TdF: Pogačar porazil v šprinte Rogliča, medzi favoritmi malé rozdiely, Bernal zlyhal

13.9.2020, 10:45 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
15. 13.9. rovinata etapa ciel rovina Lyon > Grand Colombier 175 km Pogačar
 
etapa 15n
profil etapy, 3723 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Stúpanie Grand Colombier bolo najťažším cieľovým dojazdom v doterajšom priebehu a na jeho sklonoch sa očakávala selekcia medzi favoritmi na titul. V najlepšej forme momentálne jazdili Primož Roglič s Tadejom Pogačarom a Egan Bernal už musel ukázať, ako chce obhájiť titul.
 
Ďalším pretekárom, ktorý nedôjde bo Paríža, bol Pierre Latour. Aj francúzsky jazdec spadol v prvej etape, silno si dotĺkol ľavú stranu tela, a bolesti sa postupom času len stupňovali. Teploty v okolí tridsať stupňov mali urobiť veľmi náročným prejazd cez tri pripravené kopce. Najskôr to skúšali pretekári menších tímov a vrchári sa držali v úzadí. Od začiatku však prekypoval aktivitou Piere Rolland, vpredu bol Trentin a vyskúšal to aj Peter Sagan. Za jeho zadným kolesom ale zostal Sam Bennett. Vytvoriť únik sa snažil aj Julian Alaphilippe, ale pokusy to boli neúspešné. Sam Bennett zostával nalepšný na Saganovom kolese a sledoval všetky jeho pokusy.
 
 
Až na rýchlostnú prémiu sa išlo výlučne po rovine a nebolo ľahké odpútať sa od pelotónu. Na začiatku zaujal pád Sergia Higuitu (EF Pro), ktorého nechtiac poslal na zem Bob Jungels, pričom kolumbijský jazdec spadol nečakane a vo veľkej rýchlosti. Peter Sagan pôsobil neúnavne, chcel sa odpútať od Sama Bennetta, ale írsky jazdec bol vždy pripravený. Potom získali náskok tridsať sekúnd Simon Geschke, Matteo Trentin (obaja CCC), Michael Gogl (NTT), Marco Marcato (UAE Emirates), Jesús Herrada (Cofidis), Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie), Pierre Rolland (B&B Hotels) a Kévin Ledanois (Arkéa-Samsic), ale v balíku sa nespomalilo. Nespokojní so zložením brejku boli Mitchelton - Scott, EF Pro alebo Movistar, no situáciu už chcel upokojiť Jumbo - Visma. Tím EF Pro napokon prišiel o Sergia Higuitu, ktorý musel na podujatí skončiť po nezavinenom páde.
 
 
Nikomu ďalšiemu sa už nepodarilo dostať sa do vedúcej skupiny a v brejku sa usadilo osem jazdcov. Najlepšími vrchármi na čele pretekov boli Pierre Rolland a Jesús Herrada. Španielsky jazdec skončil druhý v šiestej etape a musel len dúfať, že pelotón nebude ani dnes zaujímať vedúca skupina. Pierre Rolland zase obsadil druhé miesto v dvanástej etape a tento dvojnásobný etapový víťaz mal v tomto roku veľmi dobrú formu. Za istých okolností mohli predviesť v kopcoch kvalitný výkon aj Geschke alebo Gogl, obaja patria medzi odolné typy jazdcov, ale nie vrchárov. Trentin chcel body na rýchlostnej prémii, Marcata, Bonifazia, Ledanoisa ako rýchlych borcov nečakalo na konci nič jednoduché. Pelotón sa zoradil za tímom Jumbo - Visma. Ten nepotreboval nevyhnutne chytiť vedúcu skupinu, nikto neohrozoval Primoža Rogliča, ale slovinský jazdec mohol prejaviť záujem vyhrať dnešnú ťažkú horskú etapu.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Na rýchlostnej prémii zobral maximum bodov Matteo Trentin a upevnil si pozíciu na treťom mieste v bodovacej súťaži, ale na páske sa zapotil v šprinte proti Nicolovi Bonifaziovi. V hlavnej skupine sa bojovalo o sedem bodov. Peter Sagan sa snažil zaskočiť lead-out Deceuninck - Quick-Step, ale nepodarilo sa mu to. Sam Bennett a aj Morkov dobre odpovedali na jeho šprint a írsky borec získal sedem bodov, šesť bodov dostal Morkov a slovenský jazdcovi zostalo päť bodov. Líder bodovacej súťaže zvýšil náskok pred Saganom na 45 bodov a k slovenskému jazdcovi sa priblížil na 35 bodov Trentin.
 
 
Pelotón strácal necelé štyri minúty a na rovinatých úsekoch tím Jumbo - Visma najskôr nenasadil úplne vysoké tempo. Hneď za ním boli zoradené farby tímu Ineos a na britskú zostavu smerovala veľká pozornosť, či na ťažkých kopcoch dokážu vytiahnuť svoj niekdajší vrchársky vláčik a dostať konkurenciu pod tlak. Až na prvý hodnotený kopec sa prechádzalo po jednoduchom teréne a bolo zrejmé, že Jumbo - Visma pristúpil k dnešnej etape veľmi zodpovedne. Celý tím sa poskladal na čele balíka a tempo diktovali jeho rovinári určení na túto prácu. Keďže vedúca skupina nemala výraznú vrchársku kvalitu, potrebovala si vybudovať veľký náskok, aby mohla smerovať za etapovým triumfom. Zatiaľ to nevyzeralo, že Jumbo - Visma jej to povolí.
 
V údolí pred prvým stúpaním bolo horúco a pretekári sa museli vysporiadať s takmer 30-stupňovými teplotami. Pre tých jazdcov, ktorí neobľubovali v horách takéto teplo, to nebola povzbudzujúca situácia. Na začiatku stúpania Montée de la Selle de Fromentel pracovala vedúca skupina s náskokom štyri a pol minúty, takže bolo jasné, že Jumbo - Visma nepoľavil a únik mal pred sebou ťažkú úlohu, aby vydržal na čele pretekov až na cieľový kopec.
 
 
- reklama -
os2020 banner 560x300 update2
- reklama -
 
 
Hneď na jeho začiatku si vystúpili z tempa pelotónu šprintéri Bennett, Ewan, Bol, Coquard a energiu na ďalšie dni šetril aj Alaphilippe, ktorý sa dnes nedostal do úniku. Netrvalo dlho a rovnakú stratégiu zvolil aj Peter Sagan a ani on sa nemusel trápiť s tempom, ktoré nasadili v balíku tímy bojujúce v celkovej klasifikácii. V balíku sa vytiahli dopredu aj UAE Emirates a Bahrajn - Merida. Potom jazdci tímu CCC rozdelili únik. Najskôr nechal na trati všetky sily Trentin a potom zaútočil Geschke a s nemeckým pretekárom zostali iba Rolland a Herrada.
 
V tejto trojici pôsobil najsilnejšie Geschke a maximum vrchárskych bodov získal Herrada. Bojoval ešte Gogl, ktorý sa k nim dostal tesne pred vrcholom. V hlavnej skupine kontroloval súperov Jumbo - Visma a použil pri tom osvedčenú metódu. Stabilne vysoké a nepríjemné tempo. Na prudkých problémoch sa tak dostali do ťažkostí a vypadli z hlavej skupiny Richard Carapaz a aj Amador, čo nebolo dobré znamenie pre tím Ineos. Balík strácal tri minúty a nezostalo v ňom viac ako štyridsať jazdcov.
 
 
V klesaní zaútočil Gogl a vybudovali si tridsať sekúnd na ostatných troch utečencov. Aj na druhom kopci sa snažil čo najviac vyčerpať konkurenciu Jumbo - Visma a zatiaľ sa mu darilo dostať do ťažkostí najmä Egana Bernala, ktorého obral o viacerých pomocníkov. Holandský celok nasadil veľké úsilie, aby na cieľový kopec dorazili všetci favoriti unavení, a stále sa pomohol pochváliť šiestimi pretekármi na čele balíka. V úniku sa predvádzal Gogl a blížil sa k nemu Rolland, ktorý sa zbavil Geschkeho a Herradu. Na čele sa spojili Gogl a Rolland, ktorí mali za hlavnú úlohu získanie bodov na tejto vrchárskej prémii, lebo pelotón šiel veľmi rýchlo. Z tempa vypadol aj Pavel Sivakov.
 
Na vrchole Col de la Biche sa objavil ako prvý Pierre Rolland, ktorý sa dokázal zbaviť Gogla, ale len preto, aby vyšiel pre body, a vpredu ešte zostával Herrada. Pelotón zaostával dve minúty a na jeho konci sa pohyboval Miguel López. V klesaní sa spojila vedúca trojica, pričom Gogl bol z nej najsilnejší a znovu sa mu podarilo eliminovať Herradu. V klesajúcej pasáži zvolil Jumbo - Visma opatrnejší prístup, aby nič neriskoval s Primožom Rogličom. Jesús Herrada stratil v klesaní minútu a definitívne vypadol z brejku.
 
 
{module [205]}
 
 
Na začiatku Grand Colombier disponovala vedúca dvojica náskokom dvoch minút, čo nebolo dostatočné na etapový triumf. Všetko držal vo svojich rukách Jumbo - Visma, ktorý mal stále k dispozícii početnú armádu, a koncentrovane jazdili aj Bahrajn - Merida, Trek - Segafredo a UAE Emirates. Hneď na začiatku kopca musel riešiť technické problémy Guillaume Martin a musel vynaložiť veľké úsilie, aby sa vrátil sa späť, čo sa mu podarilo za pomoci Herradu. Vpredu bol silnejší Rolland a francúzsky jazdec musel len čakať, kedy sa k nemu dostanú favoriti na titul.
 
Tím Jumbo - Visma nasadil také tempo, že Rolland bol chytený už trinásť kilometrov pred vrcholom. Práve v tom momente bojovali na konci balíka Quintana a čoskoro sa k nemu pridal aj Bernal, takže obhajca prvenstva dostával ťažký úder. Obaja vypadli z hlavnej skupiny a Bernalovi pomáhali dvaja kolegovia, ale na vrchol to bolo ďaleko a Jumbo - Visma cítil obrovskú šancu definitívne sa zbaviť hlavného súpera.
 
 
Desať kilometrov pred vrcholom jazdili na čele balíka stále piati jazdci Jumbo - Visma. Strata Bernala dramaticky narastala a dnes jeho šance na úspech v klasifikácii skončili. V skupine favoritov bojoval G. Martin a Quintana sa snažil vrátil späť s pomocou Barguila, ale aj jeho strata už bola významná. Líder pretekov Roglič mal okolo seba výbornú podporu a dobre sa držali Pogačar, Landa, Porte, Yates, López, Mas a medzi najlepšími zostával aj Valverde. Sedem kilometrov pred vrcholom sa odhodlal zaútočiť Adam Yates a na jeho dlhý útok nikto nezareagoval. Získal k dobru desať sekúnd, ale Tom Dumoulin na čele hlavnej skupiny ho chytil. Bernalova strata vyskočila na tri minúty, Quintana zaostával dve minúty.
 
Keď sa dostali favoriti na krátku rovinatú pasáž, hlavná skupina sa držala pohromade a útoky hlavných predstaviteľov sa mali odohrať len pred cieľom. Nikto sa nechcel púšťať do predčasnej akcie a na vrchole kopca sa vytvorili medzi najsilnejšími len sekundové rozdiely. Šesťsto metrov pred cieľom zaútočil Roglič a Pogačar bol na tento pohyb pripravený. Potom to skúsil Porte a o etapu bojovali spolu s ním iba Pogačar, Roglič a aj López.
 
Na páske sme znovu videli slovinský šprintérsky súboj a druhý etapový triumf na podujatí vybojoval Tadej Pogačar, ktorý si poradil aj s Primožom Rogličom. Tretí skončil Richie Porte, za ním prišiel do cieľa Miguel López a skupinka ďalších favoritov stratila pätnásť sekúnd. Nairo Quintana zaostal takmer štyri minúty, Bernal záver vypustil a manko preskočilo sedem minút.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Horský dojazd na Grand Colombier chcel ovládnuť Jumbo - Visma a podľa toho vyzeral priebeh etapy. Holandská zostava dávala jasne najavo utečencom, že nemôžu byť úspešní, a na prvých dvoch stúpaniach sa snažila čo najviac unaviť konkurenciu. Na samotnom cieľovom kopci sa dostal ďaleko pred vrcholom do veľkých ťažkostí Egan Bernal a v cieli zaznamenal fatálnu stratu. Potom vypadli zo skupiny favoritov aj Nairo Quintana a Guillaume Martin, ale ostatní jazdci na celkové poradie prišli na vrchol Grand Colombier spoločne a útoky sme sledovali len tesne pred páskou. Ten najlepší vytiahol Tadej Pogačar, v tesnom závese porazil Primoža Rogliača, ale medzi najlepšími sa nevytvorili veľké rozdiely.
 
Rozhodovalo sa len v šprinte favoritov a najlepšie nohy vytiahol Tadej Pogačar. Mladý slovinský jazdec predviedol presne taký istý nástup, aký ho zdobil v predchádzajúcich etapách, na kvalite mu nič nezobrala ani náročnosť etapy, a na páske bol silnejší ako doterajší suverén Primož Roglič. Pogačar má v nohách ohromnú dynamiku a veľké sebavedomie, čo dokázal patrične využiť na získanie dvoch etapových triumfov a získanie druhého miesta v GC. S takouto formou sa stáva najvážnejším vyzývateľom Primoža Rogliča.
 
 
Líder pretekov chcel vyhrať etapu a spoliehal sa na svoj šprint, ale na konci našiel mimoriadne odhodlaného súpera. Aj keď ho Pogačar obral o víťazstvo, môže byť veľmi spokojný s tým, ako sa vyvíjala etapa. Podarilo sa mu dostať do úzkych Egana Bernala, obávaného súpera pre tretí týždeň, a to všetko zásluhou tvrdej práce svojich kolegov. Tím Jumbo - Visma bol v kopcoch mimoriadne silný a nikomu nedovolil ohroziť Primoža Rogliča. Ten bol opäť perfektne pripravený po fyzickej stránke, ale na konci ťažkého dňa nechcel útočiť. Bol spokojný s tým, že si udrží pozíciu v klasifikácii. Pretekom len pomôže, že Tadej Pogačar stráca iba štyridsať sekúnd a že bude chcieť v kopcoch dobiedzať do svojho krajana, keďže jazdia na rovnakej úrovni.
 
Výborne sa držal Richie Porte, ktorý predviedol vo finále aj dávku odvahy, keď dokázal zrýchliť pred páskou, a to znamená len jediné, že sa počas celého dňa musel cítiť veľmi dobre. Ak mu to vydrží, bude útočiť na stupne víťazov. Dlhé kopce si užil Miguel López, ale chýbala mu na konci výbušnosť, a na záverečnú akceleráciu neboli schopní zareagovať Landa, Yates, Mas, Urán, ale v cieli nepočítali veľkú stratu. V takejto vyrovnanej skupine favoritov budú v treťom týždni rozhodovať detaily a všetci zo spomínaných budú chcieť zabojovať o stupne víťazov. Pekný útok vytiahol Adam Yates, ale odohral sa ďaleko pred cieľom. Ak by svoju dynamiku ušetril na samotný koniec, mohol finišovať na samom čele pretekov. Výborný deň prežil Valverde a dostal sa do najlepšej desiatky, kde mu robí spoločnosť aj Dumoulin. Z elitnej spoločnosti vypadli Quintana a Bernal, ktorého sme v takejto porazeneckej pozícii ešte nevideli. Uvidíme, aké ďalšie ciele zvolí obhajca prvenstva.
 
Peter Sagan prišiel do cieľa v časovom limite v skupine šprintérov. Na začiatku sa pokúšal dostať do brejku, ale Sam Bennett mu nedoprial voľnosť a sledoval všetky jeho pokusy. Slovenský jazdec predviedol niekoľko útokov, ale írsky cyklista zostal vždy pri ňom. Potom obaja zostali v balíku a na rýchlostnej prémii bol lepší Sam Bennett o dva body. V bodovacej súťaži tak zostal medzi nimi rozdiel v podstate nezmenený.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz)
"Mysleli sme si, že etapu vyhrá únik, preto sme mali v brejku nášho zástupcu. Jumbo - Visma však nasadil rýchle tempo a urobil z toho náročný deň. Boli na to výborne pripravení a z môjho pohľadu som nemal dôvod útočiť. Som rád, že som sa presadil v šprinte. Neviem, čo sa stalo Bernalovi, ale Jumbo - Visma nastavil tvrdé tempo a niektorí na to doplatili. Momentálne vyzerá Roglič ako nezastaviteľný, ale nikto nevie, čo sa môže stať počas troch týždňov. Dnes praskol Bernal, nabudúce môže aj Roglič."
 
 
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 4:34:13 120
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 50
3. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:05 25
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:08 15
5. MAS Enric Movistar Team link ikonka 00:15 5
6. KUSS Sepp Team Jumbo - Visma link ikonka 00:15  
7. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 00:15  
8. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:15  
9. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 00:18  
10. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:24  
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

gc jumbo
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 65:37:07 25
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:40  
3. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 01:34  
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:45  
5. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 02:03  
6. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 02:13  
7. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 02:16  
8. MAS Enric Movistar Team link ikonka 03:15  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 05:08  
10. DUMOULIN Tom link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 05:12  
81. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 2:56:08  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 269
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 224
3. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 189
4. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 166
5. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 158
6. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 131
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 36
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 34
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 33
4. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 31
5. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 31
6. ROLLAND Pierre B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 26
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 65:37:47
2. MAS Enric Movistar Team link ikonka 02:35
3. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 07:45
4. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 1:19:37
5. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 1:23:40
6. TEJADA Harold Astana Pro Team link ikonka 1:33:09
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 116,5 km - LE BOUCHAGE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 63,5 km - Montée de la Selle de Fromentel: dĺžka 11,1 km; sklon 8,1 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 45,5 km - Col de la Biche: dĺžka 6,9 km; sklon 8,9 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 Cieľ - Grand Colombier: dĺžka 17,4 km; sklon 7,1 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
ciel Cieľ - GRAND COLOMBIER (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
V druhej časti etapy sa konečne dočkáme toho, čo doteraz na podujatí chýbalo. Koncovka obsahuje tri dlhé kopce a bude sa finišovať na dlhom stúpaní, ktoré naplno odhalí vrchársku formu každého favorita. Na rovinatých úsekoch na začiatku etapy sa môže dostať dopredu zaujímavá skupina, ale ak to bude chcieť dotiahnuť až do cieľa, musí obsahovať silných vrchárov a benevolenciu jazdcov na celkové poradie, ktorí budú určite chcieť triumfovať na vrchole Grand Colombier. Ešte predtým sa zatrasie pelotón na kopcoch Montée de la Selle de Fromentel a aj Col de la Biche, ktoré majú potenciál, aby rozbili pelotón. Kapacitu na to má Jumbo - Visma, ktorý môže už v tomto bode pretekov udrieť na konkurenciu a zároveň sa nemusí obávať toho, že nebude mať kto podporovať Rogliča aj na cieľovom stúpaní. Ak bude chcieť líder pretekov vyhrať etapu, Jumbo predvedie tvrdý výkon už na spomínanej horskej kombinácii. Zvedaví budeme na Ineos, ktorý ako jediný môže vykoľajiť zo zabehnutého rytmu holandských protivníkov, ale zatiaľ nevyzerá, že by sa im to mohlo podariť. Carapaz so Sivakovom sa síce dostávajú do formy, ale tí môžu byť ušetrení len na Colombier. Na tomto kopci bude potrebné predviesť vrchársku vytrvalosť, čo v doterajšom priebehu nebolo nutné, a práve preto môžeme uvidieť na jeho sklonoch aj nejaké prekvapenie. Ak Primož Roglič vytiahne také isté výkony, aké doteraz predvádzal po obnovení sezóny, súperi nebudú mať šancu získať na neho čas. Slovinský jazdec je v kopcoch nezlomný a pred vrcholom dokáže zrýchliť, čo mu zaručí ďalšie sekundy k dobru. Bude sa vyžívať v eliminačnej jazde na konci etapy a čakať, ktorí zo súperov ukážu potrebnú výkonnosť. Zvedaví budeme na Tadeja Pogačara, ktorý bol doteraz silný na dynamických stúpaniach, a uvidíme, ako mu to pôjde na dlhom kopci. Priebežne druhý muž poradia má výbornú formu a znovu to môže byť on, kto v rozhodujúcich momentoch rozhýbe skupinu favoritov. Na vrchole sa môže ukázať v plnej paráde aj jeho akcelerácia.
 
Mimoriadne dôležitý deň čaká na Egana Bernala, ktorý potrebuje pred tretím týždňom predviesť maximálny výkon. V opačnom prípade dostane obhajoba titulu výrazné trhliny. Kolumbijský borec potrebuje práve takéto stúpania, aby vynikol jeho vrchársky motor, a keď sa bude cítiť vo forme, jeho kolegovia musia nastaviť na Colombieri mimoriadne tempo. Špecialistami na dlhé stúpania sú Urán, López, Landa, Porte, Quintana. Vysokú úroveň si drží Landa, Porteho forma stúpa a otázkou zostávajú výkony kolumbijských borcov. Konečne sa dostali do obľúbeného terénu, ale doteraz nepredvádzali vyrovnané výkony. Ak sa im podarí zažiariť na Colombieri, dostanú veľké povzbudenie pred záverečným týždňom. Yates a Mas budú mať náročnú úlohu, aby zostali s najlepšími, a uvidíme, ako si bude počínať Guillaume Martin, ktorého zlomil v piatok zlý deň. Potrebuje podať dobrý výkon, aby sa mu vrátilo sebavedomie, aj keď začína objavovať kvalitu konkurencie. Na štarte sa bude nachádzať početná skupina nespokojných vrchárov ako Pinot, Gaudu, Buchmann, Barguil, Rolland, Soler alebo Cháves, ktorí chcú vyhrať etapu. Nepochybujeme, že za pomoci kolegov urobia všetko preto, aby túto šancu dostali práve na Grand Colombier.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pred druhým voľným dňom sa zastavia pretekári v pohorí Jura a bude ich čakať jedna z najťažších koncoviek na podujatí. Po pozvoľnom štarte zaujme len rýchlostná prémia a až na méte sto kilometrov sa začne stúpať na Montèe de la Selle de Fromentel, ale potom pretekári rýchlo zistia, že sa nachádzajú v kľúčovej horskej etape tohtoročnej edície. Pred vrcholom okrešú zloženie pelotónu dvojciferné sklony s maximami až 22 percent a po krátkej prestávke v zjazde ich bude čakať náročná prekážka Col de la Biche, ktorá takisto obsahuje prevýšenie vyše desať percent. Po týchto stúpaniach zostanú v hre už iba najodolnejší borci, ale na ich súboj si budeme musieť počkať ešte 25 kilometrov, kým sa dostaneme na cieľový výstup. Na Grand Colombier sa bude finišovať prvýkrát v histórii Tour a bude to vyčerpávajúci dojazd, ktorí musia využiť hlavní favoriti na selekciu. Úvodných sedem kilometrov bude najťažších, lebo ani v jednom momente neustúpia z tvrdých sklonov. Potom uvidíme dve zmeny tempa, keď kopec na chvíľu poľaví, ale osem kilometrov pred vrcholom sa objaví ďalší ťažký úsek a ten už favoriti musia využiť na akceleráciu, ak chcú získať čas na konkurentov. Grand Colombier je dlhý a dostatočne ťažký na to, aby rozprúdil kľúčovú bitku podujatia.
 
 
 
etapa 15 ciel
profil dôležitého kopca zo záveru (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 12:00)
na Dvojke od 14:15 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop