TdF: Alexej Lutsenko dominoval v úniku, favoriti šetrili energiu, Yates zostal v žltom

3.9.2020, 10:10 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
6. 3.9. rovinata etapa ciel rovina Le Teil > Mont Aigoual 191 km Lutsenko
 
etapa 06n
profil etapy, 3080 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Po jednodňovej prestávke sa znovu objavili v akcii jazdci na celkové poradie, ktorých čakal prejazd cez náročný kopec Col de la Lusette, a na jeho sklonoch sa mohli dostať do problémov aj zaujímaví jazdci. Zlý deň niektorého z favoritov mohol byť kruto potrestaný.
 
Dnes sa prvýkrát mohli presadiť utečenci a tím Mitchelton - Scott si musel dať pozor na začiatku etapy, aby sa nedostala dopredu nebezpečná skupina, ktorá by ohrozovala žlté tričko Adama Yatesa. Najcennejší dres včera stratil Julian Alaphilippe, ktorému podal inkriminovaný bidón jeho bratranec a zároveň tréner Frank Alaphilippe. Podľa vyjadrení Deceuninck - Quick-Step to bola chyba, ale museli pristúpiť k tomuto kroku, lebo v hektickej koncovke nemali kde inde poskytnúť občerstvenie pre svojho lídra. Na trati malo panovať slnečné počasie s teplotami do 28 stupňov a v prvej časti mohol zafúkať silnejší vietor.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
eshop tarmac sl6 v2update
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Predpoklady sa naplnili a po oficiálnom otvorení etapy sa odohrali nástupy s cieľom vytvoriť únik. Aktívne jazdil Roche zo Sunwebu a dopredu sa chcel dostať aj Greg van Avermaet. Spolu s nimi si vytvorili menší náskok aj Hagen, Oss, Lutsenko, Herrada, Cavagna a Powless. Táto osmička získala k dobru desať sekúnd, no pelotón nohy nezvesil. V jednom momente to vyzeralo tak, že sa vedúca skupina vráti späť, tímy ako Lotto - Soudal alebo Ag2r sa chceli prepracovať do brejku, ale silné tímy situáciu na trati zatvorili a na čele zostalo osem cyklistov.
 
Do úniku sa dostali Nicolas Roche (Sunweb), Neilson Powless (EF Pro), Edvald Boasson Hagen (NTT), Daniel Oss (Bora-hansgrohe, Rémi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step), Greg Van Avermaet (CCC), Jesus Herrada (Cofidis) a Alexej Lutsenko (Astana). V klasifikácii sa najvyššie nachádzal Greg van Avermaet a so stratou 3:17 prinútil jazdcov Mitchelton - Scott, aby počas celého dňa bránili žltý dres. Austrálska zostava však nasadila pokojné tempo a nezdalo sa, že obrana žltého trička bola jej dnešným hlavným zámerom.
 
 
Vedúca skupina mala potenciál vydržať na čele pretekov až do cieľa, keďže Mitchelton - Scott nevyzeral na to, že si chce udržať žltý dres za každú cenu, a bolo by prekvapením, ak by nejaké ďalšie tímy kontrolovali kvalitný únik na takomto teréne kvôli etapovému triumfu.
 
V brejku chýbal klasický, silný vrchár a skladal sa z odolných jazdcov, ktorí sa vedia pohybovať na klasikách. Najlepšie vrchárske nohy mali mať Herrada a Roche a obaja to museli využiť na Col de la Lusette, aby sa zbavili rýchlejších konkurentov. Odolnosťou v kopcoch a najmä veľmi dobrou koncovkou disponoval Lutsenko, ktorému bola pripravené finále mimoriadne vyhovovalo. Na Tour predvádza dobré výkony na stúpaniach Van Avermaet a nikto z utečencov si ho nebude chcieť zobrať na cieľovú čiaru. Belgický jazdec bol vo vedúcej skupine najrýchlejší, ak sme teda nerátali Ossa a Hagena, ale pre nich mal byť kopec prvej kategórie náročnou prekážkou. Vedúcu skupinu mal potiahnuť výborný tempár Cavagna a aj aktuálny francúzsky šampión mohol byť na konci nebezpečný, ak by sa udržal na samom čele pretekov po Col de la Lusette. V drese EF Pro Cycling dostal šancu Powless, ktorý dnes oslavuje 24. narodeniny, a aj tento univerzálny cyklista si mohol trúfať na bitku o etapový triumf.
 
 
Pelotón bol zoradený za tímom Mitchelton - Scott, ktorý doprial utečencom náskok šesť minút. Nikto ďalší sa nepridával k austrálskemu zoskupeniu. Za nimi sa zoradil celok Ineos, ktorý dnes nechcel nič podceniť a vo finále podať lepší tímový výkon ako na konci štvrtej etapy. Potom sa pohybovali jazdci  z tímu Jumbo - Visma. Obidva favorizované tímy na celkový titul nemuseli ani dnes jazdiť na čele balíka a mohli sa zameriavať len na posledné dve stúpania. Bola to pre nich výhodná pozícia z pohľadu ušetrenia energie na záverečný týždeň, no Primož Roglič sa mohol vo finále dostať do žltého dresu. V poradí strácal len tri sekundy na Yatesa, ale v tesnom závese sa nachádzali aj Pogačar, Guillaume Martin alebo Bernal, čo mohlo osviežiť dojazd na Mont Aigoual.
 
 
V polovici etapy držal Mitchelton - Scott stabilnú stratu na úrovni šesť minút. Viac nechcel utečencom dopriať a vedúca skupina nemala ešte isté, že jej to vyjde do cieľa. Austrálsky celok sa snažil prilákať do práce tie tímy, ktoré by mohli mať záujem získať etapový triumf. Mohli to byť UAE Emirates alebo Movistar. Pred rýchlostnou prémiou balík zrýchlil a znížil manko o jednu minútu.
 
Na rýchlostnej prémii si užívala vedúca skupina náskok päť a pol minúty a pre maximum bodov vyrazil Boasson Hagen. Tesne za ním preťal pásku Oss a Van Avermaet sa nezapojil do tohto súboja naplno. Pred prémiou nečakane vyrazil z pelotónu Roger Kluge (Lotto-Soudal) a uchmatol sedem bodov. Pred páskou predviedol znovu kvalitný tímový výkon Deceuninck - Quick-Step a Sam Bennett získal šesť bodov. Peter Sagan finišoval o tri pozície neskôr, zobral tri body a na Bennetta stráca po novom dvanásť bodov.
 
 
Keď sa dostali utečenci na prvú horskú prémiu, ich náskok klesol na päť minút a stále to nemali isté ohľadom etapového triumfu, pretože v balíku prebral kontrolu Jumbo - Visma. Na Cap de Coste si vyrazil pred dva body Nicolas Roche. Za pelotónom už zostali Bennett s Bolom a aj ďalší šprintéri, aby ušetrili energiu na zajtrajší hromadný dojazd. V pelotóne sa prebrali tímy na celkové poradie a chceli sa pohybovať na čelných pozíciách. Preto náskok brejku neustále klesal.
 
Na kopci Col des Mourèzes opustil pelotón aj Peter Sagan a to už viedol hlavnú skupinu tím Ineos. Zvýšená aktivita britskej zostavy postupne znižovala šance úniku na získanie etapového triumfu, no ešte nebolo o ničom rozhodnuté. Predposlednú horskú prémiu znovu ovládol Nicolas Roche. Únik udržal náskok tri minúty, nasledovalo krátke klesanie a ťažké stúpanie Col de la Lusette s maximami pätnásť percent, ktoré sa nachádzali pred vrcholom.
 
 
- reklama -
tdf2020 banner 560x300 update
- reklama -
 
 
Na kľúčovom kopci ihneď vypadli z úniku Oss s Hagenom, keď zvýšil tempo Cavagna. Potom predviedol útok na etapu Powless a podarilo sa mu rozdeliť vedúcu skupinu, ale napokon s ním zostali Roche, Lutsenko a aj Avermaet. Pelotón naďalej viedol v pravidelnom tempe Ineos a rozdiel medzi skupinami sa nemenil. Na čelo pretekov sa vrátil Herrada a v hlavnej skupine zaútočil Fabio Aru, ktorého mohol tím UAE Emirates použiť ako poistku pre Pogačara po prekonaní tohto kopca. Pred najťažšími úsekmi stúpania Roche, Avermaet, Powless a Lutsenko stále udržiavali náskok tri minúty. Ineos kontroloval pelotón, ale nešiel výrazne rýchlo, balík zostával v početnom zložení a nikto z dôležitých jazdcov zatiaľ nemal problémy.
 
V rozhodujúcom momente zrýchlili Powless s Lutsenkom, ktorí sa vzdialili ostatným utečencom. Kazašský jazdec bol vytrvalejší a silnejší ako americký súper a na vrchol stúpania už mieril sám. Powlessovi dochádzala energia a dostal sa pred neho Herrada, ktorý si správne rozložil sily. V balíku sa vyčkávalo, ale kontakt stratil Sergio Higuita z EF Pro. Fabio Aru zostával približne 40 sekúnd pred pelotónom. Alexej Lutsenko získal na vrchole na stúpania aj bonusové sekundy a vybudoval si 30-sekundový náskok pred Jesusom Herradom. Pelotón zaostával vyše tri minúty, Aru bol chytený, favoriti žiadnu akciu nepredviedli. Potom dostal defekt Tadej Pogačar, ale dokázal sa vrátiť späť. Balík prichádzal do cieľa v pokojnej nálade, viedol ho Mitchelton - Scott, lebo Van Avermaet už nemohol vyzliecť zo žltého Adama Yatesa.
 
Ťahavý dojazd do cieľa už nepriniesol žiadne zmeny na trati. Alexej Lutsenko vyhral s veľkým náskokom etapu a na druhom mieste preťal pásku Jesus Herrada. Potom prišli do cieľa Greg van Avermaet a Neilson Powless a ich manko prekročilo dve minúty. Hlavná skupina so všetkými favoritmi stratila necelé tri minúty, keď ešte predviedol šprint Julian Alaphilippe, ale Adam Yates zostal v najcennejšom drese.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Z etapy sa stala príležitosť pre utečencov, keďže jazdci na celkové poradie na posledných stúpaniach nerozbehli útočnú jazdu a rozhodli sa šetriť energiu. Tím Mitchelton - Scott nezvolil prísnu kontrolu vedúcej skupiny a tá si vybudovala potrebný náskok, aby najsilnejší z utečencov bojovali o etapový triumf. Kľúčový nástup sa odohral na najprudších úsekoch na Col de la Lusette, ktoré si vychutnal Alexej Lutsenko. Jazdec tímu Astana nemal na tomto kopci konkurenciu a do cieľa dorazil osamote.
 
Alexej Lutsenko vyrazil do úniku v dobrej etape, ktorej koncovka mu vyhovovala. Na najťažšom kopci sa zbavil všetkých konkurentov, ale ak by sa mu to nepodarilo, stále sa mohol v cieli spoliehať na svoje zrýchlenie v kopci. Pred dvomi rokmi vyhral etapu na Vuelte a takisto z úniku. Nachádza sa vo veľmi dobrej forme a možno ešte zaútočí, ale v každom prípade bude kvalitnou podporou pre Miguela Lópeza. Na Col de la Lusette nechal všetku energiu Jesus Herrada, ale na Lutsenka to nestačilo. Po dnešnom sympatickom výkone dostane motiváciu, aby to skúsil v úniku aj v ďalších etapách. Aj Greg van Avermaet má veľmi dobrú formu. Síce nestačil na lepších vrchárov, ale na vhodnom, náročnejšom profile môže ešte ukoristiť etapový triumf. Oslávenec Neilson Powless pôsobil aktívne na najťažšom stúpaní, ale potom mu chýbala energia, keď zvýšil tempo Lutsenko. Mladý americký jazdec získal dnes na trati dôležité skúsenosti.
 
 
Nikto z jazdcov na celkové poradie nevyužil stúpanie na Col de la Lusette, aby si vylepšil pozíciu v klasifikácii, a všetci favoriti boli spokojní, že prežili etapu bez ujmy. Na najdôležitejšom kopci kontroloval situáciu tím Ineos. Ten nasadil také pravidelné tempo, s ktorým nemal nikto problémy a všetci dôležití pretekári prišli do cieľa pohromade. Nebolo to však zničujúce tempo, ktoré by bránilo útokom, ale nikto nechcel plytvať energiou. Spokojný tak bol Egan Bernal, ktorému Primož Roglič nedal ďalšie sekundy na cieľovej páske, a sťažovať sa nemohol ani slovinský cyklista, ktorého spolujazdci nemuseli urobiť na trati nič naviac. A etapa dopadla dobre aj pre Adama Yatesa, keďže zostal v žltom drese a nikto sa nepokúsil naštrbiť jeho malý náskok v klasifikácii. V skupine favoritov finišoval aj zranený Emanuel Buchmann, preto dnešné predstavenie nemá v podstate žiadneho porazeného.
 
Peter Sagan sa zameriaval najmä na rýchlostnú prémiu, kde získal o tri body menej ako Sam Bennett a rozdiel medzi nimi v bodovacej súťaži mierne narástol na dvanásť bodov. Podobne ako väčšina šprintérov sa už nenachádzal v balíku na najťažšom kopci, aby bol pripravený na zajtrajšiu šprintérsku etapu, kde sa bude bojovať o dôležité body.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexeja Lutsenka (víťaz)
"Je to najdôležitejšie víťazstvo v mojej kariére, lebo Tour sú najväčšie preteky na svete. Tvrdo som pracoval, aby som vyhral. Stavili sme na túto etapu a boli sme dohodnutí s tímom, že pôjdem do úniku. V klasifikácii som stratil dosť času a vedel som, že balík ma pustí dopredu. Sústredil som sa na záverečný kopec a najťažšie úseky, kde som dokázal zrýchliť a ostatným utiecť. Je to fantastický pocit."
 
 
Výsledky etapy
1. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 4:32:34 120
2. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 00:55 50
3. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 02:15 25
4. POWLESS Neilson EF Pro Cycling 02:17 15
5. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 02:52 5
6. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 02:53  
7. KWIATKOWSKI Michal link ikonka INEOS Grenadiers 02:53  
8. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 02:53  
9. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 02:53  
10. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 02:53  
111. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 26:47  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


tour 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 27:03:57 25
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:03  
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:07  
4. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:09  
5. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:13  
6. DUMOULIN Tom link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:13  
7. CHAVES Esteban Mitchelton - Scott link ikonka 00:13  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:13  
9. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:13  
10. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:13  
103. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 57:59  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 129
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 117
3. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 93
4. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 75
5. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 71
6. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 70
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 23
2. GOGL Michael NTT Pro Cycling 12
3. ROCHE Nicolas Team Sunweb link ikonka 11
4. ROGLIČ Primož Team Jumbo - Visma link ikonka 10
5. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 10
6. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 9
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 27:04:04
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:06
3. MAS Enric Movistar Team link ikonka 00:15
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:34
5. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 04:18
6. TEJADA Harold Astana Pro Team link ikonka 15:48
 
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 65,5 km - SAINT-HIPPOLYTE-DU-FORT (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3 20 45 km - Cap de Coste: dĺžka 2,1 km; sklon 7,3 % (2-1)
3 20 28 km - Col des Mourèzes: dĺžka 6,1 km; sklon 4,8 % (2-1)
1 20bonus tdf 20 13,5 km - Col de la Lusette: dĺžka 11,7 km; sklon 7,3 % (1 bod) (bonusové sekundy 8-5-2)
ciel Cieľ - MONT AIGOUAL: dĺžka 8,3 km; sklon 4 % (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4

 
Krátke preview etapy:
V šiestej etape dostaneme potrebný prehľad o vrchárskej forme favoritov. Zariadi to kopec Col de la Lusette, ktorý je dlhý a obsahuje aj nepríjemné sklony, ktoré vyšťavia cyklistov viac ako cieľové stúpanie Orcières-Merlette zo štvrtého dňa. Keďže sa nefinišuje na dnešnom najťažšom stúpaní, vo finále bude potrebné vytiahnuť aj dobrý šprint do kopca, ktorý môže takisto rozhodovať o dôležitých sekundách. Nový líder pretekov Adam Yates jazdí v dobrej forme a má okolo seba vystavaný skúsený tím, preto si môže trúfať obhájiť žltý dres. Keď vydrží v skupine favoritov na Col de la Lusette, jeho zrýchlenie bude nebezpečné na Mont Aigoual. Je málo pravdepodobné, že Mitchelton - Scott pôjde za etapovým triumfom, a ani ostatné tímy s favoritmi nemusia sledovať tento zámer, preto sa môžu prvýkrát na podujatí radovať utečenci. V ťažkom dojazde sa presadí len silný vrchár, no takýmto borcom sa nebude ľahko naskakovať do brejku na rovinatom profile. V tíme Movistar môžu vybehnúť do ofenzívy Verona s Cataldom, v Astane by mohol dostať voľnosť Fraile a trasa môže prilákať De Marchiho, Hermansa alebo Vuillermoza. V skupine favoritov sa očakáva kvalitný výkon tímu Jumbo - Visma na konci etapy. Keď holandská partia nasadí vrchársky vláčik, nebude jednoduché útočiť na stúpaní Col de la Lusette a Primož Roglič si takýmto spôsobom postráži konkurenciu. Musia však myslieť na to, aby slovinský cyklista nezostal bez podpory po stúpaní prvej kategórie. Ak po prekonaní Col de la Lusette bude mať Jumbo - Visma početnú prevahu, situáciu bude pevne kontrolovať a Primož Roglič sa môže znovu sústrediť iba na šprint do kopca na cieľovej páske, ktorý mu prináša toľko benefitov. Ak sa ostatné celky rozhodnú bojovať proti Jumbo - Visma, musia sa pokúsiť izolovať Rogliča po Col de la Lusette, ktorý momentálne vyčnieva nad ostatnými a prinútiť ho minúť nejakú energiu.
 
V celku Ineos to môžu vyskúšať Egan Bernal s Richardom Carapazom. Obhajca prvenstva ešte najazdí na svojej najlepšej úrovni, ale ak by dostal Ineos do úniku dobrého pretekára, ktorý by počkal na Bernala po stúpaní prvej kategórie, bola by vytvorená pekná zápletka. Na najťažšom stúpaní by mali patriť medzi najsilnejších Nairo Quintana s Miguelom Lópezom, ktorým by však viac pristalo, ak by etapa končila na vrchole tohto kopca, preto budú možno jazdiť defenzívnejšie. Naopak, Mikel Landa vyhľadáva akúkoľvek šancu na útok a bolo by dobré, ak by španielsky cyklista prispel k útočnému predstaveniu favoritov. Thibaut Pinot prežil koncovku štvrtej etapy bez ujmy, ale až teraz sa ukáže, ako sa podpísal pád z úvodného dňa pod jeho výkonnosťou. Motiváciu ukazuje Pogačar a ak zostane na čele pretekov až do konca, na páske môže znovu uspieť so svojím šprintom. Stúpanie Mont Aigoual vyhovuje aj G. Martinovi, ale väčší test ho čaká na Col de la Lusette. Keď sa po ňom udrží v skupine favoritov, môže na Tour bojovať o pekný výsledok v poradí. Všetko nasvedčuje tomu, že stúpanie Col de la Lusette bude čistokrvnou vrchárskou záležitosťou a na jeho najprudších sklonoch sa môže dostať do úzkych Julian Alaphilippe. Bývalého majiteľa žltého dresu nebude chcieť nikto stretnúť na cieľovej páske kvôli jeho šprintu. Cháves, Mollema, Pinot, Urán musia potvrdiť dobrý výkon zo štvrtej etapy, ale len teraz zbadáme ich skutočnú formu, a náročný finiš má pred sebou Buchmann, ktorého trápi zranenie a bude mať čo robiť, aby v cieli nedostal veľkú stratu.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón sa presunul do Centrálneho masívu a celý deň bude čakaním na stúpanie Col de la Lusette. Štartovať sa bude do mierneho kopca s prevýšením tri percentá a až po prvú horskú prémiu sa bude prechádzať po zvlnenom teréne. Cap de Coste bude krátkou prekážkou a na Col des Mourèzes zase neuvidíme sklony vyššie ako päť percent, no bude svižnou prípravou na Col de la Lusette. Stúpanie prvej kategórie začne ľahšími úsekmi, ale postupne bude jeho náročnosť gradovať a pred koncom ponúkne štyri kilometre s priemerom desať percent a maximami pätnásť percent, čo je ideálne miesto na akciu favoritov. Prudké úseky vyčlenia najsilnejších vrchárov, na vrchole budú lákadlom bonusové sekundy a dramatickú zápletku umocní aj to, že z vrcholu zostáva do cieľa ešte pätnásť kilometrov. Nasledovať bude krátke klesanie, krátka rovinatá pasáž a záverečných osem kilometrov na stabilnej úrovni štyroch percent. Col de la Lusette bude vyžadovať stopercentné vrchárske nohy a príjazd do cieľa Mont Aigoual zase akceleráciu v kopci. Hlavní favoriti dokážu v tejto etape získať cenný čas, no tí jazdci na GC, ktorí prežijú zlý deň, môžu oveľa viac stratiť.
 
 
 
etapa 06 finis
profil záveru etapy (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 13:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop