TdF: Favoriti útočili, v šprinte malej skupiny vyhral Tadej Pogačar, Roglič je v žltom

6.9.2020, 10:30 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
9. 6.9. rovinata etapa ciel rovina Pau > Laruns 153 km Pogačar
 
etapa 09n
profil etapy, 3511 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
V druhej pyrenejskej previerke pútali pozornosť dva ťažké kopce Col de la Hourcère a Col de la Marie Blanque. Prvý z nich mohol rozbiť pelotón a rozpútať divokú jazdu, ale keďže Marie Blanque vrcholil až osemnásť kilometrov pred cieľom, favoriti mohli zvoliť defenzívnejší prístup. Naopak, útočiť sa chystali vrchári, ktorí prišli bojovať o víťazstvá v únikoch.
 
Dôležitým faktorom malo byť počasie. Ochladilo sa na pätnásť stupňov, v priebehu etapy mohlo zapršať a v záverečnej časti mal fúkať protivietor, čo mohlo odradiť favoritov od útokov z väčšej diaľky. Na štarte už nefigurovali Diego Rosa, ktorý si zlomil kľúčnu kosť vo včerajšom páde, a Giacomo Nizzolo doplatil na zranenie kolena. Po štarte sa rozprúdili nástupy, pelotón zrýchľoval najmä Thomas de Gendt, ale množstvo tímov sa chcelo dostať do úniku a nebolo jednoduché vytvoriť vedúcu skupinu.
 
 
- reklama -
tdf2020 banner 560x300 update
- reklama -
 
 
Na rovine sa nedarilo nikomu odísť a čakalo sa na prvý hodnotený kopec. Na stúpaní zvýšil tempo De Gendt a snažil sa aj Neilands, ale pelotón zostal pokope. Jeden vrchársky bod získal Benoit Cosnefroy. Po krátkom klesaní si vybudoval menší náskok Hirschi, potom to vyskúšal jeho kolega Roche a dopredu sa chceli dostať aj tímy ako Ineos alebo Arkéa, čo si však postrážili ďalšie celky bojujúce v klasifikácii. Na predných priečkach sa pohyboval aj Peter Sagan, ktorý striehol, či sa mu vyskytne šanca dostať sa do brejku. Pelotón spozornel aj vtedy, keď zaútočil Julian Alaphilippe, ale chytili ho farby FDJ. Do brejku sa chcel dostať aj David Gaudu.
 
 
Vedúca skupina sa nevytvorila ani po tridsiatich kilometroch. Tempo bolo veľmi vysoké a za balíkom už jazdil Fabio Aru. Vysoká rýchlosť balíka na začiatku etapy sa mohla podpísať pod výkon niektorých jazdcov na poslednom kopci. Opäť to vyskúšal aj Peter Sagan, no jazdci v balíku chytali všetky pokusy. Nervozita stúpala, lebo už sa blížilo ťažké stúpanie Col de la Hourcère. Ani sto kilometrov pred páskou sa nikto nedokázal odpútať a skúšali to rôzne typy jazdcov. Fabio Aru strácal vyše štyri minúty. Potom zaútočil Rémi Cavagna, pridali sa k nemu šiesti jazdci, z toho traja zo Sunwebu, ale tím NTT zlikvidoval aj túto aktivitu. Následne sa začalo stúpať na horskú prémiu prvej kategórie.
 
Na ťažkom kopci Col de la Hourcère vyrazili dopredu vrchári a ocitol sa medzi nimi aj Pinot, ktorý sa musel cítiť oveľa lepšie ako včera. Spolu s ním si vybudoval menší náskok pred balíkom aj Martínez, Verona alebo Schachmann. Pelotón však nespomalil a skupina neodišla. V balíku sa snažil dostať situáciu pod kontrolu tím Jumbo - Visma, ale dopredu sa dostalo niekoľko jazdcov. Medzi nimi aj Wout van Aert, Van Baarle alebo Barguil. V tomto momente už šprintéri nefigurovali v hlavnom balíku a svojím tempom už išiel aj Peter Sagan. Na čelo pretekov sa dostali aj Pinot alebo Rolland, no hlavný balík nemal veľkú stratu. K útočiacim jazdcom sa pridal Bauke Mollema, ktorý sa nachádzal na 14. mieste v klasifikácii, preto Jumbo - Visma nemohol spomaliť.
 
 
V polovici stúpania sa situácia upokojila. Na čele pretekov sa usadil Marc Hirschi (Sunweb) a za ním jazdili Lennard Kämna (Bora), David Gaudu, Sebastian Reichenbach (obaja FDJ), Warren Barguil (Arkéa), Jonathan Castroviejo (Ineos), Daniel Martínez (EF Pro) a Davide Formolo (UAE Emirates). Pelotón vedený Jumbo - Visma spomalil a po chvíľkovej aktivite z neho vystúpil Thibaut Pinot. Na vrchole Col de la Hourcère sa objavil na vedúcej priečke Marc Hirschi, ktorý bol v tomto momente veľmi silný. Druhá skupina výborných vrchárov strácala na neho vyše minútu a hlavný balík sa k nej približoval.
 
Krátke klesanie prebehlo na mokrej ceste a v hmle. Do druhej skupiny sa dostal Omar Fraile a táto partia mala stále nádej, že ju balík nechytí v krátkom čase. Fabio Aru od začiatku etapy nevyzeral dobre a napokon odstúpil. Na Col du Soudet si udržal vedenie Hirschi a jeho náskok pred druhou skupinou narástol na dve minúty. Pelotón zaostával necelé tri minúty a všetkých čakal dlhý zjazd v nepríjemných podmienkach vedúci na rýchlostnú prémiu.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
bidony update2020
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Švajčiarsky pretekár Marc Hirschi uchmatol dvadsať bodov na šprintérskej prémii a v klesaní znovu navýšil svoj náskok. Rozdiel medzi druhou skupinou a pelotónom zostával minútový, ale Formolo, Kämna, Barguil, Martínez alebo Gaudu už dostali veľkú stratu na lídra pretekov. Chýbal medzi nimi Reichebach, ktorý mal problémy v klesaní. Zaujímavosťou bolo, že do skupiny favoritov sa vrátil Matteo Trentin a zobral sedem bodov na rýchlostnej prémii.
 
Potom sa jazdilo na rovinatom teréne a Hirschi nestrácal nič zo svojej fazóny. Skupina prenasledovateľov sa už vrátila do pelotónu, nič nevyťažila zo svojej aktivity, a mladý jazdec tímu Sunweb si užíval náskok štyri a pol minúty pred horskou prémiou Col d'Ichère. V balíku vyčerpával konkurenciu Jumbo - Visma. Napriek tomu na vrchole stúpania Hirschiho náskok neklesol a stále mal k dobru vyše štyri minúty, čo bol dobrý základ na získanie etapového triumfu. Talentovaný pretekár však musel byť po svojej doterajšej snahe už dosť unavený.
 
 
Tím Jumbo - Visma podobne ako v predchádzajúcej etape tlačil na súperov vysokým tempom na záverečných kopcoch. Včera vyčerpali súperov, ale v cieli nevytvorili medzi favoritmi rozdiely. Ak chcel dnes Roglič niečo zmeniť, musel  zaútočiť na prudkých úsekoch Col de Marie Blanque a potom zvládnuť aj záverečnú 18-kilometrovú pasáž. Po enormnej snahe kolegov Primoža Rogliča mierne klesol Hirschiho náskok, ale dôležitejšie bolo, ako dokážu zvládnuť vysoké tempo favoriti na titul. Do pedálov sa oprel Wout van Aert.
 
Stúpanie Col de Marie Blanque začalo pozvoľna, ale aj na začiatku kľúčového kopca odpadali pomocníci jednotlivých lídrov. Z balíka vypadol aj Buchmann, ktorému pomáhali dvaja kolegovia, aby jeho strata bola čo najmenšia. Kandidáti na titul čakali na najprudšie úseky a keďže náskok Marca Hirschiho stále klesal, mohli ešte myslieť aj na etapový triumf.
 
Vyše dva kilometre pred vrcholom zrýchlil Pogačar a rozbehla sa akcia favoritov. Najskôr nestíhal Adam Yates a potom sa dostali k Pogačarovi aj Roglič, Landa, Porte a Bernal. Ostatní favoriti sa trápili. Spomínaná pätica sa vzdialila svojím konkurentom a za nimi ešte bojovali Quintana, Bardet, Urán a Martin. Na vrchole stúpania zostal na čele pretekov Hirschi, ale jeho náskok klesol na minimum. V šprinte o bonusové sekundy sa presadil Roglič pred Pogačarom, ale dostali sa do menšej kolízie, a spolu s nimi prekonali stúpanie Bernal a Landa. S malou stratou pokračovali Porte, Bardet, Urán, Mollema, Martin a Quintana.
 
 
Marc Hirschi znovu predvádzal v klesaní výborný výkon a mal za sebou dve skupiny favoritov. V tej prvej spolupracovali hlavní kandidáti na titul Roglič s Bernalom, ktorí sa chceli definitívne zbaviť Yatesa a aj Lópeza, ten predviedol zlý výkon na Marie Blanque. V druhej skupine sa pohybovalo šesť jazdcov na GC, vrátane Quintanu a Bardeta, ktorá mala stále šancu, že sa vráti do Rogličovej partie.
 
Etapa ponúkla parádne vyvrcholenie. Marc Hirschi bol na vrchole stúpania takmer chytený, ale v klesaní dostatočne riskoval a opäť získal na svoju stranu nejaký čas. Za ním sa rútili do cieľa Roglič, Landa, Porte a Bernal, pričom líder tímu Jumbo - Visma získaval žltý dres, ale stále bola v hre aj výhra v etape. Potom sa pohybovali na trati Porte, Bardet, Urán, Mollema, Martin a Quintana, ktorí bojovali o každú sekundu.
 
Napínavá cyklistika vyvrcholila až na cieľovej páske. Hirschi bol chytený Rogličovou skupinou 1700 metrov pred páskou a z nej vzišiel etapový víťaz. V šprinte mal najviac energie Tadej Pogačar, ktorý si poradil s Primožom Rogličom a Marcom Hirschim. Druhá skupina preťala pásku so stratou dvanásť sekúnd. Adam Yates a Miguel López dostali manko 55 sekúnd.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Aj z poslednej previerky prvého týždňa sa stala ďalšia vyčerpávajúca záležitosť. Brejk sa sformoval len na kopci Col de la Hourcèrea a dovtedy sa išlo mimoriadne rýchlo. Od začiatku etapy sa jazdilo naplno až do jej konca a akonáhle sa objavili pretekári na spomínanom kopci, dostali len minimálny priestor na odpočinok. A podľa toho vyzeralo aj finále etapy, keď posledný kopec rozdelil aj favoritov na titul.
 
Hlavným hrdinom dňa však bol Marc Hirschi, ktorý predviedol perfektný výkon. Od pelotónu sa odpútal na Col de la Hourcèrea a od toho momentu sa pohyboval na čele pretekov osamote takmer až do cieľa. Potvrdil svoju všestrannosť, lebo mu nerobili problémy stúpania, klesania, ani rovinaté úseky a po celodennej práci vytiahol kvalitný šprint. Výborne si počínal už na konci druhej etapy, keď takmer porazil Alaphilippa, a dnes ešte vyšperkoval svoj výkon. Na páske takmer prekvapil hlavných favoritov na titul a chýbalo mu skutočne málo, aby svoj hrdinský výkon zakončil víťaznou etapou. Veľký švajčiarsky talent a majster sveta do 23 rokov z roku 2018, kde porazil aj Pogačara, sa konečne začína naplno prejavovať.
 
V pelotóne znovu ovládal situáciu Jumbo - Visma a na poslednom kopci vyzval do hry Primoža Rogliča. Akciu rozprúdil Tadej Pogačar, ktorý využíva každú príležitosť na útok, a po jeho snahe zostali v popredí len najlepší vrchári. Jazdec tímu UAE Emirates dokončil etapu s Primožom Rogličom, Eganom Bernalom a Mikelom Landom. Aktivitou hýril najmä Pogačar a na finálnom stúpaní vyzeral výborne Bernal. Obhajca prvenstva bol jasne silnejší ako vo včerajšej etape. Dokázal zalepiť nástupy slovinských jazdcov a potom s nimi spolupracovať až do cieľa. Prudké úseky zapasovali Landovi a španielsky pretekár potreboval presne takýto výkon na konci prvého týždňa. Etapový triumf ukoristil Tadej Pogačar, ktorý okrem vrchárskych nôh disponuje aj silnou koncovkou.
 
 
Novým lídrom pretekov sa stal Primož Roglič a znovu to vyzeralo, akoby sme ho videli v opatrnom výkone na záverečnom kopci. Nenechal si tam ujsť nič dôležité, ale nenasadil svoje maximálne zrýchlenie. Postupnými krokmi sa prepracoval do maillot jaune a získal nejaké bonusové sekundy na Egana Bernala, no medzi nimi sa nevytvorili podstatné rozdiely. Kolumbijský jazdec ponúkol na trati presne to, čo bolo potrebné, a po včerajšej vyčerpávajúcej snahe bol na tom fyzicky silnejší ako väčšina súperov. Jeho schopnosť regenerácie je mimoriadna a práve na to sa spolieha v treťom týždni. Mikel Landa patrí k najlepším vrchárom na pretekoch a nebyť veternej straty, úvodný týždeň by prekonal výborným spôsobom. V pyrenejských etapách robil preteky Tadej Pogačar a jeho vrchárske výkony právom majú ambície dosiahnuť stupne víťazov. Dnešná víťazná etapa, pri premiére na Tour, jeho sebavedomie ešte zvýši.
 
Na kľúčovom kopci prekvapujúco nestíhal Nairo Quintana a počas pyrenejských dní tak poskytol dva rozdielne výkony. V cieli však jeho manko nedosiahlo výrazné hodnoty. Stále sa dobre držia Urán, Martin, Bardet a môžeme očakávať, že po takomto pre nich úspešnom začiatku pretekov budú výrazní aj v ďalšom priebehu. Na hranici Top 10 sa pohybuje dvojica Porte s Mollemom a spoločnými silami môže jeden z nich stúpať v poradí vyššie. Adam Yates včera ešte ubránil najcennejší dres, ale dnešné prudké sklony na Marie Blanque už boli nad jeho možnosti. Na tomto kopci sa nečakane ocitol v ťažkostiach López a to nemusí znamenať nič dobré pred druhým týždňom. Naďalej sa trápi Buchmann a jeho dnešná strata cez štyri minúty bola príliš veľká. Uvidíme, či nájde odhodlanie bojovať o najlepšiu desiatku. Peter Sagan mal na začiatku etapy snahu dostať sa do brejku, ale počas intenzívnych momentov sa mu to nepodarilo.
 
 
pogacar 20 tour na podiu asofab
Pogačar pri oceňovaní (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz)
"Je naozaj šialené po takom náročnom dni vybojovať víťazstvo. Chcel som získať čo najviac času v klasifikácii, ale na poslednom kilometri som si povedal, že za výhru sú bonusové sekundy, tak som sa maximálne zameral na šprint. Môžem byť spokojný s priebehom pretekov. V jednej etape sa síce stala chybička, ale posledné dva dni dopadli výborne."
 
 
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 3:55:17 120
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 50
3. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 00:00 25
4. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:00 15
5. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 00:00 5
6. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:11  
7. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:11  
8. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:11  
9. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:11  
10. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 00:11  
164. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 29:27  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


gc jumbo
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 38:40:01 25
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:21  
3. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:28  
4. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:30  
5. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:32  
6. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 00:32  
7. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:44  
8. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:02  
9. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:15  
10. LANDA Mikel link ikonka Bahrain - McLaren 01:42  
99. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 1:53:33  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 138
2. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 131
3. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 111
4. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 106
5. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 98
6. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 93
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 36
2. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 31
3. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 26
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka CCC Team link ikonka 25
5. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 24
6. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 20
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 38:40:22
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:23
3. MAS Enric Movistar Team link ikonka 01:41
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 05:47
5. TEJADA Harold Astana Pro Team link ikonka 39:37
6. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 45:24
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
4-20 143,5 km - Côte d'Artiguelouve: dĺžka 2,3 km; sklon 4,5 % (1 bod)
1 20 84 km - Col de la Hourcère: dĺžka 11,1 km; sklon 8,8 % (10-8-6-4-2-1)
3 20 75 km - Col de Soudet: dĺžka 3,8 km; sklon 8,5 % (2-1)
sprint-20 54 km - ARETTE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3 20 37,5 km - Col d'Ichère: dĺžka 4,2 km; sklon 7 % (2-1)
1 20bonus tdf 20 18 km - Col de Marie Blanque: dĺžka 7,7 km; sklon 8,6 % (10-8-6-4-2-1) (bonusové sekundy 8-5-2)
ciel Cieľ - LARUNS (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Posledné dve stúpania predchádzajúcej etapy dostali favoritov na výkonnostný limit, ale väčšina z nich prišla do cieľa pokope a na pár výnimiek sa medzi nimi nevytvorili smerodajné rozdiely. Na konci prvého súťažného bloku cítiť patričnú únavu v pelotóne a po včerajšku obzvlášť, preto aj keď deviata etapa nekončí na stúpaní, môže to byť ďalšia vyčerpávajúca záležitosť, ktorá zlomí niektorého favorita. Rovnako ako včera bude k tomu potrebné predviesť aktívny tímový výkon. Stúpanie Col de Marie Blanque obsahuje strmé úseky vhodné na útok, ale ak chce niekto získať relevantný čas na konkurenciu, musí zatlačiť na pelotón už na nemilosrdnej kombinácii Hourcère - Soudate, aby pred posledným kopcom ostatných čo najviac vyšťavil. Všetky predpoklady má na to Jumbo - Visma a uvidíme, či budú chcieť míňať energiu, aby Primož Roglič zaútočil na kopci, ktorého vrchol sa nachádza osemnásť kilometrov pred cieľom. Slovinský jazdec je dostatočne výbušný, len máloktorý súper sa mu vyrovná na dvojciferných sklonoch, ako výborný časovkár zvládne aj záverečné úseky a k dispozícii má aj výborný šprint, preto by mohol práve v meste Laruns zasadiť konkurencii tvrdý úder a obliecť sa do žltého trička. Pripravená horská etapa nie je príliš dlhá a Jumbo - Visma by sa mohol pustiť do celodennej eliminačnej jazdy. Roglič mal aj včera niektorých súperov položených na kolenách, ale nezasadil im dôležitý úder, takže hlavný favoriti môže ešte stále vyčkávať.
 
Výborná nálada panuje v UAE Emirates. Tadej Pogačar predviedol silné útoky na Peyresourde a ani tentoraz neodmietne ponuku na ďalšiu ofenzívnu jazdu. Ako jeden z mála bude mať guráž pridať sa k Rogličovi na a po poslednom stúpaní. Na záverečnom kopci takisto pôsobil výborne Nairo Quintana a to je znamenie, že sa dostáva späť na najvyššiu úroveň. Ak sa rozbehne bitka favoritov na Col de Marie Blanque, rozhodne by mal využiť formu, aby získal čas na niektorých súperov. Adam Yates bráni žltý dres, ale s takým malým náskokom je otázkou času, kedy ho predá niekomu inému. Po ťažkom priebehu etapy bude mať náročnú úlohu, aby sa vyrovnal tým najlepším na poslednom kopci. Tím Ineos sa musí spoliehať na to, že sa nenájde ochota rozbiť preteky už na Col de la Hourcère. Britský celok nepôsobil včera v dostatočnej kvalite, Bernala strážil vo finále iba Carapaz, ale aj on sa zapotil, takže ak sa objavia snahy čo najskôr izolovať obhajcu prvenstva, Ineos môže prežívať na trati skľučujúce momenty. Samotný Bernal momentálne nevyzerá neporaziteľný a spolieha sa, že jeho forma bude len stúpať  potrebuje sa dostať bez ujmy ešte cez túto etapu. Nie je taký výbušný ako Roglič, čo by sa malo prejaviť na záverečnom stúpaní, no ak ho chce niekto dostať do úzkych, etapa musí mať naozaj náročný priebeh. Ak bude ochota favoritov útočiť na záverečnom stúpaní, Landa, López alebo Bardet by to mali vyskúšať, aj keď prvým dvom menovaným tempárske finále etapy príliš nesedí. Znovu nebudú bez šance ani utečenci. Cesta skákať do únikov sa otvorila Alaphilippovi, ktorý disponuje silnou koncovkou, čo bude v cieli dôležité. V Movistare to už môže skúšať Soler a do brejkov sa chystá aj Cataldo. V poradí už má veľkú stratu Martínez a na útočné finále sa hodí Schachmann. Aktívny prístup môžu zvoliť v UAE Emirates. Formolo v úniku môže bojovať o výhru a v prípade potreby byť na konci etapy na čele pretekov k dispozícii Pogačarovi.                  
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Ani posledný pyrenejský deň neponúkne dlhé cieľové stúpanie a poriadny kopec sa objaví na trati len po päťdesiatich kilometroch. Prémia Côte d'Artiguelouve bude len slabým odvarom toho, čo cyklisti prekonajú na Col de la Hourcère. Najťažšie stúpanie dňa len ojedinele klesne pod osem percent, obsahuje dlhé pasáže s dvojciferným prevýšením a narobí veľkú škodu v štartovom poli. Následne sa pelotón ešte viac vyčerpá na rovnako ťažkom Col de Soudet a v popredí zostanú len vrchári. Následne však intenzita klesne a sľubne sa rozvíjajúcu akciu zastaví dlhé čakanie na ďalšie stúpanie. Jazdci sa znovu dostanú do lezeckej pohotovosti na Col d'Ichère, ktoré obsahuje prevažne 7-percentné sklony a po ňom príde krátke, ale prudké klesanie. Potom sa už budú všetci koncentrovať na Col de Marie Blanque a jeho strmý finiš. Posledných 3500 metrov vyskočí v priemere na dvanásť percent, dosiahne maximum štrnásť percent a na konci prvého súťažného bloku zastaví nohy aj niektorým favoritom. Po prekonaní tohto nepríjemného kopca nasleduje krátka falošná rovina, 10-kilometrový zjazd a záverečných sedem kilometrov vedúcich do cieľa sa pôjde po rovine. Col de Marie Blanque musí vidieť útoky najsilnejších vrchárov a bude zaujímavé sledovať, kto z nich vôbec dokáže nastúpiť na jeho sklonoch. Keďže etapa nekončí na jeho vrchole, posledných osemnásť kilometrov predvedie naháňačku favoritov o dôležité sekundy.
 
 
 
etapa 09 kopce 1 2
profil dôležitých kopcov v polovici etapy (© letour.fr)
 
 
etapa 09 kopec 3
profil dôležitého kopca v závere (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 13:50 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Tomáš Košec
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop