TdF: Vo finále zničil súperov Hirschi, Sagan vydržal, ale ostalo mu len pár bodov

10.9.2020, 09:55 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
12. 10.9. zvlnena etapa ciel rovina Chauvigny > Sarran Corrèze 218 km Hirschi
 
etapa 12n
profil etapy, 3396 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Najdlhšia etapa na podujatí vyhovovala klasikárom. Stúpajúce finále vyžadovalo silnú koncovku a pri detailnom pohľade na Suc au May sme mohli uvidieť, že obsahuje dva kilometre s priemerným sklonom prevyšujúcim desať percent, a to zvládnu na potrebných pozíciách len pretekári vo veľmi dobrej forme. Ponúkala sa šance pre utečencov a Peter Sagan sa mohol pokúsiť vylepšiť svoju pozíciu v bodovacej súťaži.
 
Vo včerajšej etape si zlomil kľúčnu kosť, zápästie a utrpel tržné rany na tvári Ion Izagirre, ktorý oslabil vrchársku zostavu Astany. Ešte v neutrálnej zóne spadol Ilnur Zakarin a nevyzeralo to vážne, ale vyšetrenia ukázali, že si zlomil rebro, ale pokračuje. Pretekárov čakali teploty do 25 stupňov a na konci mohol fúkať silnejší vietor.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Sledovali sme veľký záujem o miesto v úniku. Napríklad to skúšali Trentin, Pedersen a v jednom momente vyrazil dopredu aj Peter Sagan, ale Sam Bennett ihneď reagoval. Nastupovali si klasikári, aktivitu preukazoval napríklad Asgreen, ale na rovine boli všetky nástupy eliminované. Potom sa nenápadne vzdialila štvorica jazdcov a pelotón prekvapujúco ukončil svoju snahu. Úspešný pokus predviedli Imanol Erviti (Movistar), LL Sánchez (Astana), Nils Politt (Israel Start-Up) a Max Walscheid (NTT). Nebolo ešte rozhodnuté, lebo Bora, CCC a Trek spustili stíhaciu jazdu. Ďalšiu akciu chcel rozhýbať Peter Sagan, ale ostatné celky všetko pokrývali, najmä Deceuninck - Quick-Step. Ani snaha slovenského pretekára nebola úspešná.
 
 
Vedúca štvorica nezískala po dvadsiatich definitívnu istotu. Vždy sa našiel niekto, kto sa snažil v balíku dostať na čelo pretekov. Z pelotónu odskočili aj Burgaudeau (Total Direct Energie) a Asgreen (Deceuninck - Quick-Step), ktorí získali menší náskok, ale tým len vyprovokovali ďalšiu aktivitu ostatných celkov. Tejto dvojici sa nedarilo vybudovať si potrebný náskok a v hlavnej skupine už diktoval tempo Bora - hansgrohe. Medzitým vedúca štvorica získala na pelotón dve minúty.
 
Keď sa situácia stabilizovala, pred pelotónom sa pohybovali šiesti jazdci. LL Sánchez, Politt, Erviti a Walscheid predstavovali tradičný brejk. Všetci boli výborní tempári a na zvlnenom teréne pre balík aj nebezpeční. Ak by bojovali o výhru, LL Sánchez v drese španielskeho šampióna mohol na stúpaní Suc au May vytiahnuť agresívnu taktiku a zbaviť sa súperov. Politt a Erviti sú však odolní a skúsení jazdci, ktorí mohli byť pre Sáncheza na konci nepríjemnými konkurentmi. Walscheid je šprintér a záverečné kopce mali byť nad jeho možnosti. Asgreen a Burgaudeau sa nachádzali medzi dvomi skupinami a nedarilo sa im preklenúť medzeru do úniku.
 
Po počiatočnej aktivite Petra Sagana sa usadil na čele pelotónu Bora - hansgrohe a to bolo zárukou, že vedúca skupina nedostane veľký priestor a postupne sa k nemeckému tímu mohli pridať ďalšie zostavy, ktoré teraz museli získať etapu z pelotónu. Na rýchlostnej prémii v úniku prejavil záujem o body iba Nils Politt a pred pelotónom sa tu objavili aj Asgreen a Burgaudeau. Na hlavnú skupinu zostalo deväť bodov a znovu to najlepšie využil Deceuninck - Quick-Step. Morkov rozbehol šprint pre Bennetta, ten bol na páske najrýchlejší, Morkov bol hneď za ním. Peter Sagan zobral sedem bodov a na írskeho súpera stráca celkove 70 bodov. Do súboja sa zapojil aj Trentin.
 
 
Potom sa pokračovalo na zvlnenom teréne, únik mal vytvorený náskok dve minúty a Asgreen stále bojoval, aby sa k nemu dostal. Vedúca štvorica napokon povolila a pustila k sebe Asgreena a Burgaudeaua. Lenže únik strácal pôdu pod nohami pod vytrvalou prácou Bora - hansgrohe a náskok klesol na deväťdesiat sekúnd, čo demotivovalo niektorých z vedúcich jazdcov. Potom znovu vyskočil rozdiel medzi skupinami na dve minúty a pokračovala stíhacia jazda pelotónu.
 
Tím Bora - hansgrohe svojou aktivitou mieril za etapovým triumfom. Forma Petra Sagana každý deň stúpala a trúfal si aj na kopec Suc au May. Ak by sa na prudkých sklonoch nasadilo príliš silné tempo pre slovenského cyklistu, nemecký celok mal v zálohe Maxa Schachmanna, ktorý je rýchly v šprinte okresanej skupiny. Zatiaľ sa k nim nikto nepridal, aj keď v pelotóne sa nachádzalo dostatok záujemcov o etapový triumf. Bora držala náskok brejku na prijateľnej úrovni a ostatné tímy šetrili energiu na náročnejšie momenty, ktoré čakali na konci. V každom prípade zástupcovia Bory predvádzali sebavedomý výkon a verili si, že môžu vyhrať etapu.
 
 
V polovici etapy prišla správa, že Ilnur Zakarin nastúpil do tímového auta a na podujatí skončil po včerajšom páde. Práve jeho kolegovia z tímu CCC sa potom posunuli na čelo pelotónu, aby pomohli Bore s kontrolou vedúcej skupiny. Dnešný prvý hodnotený kopec dosahoval prevýšenie takmer deväť percent a vrchársky bod zobral Mathieu Burgaudeau.  Pelotón tu úplne spomalil a brejk mierne zvýšil náskok. Rozhodnutie tímu CCC pridať sa k Bora - hansgrohe a sledovať únik zvýšilo šancu pelotónu, že práve odtiaľ sa bude bojovať o etapový triumf. Poľský celok vytváral priestor pre Van Avermaeta a Trentina. Obaja si verili na posledný hodnotený kopec a potom sa mohli spoľahnúť na svoje klasikárske schopnosti a dobrý šprint. Aj na druhej horskej prémii bol najúspešnejší Mathieu Burgaudeau.
 
 
Zvlnený terén udržiaval dlhú dobu stabilný rozdiel medzi skupinami na úrovni dvoch minút. Tím Bora - hansgrohe zvládal etapu veľmi dobre, lebo v pelotóne míňal iba dvoch jazdcov a ostatní mohli sa šetriť. Pretekári sa potrebovali dostať cez tieto úseky čo najsviežejší, aby im zostala energia na záverečné dva kopce. Vedúca šestica spolupracovala dobre a mala aj kvalitu, no musela byť frustrovaná, že sa jej nepodarilo zlomiť odpor pelotónu. Len výnimočne jej náskok presiahol dve minúty. Pred kopcom Côte de la Croix du Pey klesla strata na jednu minútu a to dostalo do pohotovosti celý balík, lebo klasikári zavetrili príležitosť na etapový triumf.
 
 
- reklama -
os2020 banner 560x300 update2
- reklama -
 
 
Zvlnený terén už vyčerpal utečencov a čakali sme, ktorí z nich sa pokúsia udržať pozíciu na čele pretekov útokom. Päťdesiat kilometrov pred cieľom sa vytiahli dopredu aj jazdci na celkové poradie, aby ich nič nezaskočilo na rozhodujúcich momentoch etapy. V brejku sa skutočne začalo nastupovať a utečenci sa snažili získať o ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca etapy. Najviac energie mali Asgreen a Erviti. Na kopci Côte de la Croix du Pey ešte navýšil tempo Bora - hansgrohe a šprintéri už opustili pelotón. Pre nich však dnešná koncovka nebola zaujímavá.
 
Na tomto kopci boli chytení aj Asgreen s Ervitim a sledovali sme nové útoky. Vyskúšali to Benoot, Pedersen a Soler. Potom za nimi nasledovali Schachmann, De Marchi, Hirschi a Jungels. V pelotóne už nemal kto kontrolovať útoky, lebo Jumbo - Visma a ani Ineos nachádzajúci sa na čele balíka to nepotrebovali. Prémiu si podmanil Soler, ktorý získal menší náskok na čele pretekov. V druhej skupine sa ocitli Schachmann, Hirschi, Andersen, Benoot, Pacher a čoskoro dobehli Solera. Peter Sagan zostával v hlavnej skupine a mohol čakať, ako to dopadne, lebo do útoku nabehli aj jeho tímoví kolegovia.
 
 
V pelotóne pracoval jedine tím CCC a musel eliminovať stratu štyridsať sekúnd na vedúcu skupinu. Pred balíkom sa pohybovala ešte jedna početná partia, kde sa nachádzali Lutsenko, Kämna, Bilbao, Stuyven alebo De Marchi. V klesaní musel riešiť defekt Valverde a potreboval sa rýchlo vrátiť späť, lebo sa blížilo kľúčové stúpanie. Na Suc au May stále ťahal vedúcu skupinku Sunweb, v balíku musel byť aktívny CCC a rozbehla sa akcia ako na jarných klasikách. Veľký hlad po etapovom triumfe ukázal Marc Hirschi, ktorý si poradil so Solerom a Schachmannom a stavil na sólový útok. Zvýšená aktivita vyčerpala aj Petra Sagana. Vystúpil si z tempa pelotónu, ale na vrchole sa vrátil späť. Potom zaútočil Julian Alaphilippe, ktorý sa chcel dostať na čelo pretekov.
 
Na vrchole Suc au May si vybojoval Hirschi náskok 25 sekúnd na Solera so Schachmannom. Potom nasledovala početnejšia skupina s Alaphilippom, Andersenom, Rocheom alebo Bilbaom, no tí už zaostávali štyridsať sekúnd. Pelotón viedol Jumbo - Visma, ale ten nemal záujem, aby boli útočníci chytení. Marc Hirschi prežíval rovnaké pocity ako na konci deviatej etapy, ale tentoraz nabehol na finálne úseky oveľa sviežejší. Za ním sa však pohybovali veľmi motivovaní konkurenti. Pätnásť kilometrov pred cieľom sa ešte nevzdával Alaphilippe a francúzsky borec vyrazil za vedúcimi pretekármi. Pridali sa k nemu Herrada a Bilbao, ale za chvíľu sa vrátili všetci späť do skupiny.
 
 
Marc Hirschi (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
Vedúci pretekár Marc Hirschi dokázal ešte navyšovať náskok na Solera so Schachmannom a tí sa napokon vrátili od Alaphilippovej skupiny. Trinásť jazdcov tak muselo na desiatich kilometroch zmazať 45-sekundové manko na rozbehnutého pretekára tímu Sunweb. Pelotón strácal dve minúty a situáciu sa snažil zdramatizovať Mitchelton - Scott, ale na to už austrálska zostava nemala priestor. Pred cieľom zastavili mechanické problémy Alaphilippa a nemohol bojovať o etapové pódium.       
 
Na samom čele pretekov sa už neudiala zmena a Marc Hirschi získal etapový triumf po statočnom a sólovom výkone. V druhej skupiny sa presadil na konci Pierre Rolland s mankom 47 sekúnd a a tretí skončil Kragh Andersen. Peter Sagan prišiel do cieľa v hlavnej skupine, kde finišovali všetci jazdci na GC, a v šprinte porazil Grega van Avermaeta. Za trináste miesto získal štyri body.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Dnešná etapa sa mohla odohrať podľa viacerých scenárov a napokon sa presadili útočníci, ktorí vyrazili dopredu na posledných dvoch stúpaniach. Bora - hansgrohe sa postaral o to, aby celodenný únik nebojoval o etapový triumf, a v druhej časti prejavil rovnaký záujem tím CCC. Na záverečných kopcoch sa odohral útočný festival a doplatili na to klasikári ako Van Avermaet, Trentin a aj Peter Sagan. Rozhodujúce stúpania boli náročnejšie, ako vyzerali, a využil to Marc Hirschi, ktorému vyšiel tretí pokus na získanie etapového triumfu. Na Suc au May deklasoval všetkých konkurentov a nestačili mu ani Marc Soler s Maxom Schachmannom. Švajčiarsky jazdec bol najsilnejší na najťažšom kopci a energia mu nedošla ani na finálnej zvlnenej pasáži, preto právom ukoristil prvý triumf na Starej dáme vo veku 22 rokov.
 

Po prekvapujúcom útoku s Alaphilippom a Yatesom na konci druhej etapy, mimoriadnom výkone v druhej pyrenejskej etape sa napokon dočkal Marc Hirschi prelomového víťazstva. Po spomínaných výkonoch sa ani nemohol tešiť inak ako sólovým spôsobom. Znovu predviedol svoju všestrannosť, keď bol silný v kopci, klesaní a aj na falošnej rovine. Na konci najdlhšieho dňa predviedol perfektnú odolnosť a zaslúžene získal prvé víťazstvo medzi profesionálmi na najväčšom podujatí na svete.
 
Vo finále útočili silné mená ako Julian Alaphilippe, Sebastian Reichenbach, Marc Soler alebo Jesús Herrada, ale nikto z nich dnes nemal na mladého víťaza etapy. Záverečné momenty zvládol výborne tím Sunweb, ktorý zastupovali v tejto partii aj Kragh Andersen a Roche. Obaja všetkým znepríjemňovali stíhaciu jazdu za Hirschim. Na druhom miesto sa pripomenul Pierre Rolland a bol to pekný výsledok pre jeho tím, ktorý zažíva premiéru na TdF. Favoriti na titul prekonali etapu bez toho, aby sa nemuseli zbytočne vyčerpávať, ani Jumbo - Visma nepotreboval pracovať v balíku počas dňa, preto budú pripravení na zajtrajšiu náročnú previerku.
 
Ťažký spôsob boja zvolil Bora - hansgrohe. Po tom, čo sa Petrovi Saganovi nepodarilo dostať do brejku na začiatku etapy, celý čas kontrolovali silnú vedúcu skupinu. Tú sa podarilo úspešne eliminovať, ale potom sa objavili v balíku silné nástupy, čo nedokázali využiť Max Schachmann a ani Lennard Kämna, aby získali etapový triumf, a tieto ataky boli prisilné pre Petra Sagana, ktorý si tak nemohol v cieli výrazne bodovo polepšiť oproti Bennettovi. Nemecký celok sa nebál prebrať zodpovednosť, vo finále hral dvomi kartami, ani jedna však nevyšla a želaný výsledok sa nedostavil. Peter Sagan získal na prémii o dva body menej ako Bennett, v cieli ukoristil štyri body, takže po dnešku stráca v bodovačke 66 bodov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marca Hirschiho (víťaz)
"Je to neuveriteľné. Dvakrát som bol tak blízko, preto som mal nejaké pochybnosti, či to dokážem dotiahnuť až do konca, lebo súperi neboli ďaleko. Moje predchádzajúce výkony mi však dodali sebavedomie a jednoducho som vedel, že nemôžem tretíkrát prísť o etapový triumf. Užil som si to až na poslednom kilometri. Je úžasné získať prvé víťazstvo v kariére na Tour de France."
         
 
Výsledky etapy
1. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 5:08:49 120
2. ROLLAND Pierre B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 00:47 50
3. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:52 25
4. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 00:52 15
5. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 00:52 5
6. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 00:52  
7. HOULE Hugo Astana Pro Team link ikonka 00:52  
8. REICHENBACH Sébastien Groupama - FDJ link ikonka 00:52  
9. ELISSONDE Kenny Trek - Segafredo link ikonka 00:56  
10. ROCHE Nicolas Team Sunweb link ikonka 00:56  
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 
 
gc jumbo
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 51:26:43 25
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:21  
3. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:28  
4. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:30  
5. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:32  
6. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 00:32  
7. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:44  
8. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:02  
9. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:15  
10. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 01:42  
82. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 1:53:29  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 252
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 186
3. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 162
4. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 155
5. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 146
6. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 131
 

tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 36
2. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 31
3. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 31
4. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 24
5. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 21
6. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 18
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 51:27:04
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:23
3. MAS Enric Movistar Team link ikonka 01:41
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 12:54
5. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 1:03:20
6. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 1:03:30
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 167 km - LE DORAT (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 113,5 km - Côte de Saint-Martin-Terressus: dĺžka 1,5 km; sklon 8,8 % (1 bod)
4-20 96,5 km - Côte d'Eybouleuf: dĺžka 2,8 km; sklon 5,2 % (1 bod)
3 20 40,5 km - Côte de la Croix du Pey: dĺžka 4,8 km; sklon 6 % (2-1)
2 20 25,5 km - Suc au May: dĺžka 3,8 km; sklon 7,7 % (5-3-2-1) (bonusové sekundy 8-5-2)
ciel Cieľ - SARRAN (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Finále etapy vyhovuje klasikárom a odolným šprintérom. Vzhľadom na zvlnený profil a posledné dve horské prémie nebude mať pelotón stopercentnú istotu, že dokáže eliminovať utečencov, preto sa môže odohrať súboj o víťazstvo práve v brejku. Na kopci Suc au May sa objavia prudké pasáže, na ktorých sa bude dať vytvoriť selekcia, pred cieľom sa vyskytne niekoľko krátkych stúpaní s priemerom do štyroch percent a samotná cieľová čiara je položená na 3-percentnom stúpaní, preto sa v meste Sarran presadí odolný jazdec s rýchlou koncovkou. Vo finále sa bude cítiť ako ryba vo vode Greg van Avermaet, ktorého by nemali zastaviť horské prémie a v miernom kopci na páske vie vytiahnuť silný šprint. Podobnými kvalitami disponuje aj Matteo Trentin a uvidíme, ako si podelia úlohy. Ak sa neobjaví ani jeden z nich v úniku, tím CCC sa môže pridať k tímom, ktoré budú pracovať v balíku. Formou na získanie etapového triumfu disponuje Marc Hirschi, a keď sa vo finále nachádzajú kopce, plus  požiadavka na rýchlu koncovku, švajčiarsky borec sa musí pokúsiť o získanie miesta v úniku. V celku Sunweb môže byť dobrým kandidátom aj Benoot. Medzi klasikármi bude takáto koncovka lákať aj Naesena, Bettiola, Pedersena, Stuyvena a do akcie sa môže zapojiť aj Impey, ktorý má dobré vrchárske a aj šprintérsky nohy. V celku Deceunicnk - Quick-Step môžu dostať voľnú ruku Asgreen, Cavagna a po náročnom priebehu bude na konci nebezpečný aj Alaphilippe. Ten nemusí nevyhnutne vyraziť do brejku, ale môže si počkať na svoju šancu v pelotóne, a potom vo finále udrieť. Belgická zostava môže zohrať dôležitú úlohu na začiatku etapy, ak bude chcieť získať rýchlostnú prémiu pre Sama Bennetta. Ten nemá šancu ukoristiť body v cieli, preto môže vyraziť za maximálnym ziskom na prémii, kde býva rýchlejší ako Peter Sagan. Belgický tím sa môže rozhodnúť, že udrží pelotón pokope až na prémiu. Pripravené finále sedí aj Petrovi Saganovi a bude ho motivovať, že v cieli má možnosť získať body na úkor Bennetta. Môže to dosiahnuť v úniku, alebo s podporou svojich kolegov, ktorým bude dôverovať, že dokážu eliminovať brejk. Bude zaujímavé sledovať, akú stratégiu sa podarí zrealizovať slovenskému cyklistovi, ale po včerajšku nutne potrebuje body a na takomto profile musí jazdiť agresívne.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Najdlhšia etapa na pretekoch, zvlnený profil a vo finále prudké kopce, to všetko predstavuje ideálnu ponuku pre špecialistov na úniky. Pelotón sa znovu ocitne v Centrálnom masíve a náročnosť jedenástej etapy bude postupne narastať. Úvodné horské prémie dostanú pretekárov na zvlnený terén, ktorý ešte zvýši svoju intenzitu na posledných šesťdesiatich kilometroch. Po náročnom dni budú nepríjemnou výzvou kopce Côte de la Croix du Pey a najmä výbušný Suc au May, kde nájdeme úseky so sklonom jedenásť percent. Po tomto úseku zostáva do cieľa ešte 26 kilometrov, no niektorí jazdci tu stratia šancu na etapový triumf. Po 10-kilometrovom klesaní sa vrátia cyklisti na zvlnený terén a v  mestečku Sarran ich bude čakať pravý klasikársky finiš. Posledných tritisíc metrov vyskočí na tri až štyri percentá a teda na konci vyčerpávajúcej etapy bude potrebné udržať energiu aj na náročný dojazd.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 13:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Tomáš Košec
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop