TdF: Ineos ovládol únik, vyhral Kwiatkowski pred Carapazom, na čele GC bez zmien

17.9.2020, 15:00 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
18. 17.9. rovinata etapa ciel rovina Méribel > La Roche-sur-Foron 175 km Kwiatkowski
 
etapa 18n
profil etapy, 4983 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Posledný deň v kopcoch ponúkal nevyspytateľný a útočný terén, ale tím Jumbo - Visma mal kvalitu, aby hlavných favoritov udržal na uzde až do príchodu na záverečné dva kopce. Finálny vrchársky súboj sa odohral na strmom stúpaní Plateau des Glières, a keďže rozdiely sa dali vytvoriť aj na prašnej ceste nachádzajúcej sa na jeho vrchole, pomery v klasifikácii sa dali ešte pozmeniť.

Včera nesplnil časový limit Jens Debusschere, ktorý sa obetoval pre Bryana Coquarda, aby sa mohol francúzsky šprintér ukázať počas prichádzajúcich šprintérskych dní. Na pretekoch skončil aj Mikel Nieve. Výborného vrchára stále trápili zranenia po páde. Aj dnes malo byť teplo, s  teplotami v údoliach na úrovni 28 stupňov. Na začiatku bol pripravený takmer 20-kilometrový neutrálny úsek, než bola etapa oficiálne otvorená.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Rýchlostná prémia bola postavená už po štrnástich kilometroch a bolo by prekvapujúce, ak by sa dovtedy vytvoril únik. Napriek tomu sa pokúsili zaútočiť De Gendt, Edet, Cataldo, Neilands, ktorí pritiahli aj ďalších jazdcov, ale také jednoduché to nebolo. Odpútalo sa okolo tridsať jazdcov, objavili sa medzi nimi aj Peter Sagan so Samom Bennettom a Matteom Trentinom, ale pelotón vedený Jumbo - Visma im nechcel dať priestor. Vedúca skupina však bola veľmi motivovaná a jej náskok sa blížil k jednej minúte. Na rýchlostnej prémii sa stretli traja najúspešnejší jazdci bodovacej súťaže a dvadsať bodov získal v šprinte Sam Bennett, pred Matteom Trentinom a Petrom Saganom. Slovenský jazdec skončil tretí a na Bennetta stratil päť bodov.
 
 
Na čelo pretekov sa ešte chceli dostať Max Schachmann a Lennard Kämna, ktorí sa posúvali do vedúcej skupiny. Do brejku sa nedostal Pierre Rolland a jeho kolegovia z B&B Hotels ťahali pelotón. Aktivita francúzskeho celku chytila Schachmanna s Kämnom, ale náskok vedúcej skupiny prerástol jednu minútu. V brejku sa nachádzalo 32 jazdcov, ale zloženie tejto skupiny sa malo okresať hneď po kopci Cormet de Roselend.
 
Na čele sa pohybovali Castroviejo, Carapaz, Kwiatkowski, Van Baarle (všetci Ineos), Arndt, Hirschi, Andersen, Roche (všetci Sunweb), Cataldo, Oliveira, Rojas, Verona (všetci Movistar), Bennett, Jungels (obaja Deceuninck - Quick-Step),  Bettiol, Van Garderen (EF Pro),  Molard, Reichenbach (obaja FDJ), De Buyst, De Gendt (obaja Lotto-Soudal), Gogl, Valgren (obaja NTT), Geschke, Trentin (obaja CCC), Sánchez (Astana), Neilands (Israel Start-Up), Sagan (Bora-hansgrohe), Peters (Ag2r), Bilbao (Bahrajn-McLaren), Dayer Quintana (Arkéa-Samsic) a Edet, Herrada (obaja Cofidis).
 
 
Na začiatku stúpania Cormet de Roselend strácal pelotón dve minúty a tím B&B Hotels nedokázal dostať dopredu Pierra Rollanda. Potom im pomohol tím Direct Energie a  stále sa pretekalo naplno aj v balíku. Do frontálneho útoku vyrazil Ineos, ktorý chcel etapový triumf, ale Carapaz mohol myslieť aj na vrchársky dres. Štyroch jazdcov mal vpredu Sunweb a prekvapiť mohol Hirschi. Takisto štyroch mužov dostal dopredu Movistar, ktorý takisto útočil na etapové víťazstvo, ale v závere to mohlo signalizovať aj naplánovanú ofenzívu Masa alebo Valverdeho. Svojho pretekára mali v úniku aj Astana a Bahrajn - McLaren, čo bola poistka pre Lópeza s Landom. Situácia však nebola ustálená, lebo balík išiel veľmi rýchlo, a z brejku už vypadol Bennett, De Buyst a následne ich napodobnil aj Sagan.
 
Z vedúcej skupiny odpadali ďalší pretekári, v balíku sa naďalej útočilo a všetko sa snažil chytať Jumbo - Visma. Na stúpaní Cormet de Roselend sa jazdilo veľmi tvrdo a to bol iba prvý dnešný kopec. V druhej časti kopca sa rozdelil únik a z pôvodného počtu v ňom zostala iba polovica. Z okresaného pelotónu dokázal zaútočiť iba Damiano Caruso z Bahrajn - McLaren, inak všetky pokusy zachytil Jumbo - Visma. Preteky opustil André Greipel. Keď sa mierne spomalilo v balíku, Peter Sagan sa vrátil do hlavnej skupiny. Na vrchole tohto kopca sa nachádzali na čele pretekov Caruso, Bilbao, Carapaz, Kwiatkowski, Peters, Jungels, Molard, Cataldo, Oliveira, Verona, Geschke, Edet, Herrada, Sánchez, De Gendt, Hirschi a Roche. Desať vrchárskych bodov získal Hirschi, ktorý porazil Carapaza. Brejk mal náskok vyše dve minúty na okresaný balík.
 
 
- reklama -
os2020 banner 560x300 update2
- reklama -
 
 
Potom pokračovali v útoku Hirschi s Carapazom a v klesaní si vybudovali náskok pred ostatnými utečencami. Na čele pretekov mal svojich dvoch najsilnejších kolegov Landa a to muselo znamenať, že španielsky jazdec chce útočiť z veľkej diaľky. Tím Jumbo - Visma už nešiel naplno v hlavnej skupine a favoriti mohli na chvíľu regenerovať. Po klesaní sa vybehlo na ďalšie stúpanie a tam Hirschiho s Carapazom doplnili Kwiatkowski, Bilbao a Edet. Na vrchole Côte des Villes-Dessus získali tridsať sekúnd na druhú skupinu, kde boli Caruso, Verona, Sánchez, Reichenbach, a Hirschi bol znovu rýchlejší ako Carapaz ohľadom vrchárskych bodov.
 
Na ďalšom dlhom kopci Col des Saisies vedúca pätica nezlomila odpor prenasledovateľov a stále sa nevytvoril medzi nimi rozhodujúci odstup. Jumbo - Visma po krátkom odpočinku zvýšil tempo. Na treťom hodnotenom stúpaní Hirschi, Carapaz, Kwiatkowski, Edet a Bilbao zvýšili náskok pred druhou skupinou na jednu minútu, ale bolo pre nich dôležitejšie, že hlavný balík strácal už päť minút, čo zvyšovalo ich šance na etapový triumf. Peter Sagan už opustil skupinu favoritov a postupne smeroval k šprintérom. Vo vedúcej skupine už nefiguroval Nicolas Edet a španielsky jazdec v druhej skupine strácal takmer minútu a pol. Zvyšní štyria pretekári postupne zveľaďovali svoj náskok na čele pretekov a aj tretiu horskú prémiu si podmanil Hirschi pred Carapazom.
 
 
V klesaní a vo veľkej rýchlosti spadol Marc Hirschi. Aj keď vyskočil späť na bicykel, bol doudieraný a vedúca trojica sa mu vzdialila. Postaral sa o to Ineos a na čelo sa vrátil v zjazde Edet. Pred stúpnaím Col des  Aravis potreboval Hirschi zmazať manko päťdesiat sekúnd a to bolo príliš veľa na motivovaných súperov, ktorí zostali vo vedúcej skupine a ktorí sa ho museli zbaviť kvôli jeho dynamike v kopcoch. Stúpanie bolo príliš ťažké aj pre Edeta a vpredu vydržali iba Kwiatkowski, Carapaz a Bilbao. Títo jazdci to však nemali isté, lebo Hirschi sa ukázal ako bojovník a približoval sa k vedúcej skupinke. Na predposlednej horskej viedol hlavnú skupinu Jumbo - Visma a nevyzeralo to, že by niektorí z favoritov už plánovali zaútočiť. Na vrchole Col des Aravis už nemal konkurenciu Carapaz a pokojne si zobral maximum vrchárskych bodov. Strata Hirschiho vyskočila na jednu minútu, pelotón zaostával už osem minút a Kwiatkowski, Carapaz, Bilbao už mohli špekulovať, akým spôsobom budú chcieť získať etapu.
 
 
- reklama -
okolo slovenska 560
- reklama -
 
 
Na rozhodujúci kopec Plateau des Glières smerovala vedúca trojica s dostatočným náskokom pred ostatnými a na jeho prudkých sklonoch sme očakávali útok Carapaza, ktorému pripravoval pozíciu Kwiatkowski. V dobrej situácii sa nachádzal aj Bilbao, ktorý im prakticky nestriedal a šetril energiu na náročné finále. Aj v skupine favoritov sme očakávali útoky, ale prekážkou mohol byť tím Jumbo - Visma, ktorý podporoval Rogliča až piatimi kolegami.
 
Očakávaný útok predviedol Landa, ktorého vytiahol zo skupiny favoritov Poels, a španielskeho jazdca mali potom potiahnuť Bilbao a Caruso. Ale Bilbao na čele pretekov sa trápil a dvojica z tímu Ineos bola silnejšia. Mikel Landa sa pomaly vzďaľoval hlavnej skupine, ale žiadna panika tam nepanovala. Jumbo - Visma sa necítil ohrozený. Na prudkých sklonoch ako prvý kapituloval medzi favoritmi Urán a na samom čele pretekov zostali iba Kwiatkowski a Carapaz.  Medzitým získal Landa na svoju stranu dvadsať sekúnd, ale viac mu nebolo dopriate, keďže Jumbo - Visma išiel tak, aby nikto nemohol atakovať. Toto tempo dostalo do úzkych aj Valverdeho a takisto vypadol zo skupiny favoritov Yates.
 
Na vrchole posledného stúpania zobral maximum bodov Carapaz a spoločne s Kwiatkowskim pokračoval vo výbornom výkone. Landa zostával na dohľad favoritov a v tomto momente mu nepomohlo, že jeho dvaja kolegovia boli až príliš vpredu a išiel osamote. Obrana žltého dresu Jumbo - Visma znamenala, že pri Rogličovi zostali iba Pogačar, López, Porte, Mas a traja pomocníci holandského celku. Pred vrcholom sa odohrali symbolické útoky, ale spomínaná skupina favoritov sa netrhala a bol chytený aj Landa.
 
 
Nasledovala prašná cesta, na ktorej ešte navýšil tempo Pogačar, ale ani táto akcia nepriniesla selekciu. Na smoliarsky moment však doplatil Porte, ktorý dostal defekt. Austrálsky jazdec dostal stratu štyridsať sekúnd na Rogliča, Pagačara, Lópeza, Masa a Landu. Pridal sa  k nim aj Kuss a situáciu sa snažil zachrániť Porte, ale v klesaní sa mu to nedarilo.
 
Vedúca dvojica tímu Ineos si už vybudovala rozhodujúci náskok a bolo len na dohode medzi nimi dvomi, kto získa etapový triumf. V klesaní a na nehodnotenom stúpaní prebiehala naháňačka medzi skupinkou favoritov a Portem. Austrálskemu jazdcovi pomáhal aj Van Aert, ktorý pracoval pre Dumoulina, a pred ním ťahal Bilbao pre Landu a pripojil sa aj López, aby získal pred časovkou čo najväčší náskok na Porteho. Na nehodnotenom kopci sa napokon vrátili späť Porte s Dumoulinom a skupina favoritov chytila aj Hirschiho, takže v cieli zostávali štyri bonusové sekundy.  
 
Na cieľovú pásku dorazila dvojica tímu Ineos spoločne a bolo zaujímavé sledovať, na koho padne voľba, aby získal etapový triumf. Ani Michal Kwiatkowski, ani Richard Carapaz na TdF ešte nevyhrali a premiérové víťazstvo získal poľský cyklista. Skupina favoritov, kde jazdili Roglič, Pogačar, López, Porte, Landa, Dumoulin, Mas stratila v cieli necelé dve minúty. Potom finišovali Urán s Yatesom a Valverdem so stratou dve a pol minúty na favoritov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Etapa odštartovala ráznym spôsobom a početný únik sa vytvoril nečakane skoro, ešte pred prvou horskou prémiou. Kým si to niektorí jazdci uvedomili, brejk získal dobrý náskok a na kopci Cormet de Roselend sa preto rozpútala divoká jazda. Následne zasiahol tím Jumbo - Visma, ktorý kontroloval všetky nástupy a zároveň výrazne okresal pelotón. Na zloženie vedúcej skupiny to už nemalo významný dopad a postupnou selekciou zostali najdlhšie na čele pretekov Kwiatkowski, Carapaz, Bilbao a bolo by to platilo aj Hirschim, keby nespadol v zjazde po treťom stúpaní.
 
Až v devätnástej etape sa naplno vytiahli pretekári Ineosu. Dostali sa do kľúčového úniku a potom využili svoju početnú prevahu. Michal Kwiatkowski a Richard Carapaz boli jasne najsilnejší vo vedúcej skupine a krok za krokom sa zbavili  všetkých súperov. Etapový triumf vybojoval Kwiatkowski, svoj premiérový na Grand Tour, kým Carapaz už trikrát zvíťazil na Gire. Poľský jazdec patril počas celého dňa k hlavným ťahúňom v úniku a vyzeralo to, že pripravuje pozíciu na Carapazov atak, ale Kwiatkowski bol nezlomný a zostal so svojím kolegom až na cieľovú pásku, kde si vychutnal pekný úspech. Carapaz sa ocitol tretikrát v rade v úniku, vo vedúcej skupine bol vo všetkých alpských etapách, a bolo obdivuhodné, ako sa dokázal zmobilizovať na každý ďalší deň. Za svoju aktivitu vybojoval bodkovaný dres, ale len s malým náskokom pred Pogačarom, a rozhodovať sa bude až v časovke, kde sa body zbierajú aj na vrchole La Planche.
 
 
V skupine favoritov naplánoval útok iba Mikel Landa, ale španielsky jazdec sa ďaleko nedostal zásluhou tímu Jumbo - Visma. Napriek tomu si polepšil v poradí, lebo na konci pretekov podával konzistentné výkony, čo sa nedalo povedať o Yatesovi alebo Uránovi, ktorým v posledných dvoch horských etapách došla energia. Dnes mal svoju tradičnú dávku smoly Porte, ale po defekte sa mu podarilo eliminovať stratu. Tím Jumbo - Visma mal všetko pod kontrolou a Primož Roglič nemal najmenší problém udržať žltý dres. Tadej Pogačar a ani Miguel López sa  nezmohli na útok, keďže si boli vedomý svojej výbornej pozícii v klasifikácii a nechceli nič riskovať.
 
Na vedúcich pozíciách v klasifikácii sa nič nezmenilo a Primož Roglič naskočí do kľúčovej časovky v žltom drese a s veľkým náskokom, čo bolo presne jeho cieľom na začiatku Tour. Tadej Pogačar zostal na výbornom druhom mieste a v sobotu tak uvidíme ešte jednu peknú slovinskú bitku, tentoraz v jazde proti chronometru. Tretí je Miguel López a pódium bude obhajovať proti Portemu, čo bude jeden z najzaujímavejších súbojov počas ITT. Landa sa posunul do Top 5 a o dve miesta si polepšil aj Mas. Opačným smerom putovali Yates a Urán, ktorým nevyšiel tretí týždeň v horách, a v najlepšej desiatke sa napevno usadil Dumoulin. Ten sa bude chcieť v časovke posúvať ešte dopredu. Medzi najlepšími figuruje aj Valverde, ktorý dnes finišoval v Uránovej skupine.
 
Peter Sagan dostal príležitosť bojovať na rýchlostnej prémii, ale spolu s ním sa objavili na čele pretekov tom čase aj Sam Bennett a Matteo Trentin. Slovenský jazdec bol z tejto trojice najpomalší a na Bennetta stratil ďalších päť bodov. Írsky borec si stále drží kvalitné zrýchlenie, čo je dôležité z hľadiska bodovacej súťaže počas nasledujúcich dní. Peter Sagan sa držal v hlavnom balíku až do tretieho hodnoteného stúpania.
       
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michala Kwiatkowskeho (víťaz)
"Nedokážem opísať, aký som vďačný celému tímu a Richardovi. Nikdy na tento deň nezabudnem. V cyklistike som už zažil mnoho pekných momentov, ale toto bolo jednoducho neuveriteľné. Na konci som mal husiu kožu. Obaja sme si posledné kilometre užili a zaslúžili sme si to. Posledné tri dni sme skúšali všetko, aby sme vyhrali etapu, a dnes sme ukázali najlepšie nohy. Bolo neuveriteľné, ako sme jazdili s Richardom."
 
 
Výsledky etapy
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka INEOS Grenadiers 4:47:33 120
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:00 50
3. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 01:51 25
4. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 01:53 15
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:53 5
6. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:54  
7. MAS Enric Movistar Team link ikonka 01:54  
8. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 01:54  
9. CARUSO Damiano Bahrain - McLaren 01:54  
10. DUMOULIN Tom link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 01:54  
Zobraziť kompletné výsledky etapy

gc jumbo
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 79:45:30  
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:57  
3. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:27  
4. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:06  
5. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 03:28  
6. MAS Enric Movistar Team link ikonka 04:19  
7. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 05:55  
8. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 06:05  
9. DUMOULIN Tom link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 07:24  
10. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 12:12  
85. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 4:02:52  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 298
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 246
3. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 235
4. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 171
5. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 158
6. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 150
 

tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 74
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 72
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 67
4. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 62
5. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 51
6. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 36
 
 

tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 79:46:27
2. MAS Enric Movistar Team link ikonka 03:22
3. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 1:51:32
4. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 2:43:00
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 161 km - AIME (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 129 km - Cormet de Roselend: dĺžka ??? km; sklon ??? % (10-8-6-4-2-1)
3 20 107,5 km - Côte des Villes-Dessus: dĺžka ??? km; sklon ??? % (2-1)
2 20 84 km - Col des Saisies: dĺžka ??? km; sklon ??? % (5-3-2-1)
1 20 57,5 km - Col des Aravis: dĺžka ??? km; sklon ??? % (10-8-6-4-2-1)
hc 20bonus tdf 20 31,5 km - Montée du Plateau des Glières: dĺžka ??? km; sklon ??? % (20-15-12-10-8-6-4-2) (bonusové sekundy 8-5-2)
ciel Cieľ - LA ROCHE-SUR-FORON (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
Krátke preview etapy:
Záverečná etapa v kopcoch je navrhnutá tak, aby favoriti útočili z veľkej diaľky. Na konci tretieho týždňa sa bude na takomto profile ľahšie obraňovať pozícia v klasifikácii, ako útočiť na lepší výsledok. Už stúpanie Cormet de Roselend vytvorí dobrú predstavu o tom, ktoré tímy budú mať odhodlanie a najmä kvalitu, aby vyrazili do frontálneho útoku. Pre tím Jumbo - Visma to bude kľúčová časť etapy, aby na trati zachoval hierarchiu a nepustili dopredu nebezpečných jazdcov, napríklad z druhej časti Top 10. Tadej Pogačar a aj Miguel López ešte môžu vystrašiť lídra pretekov, ale obaja sa nachádzajú na vynikajúcich miestach v poradí, ktoré si budú chcieť v prvom rade udržať a nemusia vôbec riskovať. Útočné pokusy favoritov môžu prísť na ktoromkoľvek stúpaní a tím Jumbo - Visma bude mať náročnú prácu, aby všetko udržal pod kontrolou až do konca. Ataky favoritov z veľkej diaľky bude strašiť kopec Plateau des Glières, po ktorom nasleduje úsek na nespevnenej ceste a bez tímovej pomoci bude riskantné tadiaľ prejsť. Primož Roglič si je vedomý svojej sily v časovke a bude spokojný, ak sa v poradí zachová status quo. Má okolo seba dostatočne silný tím, aby mu pomohol aj na kritickom stúpaní Plateau des Glières, včera ukázal potrebnú energiu, preto bude pripravený urobiť dôležitý krok v kopcoch za žltým dresom. Tadej Pogačar predviedol nejaké známky únavy a budeme zvedaví, či to spôsobila len nadmorská výška, alebo začína slabnúť. Netreba zabúdať na jeho útok v poslednej horskej etape na minuloročnej Vuelte, preto ak bude cítiť príležitosť,  môže rozbehnúť zaujímavú bitku v poradí. Miguel López je na stupňoch víťazov, ale potreboval by ešte nejaký čas získať pred časovkou. Za pomoci kolegov, ktorí by sa mali dostať aj do brejku, to môže rozbaliť na posledných dvoch kopcoch, keďže jeho vrchárska forma je vynikajúca. Porte s Uránom majú v zálohe časovku, ale uvidíme, ako im to pôjde vo vyčerpávajúcej horskej etape po včerajšej snahe. Ak by niekto vyskúšal "kamikadze" útok, môžu to byť španielski borci Landa s Masom. Najmä Landa má poslednú šancu, aby na podujatí ešte niečo predviedol.  V hre bude aj úspech utečencov a vrchári hladní po etapovom triumfe budú veriť, že brejk sa vytvorí len na prvom kopci. V takom prípade to môžu vyskúšať Schachmann, Pinot, Barguil, Rolland, Daniel Martin, Soler, Martínez a na čele pretekov nemôže chýbať niekto z Ineosu.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Posledná horská previerka ani nemusí byť zakončená cieľovým stúpaním, aby vyvolávala obavy medzi kandidátmi na titul. Päť hodnotených stúpaní a 5000 výškových metrov budú klásť poriadne fyzické nároky na každého, kto bojuje v klasifikácii. Hneď Cormet de Roselend zaujme dĺžkou a početnými úsekmi na úrovni sedem - osem percent. Stúpanie Col des Saisiesje je síce hodnotené ako prémia druhej kategórie, ale náročnosťou sa vyrovná Roselendu. Po krátkom odpočinku bude nasledovať ďalšie nepríjemné stúpanie a Col des Aravis neklesne pod sedem percent. Tieto všetky kopce vytvoria priestor na definitívnu vrchársku bitku na Montée du Plateau des Glières. Obávaný strmý kopec ich zlomí priemerným sklonom jedenásť percent a na konci ťažkej etapy, plus celého podujatia, budeme sledovať mimoriadne predstavenie, lebo posledných 2000 metrov sa odohrá na šotoline. Ak niektorí z favoritov dostane defekt, alebo sa mu totálne zastavia nohy na nespevnenej ceste, bude to mať pre neho fatálne následky. Z vrcholu zostáva do cieľa 35 kilometrov. Väčšina z nich prebehne v klesaní, ale desať kilometrov pred cieľom sa zjaví nehodnotené stúpanie (5,9 km; 4,5 %), ktoré môže osviežiť dianie na trati. Ťažký kopec Plateau des Glières poskytuje všetky predpoklady, aby ešte vytvoril nejakú drámu medzi favoritmi.
 
 
 
etapa 18 kopec 3
profil dôležitého kopca zo záveru (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 14:00 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Tomáš Košec
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Peter Velits
info texty: Jakub Andacký
 
 
{module [204]}
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop