TdF: V šprinte triumfoval Van Aert, Bennett vyzliekol Sagana, Alaphilippe stratil žltý dres

2.9.2020, 11:35 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
tdf2020 banner update
5. 2.9. zvlnena etapa ciel rovina Gap > Privas 183 km Van Aert
 
etapa 05n
profil etapy, 1399 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
V stredu bola na programe etapa určená pre najrýchlejších jazdcov v pelotóne. Organizátori si pre nich pripravili 183 kilometrov dlhý, zvlnený profil prijateľný pre hromadný dojazd balíka. Na štarte v meste Gap panovalo pekné počasie. Svietilo slnko a ručička na teplomere ukazovala 23 stupňov celzia. Počas dňa mala vystúpať na príjemných 25. Ako problém sa však javil vietor, ktorý na niektorých miestach v nárazoch dosahoval rýchlosť až 50 km/h. Mohol teda výrazne zamiešať karty v boji o dnešnú etapu a pozorní museli byť aj jazdci v boji o celkové poradie.
 
O mimoriadne zaujímavý finiš sa malo postarať niekoľko menších stúpaní a technické úseky po úzkej vozovke. Ako kľúčové sa javilo krátke stúpanie vrcholiace štyri kilometre pred páskou, ktoré dosahovalo v priemere štyri percentá. Nasledovať mala rovinatá pasáž a za ňou ešte ďalšie dve vlny s maximom v okolí siedmich percent. Kilometer pred páskou bola ešte prudká pravotočivá zákruta a potom nasledovala cieľová rovinka až do cieľa. Medzi hlavných favoritov sa radili najmä šprintéri, ktorým mal technický záver svedčať, a to Caleb Ewan, Sam Bennett, Alexander Kristoff, Matteo Trentin, Elia Viviani a Peter Sagan.
 
"Bude tam niekoľko krátkych kopcov, nebude to vôbec jednoduché. Ale zvyčajne mi vyhovujú technické závery takéhoto typu," vravel pred štartom etapy Caleb Ewan.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner detske oblecenie green
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Najzaujímavejšou zápletkou dnes mala byť bitka o zelený dres, na ktorý si brúsil zuby aj Sam Bennett. Pred etapou mal rovnaký počet bodov ako Peter Sagan a dnes ho plánoval z dresu vyzliecť. Slovenský pretekár si však tiež na dnešný záver veril a o zelený dres prísť nemienil. "Videl som zajtrajší záver a myslím si, že by mi to mohlo vyhovovať. Všetko ale bude závisieť od toho, ako sa budú preteky vyvíjať už od začiatku," povedal včera Sagan pre tímový web.
 
O body na prémiách a v závere sa plánoval pobiť aj Matteo Trentin: "Dnes by mi ten cieľ mal vyhovovať viac ako predvčerom v Sisteron. Budem tam a budem bojovať o každý bod. Je tam však aj druhý cyklista, ktorý bude mať presne taký istý cieľ ako ja," narážal na Petra Sagana.
 
Odštartovalo sa o štvrť na dve. Na popredných miestach sa nachádzali jazdci šprintérskych tímov a nikto sa spočiatku nehrnul dopredu. Ako prvý vyskúšal pozornosť hlavnej skupiny prekvapivo Kasper Asgreen (Quick-Step), ale toho dopredu za žiadnych okolností nesmeli pustiť šprintérske tímy, a tak jeho snaha nemala dlhé trvanie. Pokračovalo sa v pokojnom tempe, pelotón jazdil pohromade. Na čele pracovali najmä cyklisti Bory a Quick-Stepu. Tí si to mienili postrážiť až po šprintérsku prémiu, ktorá sa nachádzala na 47. kilometri.
 

 
 
Pelotón naďalej jazdil pohromade. Na čele sa točil aj Lukas Pöstlberger, ktorý si dnešnú etapu viditeľne užíval. Peter Sagan jazdil na popredných pozíciách, videli sme ho v konverzácii s Eliom Vivianim, ale aj s ďalšími cyklistami. Jazdilo sa v pohodovom tempe. Priemerná rýchlosť hlavnej skupiny bola doposiaľ 38 km/h. Prvé vzrušujúcejšie momenty mali nastať až pri príjazde na šprintérsku prémiu.
 
Pred rýchlostnou prémiou sa značne zrýchlilo. Šprintérske tímy sa natlačili dopredu, aby spravili dobrú pozíciu pre svojich lídrov. Na vysokých pozíciách jazdili aj cyklisti Cofidisu, ktorí sa však postupne stiahli. Michael Morkov napokon rozbehol špurt pre Sama Bennetta, ktorého zadné koleso si strážil Peter Sagan. Sam Bennett však predviedol nechytateľný nástup a s prehľadom ovládol šprintérsku prémiu. Virtuálne sa tak dostal do zeleného dresu pred Petra Sagana s náskokom siedmich bodov. Slovenský pretekár preťal pásku až na štvrtom mieste, získal teda trinásť bodov. V závere sa pred neho dostali ešte Michael Morkov a Caleb Ewan.
 

 
 
Ani po šprintérskej prémii sa nerozprúdil boj o únik a hlavná skupina jazdila naďalej pohromade. Nebolo to šokujúce, keďže o víťazstvo sa dnes chcelo pobiť nespočetné množstvo šprintérov i klasikárov naprieč mnohých tímov. Všetci sa teda rozhodli šetriť sily až na samotný záver. V závere hlavnej skupiny sa pohyboval aj doudieraný André Greipel, trápiaci sa so zraneniami, ktoré utrpel pri páde v úvodnej etape. Spoločnosť mu robil jeho tímový kolega Dan Martin, ktorý taktiež nebol vo svojej koži po páde na Dauphiné a zlomenine kosti v dolnej časti chrbta.
 
 
- reklama -
tdf2020 banner 560x300 update
- reklama -
 
 
Pokračovalo sa na jednoduchom, rýchlom profile. Cyklisti sústavne klesali až na métu 80 kilometrov pred cieľom. Tempo na čele pelotónu diktovali pretekári Quick-Stepu. Za nimi jazdila Bora a Bahrain, všetkú prácu však zatiaľ nechávali na belgický celok.
 
81 kilometrov pred cieľom sa začalo stúpať na nehodnotené stúpanie Col de Novezel. Väčšia pozornosť však smerovala až na stúpanie štvrtej kategórie Col de Serre Colon (4,1km; 3,7%), na ktorého vrchole sa udeľoval jeden bod. Až tu sa očakával nejaký pohyb v balíku. Vedúceho pretekára v bodkovanom drese Benoita Cosnefroya s 21 bodmi však dnes nikto, ani po teoretickej stránke, nemohol ohroziť.
 
Pod Col de Serre Colon sa k tempu Quick-Stepu pridali aj ďalšie tímy. Dopredu sa naskladali cyklisti Movistaru, Bahrainu - McLaren, Jumbo-Visma a Bora - hansgrohe. Spoza domestikov Movistaru vykukoval aj Alejandro Valverde, ktorý je vo veku 40 rokov a 126 dní najstarším pretekárom na týchto pretekoch. Valverde mal pred dnešnou etapou v celkovom poradí stratu tridsiatich ôsmich sekúnd na vedúceho Alaphilippa. Sám však avizoval, že mu je prednejší etapový úspech pred umiestnením v celkovom poradí. Pre jeden bod si napokon na vrchole kopca poľahky vybehol Benoit Cosnefroy, ktorému nikto z hlavnej skupiny situáciu nekomplikoval.
 

 
 
 
35 kilometrov pred cieľom spadol Sepp Kuss (Jumbo-Visma), ale kľúčový domestik pre Primoža Rogliča vyzeral byť v poriadku a pokračoval ďalej. Pelotón medzičasom začal zrýchľovať. Dopredu sa predrali cyklisti FDJ, Bory a Astany, ktorí sa v otvorených priestranstvách snažili využiť poryvy vetra. Ten však nebol taký silný, ako ukazovala počiatočná predpoveď. Pelotón sa mierne natiahol, ale zostával pokope. Technické problémy musel riešiť Felix Grossschartner, ale svoje problémy sa mu podarilo vyriešiť pomerne rýchlo. Do hlavnej skupiny sa medzičasom predral Sepp Kuss, no stálo ho to pomerne veľa síl. Defekt zadného kolesa musel následne riešiť aj Richard Carapaz, ale s prispením tímového kolegu Pavla Sivakova sa onedlho vrátil naspäť do balíka.
 
Aj na poslednom kategorizovanom stúpaní uspel bez boja Benoit Cosnefroy a pripísal si na svoje konto už 23. bod. Priemerná rýchlosť štvrtej hodiny pretekov sa vyšplhala na 45 km/h. Technické problémy musel medzičasom riešiť uradujúci majster sveta Mads Pedersen, ale aj napriek protivetru sa mu čoskoro podarilo vrátiť späť do balíka.
 
9 kilometrov pred cieľom sa dopredu posunula zostava Ineosu, ktorá poriadne zvýšila tempo balíka. Podarilo sa im natiahnuť hlavnú skupinu. Zopár cyklistov s ňou stratilo kontakt, ale nezostal tam žiaden favorit. Následne za hlavnou skupinou zaostal aj Sonny Colbrelli, ktorý patril k širším favoritom na víťazstvo v dnešnej etape.
 
Samotný záver zrežíroval tím Sunweb, ktorý výborne rozbehol špurt Ceesovi Bolovi. Jeho zadného kolesa sa udržal Wout Van Aert, ktorý ho na páske preskočil a mohol sa v cieli tešiť z etapového víťazstva. Na treťom mieste preťal pásku Sam Bennett. Peter Sagan skončil štvrtý, čo znamenalo, že ho írsky pretekár vyzliekol zo zeleného dresu.
 

 
 
Dnes sme sledovali nezvyčajnú etapu, pretože sa počas celého dňa nevypracoval žiaden únik. Jediným zaujímavým momentom bol preto súboj balíka o šprintérsku prémiu, ktorú si podmanil Sam Bennett.
 
V závere sa po výbornej práci svojho tímu takmer presadil Cees Bol. Víťazstvo mu dnes ušlo len veľmi tesne. Sunweb bol pred tohtoročným štartom Tour jeden z najodpisovanejších tímov pretekov. Zatiaľ však predvádzajú výborné výkony, i keď etapové víťazstvo im zatiaľ zakaždým ušlo. Zaslúžená radosť zavládla v celku Jumbo-Visma. Po výbornom vrchárskom výkone zo včerajšej etapy sa dnes senzačne podarilo triumfovať Woutovi Van Aertovi, ktorý ešte pred začiatkom dnešnej etapy avizoval, že nevie, či mu vôbec tím v cieli nechá voľné ruky. Napokon sa tak stalo a Van Aert sa mu odvďačil tým najlepším možným spôsobom.
 
Peter Sagan dnes finišoval na štvrtom mieste a keďže Sam Bennett prišiel do cieľa ešte o jedno miesto pred ním, oblečie si do zajtrajšej etapy zelený dres. Slovenský pretekár na neho po dnešku stráca 9 bodov. V celkovej klasifikácii napokon nastala zásadná zmena. Julian Alaphilippe bol penalizovaný za to, že si zo svojho tímového auta zobral občerstvenie menej ako 20 kilometrov pred cieľom, čo je zakázané. Organizátori mu preto udelili 20-sekundovú penalizáciu, čoho dôsledkom sa do žltého dresu obliekol Adam Yates. Viac o tom budeme informovať vo večerných reakciách. V bodkovanom drese dnes navýšil svoje konto Benoit Cosnefroy na 23 bodov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie víťaza Wouta Van Aerta
"Bola to dnes veľmi jednoduchá etapa, pretože sa počas celého dňa nevytvoril žiaden únik. Samotný záver mi mal svedčať. Môj tím mi na konci vytvoril dobrú pozíciu, ale bolo to veľmi hektické. V samom závere som využil leadout Sunwebu, skúsil som ho (Bola) obhodiť z vonkajšej strany a napokon to vyšlo. Som veľmi vďačný, že mi dnes môj tím umožnil bojovať o víťazstvo. O to viac ma to víťazstvo teší, že som tu tento rok len v roli pomocníka. Náš tím je každým dňom silnejší, ja už svoje víťazstvo mám a odteraz budem opäť naplno podporovať svojich lídrov."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphilippa
"Podľa všetkého som prebral bidón v zakázanej zóne. Za to sa normálne udeľuje 20-sekundová penalizácia. Čakám ešte na oficiálne potvrdenie, ale keď sa tak stane, vezmem to tak, ako to bude. Je to rozhodnutie rozhodcov a ja s tým už nič nespravím. Bola to veľmi dlhá a nudná etapa s nervóznym záverom. Ja som do poslednej chvíle zostal koncentrovaný, aby som ubránil žltý dres, zatiaľčo Sam (Bennett) mal skúsiť vyhrať etapu a zelený dres, čo sa mu napokon aj podarilo. Je to tak ako to je. Zajtra sa znova vzchopím a už o tom nebudem viac rozprávať."
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
Výsledky etapy
1. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 4:21:22 120
2. BOL Cees Team Sunweb link ikonka 00:00 50
3. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 25
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 15
5. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00 5
6. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
7. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 00:00  
8. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00  
9. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
10. HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


tour 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 22:28:30 25
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:03  
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:07  
4. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:09  
5. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:13  
6. DUMOULIN Tom link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:13  
7. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:13  
8. CHAVES Esteban Mitchelton - Scott link ikonka 00:13  
9. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:13  
10. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:13  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 123
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 114
3. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 93
4. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 75
5. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 70
6. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 66
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 23
2. GOGL Michael NTT Pro Cycling 12
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 10
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 8
5. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 6
6. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 6
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 22:28:37
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:06
3. MAS Enric Movistar Team link ikonka 00:15
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 00:34
5. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 04:03
6. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 04:10
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 135,5 km - L'ÉPINE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 53 km - Col de Serre Colon: dĺžka 4,1 km; sklon 3,7 % (1 bod)
4-20 16 km - Côte de Saint-Vincent-de-Barrès: dĺžka 2,7 km; sklon 4,2 % (1 bod)
ciel Cieľ - PRIVAS (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Po jednodňovej prestávke sa vracajú do hry najrýchlejší jazdci na podujatí. Oproti predchádzajúcim príležitostiam je to prijateľný profil pre hromadný dojazd a šprintérske celky by nemali mať problémy s elimináciou utečencov. Podobných príležitostí sa na podujatí už toľko nevyskytne, preto by malo v pelotóne spojiť sily viacero tímov. V cieľovom meste je však pripravená hektická koncovka s niekoľkými vlnami, ktoré zmenia tempo pelotónu, a zákrutou na úrovni flamme rouge. Šprintéri musia jazdiť na konci koncentrovane a nestratiť pozíciu po vstupe na posledný kilometer. V najlepšom rozpoložení sa nachádza Caleb Ewan, ktorý vyhral tretiu etapu po výbornom výkone a presvedčil sa, že v rýchlosti sa mu vyrovná len Sam Bennett. Jazdec tímu Lotto - Soudal v meste Sisteron zvládol absenciu svojho lead-outu a keď si aj tentoraz dokáže vytvoriť pozíciu na vlastnú päsť na posledných stovkách metrov, bude ho ťažké poraziť. V náročnej situácii sa nachádza Sam Bennett. Potrebuje už vyhrať etapu v takejto konkurencii a v uplynulých dojazdoch doplatil na to, že ostatní šprintéri si vyberajú jeho zadné koleso ako svoj lead-out. Stále je veľmi rýchly a ak ho Michael Morkov vystrelí dopredu v ideálnej pozícii pred cieľom, určite bude bojovať o výhru. Koncovky šprintérskych etáp sa snažia ovládať Sunweb a Trek - Segafredo. Nemecký tím potrebuje predviesť zohratý výkon, aby nezostal Cees Bol zavretý ako v tretej etape. Inak sa nemôže presadiť dobrá rýchlosť holandského cyklistu. Trek by sa mal znovu sústrediť na Madsa Pedersena, ktorý sa môže vyrovnať najlepším šprintérom. Giacomovi Nizzolovi v takomto dojazde stále chýba rýchlosť v porovnaní s Ewanom alebo Bennettom a takisto Alexandrovi Kristoffovi musí všetko do seba zapadnúť, aby vynikol jeho silový šprint. Nórsky jazdec navyše niekedy trpí na slabšiu pozičnú jazdu v hektických koncovkách. Viviani sa momentálne trápi a Coquard, Bonifazio a ani Trentin ešte neukázali v hromadných dojazdoch to najlepšie zo svojho umenia. Na Petra Sagana čaká dôležitý deň. V predchádzajúcich etapách sa nepresadil podľa želania v chaotických koncovkách a teraz musí podať spoľahlivý výkon, aby ho Sam Bennett nevyzliekol zo zeleného dresu. Slovenský cyklista potrebuje vo finále vytiahnuť svoju údernú pozičnú jazdu a vyraziť na pásku spoza najrýchlejších jazdcov.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Východisková pozícia v meste Gap nezavedie pelotón do Álp, ale cyklisti sa vydajú opačným smerom. Šprintéri konečne dostanú prijateľný profil, no musia sa pripraviť na hektickú koncovku v meste Privas. Prvá polovica etapy neobsahuje žiadne terénne prekážky, jedine v okolí rýchlostnej prémie sa cesta mierne zdvihne. Pred prvou horskou prémiou sa objaví nehodnotené stúpanie, ktoré bude mať podobné parametre ako Col de Serre Colon, a potom sa situácia opäť upokojí, až kým sa pelotón nedostane na druhý hodnotený kopec. Ten síce nemá nepríjemné sklony, ale odvtedy už musia všetci šprintéri jazdiť na potrebnom mieste v balíku. Nasledovať bude rýchla pasáž, ktorú zastaví ešte jeden kilometrový kopec s prevýšením necelé štyri percentá. Do cieľa budú zostávať štyri kilometre a potom sa objavia ešte dve mierne vlny, pričom posledný kilometer bude úplne rovinatý, ale začína prudkou pravotočivou zákrutou. V nervóznej koncovke sa bude vyžadovať dôsledná pozičná jazda.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 14:35 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Tomáš Košec
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Peter Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop