TdF: Okresanému balíku ušiel Kragh Andersen, Sagan štvrtý, znížil manko na Bennetta

12.9.2020, 11:45 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
14. 12.9. rovinata etapa ciel rovina Clermont-Ferrand > Lyon 194 km Andersen
 
etapa 14n
profil etapy, 2654 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Kopcovitá cesta do Lyonu vyhovovala klasikárom a medzi nimi najmä Petrovi Saganovi. Slovenský jazdec chcel zaútočiť na etapový triumf a zmeniť pomery v bodovacej súťaži, keďže profil mal byť príliš ťažký pre Sama Bennetta.
 
Po páde vo včerajšej etape odstúpil Romain Bardet, ktorý pri silnom náraze na zem utrpel otras mozgu, ale napriek tomu etapu dokončil. Dnes čakalo na jazdcov horúce počasie, keď teploty preskočili tridsať stupňov. Na začiatku etapy sa odohrávali útoky a dopredu sa dostali Stefan Küng (FDJ), Edward Theuns (Trek-Segafredo) a Cees Bol (Sunweb). Vytvorili si dostatočný náskok a potom sa vydal do útoku aj Casper Pedersen (Sunweb), na ktorého čakal Cees Bol. Potom však vysvitlo, že obaja jazdci Sunwebu zvesili nohy, a na čele pretekov zostali iba Küng a Theuns. Pelotón hneď ovládal tím Bora - hansgrohe, ktorý mal za úlohu zbaviť sa šprintérov na horských prémiách.
 
 
V pelotóne panovala pokojná atmosféra. Pretekári nechceli ísť do úniku, lebo očakávali tvrdú jazdu cyklistov tímu Bora - hansgrohe na čele hlavnej skupiny. Nemecký celok sa skutočne udával tempo v balíku. Dvaja utečenci neboli veľkou hrozbou pre jazdcov pelotóne, ale na tratí stál dlhé stúpanie Col du Béal, kde sa dalo nastúpiť. Zaujímavá akcia sa však mohla rozprúdiť už pred rýchlostnou prémiou. V brejku sa ukázal výborný časovkár Stefan Küng, ktorý dokáže vytrápiť pelotón na čele pretekov, ale tentoraz mal smolu, že spolu s ním jazdil len jeden spolupracovník. Edward Theuns patrí medzi rýchlych klasikárov a finále mu malo sedieť, no aj mal doplatiť na malú skupinku, v ktorej sa ocitol.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Na prvej horskej prémii rozpútal vysoké tempo Bora - hansgrohe s Petrom Saganom. Na aktivitu nemeckého celku reagovali iba Trentin a Bennett. Napokon sa odpútali Sagan s kolegom Schachmannom a slovenský jazdec smeroval za pätnástimi bodmi na prémii. Líder bodovacej súťaže Bennett zaostával, ale stále sa mu mohla ujsť nejaká porcia bodov. Na prémii zobral maximálnu porciu bodov Theuns. Pätnásť bodov mal istých Peter Sagan, pomohol mu Schachmann. Za nimi sa ešte nachádzal Trentin a potom už šprintovala hlavná skupina, kde Bennett získal desať bodov. Sagan na neho stiahol päť bodov a následne sa vrátil do balíka. Vpredu zostali iba Küng a Theuns.
 
 
Potom v pelotóne kontroloval situáciu Deceuninck - Quick-Step a belgický celok plánoval nasadiť prijateľné tempo pre Sama Bennetta na blížiacom sa Col du Béal. Balík zvolil pomalšiu jazdu a vedúca dvojica získala na svoju stranu štyri minúty. Pred dnešným najťažším kopcom pracoval v hlavnej skupine jedine Deceuninck - Quick-Step, ale za nimi sa nachádzali pretekári z Bora - hansgrohe a čakali sme, či nemecký celok zvýši tempo na stúpaní druhej kategórie. Col du Béal bolo stúpanie s pravidelným sklonom na úrovni šesť percent, čo malo sadnúť Petrovi Saganovi a mohlo dostať do problémov Sama Bennetta. Preto hneď od začiatku začal pracovať na jeho sklonoch Bora - hansgrohe.
 
Nemecký tím sa postavil v plnom zložení na čele balíka a snažil sa vypojiť z hry šprintérov. Tempo nasadil Emanuel Buchmann, ale na pravidelnom sklone najrýchlejší jazdci odolávali. V problémoch sa ocitli len Morkov, Arndt alebo Coquard, inak všetci pretekári zostávali v balíku. Žiadnu selekciu sme nesledovali. Pred vrcholom sa osamostatnil Küng a získal tridsať sekúnd na Theunsa. Bora - hansgrohe napokon dostala do ťažkostí Bennetta, ktorý nevydržal tempo pelotónu, a írsky jazdec strácal okolo dvadsať sekúnd. Mal však okolo seba štyroch kolegov a Deceuninck - Quick-Step bol na takúto situáciu veľmi dobre pripravený.
 
 
Celok Bora - hansgrohe poslal dvoch jazdcov na čelo pelotónu, aby sa odpútali od Bennetta. Strata lídra bodovacej súťaže atakovala jednu minútu, ale do cieľa zostávalo vyše sto kilometrov a bolo otázkou, či sa niekto pridá k aktivite nemeckej zostavy. Edward Theuns a vrátil do pelotónu a vpredu zostal jedine Stefan Küng. Z pretekov odstúpil Pierre Latour a tím Ag2r stratil ďalšieho dôležitého pretekára. Pred ďalšou horskou prémiou sme sledovali súboj medzi Borou a Quick-Stepom. Aktuálne mal navrch nemecký celok, ktorý si vybudoval minútový náskok na Bennetta.
 
Na kopci Côte de Courreau dominoval Stefan Küng, ale pelotón mu už dýchal na chrbát a na čele pretekov mu nezostávalo veľa času. V hlavnej skupine prišlo k dôležitému momentu, keď Boru doplnil tím CCC. Aj poľský celok chcel vo finále bojovať o etapu v okresanom balíku a navýšil tempo. Trentin alebo Van Avermaet sa už tešili na klasikársky dojazd. Vzadu zostával Bennett spoločne s Bolom a Kristoffom, ktorých strata narastala, a v hlavnej skupine už nefiguroval ani Caleb Ewan.
 
 
Etapa sa rozbehla očakávaným spôsobom a od kopca Col de Béal sa išlo naplno. Balík sa rozdelil a až do konca sa malo tvrdo pretekať. Stefan Küng bol čoraz bližšie k tomu, že sa vráti späť do balíka a napokon bol chytený osemdesiat kilometrov pred páskou. Bora a CCC držali náskok deväťdesiat sekúnd na druhú skupinu, kde stále bojoval Bennett za pomoci kolegov. Potom však Deceuninck - Quick-Step zvesil nohy, lebo sa im nedarilo znižovať náskok a nepridali sa k nim ďalšie zostavy. Druhá skupina prestala ťahať a tým sa otvorila cesta za etapovým triumfom pre Sagana a spol.
 
 
{module [205]}
 
 
Spolujazdci Petra Sagana sa dokázali zbaviť najrýchlejších jazdcov a spoločne s tímom CCC trielili do cieľa. Ani jedna z týchto zostáv ešte nevyhrala na Tour a to bola ich hlavná motivácia. Zatiaľ splnili svoju misiu len spolovice. V balíku si privážali do Lyonu odhodlaných klasikárov, ktorí doteraz nemuseli nič urobiť naviac a šetrili sa výlučne na posledné dve krátke stúpania, na ktorých mohli udrieť v plnej sile, kým Bora a CCC tam mohli doraziť vyčerpanejšie.
 
Napriek tomu, že hlavnej skupine sa podarilo eliminovať rýchlych jazdcov, CCC a Bora pokračovali vo vysokom tempe a pre všetkých v balíku pripravili ďalší náročný deň. V cieľovom meste sa nachádzali krátke stúpania a rozhodujúce momenty mali pretekári opäť prekonať vo veľkej únave, čo prináša aj prekvapenia. Na trati bojoval Caleb Ewan, ktorý strácal šestnásť minút a boli okolo neho zoradení všetci tímoví kolegovia, s  výnimkou Thomasa de Gendta, ktorý sledoval situáciu v balíku.
 
 
Štyridsať kilometrov pred páskou prekonali pretekári poslednú stúpajúcu pasáž a potom ich dostali do Lyona už len klesajúce úseky. Bora - hansgrohe a CCC nepoľavovali. Obidve zostavy vyvinuli počas etapy poriadne úsilie a ich lídri Peter Sagan, Greg van Avermaet a Matteo Trentin sa dostali pod mierny tlak, aby to zakončili etapovým triumfom. V balíku však čakali na svoju šancu najmä klasikári z Treku, výborne zohratí predstavitelia Sunwebu a aj Alaphilippe, ktorý mohol zaútočiť na krátkych stúpaniach. Jeho motiváciou bolo aj to, aby Sagan nezískal v cieli maximum bodov za víťazstvo. Pred stúpaním Côte de la Duchère natiahol pelotón Jumbo - Visma, ktorý bol pripravený na to, že vo finále sa objavia technické momenty a potreboval tadiaľ dostať Primoža Rogliča bez ťažkostí.
 
 
- reklama -
os2020 banner 560x300 update2
- reklama -
 
 
Pred predposledným kopcom prebiehala pozičná bitka viacerých tímov a mohli sme sledovať, ako sa dopredu natlačil aj Sunweb a takisto Alaphilippe, čo len potvrdzovalo ich ambície. V popredí sa držal aj Peter Sagan, ale ten si už vytváral pozíciu osamote. Na Côte de la Duchère prekvapil súperov Tiesj Benoot a získal pekný náskok. Za ním nemal kto kontrolovať situáciu a následne to skúsil aj Kragh Andersen, takisto zo Sunwebu, ale ďaleko nezašiel. Benoot si vybudoval náskok desať sekúnd, pokrýval ho Lennard Kämna z Bory a mladý nemecký jazdec dokázal chytiť útočníka. Potom to vyskúšal samotný Kämna.
 
O malú chvíľu nasledovalo posledné stúpanie a za Kämnom pracoval predovšetkým Jumbo - Visma. Na stúpaní Côte de la Croix-Rousse sa ukázal Thomas de Gendt a za ním aj Julian Alaphilippe. Na vrchole tohto kopca sa vedúca trojica spojila, ale boli chytení balíkom, kde zapracoval Hirschi. Potom atakoval aj švajčiarsky jazdec, vyrazil za ním Sagan a aj Avermaet. Tento pokus nikam neviedol a skupina bola znovu pokope. Ale pokojná situácia netrvala dlho, keď vyštartoval dopredu Kragh Andersen.
 
Ďalší útočiaci jazdec tímu Sunweb si vytvoril sľubný náskok a za ním už nebola taká dynamika, aby v hlavnej skupine niekto eliminoval tento nástup. Soren Kragh Andersen vyťažil z početnej prevahy svojho tímu a získal najväčšie víťazstvo kariéry. V šprinte druhej skupiny bol najsilnejší Luka Mežgec a tretí skončil Simone Consonni. Peter Sagan obsadil štvrté miesto.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Aj dnešná etapa prebehla vo vysokom tempe. Vytvoril sa len malý únik a napokon vydržal na čele iba Stefan Küng, ktorý sa vrátil do balíka už po kopci Col du Béal. Práve na tomto stúpaní predviedol vopred pripravenú taktiku tím Bora - hansgrohe, ktorému sa podarilo na jeho sklonoch dostať z balíka Sama Bennetta, hoci írsky jazdec nemal na vrchole príliš veľkú stratu. Nemecký celok však pokračoval v aktivite a keď sa k nemu pridal aj tím CCC, Bennettova skupina zvesila nohy. Obidva spomínané tímy potom režírovali dianie v pelotóne, etapa vyvrcholila klasikárskym spôsobom na dvoch krátkych stúpaniach a Bora - hansgrohe s CCC nedosiahli želané výsledky.
 
Tím Bora - hansgrohe podobne ako v jedenástej etape kontroloval celý deň, ale na posledných dvoch kopcoch mu ušli pretekári ostatných celkov, ktorí sa dovtedy schovávali v balíku. Petrovi Saganovi síce výrazne pomohol Lennard Kämna, no sám nemohol stačiť na to, aby ustriehol všetky pokusy, ktorých bolo hneď niekoľko. Na konci sa vyžíval v nástupoch tím Sunweb, ktorý útočil Benootom, Hirschim a napokon Kraghom Andersenom, ktorý nastúpil z unaveného hlavného poľa, keď už všetci mali toho plné zuby, a tento 26-ročý jazdec to dokonale využil. Univerzálny cyklista všetkým ušiel vyše dva kilometre pred cieľom a vyšperkoval parádny tímový výkon Sunwebu na posledných kilometroch. Dánsky jazdec vyhral v tomto roku časovku na Paríž - Nice a v sezóne 2018 aj etapu na Okolo Katalánska, ale výhra na Tour má oveľa väčší cveng.
 
 
Na poslednom kopci sa snažil atakovať Julian Alaphilippe, ale chýbala mu dostatočná akcelerácia, aby zostal pred balíkom až do cieľa, a neúspešný pokus predviedol aj Thomas de Gendt. V šprinte hlavnej skupiny sa presadil Luka Mežgec a 32-ročný slovinský pretekár vybojoval najlepší výsledok na TdF v kariére. Za ním preťal pásku Simone Consonni, ktorý odmenil prácu svojich kolegov na posledných úsekoch. Šprintovali aj Pedersen, Stuyven, Trentin, ale na najvyššie pozície im to nevydalo.
 
Ani tentoraz to nevyšlo Petrovi Saganovi. Jeho kolegovia síce okresali balík a zbavili sa Bennetta, no napokon sa ukázalo kľúčové, že v druhej skupine zostali Oss so Schachmannom, ktorí slovenskému pretekárovi vo finále veľmi chýbali. V hektickej koncovke sa spoliehal Sagan najmä na Kämnu, ktorý odviedol výborný výkon, ale sám nemohol stačiť na všetky útoky. Trojnásobný majster sveta dlhú dobu vyčkával v balíku a potom reagoval iba na nástup Marca Hirschiho. Keďže sa k ním pridal aj Van Avermaet, mohol to byť rozhodujúci útok, ale balík bol stále silný a ani táto snaha nebola úspešná. Práve po tomto jeho útoku si nastúpil Kragh Andersen a bolo po pretekoch. Na páske predviedol Sagan dlhý šprint, čo využili Mežgec a Consonni, ktorí ho obrali o dôležité body. V cieli získal osemnásť bodov, na prémii ďalších päť bodov k dobru na Bennetta a celkovo znížil manko v bodovacej súťaži na 43 bodov. Stále má pred sebou náročný súboj o zelený dres a na konci si to žiadalo vyšší bodový zisk. Bennett po dnešku nebude zlomený. Dnešný tímový výkon však môže slovenského pretekára povzbudiť, aby spolu s kolegami našli ďalšie príležitosti. V skupine jazdcov na GC sa nič neudialo, ale zajtra to bude iná pesnička na Crand Colombier.
 
 
andersen 20 tour triumf sunf
Sören Kragh Andersen (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sorena Kragha Andersena (víťaz)
"Prežívam to veľmi emotívne. Sníval som o tom, že vyhrám na Tour, ale nikdy nemôžete vedieť dopredu, či budete silnejší ako ostatní. Celý deň som mal naozaj dobré nohy, ale mal som obavy, či to bude stačiť na mojich súperov. Trvalo mi dho, kým som uveril sám sebe, že môžem uspieť aj na Tour."
    
 
Výsledky etapy
1. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 4:28:10 120
2. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:15 50
3. CONSONNI Simone Cofidis, Solutions Crédits 00:15 25
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:15 15
5. PEDERSEN Casper Team Sunweb link ikonka 00:15 5
6. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:15  
7. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 00:15  
8. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:15  
9. COLBRELLI Sonny Bahrain - McLaren 00:15  
10. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 00:15  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


gc jumbo
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 61:03:00 25
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:44  
3. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:59  
4. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 01:10  
5. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 01:12  
6. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:31  
7. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:42  
8. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 01:55  
9. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 02:06  
10. MAS Enric Movistar Team link ikonka 02:54  
81. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 2:18:36  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 262
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 219
3. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 169
4. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 162
5. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 158
6. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 131
 

tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 36
2. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 31
3. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 31
4. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 24
5. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 21
6. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 18
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 56:35:19
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:15
3. MAS Enric Movistar Team link ikonka 02:10
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 25:28
5. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 56:37
6. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 58:35
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
4-20 162 km - Côte du château d'Aulteribe: dĺžka 1 km; sklon 8,4 % (1 bod)
sprint-20 156 km - COURPIÈRE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
2 20 125,5 km - Col du Béal: dĺžka 10,2 km; sklon 5,6 % (5-3-2-1)
3 20 101 km - Côte de Courreau: dĺžka 4 km; sklon 5,7 % (2-1)
4-20 9,5 km - Côte de la Duchère: dĺžka 1,4 km; sklon 5,6 % (1 bod)
4-20 4,5 km - Côte de la Croix-Rousse: dĺžka 1,4 km; sklon 4,8 % (1 bod)
ciel Cieľ - LYON (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Etapa s klasikárskym charakterom môže prehovoriť do bodovacej súťaže. Na konci je pripravený technický finiš s krátkymi stúpaniami, ktoré budú komplikovať život klasickým šprintérom. Pre odolnejších pretekárov ponúkajú zaujímavú príležitosť kopec Col du Béal a následne Côte de Courreau, ako dostať do úzkych najrýchlejších jazdcov, a preto tu môžeme vidieť pokusy, ako sa ich zbaviť v pelotóne. Keďže potom už nie je profil taký náročný, táto misia bude vyžadovať poctivý tímový výkon so zámerom dotiahnuť to až do Lyonu. Tím Bora - hansgrohe už niekoľkokrát predviedol, že sa nebojí prebrať zodpovednosť v balíku, a keď znovu zatlačí na pelotón, môže v cieli vytvoriť pozíciu Petrovi Saganovi bez Sama Bennetta. V štrnástej etape tak čakáme hlavný súboj medzi Borou a Deceuninck - Quick-Step. Zaujímavá bude aj rýchlostná prémia, ktorá sa nachádza po nepríjemnom kopci, čo môže využiť slovenský pretekár. Keď sa rozhodne nemecký tím ovládať celý priebeh etapy, do cieľa nemusí celý balík pokope, a o víťazstvo budú na dvoch krátkych lyonských kopcoch bojovať spolu s Petrom Saganom klasikári Van Avermaet, Trentin, Pedersen, Stuyven, Benoot, Naesen a svoje zručnosti môže vytiahnuť aj Hirschi. Jazdci z CCC stále čakajú na výhru a presne v takomto dojazde sa môžu presadiť agresívnou jazdou. Takisto zohratí borci z Treku budú chcieť využiť pripravený finiš a čím menej cyklistov sa zapojí do boja o etapu, tým pre nich lepšie. Pri chuti je Marc Hirschi, ktorý môže vo finále vytiahnuť svoju výbušnosť a aj dobrý šprint, a energiu na rozdávanie má stále aj Van Aert. Ak sa aj udržia šprintéri v hlavnej skupine, budú mať náročnú úlohu presadiť sa v technickom a hektickom dojazde. Pre Sama Bennetta to stojí za pokus, lebo v cieli sa rozdáva päťdesiat bodov, a keď dostane šancu, a môžu ho podporiť skúsenosti kolegov. Na vyzývavú koncovku sa bude sústrediť Coquard, ktorý predviedol dobré šprinty práve v náročnejších etapách. Na Petra Sagana čaká dôležitá úloha, aby si do cieľa nepriviezol Sam Bennetta a potom vo finále získal čo najviac bodov. Ale pred páskou sa mu postavia veľmi motivovaní klasikári. Za iných okolností by bola trasa ideálna pre utečencov s dobrými tempárskymi schopnosťami a uvidíme, či to vyskúšajú v úniku De Gendt, Küng alebo Asgreen.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón naberá z vnútrozemia smer Alpy a zastaví sa v Lyone, kde organizátori vytvorili technický, klasikársky dojazd. Etapa odštartuje na jednoduchom profile, relatívne blízko je postavená rýchlostná prémia a potom sa pelotón dostane na dlhý kopec Col du  Beál. Po najťažšej výzve dňa zostáva do cieľa ešte dostatok času, aby zostal pelotón sústredený a dostal pod kontrolu utečencov. Bude to však vyžadovať celodenné úsilie. Potom sa objaví menšia horská prémia, dlhšie klesanie a nasledovať bude jednoduchý profil, ktorý sa postupne pretaví do falošnej roviny a rýchleho príjazdu do cieľového mesta. Lyon najskôr privíta jazdcov stúpaním Côte de la Duchère, ktoré sa nachádza dostatočne blízko cieľa, aby od každého vyžadovalo maximálnu koncentráciu, a ešte väčšiu pozornosť si zaslúži Côte de la Croix-Rousse. Ani posledná horská prémia neobsahuje prudké sklony, ale ponúkne technické úseky a kto úspešne zaútočí na jeho sklonoch, v hektickom dojazde bude len ťažko chytený. Ak sa nájde v pelotóne dostatočné odhodlanie, v Lyone budú bojovať o výhru klasikári alebo odolní šprintéri, inak sa etapa stane korisťou utečencov.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 14:35 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop