tdf2020 banner update
20. 19.9. rovinata etapa ciel rovina Lure > Planche des Belles Filles 36 km cieľ: 18:10
 
etapa 20n
profil etapy, 962 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Náročná trasa časovky jednotlivcov favorizovala jazdcov na celkové poradie, aby si to ešte raz rozdali o etapový triumf. Očakával sa kvalitný výkon najmä od trojice Jumbo - Visma a mohli sme sledovať zaujímavú konfrontáciu medzi Rogličom, Dumoulinom a aj Van Aertom.

Pretekalo sa v slnečnom počasí a cyklisti museli riešiť aj praktickú otázku, či pred stúpaním La Planche zmeniť časovkársky bicykel za klasický cestný. Dnes sa mala rozhodnúť aj vrchárska súťaž, keďže šiesti najrýchlejší jazdci na záverečnom kopci dostali vrchárske body a do tohto súboja sa zarátal výlučne čas na La Planche.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
560 467 Vstupny bonus
- reklama -
 

Na začiatku štartovali najmä šprintéri, domestici a napríklad Caleb Ewan bol rýchlejší o šestnásť sekúnd ako Sam Bennett. Na trati si najlepšie viedol Chevalier (B&B Hotels), ktorý dosiahol čas 1:01:57. Potom sa prezentovali v dobrom svetle dvaja jazdci z Deceuninck - Quick-Step. Kasper Asgreen prekonal trasu za 1:00:25 a Rémi Cavagna si udržal výkonnosť aj po včerajšom úniku a ako prvý sa dostal pod hranicu jednej hodiny. Nastavil referenčný čas s hodnotou 57:54 a na záverečný kopec vyskočil za 17:53. Peter Sagan vybehol zo štartovacej rampy o 14:33 a na prvý meraný úsek dorazil s časom 18:45 a strácal takmer dve minúty na Cavagnu. Na druhom medzičase stúpla jeho strata na viac ako štyri minúty. Slovenský pretekár dokončil časovku s výkonom 1:04:55 a jeho konečné manko činilo sedem minút na priebežného lídra. Bol o rovnú minútu lepší ako Bennett.
 
 
Na priebežné druhé miesto sa dostal De Marchi (Bahrajn-McLaren) so stratou vyše dvoch minút, keď bol na cieľovom kopci výrazne rýchlejší ako Asgreen. V časovke už nemal potrebnú energiu Tony Martin (Jumbo-Visma), ktorý stratil na lídra rovných päť minút. Veľmi dobrý výkon ukázal De la Cruz (UAE Emirates), ktorý zaostal za Cavagnom 41 sekúnd a na La Planche bol od rýchlejší o trinásť sekúnd. Už na prvom meranom úseku mali väčšiu stratu De Gendt a Schachmann, takže neboli v hre o vysoké miesta v etape.
 
V náročnej časovke len máloktorí jazdci dokázali podať taký výkon, aby sa dostali na vysoké priečky v poradí, a chceli sa o to pokúsiť Juul Jensen (Mitchelton-Scott) a Kragh Andersen (Sunweb), ktorí boli silní na rovinatej pasáži. Víťaz včerajšej etapy zaostal v cieli dve minúty a zaradil sa na priebežné tretie miesto. Kragh Andersen mal skutočne výbornú formu. Potom prišiel do cieľa spomínaný Schachmann, ktorý zvládol výborne druhú časť časovky a s mankom dve minúty vyrovnal Andersenov výkon. Aj De Gendt sa napokon zmestil do Top 10. V časovke bola teda kľúčová kopcovitá časť. Po útočnej jazde v predchádzajúcich dňoch a víťazstve v šestnástej etape zaostal na rovinatom úseku Kämna, ale rovnako ako jeho tímový kolega mohol byť silný v druhej polovici a najmä na cieľovom kopci.
 
 
- reklama -
os2020 banner 560x300 update2
- reklama -
 
 
Pred príchodom na trať najsilnejších jazdcov stále viedol Rémi Cavagna a za ním sa nachádzali v priebežnom poradí De la Cruz, Andersen a Schachmann. Následne sa spustil zo štartovacej rampy Wout van Aert a belgický jazdec mohol zamiešať poradím na najvyšších pozíciách. Na prvom medzičase stratil 39 sekúnd, čo musel dobehnúť v kopci. Richard Carapaz mal iba jeden cieľ. Byť najrýchlejší na La Planche. Doteraz v tomto smere viedol De la Cruz s časom 17:40. So stratou 2:13 sa zmestil do najlepšej desiatky Kämna a ani v časovke to nešlo Julianovi Alaphilippovi, ktorého strata prekročila päť minút.
 
 
Aktuálna situácia na trati
posledná aktualizácia: 17:10refresh-webuautorefresh 10 minút
    
 
 
 
Prémie na trase etapy:
1 20 Cieľ - La Planche des Belles Filles: dĺžka 5,9 km; sklon 8,5 % (10-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ - LA PLANCHE DES BELLES FILLES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
V klasifikácii sa už vytvorili smerodajné rozdiely a bolo by prekvapujúce, ak by časovka podkopala pozíciu Primoža Rogliča. Líder pretekov sa sústredil na túto disciplínu počas celých pretekov a teraz môžeme sledovať, koľko energie si nechal v nádrži na jazdu proti chronometru. Časovkárska trasa s prudkým stúpaním na konci nevyhovuje špecialistom na túto disciplínu, ale univerzálnym pretekárom, ktorých nájdeme najmä v radoch jazdcov na celkové poradie. Z toho dôvodu bude hlavným favoritom na etapový triumf práve Roglič, ktorý je najlepším časovkárom spomedzi favoritov a ktorý počas celých troch udržal nezlomnú vrchársku fazónu. Na žltý dres by to nemalo vydať, ale Tadej Pogačar je bojovník a ako slovinský šampión v ITT bude mať veľkú motiváciu a bude chcieť poraziť svojho krajana. Časovka na konci GT je záludná záležitosť a mladý jazdec si vyskúša, aké je to podať maximálny výkon na časovkárskom stroji na konci vyčerpávajúcich pretekov. Miguel López musí byť spokojný s tretím miestom v poradí, ale stále má pred sebou náročnú úlohu, aby mu ho nezobral lepší časovkár Richie Porte. Za iných okolností by mohla austrálskemu jazdcovi stačiť 36-kilometrová ITT, aby zmazal manko 1:39 na Lópeza, ale keďže sa finišuje na ťažkom kopci a kolumbijský cyklista sa dostal do výbornej vrchárskej formy, o niečo lepšie karty má v rukách jazdec tímu Astana. Porte dokáže eliminovať svoju stratu na tridsiatich kilometroch, ale López bude na La Planche rýchlejší, preto sa môžeme tešiť na dramatický súboj o pódium.
 
Mas a Landa sú v podstate vyrovnaní časovkári a Urán s Yatesom majú toho plné zuby, no kolumbijský pretekár by mohol ešte zabojovať svojimi skúsenosťami. Dôležitý test čaká na Toma Dumoulina, ktorý potrebuje zistiť, ako budú fungovať jeho nohy v časovke na konci GT, a po očakávanom kvalitnom výkone sa môže v poradí posunúť o dve miesta a tajne dúfať na etapový triumf. Súboj o Top 10 nevzdáva Caruso, ktorý sa dostal v Alpách do výbornej formy, a môže si to odniesť Valverde. Na takejto trati môže využiť svoj apetít a stále perfektnú výkonnosť Van Aert a v maximálnej miere sa budú chcieť predviesť Kämna so Schachmannom, ktorí sú takisto hladní po úspechu. Zaujímavá výzva čaká na De Gendta, ktorý si dokáže na nepríjemnom teréne správne rozložiť energiu, a časovku si budú chcieť vychutnať v Ineose. Prekvapiť môžu Van Baarle alebo Castroviejo a na vyzývavom teréne s tempárskymi  úsekmi a ťažkom kopci sa bude cítiť ako ryba vo vode Kwiatkowski, najmä keď sa dostal do perfektnej formy. Dôležitý deň čaká na Carapaza, ktorý bude bojovať o bodkovaný dres. Vrchárske body získa šesť najrýchlejších jazdcov na La Planche, preto bude mať výhodu oproti Pogačarovi a Rogličovi. Kým slovinskí jazdci musia ísť naplno celú časovku, Carapaz môže zvoliť na rovine pokojnejšie tempo a potom to rozbaliť len na kopci.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pomery v klasifikácii definitívne uzatvorí až jediná časovka jednotlivcov na podujatí. Bude sa skladať z dvoch diametrálne odlišných častí. Najskôr sa pôjde po jednoduchom, miestami zvlnenom teréne, kde sa dostanú na koňa špecialisti na túto disciplínu, no finále okorení prudký kopec La Planche des Belles Filles. Najskôr je pripravených veľmi rýchlych štrnásť kilometrov, kde budú vynikať tempári. Potom sa pôjde na 2000-metrový výstup s priemerom necelé štyri percentá, bude sa pokračovať na falošnej rovine a o desať kilometrov neskôr je pripravený druhý menší výstup, ktorý má rovnakú dĺžku ako ten predchádzajúci, ale dosahuje o niečo vyššie prevýšenie. Nasledovať bude krátke klesanie, chvíľa na rovine a potom všetko vyvrcholí na La Planche des Belles Filles, kde sú nachystané 20-percentné maximá a mnoho úsekov s dvojciferným prevýšením. Pretekári odjazdia časovku na rýchlych tridsiatich kilometroch, čo bude favorizovať špecialistov, ale potom bude vytvárať časové rozdiely aj strmý kopec La Planche. Pri predchádzajúcich účastiach na Tour favoritom trvalo cez šestnásť minút, kým sa dostali na jeho vrchol, a to už je pekná lezecká porcia, aby prehovorila do výsledkov etapy a vrchárom poskytla v ITT priestor na minimalizáciu strát.
 
 
 
etapa 20 finis
profil cieľového kopca (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 15:15 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátori RTVS: Marek Marušiak
spolukomentátor: Martin Velits
info texty: Jakub Andacký