oss a slovenský pretekár vybehol spoza jeho zadného kolesa len tesne pred prémiou, zobral maximálnu porciu bodov a ani nemusel šprintovať. Do šprintu sa opreli Bonifazio s Nizzolom a Kristoff, Trentin, Bennett sa takisto posunuli dopredu, ale šetrili energiu. Sagan stiahol na Kristoffa šesť bodov a na Trentina získal deväť bodov. Ewan s Vivianim sa sústredili len na šprint o etapový triumf.
 
 
Do cieľa zostávalo tridsať kilometrov, ale ani potom nikto nezačal pomáhať Quick-Stepu na čele pretekov. Belgický tím všetko zvládol a jeho kvalitu si tak mohli pochvaľovať ostatné šprintérske celky a aj jazdci na celkové poradie, ktorým takýto priebeh vyhovoval, lebo sa mohli načerpať nové sily. Jérôme Cousine sa vrátil do hlavnej skupiny šestnásť kilometrov pred cieľom a za statočný výkon bol odmenený cenou pre najbojovnejšieho cyklistu etapy. Potom sa už tlačili na čelo balíka viaceré celky, aby dostali svojich lídrov na najbezpečnejšie pozície.
 
Na posledných kilometroch nechceli nič podceniť v Cofidise, Lotto - Soudal alebo NTT a tradične sa vysunuli dopredu Jumbo - Visma a Ineos. Nestiahol sa ani Quick-Step a Bora sa držala trochu viac v úzadí. Po jednom z kruhových objazdov spadol na zem Benoit Cosnefroy kvôli nepozornosti a na zemi sa ocitol aj Wout van Aert. Ani jeden z nich nebol zranení.
 
V druhom hromadnom šprinte bol najrýchlejší Caleb Ewan, ktorý si počkal na ten najlepší moment a pred páskou porazil Sama Bennetta. Tretí finišoval Giacomo Nizzolo a Petrovi Saganovi sa ušlo piate miesto, čo začal šprintovať ako prvý z favoritov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Tretí deň prebehol v pokojnom duchu. Len málokto čakal, že nebude veľký záujem o únik a aj to sa dostali dopredu jazdci, ktorí bojovali vo vrchárskej súťaži. Polovicu etapy strávil na čele pretekov len jeden jazdec a to bola ideálna situácia pre šprintérov a aj jazdcov na celkové poradie, ktorí nemuseli predviesť nič naviac. Pelotón bol celý čas zavesený za zástupcami Deceuninck - Quick-Step a hromadný dojazd pelotónu bol jasnou záležitosťou prakticky od úvodných kilometrov.
 
Finále sa snažil manažovať tím Sunweb, ale Cees Bol zostal napokon pred páskou zatvorený. V neprehľadnej koncovke rozbalil šprint ako prvý Peter Sagan, ktorý predviedol dobré zrýchlenie, ale fúkal protivietor a objavil sa vpredu príliš skoro. Hneď za ním vyrazil Giacomo Nizzolo, ale aj taliansky jazdec sa zdržal na vetre dlhú dobu a dostali sa pred neho obaja hlavní favoriti. Najskôr to vyzeralo na triumf Sama Bennetta, ktorý si udržal potrebnú pozíciu a aj dobre načasoval koncovku, ale zozadu predviedol parádny návrat Caleb Ewan. Austrálsky cyklista mal šťastie, že sa pred ním otvorila cesta, ale na konci vytiahol jasne najrýchlejšie zrýchlenie zo všetkých šprintérov.
 
 
Caleb Ewan vybojoval štvrtú výhru na Tour. V koncovke bolo vidno, že po prvej etape sa rozpadol jeho lead-out, lebo jeho posledný pomocník ho opustil po méte flamme rouge a musel si vytvoriť pozíciu sám. Pomohlo mu, že súperi otvorili šprint skoro a jemu sa otvorila cesta. Na páske len potvrdil, že je najrýchlejším pretekárom na podujatí a po predchádzajúcich náročných dňoch sa znovu dostal do pretekárskej pohody. Podobne ako v prvej etape mal Sam Bennett vo finále dobrú pozíciu a bol blízko k výhre, ale tentoraz mu prekazil radosť naozaj silný finiš Caleba Ewana. Neodmenil svojich kolegov za celodennú prácu a tlak na jeho osobu bude ešte silnejší. Giacomo Nizzolo sa dobre natlačil dopredu, ale príliš skoro, aby to vydalo na etapový triumf, a v koncovke sa predviedli aj Hofstetter a Theuns, ktorý v Treku vystriedal Pedersena.
 
Peter Sagan v druhom hromadnom dojazde získal druhýkrát piate miesto. Až do samého konca mu vytváral pozíciu Daniel Oss, potom jeho zadné koleso stratil a vyrazil dopredu takmer tristo metrov pred cieľom. Ukázal lepšie zrýchlenie ako v prvej etape, no do cieľa to mal veľmi ďaleko a prekonali ho súperi, ktorí trpezlivejšie vyčkávali. Keďže Alexander Kristoff sa neobjavil v Top 10, trojnásobný majster sveta sa dostal na čelo bodovacej súťaže. Do zeleného dresu sa obliekol aj po výbornej práce na rýchlostnej prémii. Lídrom vrchárskej súťaže zostal Benoit Cosnefroy, hoci len vďaka tomu, že z pretekov odstúil po páde Anthony Perez. Toto bol jediný vážny incident počas dnešného dňa a aj v kalsifikácii zostalo všetko po starom. V zajtrajšej horskej etape bude Julian Alaphilippe obhajovať žltý dres na cieľovom stúpaní.
 
 
ewan 20 tour podium asofpb
Triumf Caleba Ewana (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (víťaz)
"Musíme využívať každú príležitosť, ktorá sa naskytne, lebo v tomto roku ich nemáme toľko veľa. Našťastie sa nevytvoril silný brejk a etapa bola pod kontrolou. Na flamme rouge som sa nachádzal príliš vpredu, preto som si trošku cúvol a potom sa posúval dopredu cez mojich súperov. Šprintovať zo zadných pozícii je vždy riziko, ale našiel som si cestu popri bariére, dosiahol som veľkú rýchlosť a vyšlo to."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (5. miesto)
"Bol to dosť chaotický šprint. Posledné tri - štyri kilometre poznačil strašný protivietor. Pretekári boli roztrúsení po celej ceste. Raz boli hore, potom sa prepadli dozadu a panoval chaos. Vďaka pomoci od Daniela som sa dostal do pozície, ale otvoril som šprint príliš skoro a 150 metrov pred cieľom ma predbehli súperi po pravej strane. Teším sa zo zeleného dresu a budem ho chcieť udržať až do Paríža."
 
 
Výsledky etapy
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 5:17:42 120
2. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 50
3. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:00 25
4. HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation 00:00 15
5. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 5
6. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
7. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:00  
8. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 00:00  
9. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 00:00  
10. BONIFAZIO Niccolò Team Total Direct Energie 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


gc quickstep
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 13:59:17 25
2. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:04  
3. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 00:07  
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:17  
5. FORMOLO Davide UAE Team Emirates link ikonka 00:17  
6. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:17  
7. DUMOULIN Tom link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:17  
8. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:17  
9. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:17  
10. CHAVES Esteban Mitchelton - Scott link ikonka 00:17  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 79
2. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 77
3. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 74
4. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 54
5. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 50
6. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 46
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 21
2. GOGL Michael NTT Pro Cycling 12
3. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 6
4. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 6
5. ROCHE Nicolas Team Sunweb link ikonka 5
6. COUSIN Jérôme Team Total Direct Energie 3
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 13:59:24
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:10
3. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:10
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:10
5. MAS Enric Movistar Team link ikonka 00:10
6. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 02:17
 
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
3 20 143 km - Col du Pilon: dĺžka 8,4 km; sklon 5,1 % (2-1)
3 20 134,5 km - Col de la Faye: dĺžka 5,3 km; sklon 4,8 % (2-1)
3 20 80,5 km - Col des Lèques: dĺžka 6,9 km; sklon 5,4 % (2-1)
4-20 45,5 km - Col de l'Orme: dĺžka 2,7 km; sklon 5 % (1 bod)
sprint-20 37,5 km - DIGNE-LES-BAINS (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ - SISTERON (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Druhý hromadný dojazd pelotónu je naplánovaný do mesta Sisteron a znovu nečaká na šprintérov nič jednoduché. Etapa obsahuje 3000 výškových metrov a po predchádzajúcich vyčerpávajúcich dňoch budú na najrýchlejších jazdcov kladené vysoké požiadavky, aby predviedli maximálny výkon. Záverečných osemdesiat kilometrov je dostatočný úsek, aby sa šprintéri dostali do pohody pred príchodom do cieľového mesta. Včerajšiu etapou dokončili všetci jazdci Lotto - Soudal na samom konci štartového poľa a to môže znamenať jediné, že sa stopercentne zameriavajú na tie etapy, ktoré im sedia najviac. Caleb Ewan sa nepresadil na konci prvého dňa, preto bude motivovaný, aby sa dostal na pozitívnu vlnu. Vysokú rýchlosť určite nestratil, ale uvidíme, ako si Lotto poradí s absenciou Degenkolba, ktorý bol kľúčovým členom lead-outu. Môže to znamenať, že Ewan bude musieť robiť v dojazdoch len správne rozhodnutia. Na pozičné chyby nebude mať priestor. Sam Bennett nepredviedol svoj najlepší výkon v úvodnom šprinte. Írsky jazdec má však dostatočnú vytrvalosť, aby do dnešnej etapy nastúpil v stopercentnej forme a to môže byť jeho výhoda oproti konkurencii. Veľmi chce vyhrať etapu a snáď mu to nebude zväzovať nohy. Sebavedomie bude na strane Alexandra Kristoffa, ktorý bol pri svojej výhre veľmi rýchly a túto skutočnosť bude chcieť znovu využiť. Pred dvomi dňami v Nice vytiahol výborný lead-out tím Trek - Segafredo a Mads Pedersen určite spozornel, že v tomto roku môže byť v šprintoch úspešný. Elia Viviani zatiaľ neukázal náznaky zlepšenia formy, Giacoma Nizzola trápia menšie zdravotné komplikácie a na výkon z prvej etapy bude chcieť nadviazať Cees Bol. Holandský borec predviedol kvalitný šprint a tentoraz si bude musieť dať pozor na lepšie načasovanie. Minimálne kvôli bodom do bodovacej súťaže sa zapojí do koncovky Matteo Trentin, ktorý síce nie je taký rýchly ako uvedení cyklisti, ale môže sa spoliehať na to, že konkurencia nepríde na pásku úplne svieža. Na Petra Sagana čaká štandardná úloha pozbierať čo najviac bodov do súťaže o zelený dres a v priamočiarom dojazde sa pokúsiť zaskočiť súperov, ktorí bývajú v hromadných dojazdoch rýchlejší. Na konci prvého dňa sa presvedčil, že konkurencia je silná a viacerí borci disponujú vysokou rýchlosťou.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón opustí prostredie Azúrového pobrežia, ešte naposledy prebehne po jeho kopcovitom profile a akonáhle sa dostane do vnútrozemia, cesta sa vyrovná a všetko bude smerovať k hromadnému dojazdu. Na trase sú vypísané štyri horské prémie nižších kategórii, ale trasa obsahuje oveľa viac kratších kopcov v priemere tri až päť percent. Hneď po štarte je pripravená stúpajúca 4000-metrová pasáž s prevýšením cez štyri percentá, čo bude vhodný priestor na tvorbu brejku. Najťažším momentom bude kombinácia dvoch stúpaní tretej kategórie a Col de Faye obsahuje dva kilometre s priemerom osem percent. Aj ďalej sa pôjde po zvlnenom teréne a takisto Col des Lèques je náročnejší, ako vyzerá. Celú dobu osciluje na úrovni šesť percent a len pred vrcholom sa objavia nízke gradienty. Z jeho vrcholu zostáva do cieľa osemdesiat kilometrov a šprintérske tímy potom dostanú úlohu zariadiť hromadný dojazd pelotónu. Posledná horská prémia nikoho neohrozí a klasickí šprintéri dostanú na konci dostatočný priestor na obnovenie energie. Podobne ako v prvej etape však budú musieť ukázať kvalitnú výkonnosť, aby dorazili svieži na cieľovú pásku v meste Sisteron, lebo klasikári alebo odolní šprintéri sa budú snažiť využiť ich únavu.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 13:35 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop