TdF: Na cieľovom kopci dal súperom lekciu Primož Roglič, Alaphilippe vydržal v žltom

1.9.2020, 11:25 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
4. 1.9. rovinata etapa ciel rovina Sisteron > Orciéres-Merlette 157 km Roglič
 
etapa 04n
profil etapy, 3186 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Pobyt na kopcovitom juhovýchode krajiny neváhali organizátori využiť na to, aby už štvrtá etapa končila na zaujímavom cieľovom stúpaní. Na kopci Orcières-Merlette sme očakávali pragmatický prístup favoritov na titul, ale na vrchole mohli aj tak predviesť svoju akceleráciu Roglič, Alaphilippe, Adam Yates a prvýkrát v kariére sa mohol vytiahnuť na Tour mladý Pogačar.
 
Teploty dnes nemali preskočiť dvadsať stupňov a v predpovedi počasia sa nenachádzali žiadne dažďové prehánky. Peter Sagan sa predstavil 126-krát v zelenom drese na Starej dáme a podobne ako v druhej etape sa mohol zaujímať o rýchlostnú prémiu. Podobne ako v prechádzajúcich dňoch sa žiadna zápletka nekonala ohľadom úniku. Na čele pretekov sa usadilo šesť jazdcov a silné tímy už nikoho ďalšieho dopredu nepustili. Do brejku sa dostali Nils Politt, Krists Neilands (obaja Israel Start-Up), Alexis Vuillermoz (Ag2r), Tiesj Benoot (Sunweb), Mathieu Burgaudeau (Total Direct Energie) a Quentin Pacher (B&B Hotels).
 
 
Tím Deceuninck - Quick-Step musel z utečencov zaujímať jedine Vuillermoz, ktorý v poradí strácal necelé štyri minúty na Alaphilippa, a teda únik nemohol dostať úplnú voľnosť zo strany belgického celku. Jazdci z Quick-Stepu okamžite sledovali vedúcu skupinu a snažili sa svoje manko držať na rozumnej úrovni.
 
Práve Alexis Vuillermoz si mohol ako vrchár trúfať na etapový triumf na cieľovom kopci a kvôli tomu určite vyrazil do úniku. Jazdec tímu Ag2r už raz vyhral na Tour, keď v roku 2015 bol najrýchlejší na Mûr-de-Bretagne. Túto etapu si vytipoval aj Tiesj Benoot, ktorému pravidelný cieľový výstup mal vyhovovať a ak by dostal šancu, určite by patril medzi favoritov etapy. Rovnakými jazdeckými kvalitami disponoval aj Krists Neilands, ktorý je dobrý na ardenských profiloch, a lotyšský borec mal navyše ako podporu výborného tempára Nilsa Politta. Do brejku sa dostali ešte dvaja domáci pretekári, ktorí zažívali premiéru na najslávnejšom cyklistickom podujatí.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
doprava zdarma 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
V pelotóne sa odohrával rovnaký scenár ako včera. Brejk kontrolovali len dvaja jazdci z Deceuninck - Quick-Step a nikto ďalší im zatiaľ nepomáhal. Belgickú zostavu nečakala ľahká úloha, keďže neplánovala prepustiť žltý dres a musela si poradiť s motivovanou vedúcou skupinou. Preto rozdiel medzi skupinami neprekročil štyri minúty. Na čele pelotónu sa tradične pohybovali jazdci Jumbo - Visma a za nimi už boli zoradené farby UAE Emirates, lebo Tadej Pogačar mohol byť čiernym koňom pripraveného dojazdu. Slovinský jazdec vie šprintovať do kopca, takýmto spôsobom ovládol na začiatku roka dve etapy vo Valencii, a bolo jasné, že UAE Emirates venoval zvýšenú pozornosť dnešnej etape.
 
Na čele pretekov bol najrýchlejší na šprintérskej prémii Nils Politt. Nemecký jazdec predviedol pekné zrýchlenie, lebo záujem o prémiu prejavili takmer všetci utečenci. Na pelotón zostalo deväť bodov a sledovali sme slušný súboj, lebo pre šprintérov to bola jediná šanca, ako sa dnes ukázať. Po dobrom tímovom výkone bol úspešný Sam Bennett a Peter Sagan ukoristil štyri body, lebo zostal zavretý pred páskou. Vznikla tak zaujímavá situácia, keď írsky šprintér vyrovnal bodový zisk Petra Sagana v klasifikácii o zelený dres. V zajtrajšej etape si ho oblečie ten z nich, kto sa bude nachádzať vyššie v klasifikácii. V tomto smere má jasne navrch slovenský cyklista. 
 
 
Po rýchlostnom osviežení sa dostali pretekári na prvú horskú prémiu a v úniku  nemohol dnes nikto ohroziť majiteľa bodkovaného dresu Benoita Cosnefroya z Ag2r. Pred vrcholom Col du Festre vyrazil v úniku Quentin Pacher, nikto sa k nemu nepridal a vybojoval dva vrchárske body. Vedúca skupina disponovala len malým náskokom necelých troch minút. Z toho dôvodu zaútočil na čele pretekov Nils Politt, ktorý si chcel vybudovať väčšiu slobodu od hlavného poľa, keďže v poradí strácal osemnásť minút. Nemecký pretekár predvádzal sympatický pokus, ale ostatní členovia úniku ho ďaleko nepúšťali, získal na nich k dobru len desať sekúnd a radšej sa rozhodol vrátiť späť do skupiny.
 
Aj na druhej horskej prémii sa presadil Quentin Pacher, tentoraz bez boja. Vedúca skupina robila, čo bolo v jej silách, ale nedarilo sa jej zlomiť odpor Deceuninck - Quick-Step. Preto ani nebol dôvod, aby im niekto pomohol v pelotóne. V úniku sa jazdilo naplno a utečenci si niekoľkokrát nastúpili, ale bez úspešného výsledku. Na čele pretekov panovalo mierne napätie a zásluhu mal aj na tom aj Deceuninck - Quick-Step, ktorý dostával brejk pod veľký tlak od začiatku etapy.
 
 
Naopak, v pelotóne sa jazdilo v dobrej atmosfére a všetky ostatné celky sa mohli koncentrovať len na cieľový kopec a šetriť energiu na prvú dôležitú vrchársku bitku tohtoročnej edície. Zatiaľ prezrádzal ambície na etapový triumf iba Julian Alaphilippe. Na tretej horskej prémii sa zopakoval známy scenár, keď dva body ukoristil Quentin Pacher. V balíku sa už začala objavovať nervozita a viaceré tímy sa posunuli na čelné pozície. Po stúpajúcej pasáži nasledovalo rýchle klesanie a v jednej zákrute spadol Tiesj Benoot. Belgický jazdec narazil do zvodidiel a rozbil bicykel. Jemu sa nič nestalo, ale stratil kontakt s brejkom. Pred predposlednou horskou prémiou znovu zaútočil Nils Politt a potom už vyčerpal všetku svoju energiu. Na čele pretekov zostali len traja jazdci, lebo na tomto kopci sa zastavil aj Mathieu  Burgaudeau. Pred vrcholom zaútočil Krists Neilands, vyhral prémiu a ďalej sa rozhodol postupovať sám. Pelotón strácal len deväťdesiat sekúnd a na stúpaní už nefiguroval v balíku ani Peter Sagan, ktorý si vystúpil s viacerými šprintérmi.
 
 
- reklama -
tdf2020 banner 560x300 update
- reklama -
 
 
Tím Deceuninck - Quick-Step dokázal eliminovať utečencov, ale míňali sa mu pomocníci a pred cieľovým stúpaním už museli zabrať v balíku aj ostatné celky. Podľa predpokladov sa vysunuli dopredu zástupcovia Jumbo - Visma a pozíciu si budovali aj Astana, Árkea alebo UAE Emirates. Napokon Krists Neilands kapituloval sedem kilometrov pred cieľom a už nič nebránilo tomu, aby sa na konci ukázali jazdci na celkové poradie.
 
Na cieľový kopec Orcières-Merlette dorazila početná hlavná skupina a jednotliví lídri si užívali podporu od viacerých pomocníkov. V úvodnej pasáži žiadny tím nenasadil vysoké tempo a situáciu kontroloval Deceuninck - Quick-Step. Útokom prekvapil Pierre Rolland a okamžite zasiahli UAE Emirates a Mitchelton - Scott, čo prezradilo, že Pogačar s Yatesom sa cítia veľmi dobre. Následne sa dotiahli dopredu Jumbo - Visma s Ineosom a rozhodujúce momenty sa mali odohrať len pred vrcholom. 
 
Na konci predviedol svoju kvalitu Jumbo - Visma, ktorý pred páskou vyčerpával konkurenciu a výrazne okresal skupinu favoritov. Čakalo sa až na cieľovú čiaru a všetko perfektne zakončil Primož Roglič, ktorý si poradil s Tadejom Pogačarom a Guillaumom Martinom. Julian Alaphilippe sa nedostal na pódium, ale zostal mu žltý dres. Medzi favoritmi sa vytvorili menšie rozdiely.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Prvý horský dojazd ovládli jazdci na celkové poradie. Utečenci nemali šancu na úspech proti výborne pripravenému tímu Deceuninck - Quick-Step, ktorý dokázal osamote postrážiť 6-člennú vedúcu skupinu. Ostatní favoriti tak dostali celý deň na to, aby sa čo najlepšie nachystali na cieľové stúpanie. Tam naplno demonštroval svoju silu Jumbo - Visma, ktorý sa ukázal v popredí v tom najdôležitejšom čase a vytiahol svojho lídra. Primož Roglič predviedol presne to, čo ho zdobilo v predchádzajúcich pretekoch a súperom nedal šancu. Jeho spolujazdci na kopci unavili súperov a on potom predviedol parádne zrýchlenie pred vrcholom, na ktoré momentálne nikto nemá odpoveď. Demonštroval svoju formu a skutočnosť, že po odstúpení z Dauphiné sa opäť cíti vynikajúco. Chladnokrvne využil hneď prvú príležitosť na stúpaní, nad súpermi získal psychologickú výhodu a stačil mu na to iba nástup 500 metrov pred vrcholom.
 
 
Tím Deceuninck - Quick-Step celý deň pracoval, aby Julian Alaphilippe zostal v žltom drese a získal etapový triumf. Misia sa podarila len spolovice. Francúzsky jazdec si držal na cieľovom kopci potrebné pozície, ale na Rogličov nástup jednoducho nemal nohy. V druhej časti stúpania bolo nastavené také vysoké tempo, že ani majiteľ žltého dresu už nemal možnosti, ako predviesť potrebný šprint do kopca. Na jeho strane zostali v poradí len štyri sekundy na Adama Yatesa, ktorý nepredviedol očakávaný výkon, a veľmi blízko je aj Primož Roglič.
 
Finále sebavedome rozbehol Guillaume Martin a za svoju odvahu bol odmenený tretím miestom, keď nechal za sebou aj súperov zo zvučnejšími menami. Na konci bol dobre pripravený Tadej Pogačar, ktorý ako jeden z mála bol schopný zrýchliť pred vrcholom, no ani on sa nemôže rovnať s krajanom Rogličom. Ukázal však odhodlanie presadiť sa na Tour. Quintana s Bernalom podľa predpokladov nestačili na záverečnú akceleráciu, ale nestratili žiadny čas, a Lópezovi chýbala lepšia pozičná jazda, aby mohol skončiť ešte vyššie. Po páde z úvodnej etapy nedostal žiadne manko Pinot a medzi najlepšími finišoval aj Landa. V hlavnej skupine prišlo do cieľa iba šestnásť cyklistov.
 
Deväť sekúnd stratili Buchmann s Masom, a Valverde zaostal až 21 sekúnd, pričom ak by jazdil v plnej forme, toto by bola etapa šitá na jeho mieru. Takmer pol minúta svieti pri menách Carapaz a prekvapujúco aj Higuita s Martínezom, ktorým mali podobné dojazdy so záverečným šprintom do kopca sedieť. V celku EF Pro Cycling tak vyšli otváracie etapy najlepšie skúsenému Uránovi.
 
Na Petra Sagana čakala len jedna úloha, ktorou bola rýchlostná prémia. V pelotóne sa rozohral celkom ostrý súboj a slovenský jazdec nemal na prémii takú razanciu ako vo včerajšej etape. Získal štyri body, kým Sam Bennett ukoristil deväť bodov a obaja disponujú rovnakým počtom bodov v súboji o zelený dres. Na čele súťaže sa udržal slovenský jazdec, lebo v klasifikácii sa nachádza  pred Samom Bennettom. Prvotné kritéria (víťazstvo v etape alebo na rýchlostnej prémii) v tomto prípade rozhodnúť nemohli. Peter Sagan vo finále šetril sily, po predposlednom kopci si vystúpil z pelotónu a nasledoval ostatných šprintérov, aby bol pripravený na zajtrajší hromadný dojazd.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (víťaz)
"Máme za sebou rýchly deň a aj náročný, ale moji spolujazdci odviedli výbornú prácu. Vždy som sa nachádzal na potrebnej pozícii, vo finále som mohol šprintovať o výhru a som teda spokojný. Vraciam sa späť na svoju najlepšiu úroveň a dôležité je to, že môžem pretekať a každý deň sa cítim lepšie. Dostal som dôkaz, že som pripravený na Tour, a teraz musíme s kolegami pokračovať v nasadenom tempe."
 
 
Výsledky etapy
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 4:07:47 120
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:00 50
3. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:00 25
4. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:00 15
5. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 5
6. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:00  
7. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:00  
8. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:00  
9. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 00:00  
10. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
125. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 16:09  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

gc quickstep
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 18:07:04 25
2. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:04  
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:07  
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:11  
5. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:13  
6. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:17  
7. DUMOULIN Tom link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:17  
8. CHAVES Esteban Mitchelton - Scott link ikonka 00:17  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:17  
10. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:17  
101. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 34:09  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 83
2. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 83
3. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 80
4. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 61
5. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 51
6. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 50
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 21
2. GOGL Michael NTT Pro Cycling 12
3. ROGLIČ Primož Team Jumbo - Visma link ikonka 10
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 8
5. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 6
6. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 6
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 18:07:15
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:06
3. MAS Enric Movistar Team link ikonka 00:15
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:34
5. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 00:34
6. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 04:10
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 109 km - VEYNES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3 20 93 km - Col du Festre: dĺžka 7,6 km; sklon 5,3 % (2-1)
4-20 63 km - Côte de Corps: dĺžka 2,2 km; sklon 6,3 % (1 bod)
3 20 35 km - Côte de l'Aullagnier: dĺžka 3 km; sklon 6,4 % (2-1)
3 20 19 km - Côte de Saint-Léger-les-Mélèzes: dĺžka 2,8 km; sklon 6,8 % (2-1)
1 20 Cieľ - ORCIÈRES-MERLETTE: dĺžka 7,1 km; sklon 6,7 % (10-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ - ORCIÈRES-MERLETTE (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Preteky pokračujú atraktívnym spôsobom a na konci štvrtého dňa si prezrieme formu vrchárov na cieľovom stúpaní. Kopec Orcières-Merlette nie je príliš dlhý a dosahuje stabilné prevýšenie, čo nepostačuje na vytvorenie veľkých rozdielov medzi favoritmi, ale v balíku je hneď niekoľko jazdcov na GC so zdravotnými problémami, ktorých čaká náročná skúška, aby nestratili čas. Zároveň sa v klasifikácii nachádza dostatok dobrých vrchárov, ktorí už majú veľké straty a pelotón by im mohol prenechať súboj o etapový triumf v úniku. Medzi takýchto borcov môžu patriť Fraile, Hirt, Dan Martin, De Marchi, Benoot, Verona, Cataldo alebo Zakarin. Všetko bude záležať od toho, kto pomôže tímu Deceuninck - Quick-Step pri kontrole, lebo Julian Alaphilippe sa nebude chcieť vzdať žltého dresu, navyše v etape, kde môže opäť bojovať o víťazstvo. Belgický tím musí veriť, že nájde spojencov, ktorí v priebehu dňa nebudú skrývať ambície zabojovať o výhru. Profil nie je náročný a favoriti na titul sa môžu sústrediť len na cieľový kopec. Očakávame, že na jeho sklonoch sa ukáže kvalita tímu Jumbo – Visma, ktorý nasadí také tempo, aby sa z neho len ťažko nastupovalo a tým pádom ovládol dianie na cieľovom stúpaní až do jeho záveru. Uvidíme, či sa niekto pokúsi už na Orcières-Merlette otestovať ich súdržnosť, ponúkali by sa Ineos alebo Astana, no akcia sa pravdepodobne rozbehne len pred vrcholom a vyťažia z toho vrchári s kvalitným zrýchlením. Počas prípravných pretekov zbieral takéto triumfy v horských etapách Primož Roglič a slovinského jazdca bude veľmi ťažké poraziť v šprintérskom súboji na konci stúpania. V druhej etape predviedol výborný nástup v kopci Adam Yates, ktorý môže v cieli myslieť aj na žltý dres, ale bude mať proti sebe silného protivníka. Na takomto cieľovom stúpaní si bude veriť Julian Alaphilippe a jeho mimoriadne zrýchlenie bude mať veľkú šancu získať druhý triumf. Medzi favoritmi je dostatočne výbušný Higuita, silné nástupy dokáže predviesť López a prekvapiť môžu Carapaz, Valverde alebo Schachmann, ak teda nemeckého jazdca nebude limitovať zranenie kľúčnej kosti. Bernal s Quintanom nemajú v kopci takú akceleráciu a uvidíme, ako budú na tom po zdravotnej stránke Pinot s Buchmannom.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Štvrtá etapa a hneď horský dojazd v lyžiarskom stredisku Orcières-Merlette, no trasa nepôsobí náročne pred samotným cieľovým stúpaním. Rýchlostná prémia na méte päťdesiat kilometrov prinúti šprintérov a ich kolegov spriadať taktiku, ako sa dostať k bodom o zelený dres. Pripravené horské prémie neobsahujú prudké sklony a sú krátke, preto na cieľový kopec dorazí pelotón pokope a relatívne svieži. Organizátori určili, že Orcierès-Merlette meria sedem kilometrov, ale ešte predtým sa bude stúpať na 4000-metrový úsek s prevýšením päť percent, čo využijú najsilnejšie celky na zvýšenie únavy konkurencie. Finálny kopec však nemá takú dĺžku, aby úplne vyšťavil favoritov, a prebehne na stabilnom prevýšení na úrovni sedem percent, preto sa rozhodujúce nástupy favoritov odohrajú len pred vrcholom a v cieli sa neočakávajú veľké rozdiely. Stúpanie Orcierès-Merlette odhalí vrchársku úroveň štartového poľa a kto nebude stíhať už na tomto kopci, dostane tvrdú ranu.
 
 
 
etapa 04 finis
profil záverečného kopca (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 14:45 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Tomáš Košec
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop