TdF: Vietor spôsobil nervozitu, ale nedelil, vyhral Bennett, získal zelený dres, Sagan 3.

8.9.2020, 11:40 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
10. 8.9. rovinata etapa ciel rovina Ile d'Oléron > St-Martin-de-Ré 168 km Bennett
 
etapa 10n
profil etapy, 527 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Unikátna etapa odohrávajúca sa výlučne na pobreží a spájajúca dva malé ostrovčeky síce neponúkala nebezpečný vietor, ale stále malo počas celého dňa fúkať a akákoľvek šanca na delenie balíka mohla byť využitá. Najkritickejšia situácia sa očakávala na posledných tridsiatich kilometroch, kde pelotón menil smer jazdy a zamieril priamo na cieľový ostrov. Etapa bola zaujímavá aj z hľadiska zeleného dresu, lebo sa bojovalo o sedemdesiat bodov. 

Včerajšie testovanie jazdcov na koronavírus neodhalilo žiadneho nakazeného cyklistu a všetci pretekári pokračujú. Po jednom členovi podporného tímu s pozitívnym testom odhalili v Ineose, Mitchelton-Scott, Ag2r, Cofidise a títo zástupcovia celkov opustili podujatie. Pozitívny výsledok testu mal aj riaditeľ pretekov Christian Prudhomme, ktorý opúšťa podujatie na sedem dní, a nahradí ho športový manažér ASO François Lemarchand. Na pretekoch už nepokračoval Domenico Pozzovivo, ktorý sa počas prvého týždňa len trápil po páde v úvodnej etape.
 
 
Ihneď po štarte sa dostali pretekári na 3-kilometrový most a všetci boli spokojní, že do úniku vybehli Stefan Küng (Groupama-FDJ) a Michael Schär (CCC). K dvom skúseným pretekárom sa už nikto ďalší nepridal a na čele pretekov sme sledovali švajčiarsku dvojicu. V pelotóne okupoval vedúce pozície Jumbo - Visma, ktorý prvýkrát bránil žltý dres, a okamžite začali kontrolovať vedúcu dvojicu šprintérske celky. V tradičnej úlohe sa ukazovali Deceuninck - Quick-Step a Lotto - Soudal a na samom čele hlavnej skupiny sa pohybovali aj UAE Emirates a Bahrajn - Merida. Lídri obidvoch celkov stratili čas vo veternej siedmej etape a dnes nemohli nič podceniť, aj keď momentálne fúkal len mierny vietor.
 
Malý brejk mal veľkú kvalitu. Stefan Küng patrí medzi najsilnejších časovkárov na svete, v minulom roku na svetovom šampionáte získal v ITT bronzovú medailu, a jeho tempárske schopnosti mu zaručili niekoľko víťazstiev práve z úniku. Za iných okolností by sa v takejto etape staral o Thibauta Pinota, ale keďže ten už nebojuje v klasifikácii, Küng sa rozhodol vystrašiť pelotón na čele pretekov. Michael Schär je typickým klasikárom, známy svojou odolnosťou a danosťami jazdiť na vetre, čo sa mu dnes hodilo. V úniku sa predviedol už počas prvého dňa a bol ocenený najbojovnejším jazdcom etapy.
 
 
- reklama -
tdf2020 banner 560x300 update
- reklama -
 
 
V balíku nasadili svižné tempo Deceuninck - Quick-Step a Lotto - Soudal. Obidva celky sa obávali vedúcej dvojice a rozdiel medzi skupinami zostával na úrovni deväťdesiat sekúnd. Vietor nerobil žiadne problémy, keďže fúkal cyklistom najmä do chrbta a navyše sa jazdilo v zastavanom území. Tím Jumbo - Visma však neschádzal z vedúcich pozícii a vpredu sa nachádzali aj ďalší favoriti na titul. Pretekalo sa v napätí, ale delenie pelotónu zatiaľ nehrozilo. Akonáhle sa dostali jazdci na otvorené priestranstvo, v balíku sa zvýšilo úsilie, a náskok vedúcej dvojice putoval smerom dole. Peter Sagan sa takisto nachádzal na predných pozíciách.
 
Sto kilometrov pred cieľom sa síce objavil na trati bočný vietor, čo sa pokúsil využiť Deceuninck - Quick-Step, ale vietor nebol dostatočne silný na delenie. Niektorí jazdci však zostali vzadu, no nikto z favoritov. KüngSchär boli chytení a v pelotóne sa odohral pád. Spadli Gesink, Pedersen a najťažšie sa zbieral zo zeme Roche. Aj vďaka pádu sa rozdelila hlavná skupina. Vpredu tlačili na pílu Deceuninck - Quick-Step a UAE Emirates, potom prebral iniciatívu Jumbo - Visma, hoci mu po páde zostali vzadu Van Aert a Gesink. Na čele pretekov zostal aj Peter Sagan. Po spomínanom páde odstúpil z pretekov Sam Bewley z Mitchelton - Scott, debutant na Tour. V druhej skupine sa ocitli aj Buchmann, Kwiatkowski, Castroviejo, LL Sánchez, ale potom už akcia nepokračovala a všetko sa spojilo.
 
 
Od tohto momentu prebiehala v pelotóne pozičná bitka, pretože nikto z favoritov na titul a ani šprintérov nechcel riskovať ďalšie delenie. Vietor nemal silné parametre, ale niektoré celky sa chystali udrieť na hlavnú skupinu na otvorených priestranstvách. Do úniku sa nikto nechystal. Pokračovalo sa pokojným tempom, ale sústredene, a Landa s Pogačarom neschádzali z vedúcich pozícii. Preto bolo prekvapením, že v po jednom kruhovom objazde sa ocitli na zemi Pogačar a Formolo. Slovinský jazdec bol v poriadku a potreboval vyriešiť mechanické problémy, ale Formolo ťažko spadol a mal odretý chrbát. Pád zastavil aj Guillauma Martina, ktorý sa musel vracať späť do balíka. Spadli aj Hagen, Coquard alebo Politt.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
doprava zdarma 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Posledných päťdesiat kilometrov sa odohralo väčšinou na otvorenom priestranstve a práve tam hrozilo najväčšie nebezpečenstvo delenia pelotónu. Dynamiku etapy mala zvýšiť blížiaca sa rýchlostná prémia, kde bol netradične k dispozícii plný bodový zisk pre pelotón. Pred prémiou si museli šprintéri vybojovať priestor na čele, lebo sa s nimi tlačili tímy pre celkovú klasifikáciu. O body prejavili záujem iba Sagan, Trentin, Bennett a Coquard. Z pelotónu vyrazili len tesne pred páskou, prekvapiť sa snažil Coquard, a maximum bodov získal Trentin. Peter Sagan sa dostal pred Bennetta a slovenský pretekár získal o dva body viacej ako jeho hlavný súper a zvýšil náskok na deväť bodov.
 
 
Potom nabral vietor väčšiu intenzitu, ale zatiaľ nefúkal z boku. Pretekári mali pred sebou kľúčové okamihy a jazdci na celkové poradie potrebovali mať všetko pod kontrolou na čele pelotónu. Tím Jumbo - Visma sa prepadol trošku dozadu a Peter Sagan dnes predvádzal maximálne sústredený výkon, keď sa neustále pohyboval vedúcich pozíciách. Nervozita poslala na zem Warrena Barguila.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom už naplno jazdili tímy ako Ineos a Jumbo - Visma, aby ochránili lídrov na očakávanom bočnom vetre, a pozície si strážili aj Quick-Step a Bora. Po zmene smeru jazdy naozaj fúkalo z boku a mnoho jazdcov vypadlo z pelotónu. Situáciu ešte viac zdramatizoval ďalší pád, ktorý zastavil Jonasa Kocha a Juliana Alaphilippa, ale vyhli sme sa hromadnej kolízii. Peter Sagan stále predvádzal výborný pozičný výkon a na čele pretekov zostávali takmer všetci jazdci na GC, ale po poslednom páde sa museli vracať späť López a Valverde. A podarilo sa im to.
 
 
Keď sa pretekári dostali cez most na cieľový ostrov, vedúca skupina zostala pohromade. Na čele pracoval aj Bora - hansgrohe, ktorý vytváral pozíciu pre Petra Sagana. Slovenský cyklista bol dnes veľmi motivovaný. V šprinte mali byť jeho hlavnými súpermi Bennett, Ewan, Bol a Viviani, ktorí sa udržali v hlavnej skupine. Na posledných kilometroch sa nikto nepokúsil rozdeliť balík a o etapovom triumfe rozhodol záverečný šprint hlavnej skupiny.
 
Najpočetnejšiu tímovú podporu mal pri sebe Cees Bol, ale vo finále urobil všetko správne Sam Bennett a konečne sa dočkal víťazstva. Druhý skončil Caleb Ewan a za nimi preťal pásku Peter Sagan.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Desiata etapa hrozila celý deň vetrom, ale predpovede sa naplnili. Vietor nebol dostatočne silný, aby delil pelotón, ale pretekári aj tak prežili hektický deň, ktorý poznačilo niekoľko pádov. Pôvodný únik dvoch jazdcov bol chytený veľmi skoro a záverečných sto kilometrov absolvoval balík pohromade. Jazdci na celkové poradie zvládli bez ujmy aj najviac vypäté momenty a finišovali v hlavnej skupine. Dnešná etapa ich vystrašila, no žiadne časové rozdiely sa medzi nimi nevytvorili a hlavný súboj o titul sa teda odohrá iba v kopcoch.
 
Nepríjemný deň si postrážili aj najrýchlejší jazdci v balíku. Zostali v hlavnej skupine až do konca a na páske im pomohli aj tímoví spolujazdci. Koncovku chcel ovládnuť Sunweb, no v samotnom závere zaváhal a v protivetre skončil Bol až na deviatom mieste. Naopak, vynikajúcu spoluprácu predviedli Morkov a Sam Bennett. Dánsky cyklista perfektne rozbehol šprint svojmu kolegovi, dostal ho na potrebné miesto pred cieľom a Bennett si potom poradil aj s tým, že za jeho zadným kolesom sa viezli Caleb Ewan a Peter Sagan. Hoci neskorší víťaz etapy začal šprintovať ako prvý a jeho konkurenti mohli využiť jeho závetrie, nikto sa pred neho nedostal, lebo tentoraz dostal ponuku vyhrať etapu ako na podnose a náležite pri tom využil svoju vysokú rýchlosť.
 
Sam Bennett vybojoval prvý výhru na Tour de France v kariére a v cieli bol z toho dojatý. Zaradil sa k tým šprintérom, ktorí dokázali triumfovať na všetkých troch Grand Tour. V doterajších hromadných šprintoch sa mu nedarilo dostať sa na najvyšší stupienok, aj keď spomedzi všetkých šprintérov predvádzal najviac stabilné výkony. Skončil druhý, tretí, štvrtý a na začiatku druhého týždňa definitívne spoznal pocit víťaznej etapy na Starej dáme. Zariadila to jeho vysoká rýchlosť a výborne zvládnutý finiš s Morkovom.
 
 
Na druhom mieste skončil Caleb Ewan a takmer to vyzeralo, že sa zopakuje scenár z tretej etapy, ktorú si podmanil parádnym zrýchlením na posledných desiatkach metrov. Tentoraz sa viezol za Bennettom a v protivetre ho mohol vyškoliť, ale írsky pretekár vynikajúco načasoval šprint, na čo Ewan nedokázal reagovať. Najlepší výkon na podujatí predviedol Elia Viviani a taliansky jazdec musí dúfať, že sa dostáva do potrebnej pohody. Lepší výsledok chcel dosiahnuť Trek - Segafredo, keďže mal dvoch jazdcov v Top 10, ale tí o výhru nebojovali.
 
Peter Sagan prešiel nervóznou etapou ako nôž maslom a vždy sa pohyboval na potrebných miestach, keď hrozilo delenie pelotónu. Na rýchlostnej prémii sa dostal pred neho iba Trentin a zvládol aj náročnú pozičnú jazdu pred cieľom, keď sa zaradil za dvoch najrýchlejších jazdcov na podujatí. V koncovke im nestačil, ale tretie miesto je veľmi dobrým odrazovým mostíkom pred ďalšími šprintérskymi etapami. V bodovacej súťaži odovzdal zelený dres Bennettovi, na ktorého stráca 24 bodov.
 
 
bennett 20 tour podium asofpb
Sam Bennett (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sama Bennetta (víťaz)
"Sníval som dlho o víťazstve na Tour de France a už som si myslel, že ho nikdy nedosiahnem, ale podarilo sa. Trvalo mi nejaký čas, kým som si uvedomil, čo som dosiahol. Vo finále som mal pochybnosti. Zdalo sa mi, že som začal šprint neskoro, že som mal príliš veľký prevod... Bol som z toho taký mimo, že som aj zabudol hodiť bicykel na pásku."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (3. miesto)
"Máme za sebou nervóznu etapu, v ktorej sa každý obával vetra. Takmer celý deň sa išlo v protivetre a miestami fúkal bočný vietor. Vo finále sa odohral chaotický šprint a Sam Bennett ukázal, že dokáže vyhrať etapu. Získal zelený dres, ale sme v polovici pretekov. Myslím si, že na tratí je stále niekoľko dôležitých príležitostí, ako si ho zobrať späť."
 
 
Výsledky etapy
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 3:35:22 120
2. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 50
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
4. VIVIANI Elia link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00 15
5. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:00 5
6. GREIPEL André link ikonka Israel Start-Up Nation 00:00  
7. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 00:00  
8. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:00  
9. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
10. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

gc jumbo
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 42:15:23 25
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:21  
3. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:28  
4. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:30  
5. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:32  
6. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 00:32  
7. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:44  
8. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:02  
9. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:15  
10. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 01:42  
96. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 1:53:29  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 196
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 175
3. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 129
4. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 123
5. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 111
6. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 105
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 36
2. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 31
3. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 26
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka CCC Team link ikonka 25
5. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 24
6. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 20
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 42:15:44
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:23
3. MAS Enric Movistar Team link ikonka 01:41
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 05:47
5. TEJADA Harold Astana Pro Team link ikonka 45:02
6. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 50:49
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 39 km - CHÂTELAILLON-PLAGE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ - ÎLE DE RÉ SAINT-MARTIN-DE-RÉ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Po voľnom dni sa pokračuje rovinatou etapou, ktorej sa najviac obávajú jazdci na celkové poradie. Silný vietor na pobreží môže rozmetať pelotón na mnoho skupín, ale predpoveď počasia je priaznivá. Slnečno, teploty v okolí 25 stupňov a len mierny severný vietor s nárazmi 20 km/h na prvý pohľad nemusia ponúkať podmienky na tvorenie terezínov. V každom prípade budeme sledovať veľmi nervóznu etapu a počas celého dňa nemôže nikto stratiť koncentráciu. Na trati sa budú prelínať dva súboje. Jeden ohľadom etapového triumfu a zeleného dresu a ten druhý druhý sa bude týkať jazdcov na celkové poradie, aby nestratili čas. Ak sa naskytne čo i len malá šanca na delenie pelotónu, zostava Deceuninck - Quick-Step ju bezpochyby využije. Klasikárska partia bude veľmi motivovaná, aby ovládla takúto previerku a zároveň vytvorila pozíciu pre Sama Bennetta, aby vyhral etapu. Pridať sa môže tím CCC a skúsená partia Avermaet, Trentin, Schär, Geschke môže takisto vo veterných podmienkach zažiariť. Hektický priebeh bude vyhovovať Sunwebu a keď spoja sily na čele pelotónu Benoot, Pedersen, Andersen, Hirschi a Arndt, budú disponovať veľkou kvalitou, aby využili veterné podmienky. To isté platí pre tím NTT, ktorý je zatiaľ v úzadí, ale trojica Valgren, Hagen, Gogl sa bude cíti na vetre vo svojom živle. Spomedzi šprintérov má najslabšiu podporu na klasikársku bitku Viviani a v ťažkej pozícii sa ocitne aj Ewan, ktorý má pri sebe už len štyroch kolegov, ale o to skúsenejších. V prípade tradičného hromadného dojazdu bude smerovať hlavná pozornosť práve na austrálskeho pretekára a Bennetta, no finále na ostrove St-Martin-de-Ré bude mimoriadne hektické a môžeme sa dočkať prekvapení.
 
Na takýto typ etapy disponuje výborným tímom Trek - Segafredo, ktorý môže patriť medzi aktívne tímy na vetre. Stuyven, Theuns, Pedersen budú veľmi silní počas desiateho dňa, ale americká zostava sa musí postarať aj o Porteho s Mollemom, ktorí sú slabí vo veterných etapách, a to môže zabrzdiť jej klasikárov. Aj Bora - hansgrohe má dostatočnú tímovú kvalitu, aby manažovala prípadné delenie na vetre, čo bude len a len vyhovovať Petrovi Saganovi, ale otázkou zostáva, ako sa postavia k Buchmannovi, ktorý už stráca významný čas v poradí. Ak dostanú Saganove ambície voľnú ruku, nemecký celok môže byť pre súperov veľmi nepríjemný. Hlavní favoriti Egan Bernal a Primož Roglič majú okolo seba silnú podporu na rovinaté etapy a budú pripravení prežiť etapu bez straty. Taký Kwiatkowski však bude chcieť dosiahnuť aj viac a keď objaví príležitosť, môže sa pokúsiť dostať súperov pod veterný tlak. Quintana predvádzal v poslednom čase veľmi dobré výkony na terezínoch na P-N, vie jazdiť na vetre, ale uvidíme, ako to bude s podporu od spolujazdcov. Na slabšie tímy môžu doplatiť Landa, Martin, Bardet, López, Yates a aj Pogačar. Ten sa však poučil v siedmej etape a za žiadnu cenu si nebude chcieť pokaziť výborný dojem získaný z pyrenejských etáp.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Prvý voľný deň sa strávi v mestečku Châtelaillon-Plage, v západnej časti krajiny na brehu Atlantického oceánu, a z toho cyklisti iste vycítia, čo ich bude čakať v desiatej etape. Druhý týždeň začne síce rovinatou, ale atraktívnou previerkou, ktorá spojí dva francúzske ostrovy nachádzajúce sa v Atlantickom oceáne. Odštartuje sa na Île d'Oléron, po moste sa dostane pelotón späť na pevninu, urobí sa polkruh, pelotón sa nepohne z pobrežia a všetko vyvrcholí na ostrove Ile de Re, na ktorý opäť vedie cesta po dlhom a otvorenom moste, ktorý meria tritisíc metrov. Netreba zdôrazňovať, že hlavným momentom etapy bude vietor s možnosťou delenia balíka. Koncovka je rovinatá a priamočiara, na papieri určená pre šprintérov, ale môže sa zvrtnúť na mimoriadne stresujúce predstavenie s dopadom na celkovú klasifikáciu.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 13:00)
na Dvojke od 15:00 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop