TdF: Vyhral Ewan, Bennett druhý, Sagana potrestali za šprint, dnes nezískal žiadne body

9.9.2020, 11:35 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
11. 9.9. rovinata etapa ciel rovina Châtelaillon-Plage > Poitiers 167 km Ewan
 
etapa 11n
profil etapy, 997 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Druhý deň po sebe bola pripravená etapa pre šprintérov, ktorá bola opäť zaujímavá aj z hľadiska bodovacej súťaže. Pred cieľovou páskou mal znovu fúkať protivietor a hlavní favoriti Bennett, Ewan a aj Peter Sagan museli správne načasovať svoj šprint. V slnečnom počasí vyskočila teplota k tridsiatim stupňom.
 
Vo včerajšej etape si zlomil zápästie Sam Bewley a na štarte takisto chýbal Davide Formolo (UAE Emirates), ktorý si zlomil kľúčnu kosť a bude vyradený zo súťažného rytmu na šesť týždňov. Tadej Pogačar tak prišiel po Fabiovi Aruovi o druhého spoločníka do kopcov a slovinskému pretekárovi nemôže veľmi pomáhať ani David de la Cruz, ktorý spadol v prvej etape. Oficiálny štart bol trochu posunutý kvôli menšiemu pádu Ilnura Zakarina a Alexeja Lutsenka v neutrálnej zóne. Pretekári neprejavili záujem o únik a na čelo pretekov sa dostal iba Matthieu Ladagnous (Groupama-FDJ).
 
 
Do brejku sa nikomu nechcelo. Pretekári si uvedomovali kvalitu šprintérskych celkov, ktoré si mali ľahko poradiť s utečencami na takomto profile. Zároveň väčšinu sa očakával protivietor a nikomu sa teda nechcelo plytvať silami vo vedúcej skupine s mizivou šancou na úspech. Matthieu Ladagnous je dlhoročným členom tímu FDJ a nepretržite v ňom jazdí od sezóny 2006. Bývalý dráhar sa špecializuje na rovinaté etapy, kde pomáha lídrom francúzskej zostavy. Najväčší úspech dosiahol v roku 2007, keď vyhral etapové preteky 4 dni v Dunkerque, a vybojoval aj etapové triumfy na Tour di Limousin alebo Tour de Wallonie. Naposledy sa tešil v triumfu pred siedmimi rokmi. Po problémoch Thibauta Pinota tím Groupama - FDJ sa snaží zviditeľniť aj v únikoch. Už včera sa pohyboval pred balíkom Stefan Küng.
 
V pelotóne panovala uvoľnená nálada a na čele balíka sa prezentoval Tim Declercq ako jediný borec, ktorý musel kontrolovať vedúceho cyklistu. Potom však prišiel nečakaný moment, keď zaútočila silná partia Naesen, Küng, Gogl, Pöstlberger, Stuyven, Van Aesbroeck a zaskočili jazdcov v pelotóne. Na to museli tvrdo zareagovať Deceuninck - Quick-Step a Lotto - Soudal, ktoré nemohli pustiť dopredu takúto takúto skupinu skúsených a výborných tempárov či klasikárov. Útočiaca šestica získala na svoju stranu maximálne dvadsať sekúnd, ale bola veľmi odhodlaná a pretekárov na čele balíka táto stíhacia jazda veľmi bolela. Najmä zásluhou tímu Deceuninck - Quick-Step však bola útočná aktivita chytená a pred balíkom zostal iba Matthieu Ladagnous. Snaha nachytať šprintérske celky sa nevydarila.
 
 
Hlavní kandidáti na dnešnú výhru Deceuninck - Quick-Step a Lotto - Soudal zvládli dôležitý moment etapy. Ak by im odišla takáto silná skupina, mali by veľmi ťažkú úlohu chytiť ju pred cieľom a mohol byť ohrozený aj hromadný dojazd. Sam Bennett by stratil šancu získať ďalšie body, čo by vyhovovalo Petrovi Saganovi. Preto vyrazil do útoku aj jeho tímový kolega Lukas Pöstlberger.
 
 
- reklama -
tdf2020 banner 560x300 update
- reklama -
 
 
Potom zostalo všetko po starom. Pelotón spomalil, situáciu kontrolovali šprintérske celky a Ladagnous získaval na svoju stranu väčší náskok. Pelotón udržiaval stabilnú stratu na úrovni troch minút. Tempo nebolo vysoké aj z toho dôvodu, že fúkal protivietor a to muselo značne vyčerpávať najmä osamoteného cyklistu na čele pretekov. Sto kilometrov pred cieľom prebiehali v balíku medzi pretekármi družné debaty a jazdci si vynahradzovali včerajší hektický deň. O jediného utečenca sa starali dva belgické celky, ostatní mohli doslova odpočívať. Priemerná rýchlosť etapy prekračovala 40 km/h.
 
Hlavná skupina sa mohla spoľahnúť, že Thomas de Gendt a Tim Declercq zvládnu svoju misiu bez pomoci. Obaja pretekári jazdievali v šprintérskych etapách na čele pelotónu a boli najväčšou prekážkou pre utečencov. Dnes nemali takú náročnú úlohu, ale zapotili sa pri nedávnom útoku šiestich klasikárov. Matthieu Ladagnous si vyskúšal ako prvý mierne stúpanie Côte de Cherveux, kde zobral jeden vrchársky bod, a stále si užíval trojminútový náskok.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Pretekárov v balíku rozhýbala rýchlostná prémia. Ladagnous zobral dvadsať bodov a za ním sa bojovalo o sedemnásť bodov, čo bola pekná porcia. Najlepšie sa ukázala dvojica Bennett - Morkov. Dánsky jazdec rozbehol šprint pre Bennetta, ktorý mal vytvorenú ideálnu pozíciu, aby ukoristil 17 bodov, a Morkov preťal pásu hneď za ním. Peter Sagan sa viezol za nimi a za štvrté miesto mu zostalo trinásť bodov. Rozdiel medzi ním a Bennettom sa zvýšil na 25 bodov. Do šprintu sa zapojil aj Trentin, ktorý skončil za Saganom.
 
 
Po prémii stratil Matthieu Ladagnous väčšinu zo svojho náskoku a štyridsať kilometrov pred páskou sa vrátil späť do pelotónu. Práve v tomto momente balík zmenil smer jazdy a začalo fúkať mierne z bočnej strany. Vietor nebol silný, ale aj tak sa zoskupili na čele pelotónu všetci dôležití jazdci. Takmer celý deň jazdil na konci pelotónu Gregor Mühlberger z Bora - hansgrohe a viditeľne sa necítil v poriadku. Nemecký tím prezradil, že od včera ho trápili zdravotné problémy a napokon na pretekoch skončil. Po páde na úzkej ceste skončili na zemi Rojas (Movistar) a najmä Ion Izagirre z Astany, ktorý mal tržnú ranu na hlave a španielsky borec musel opustiť podujatie.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
eshop tarmac sl6 v2update
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Už dvadsať kilometrov pred cieľom prebiehala pozičná bitka na čele hlavnej skupiny, keď aj jazdci na celkové poradie chceli okupovať najbezpečnejšie pozície v popredí. Snažil sa aj Ag2r, ktorého motivovali dobré výkony Romaina Bardeta, a vpredu nesmel chýbať ani Jumbo - Visma. Veľmi sa snažil na konci neurobiť chybu Sunweb, ktorý má rýchleho Ceesa Bola a kvalitný lead-out, ale zatiaľ im to nevydalo na etapový triumf. Na konci sa prechádzalo cez technické úseky a pelotón sa natiahol.
 
Tím Bora - hansgrohe sa snažil čo najviac znepríjemniť dojazd pre ostatných šprintérov a šesť kilometrov pred cieľom atakoval Lukas Pöstlberger, ktorý prinútil Jungelsa a Asgreena, aby sa vydali za ním. Trojica získala menší náskok a pelotón sa musel vysporiadať s nepríjemnou trojicou na čele pretekov. Krátke stúpanie pred cieľom ešte viac zdramatizovalo situáciu, ale práve na ňom boli chytení útočiaci jazdci. Táto akcia vyčerpala pomocníkov hlavných favoritov, no všetci šprintéri sa nachádzali na potrebných pozíciách.
 
Na páske sa stretli všetci najlepší šprintéri a etapu vybojoval Caleb Ewan, ktorý tesne poradil Sama Bennetta a aj Petra Sagana Za nimi finišoval Wout van Aert a belgický jazdec sa sťažoval na nebezpečný šprint od slovenského cyklistu, ktorý vytlačil z pozície pretekára tímu Jumbo - Visma tesne pred cieľom.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Dvanásta etapa sa niesla v pokojnom duchu, až na výnimku útoku šiestich klasikárov, ktorí sa chceli na začiatku etapy dosať do brejku, ale tímy Deceuninck - Quick-Step a Lotto - Soudal tento pokus pokryli a potom sa naďalej museli starať len o jedného utečenca. Ten nemohol ohroziť hromadný dojazd pelotónu, ale finálne pomerne technické úseky sa rozhodol okoreniť Bora - hansgrohe. Nemecký celok zaútočil tesne pred páskou, prinútil k aktivite ostatné šprintérsky zoskupenia a každému šprintérovi znepríjemnil príjazd do cieľa.
 
Posledný kilometer sa niesol v znamení hľadania si pozície šprintérov a tí najrýchlejší to zvládli najlepšie. Vytvorili sa medzi nimi len minimálne rozdiely. Ako prvý otvoril šprint Wout van Aert, ale ocitol sa na vetre príliš dlho. Spoza neho sa dostal do šprintu Sam Bennett, ale aj on strávil na čele dlhý čas, ako by potreboval. Dnes mu chýbal na páske Morkov. Potom sa predral cez Van Aerta Peter Sagan, ktorý výborne hodil koleso na pásku, ale podobne ako v tretej etape sa vynoril na ideálnej pozícii v tom najlepšom čase Caleb Ewana a jeho zrýchlenie na posledných desiatkach metrov bolo pre ostatných nechytateľné.
 
 
 
 
Caleb Ewan vybojoval druhú výhru na podujatí a dokopy má na svojom konte už päť výhier na Starej dáme. Dnes sa perfektne zorientoval v ďalšej vypätej koncovke, hoci mu na poslednom kilometri chýbali kolegovia, a presadil sa svojím výnimočným zrýchlením, ktoré vie vyprodukovať na cieľovej čiare. Toto je presne spôsob, akým môže vyhrávať na Tour, a tentoraz mu všetko vyšlo perfektne. Sam Bennett ukázal rýchlosť, ale znovu mu nevyšlo načasovanie na sto percent, keď o etapovom triumfe rozhodli detaily, a tie tentoraz nestáli na jeho strane. Po incidente s Petrom Saganom bol Wout Van Aert vyhodený z rytmu, ale už sa dlho viezol na vetre a ostatní len chystali svoje nástupy, no v samotnom finále mohol len prekvapiť. Po siedmej etape sa znovu ukázal medzi najlepšími Bryan Coquard, koncovku vôbec nezvládol Sunweb s Ceesom Bolom a po včerajšku sa vrátil do starých koľaj Elia Viviani.      
 
Hneď po skončení etapy sa prehodnocoval šprint Petra Sagana a rozhodcovia rozhodli, že slovenský pretekár predviedol nebezpečený. Zobrali mu druhé miesto z etapy a zaradili na koniec balíka. Skončil na 85. mieste a v dnešnej etape nezískal žiadne body. Prišiel aj o tie, ktoré mal z rýchlostnej prémie. Stratil tridsať bodov za druhé miesto v cieli, plus 25% z počtu bodov, ktoré vybojoval víťaz etapy, čiže to bolo trinásť bodov. A presne toľko uchmatol na prémii.
 
 
 
 
Slovenský pretekár predviedol aj druhý deň po sebe kvalitný šprint v hromadnom dojazde a na páske zdolal Sama Bennetta, keď lepšie hodil na pásku bicykel. Predtým si však musel vytvoriť pozíciu popri bariére a pred finálnym zrýchlením ramenom strčil do Van Aerta a dostal sa pred neho. Belgický jazdec sa dovtedy držal svojej línie a trojnásobný majster sveta si potreboval vytvoriť priestor. Bol zavretý na ľavej strane, z druhej strany sa nachádzala bariéra, preto musel zvoliť agresívny nástup, ak sa chcel dostať do súboja o výhru. Van Aert dával v cieli najavo svoju nespokojnosť, šprint podrobili skúmaniu rozhodcovia a vo výsledkovej listine preradili Petra Sagana na koniec pelotónu. Prišiel tak o veľkú porciu bodov. Za pôvodného stavu by znížil stratu na Bennetta na pätnásť bodov, teraz stráca na írskeho súpera v bodovacej súťaži už 68 bodov a priblížili sa k nemu Coquard s Ewanom. Po nevydarenom šprinte v siedmej etape postihla Petra Sagana ďalšia nepríjemnosť z pohľadu obhajoby zeleného dresu.
  
Tak ako každý deň, aj dnes večer zbierame reakcie...
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (víťaz)
"Bolo to veľmi, veľmi hektické. Na posledných kilometroch som sa presúval v balíku z jedného konca na druhý. Už od prvej etapy viem, že vyhrám len vtedy, keď zostanem pokojný, počkám si na najlepší moment a nájdem tú správnu medzeru, ktorá sa otvorí. Včera som bol veľmi sklamaný, že som nevyhral, a teraz sa teším, že som odmenil mojich kolegov. Po prvej výhre som chcel získať hneď ďalšiu, a keď ju už mám, chcem vyhrať parížsku etapu. Snáď prejdem cez kopce."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Poitschkeho (DS Bora)
"V šprinte sa dostal Peter Sagan do dobrej pozície, ale potom zostal zablokovaný. Napokon našiel možnosť ísť popri bariére, aby sa pokúsil vyhrať etapu, ale dotkol sa Van Aerta trochu viac, ako by bol chcel. Za svoje správanie bol potrestaný, neskončilo to pre nás dokonale, ale musíme to akceptovať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (Bora)
"Dnes som mal vo finále rýchlosť a v šprinte som sa snažil ísť na pravú stranu. Jedného jazdca som poľahky prešiel, ale potom sa priestor zúžil. Musel som urobiť pohyb, aby som sa vyhol bariéram, a bol som za to potrestaný. Prišiel som o veľa bodov, ale stále som nezabalil bitku o zelený dres."

 
Výsledky etapy
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 4:00:01 120
2. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 50
3. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 25
4. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 00:00 15
5. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 5
6. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
7. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
8. HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation 00:00  
9. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
10. GIBBONS Ryan NTT Pro Cycling 00:00  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


gc jumbo
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 46:15:24 25
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:21  
3. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:28  
4. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:30  
5. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:32  
6. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 00:32  
7. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:44  
8. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:02  
9. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:15  
10. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 01:42  
91. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 1:53:29  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 243
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 175
3. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 157
4. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 155
5. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 140
6. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 131
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 36
2. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 31
3. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 26
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka CCC Team link ikonka 25
5. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 24
6. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 20
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 42:15:44
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:23
3. MAS Enric Movistar Team link ikonka 01:41
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 05:47
5. TEJADA Harold Astana Pro Team link ikonka 45:02
6. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 50:49

 

 
 
Prémie na trase etapy:
4-20 82 km - Côte de Cherveux: dĺžka 1,1 km; sklon 4,4 % (1 bod)
sprint-20 76,5 km - LES GRANDS AJONCS (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ - POITIERS (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Pretekári sa odpútajú od nepríjemného pobrežia a v druhej rovinatej etape za sebou budú znovu kladené najvyššie požiadavky na šprintérov. S jedinou krátkou horskou prémiou nebudú mať v pelotóne žiadne starosti Deceuninck - Quick-Step a Lotto - Soudal, ktoré sa výborne pripravili na druhý týždeň, a utečenci sa musia pripraviť na tvrdú stíhaciu jazdu pelotónu. V samotnom finále môže rozhodiť šprintérske formácie stúpajúca pasáž nachádzajúca sa pred flamme rouge, čo môžu využiť Trek alebo Bora na natiahnutie pelotónu, ale odtiaľ bude dostatok priestoru, aby sa favoriti na etapový triumf vrátili na potrebné pozície. Vo včerajšej koncovke spadol veľký tlak so Sama Bennetta a uvoľnený írsky šprintér bude hladný po ďalšom úspechu. Ak znovu predvedie výbornú spoluprácu s Morkovom, súperi budú mať na páske veľký problém kvôli jeho vysokej rýchlosti. Jeho hlavným súperom bude Caleb Ewan, ktorý sa mu ako jediný vyrovná v rýchlosti. Austrálsky pretekár sa veľmi dobre zorientoval v predchádzajúcom dojazde, ale Bennett mu nedal šancu. Tentoraz si bude musieť dať pozor, aby na stúpajúcej pasáži pred páskou nestratil pozíciu, čo sa mu niekedy prihodí vo vypätom šprinte. Včerajšok mohol znamenať aj to, že Elia Viviani sa dostal do lepšieho rozpoloženia a jeho zvýšené sebavedomie by určite osviežilo nasledujúce šprinty. Naďalej sa bude snažiť v hromadných dojazdcoch Sunweb, ktorý má silný šprintérsky vláčik, ale ten predvádza kolísavé výkony, a Bol sa potrebuje v takejto silnej konkurencii dostať pred páskou na ideálnu pozíciu. V hre o etapový triumf zostáva Trek - Segafredo a možno práve on sa rozhodne sťažiť šprintérom cestu na pásku a využije pri tom stúpajúci úsek. Peter Sagan predviedol včera najlepší šprint na podujatí, keď zvládol rozhodujúci pozičný súboj, čo bol základ jeho úspechu. Aj v jedenástej etape sa musí dostať na zadné koleso Bennetta alebo Ewana. Možno práve Bora bude chcieť ovládať posledné momenty etapy a na miernom stúpaní pred cieľom by sa mohla pokúsiť vyhodiť z rytmu šprintérov.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Aj jedenásta etapa odštartuje priamo na pobreží v meste Châtelaillon-Plage, kde si pelotón odpočinul počas voľného dňa, a vydá sa smerom do vnútrozemia. Ani tentoraz sa neobjavia na trati výrazné prekážky a utečencov potešia aspoň menšia horská prémia a body do bodovacej súťaže. Šprintérske tímy musia zabrať naplno, lebo ich príležitosti na podujatí budú postupne ubúdať, ale na pripravenom profile budú mať dostatočnú palebnú silu, aby chytili brejk. V cieľovom meste je pripravená intenzívna koncovka. Posledných 1500 metrov síce prebehne na rovnej a priamočiarej ceste, kde bude rozhodovať len a len rýchlosť, no tesne predtým natiahne pelotón 700-metrový úsek s prevýšením štyri percentá, čo môže rozhodiť niektorých šprintérov.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 15:00 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop