TdF: V úniku vyhral Nans Peters, úspešne útočil Pogačar, silný bol Roglič, Pinot stratil

5.9.2020, 11:30 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
tdf2020 banner update
8. 5.9. rovinata etapa ciel rovina Cazères-Garonne > Loudenvielle 141 km Peters
 
etapa 08n
profil etapy, 3781 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Trasa vedúca cez tradičné pyrenejské stúpania vyžadovala aktívny prístup. Na takomto profile mávajú výbornú šancu na úspech utečenci a ak by bojovali o etapový triumf jazdci na celkové poradie, v šprinte malej skupiny by mali najlepšie vyhliadky Roglič, Alaphilippe alebo Pogačar.
 
Jazdec tímu UAE Emirates patril vo včerajšej etape k tým favoritom, ktorí zaostali na vetre, a spolu s Landom alebo dvojicou lídrov z Treku sa mohli pokúsiť nabrať časovú stratu späť a do vyzvať do útoku aj ďalších vrchárov. Počas dňa panovalo jasné počasie s teplotami do 25 stupňov. Predpoklady sa naplnili a do útoku ihneď vyrazili tímy ako Ag2r, CCC alebo Sunweb. V balíku striehol na svoju šancu aj Peter Sagan, ktorý mal záujem o rýchlostnú prémiu, ale na čele pelotónu sa nachádzal aj Sam Bennett. Náskok si vytvorila početnejšia skupina, no nástupy pokračovali. Netrvalo ani desať kilometrov a na čele sa usadilo trinásť pretekárov. Potom pelotón už nikoho nepustil na čelo pretekov.
 
 
V brejku sa nachádzali Benoit Cosnefroy, Nans Peters (obaja Ag2r), Ilnur Zakarin (CCC), Michael Morkov (Deceuninck - Quick-Step), Neilson Powless (EF Pro), Carlos Verona (Movistar), Toms Skujinš (Trek-Segrafredo), Soren Kragh Andersen (Sunweb), Ben Hermans (Israel Start-Up), Kevin Reza, Quentin Pacher (obaja B&B Hotels), Fabien Grellier a Jérôme Cousin (obaja Total Direct Energie). Pre hlavnú skupinu bolo najdôležitejšie, že v brejku nikto neohrozoval jazdcov na celkové poradie. V klasifikácii sa najvyššie nachádzal Ilnur Zakarin so stratou 16:39, preto to mohol únik dotiahnuť až do cieľa. V balíku pracoval iba Mitchelton - Scott a zvolil pokojné tempo. Austrálska zostava nemala dôvod prísne kontrolovať vedúcu skupinu a aktivita sa skôr očakávala od tých celkov, ktoré by chceli na záverečných dvoch stúpaniach bojovať o etapový triumf.
 
Najlepším vrchárom na čele pretekov bol Ilnur Zakarin, ktorý v roku 2017 skončil tretí na Vuelte, ale tentoraz sa nesústredí na celkovú klasifikáciu. Naposledy vyhral etapu v minulom ročníku na Gire, keď bol najrýchlejší v úniku na Lago Serrú. Na záverečné kopce mohol vybehnúť sebavedome aj Ben Hermans, dobrý vrchár, ktorý jazdí na Tour prvýkrát v kariére. Carlos Verona dostal šancu zabojovať o svoje vôbec prvé víťazstvo v kariére a zviditeľniť Movistar a v šiestej etape predviedol v brejku dobrú formu Neilson Powless. Za vrchárskymi bodmi mieril držiteľ bodkovaného dresu Cosnefroy, ktorý mal oporu v tímovom kolegovi, a svoju odolnosť mohli ukázať Skujinš či Pedersen. Na čele pretekov sme očakávali statočný výkon od zástupcov francúzskych pro-konti tímov a najťažšiu úlohu v úniku mal Morkov. Ako šprintér nemohol súperiť s ostatnými na takomto profile.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
detske oblecenie motiv cyklistika
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Rýchlostnú prémiu si pripísal na svoje konto Jérôme Cousin a nechal za sebou Michaela Morkova, ktorý trošku zaváhal. Na pelotón zostali iba dva body a rozdiel medzi skupinami vyskočil na jedenásť minút. V hlavnej skupine sa odohral zaujímavý súboj o dva body. Získal ich Sam Bennett, ktorý porazil Bryana Coquarda, a Peter Sagan za nimi obišiel bez bodového zisku, hoci sa snažil zaskočiť súperov a vyrazil dopredu ako prvý. V bodovacej súťaži Bennett znížil stratu na slovenského pretekára na sedem bodov.
 
 
V tom čase už vedúca skupina smerovala na stúpanie Col de Menté, ktoré malo pripraviť pretekárov na dnešné rozhodujúce kopce. Ani horská prémia prvej kategórie neprinútila Mitchelton - Scott, aby zvýšila obrátky, a náskok vedúcej skupiny stále narastal. Maximálny rozostup sa dostal na úroveň štrnásť minút. Na vrchole Col de Menté poľahky získal desať bodov Benoit Cosnefroy a jeho dnešná misia odštartovala úspešne. Na tomto kopci nasadol do tímového auta európsky šampión Giacomo Nizzolo (NTT) a na podujatí skončil. Talianskeho pretekára trápili zdravotné problémy, najmä zranené koleno, a svoju výbornú formu stihol pretaviť len do tretieho miesta v tretej etape. Po dnešnom prvom stúpaní nasledovalo technické klesanie a to bol dôvod, prečo na Col de Menté sa pohybovali jazdci na GC na vedúcich priečkach, najmä tímy Jumbo - Visma a Bora - hansgrohe, aby si vytvorili pozíciu v zjazde a eliminovali akékoľvek riziko. Ešte na kopci spadol Romain Bardet a jeho ľavý lakeť krvácal.
 
Náskok brejku mierne klesol, ale neboli tým ohrozené ambície utečencov získať etapový triumf. Stála za tým pozičná bitka jazdcov na celkové poradie. Ak sa mala rozohrať nejaká akcia aj medzi favoritmi na titul, v balíku sa muselo začať jazdiť tvrdšie už na Port de Balès. V údolí kontrolovalo situáciu v pelotóne viacero celkov, ale nikto netlačil na pílu. Vo vedúcej skupine miestami spolupráca viazla a dopredu osamote vyštartoval Jerome Cousin. V pelotóne napokon navýšil tempo Jumbo - Visma. Holandská zostava sa poskladala na vedúce priečky už pred Port de Balès, aby demonštrovala svoju silu, všetko držala vo svojich rukách a aby nikto nemohol rozprúdiť nevyspytateľnú jazdu.
 
 
- reklama -
tdf2020 banner 560x300 update
- reklama -
 
 
Na Port de Balès sa rozdelila vedúca skupina. Ihneď sa dostal do problémov Cosnefroy a Morkov s Rezom neudržali tempo. Vedúci Cousin bol chytený a s výnimkou spomínaných troch jazdcov bola vedúca skupina pokope. Potom predviedli pekný nástup Zakarin a Peters. V pelotóne kontrolovali situáciu Jumbo - Visma a Bora - hansgrohe. Zvýšené tempo dostalo z hlavnej skupiny šprintérov a medzi nimi si vystúpil dozadu aj Peter Sagan.
 
Dôležitou správou bolo, že Thibaut Pinot sa nachádzal takisto za hlavnou skupinou v obklopení kolegov. Jeden z hlavných favoritov sa evidentne fyzicky trápil. Držal sa za chrbát, ktorý ho trápil už na Critérium du Dauphiné. Medzitým bojovali o vytvorenie rozhodujúceho náskoku na čele pretekov Zakarin a Peters, za ktorými sa nevzdávali Powless, Pacher, Andersen, Skujinš a Verona.
 
 
Na vrchole Port de Balès ukoristil najviac bodov Peters a spoločne so Zakarinom si vybudovali 35-sekundový náskok pred Pedersenom, Veronom, Powlessom a Skujinšom. Pelotón strácal desať minút a Jumbo - Visma postupne nasadil už na tomto kopci vysoké tempo. Strata Thibauta Pinota predstavovala minúty a znovu sme ho videli v podobnej pozícii, ako na konci minuloročnej Tour, keď musel nečakane skončiť. Tím Jumbo - Visma poriadne okresal hlavnú skupinu a zostalo v nej len okolo tridsať jazdcov. Bernal mal pri sebe už len Carapaza a v takomto selektívnom pelotóne sme mohli očakávať útoky medzi favoritmi na poslednom kopci. Thibaut Pinot strácal šesť minút.
 
V klesaní predviedol neistý výkon Zakarin, toto je jeho slabá stránka, a Peters sa mu vzdialil na tridsať sekúnd. Jazdec tímu Ag2r si tak mohol vybudovať kľúčový náskok z pohľadu etapového triumfu, no ruský jazdec mal byť nepríjemným protivníkom na poslednom kopci.
 
 
- reklama -
okolo slovenska 560
- reklama -
 
 
Stúpanie Col de Peyresourde bolo tempárskou záležitosťou a to mohlo Petersovi vyhovovať oproti lepšiemu vrchárovi Zakarinovi. Francúzsky jazdec mieril za životným výsledkom, Zakarin sa k nemu nevedel priblížiť. V skupine favoritov nechýbali žiadne dôležité mená, s výnimkou Pinota, ale všetci favoriti mali pri sebe len obmedzený počet pomocníkov, čo malo otvoriť cestu útokom. Ešte v klesaní spadol Diego Rosa a ako dôležitá podpora pre Naira Quintanu na pretekoch skončil.
 
Na záverečnom kopci sa ešte situácia zdramatizovala. Zakarin sa výrazne priblížil k Petersovi a v skupine favoritov prebiehala ešte väčšia selekcia. Akciu naštartoval Dumoulin a všetkých súperov odstal pod veľký tlak. Následne atakoval Pogačar, pridali sa k nemu Roglič s Quintanom a okamžite sa rozohrala bitka o prežitie. Nebezpečný moment sa snažil uhasiť Bernal a na tieto nástupy už nevládal reagovať Adam Yates. Britský borec dal do ponuky žltý dres. Bernal, Urán, López, Landa a Guillaume Martin sa napokon dostali do Rogličovej skupiny. Spomalenie tempa pomohlo aj Yatesovi, ktorý bol opäť v hre o udržanie žltého dresu, a s ním prišli aj Mas alebo Porte.
 
 
Výborná cyklistika pokračovala až do samého konca. Peters sa ubránil pred Zakarinom a na vrchole kopca mal síce malý, ale vzhľadom na svoje zjazdárske schopnosti dostatočný náskok pred ruským súperom. Medzi favoritmi opäť atakoval Pogačar a Bernalovi už pomáhal Carapaz. Slovinský pretekár získal na svoju stranu približne minútový náskok na ostatných a vyrovnával svoje manko zo včerajšej etapy. Takisto sa snažili útočiť Landa a Porte, ale tí si nevybudovali potrebný odstup. Za nimi sa tiež odohralo niekoľko útokov a všetky prežili bez problémov Roglič s Quintanom, ktorí sa v klesaní spojili s Landom a Portem.      
 
Etapový triumf si už nenechal vziať Nans Peters a zaznamenal životný úspech. Za ním prišli do cieľa Toms Skujinš a Carlos Verona, ktorí si v záverečnom klesaní poradili s Ilnurom Zakarinom. Tomu došla na konci motivácia a vyzeralo to tak, že v zjazde aj spadol. V klesaní sa všetci favoriti spojili, teda tí, ktorí dnes podali najlepší výkon, a hlavné benefity získal Tadej Pogačar. Tomu sa podarilo predviesť výborné útoky a v cieli získal na konkurentov 39 sekúnd. Na konci ešte skúsil zaútočiť Bardet, aby sa dostal do žltého, ale Adam Yates to ustriehol.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Aj keď to spočiatku tak nevyzeralo, vo finále etapa nabrala poriadne obrátky aj medzi favoritmi na titul. Presadil sa celodenný únik a v ňom si užil najväčšiu slávu Nans Peters. Ten naskočil do brejku, aby pomáhal zbierať vrchárske body pre Benoita Cosnefroya, ale keď ten nepreukázal dostatočnú výkonnosť, vyrazil za etapovým triumfom. Ako jediný zostal pri Ilnurovi Zakarinovi, najlepšom vrchárovi v úniku, a potom využil svoje zjazdárske schopnosti pred záverečným kopcom. Bol to rozhodujúci moment etapy, po ktorom vybojoval svoj najväčší úspech, hoci pred rokom získal etapu aj na Gire. Ilnur Zakarin ukázal dobré vrchárske nohy, ale zároveň aj svoju hlavnú slabinu. V klesaniach prišiel o etapový triumf a v ďalšom priebehu pretekov si musí nájsť vhodnejšie profily, ak chce ukoristiť etapu.
 
 
Pretekári na celkové poradie pripravili príjemné prekvapenie, keď nejazdili defenzívne, ako tomu bolo v predchádzajúcich etapách na tomto teréne, ale vyrazili do vzájomných útokov. Dôležitým faktorom boli problémy Thibauta Pinota, ktorého opäť raz zastavili zdravotné komplikácie. V tom čase na Port de Balès už ovládal pelotón Jumbo - Visma a po tejto správe tempo ešte viac narástlo. Veľká selekcia sa uskutočnila už na predposlednom stúpaní a na konci všetko smerovalo k zaujímavej konfrontácii. Jumbo - Visma poriadne zatlačil na súperov a dostal ich na hranu. Aj keď Primož Roglič nezískal na svoju stranu žiadne výrazné časové benefity, otestoval si súperov.
 
Z dramatickej situácie vyťažil najviac Tadej Pogačar, ktorý vo finále útočil vo veľkom, až napokon zlomil odpor súperov. Odvážnou jazdou si polepšil v poradí a po včerajšku sa znovu dostal na pozitívnu vlnu. Predviedol výbornú kondíciu a jeho útočný štýl môže osviežiť preteky aj v ďalších etapách. Bez akýchkoľvek problémov sa pohyboval na Col de Peyresourde Primož Roglič, hoci ani on už nedisponoval v samotnom finále žiadnym kolegom. Chytal všetky potrebné útoky a na jeho zrýchlenie dokázal reagovať iba Nairo Quintana. Líder tímu Jumbo - Visma mal všetko pod kontrolou a bolo vidno, že takto skoro v pretekoch ešte nechce vytiahnuť maximálny výkon alebo útok. Status najsilnejšieho jazdca mu patrí právom. Výborne reagoval na dianie na trati Nairo Quintana, keď si dokázal doskočiť aj Rogliča, čo mu zdvihne sebavedomie. Vyzerá to tak, že z hľadiska wattov sa mu vracia maximálny výkon, ktorým ničil súperov počas jari.
 
 
peters 20 tour podium asofpb
Nans Peters (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
Zubami-nechtami ubránil žltý dres Adam Yates. Na poslednom kopci sa dostal do úzkych niekoľkokrát, ale umnou jazdou sa vždy vrátil späť do skupiny favoritov. Súperi však predviedli ataky, ktoré boli nad jeho sily. V defenzívnom prevedení sa predviedol Egan Bernal, keď vždy dobiehal súperov na Col de Peyresourde. Veľmi mu pomohol Carapaz a ak by pri ňom nebol ekvádorský kolega, Bernal mohol v cieli počítať straty. V každom prípade obhajca prvenstva nepredviedol suverénny výkon, ale nestratil čas a to je pre neho momentálne najdôležitejšie.
 
Etapu zvládli medzi najlepšími aj Landa, López, Porte, Urán a Martin. Najmä jazdec tímu Cofidis jazdí na veľmi dobrej úrovni a očakávame, že výkony menovaných skúsených borcov budú mať stúpajúcu tendenciu. Aj pre nich však platí, že na poslednom kopci sa im ťažko nastupovalo a museli brániť pozíciu pod tlakom Jumbo - Visma. Landa a Porte sa predsa len dostali do menšieho útoku, ale Roglič s Quintanom na vrchole všetko zmazali. Väčšiu stratu zaknihovali Mas a Mollema, ktorým nevydržala intenzita až do samého konca, a minútovú stratu na hlavných favoritov dostali Cháves a Buchmann. Najmä nemecký cyklista má na svojom konte ďalšie manko a toto ho vyšlo veľmi draho. Po ôsmich dňoch stráca na Rogliča 82 sekúnd. Pyrenejské etapy sú osudovou záležitosťou pre Pinota. Najväčšia francúzska nádej vypadla z hry o titul veľmi skoro, ale môže ho nahradiť Bardet. Ten prišiel do cieľa s najsilnejšími favoritmi a dokonca mal chuť na žltý dres. Z poradia definitívne vypadol Alaphilippe a môže sa sústrediť na etapové triumfy.
 
Peter Sagan sa mohol v dnešnej etape zamerať iba na rýchlostnú prémiu. Pri pokuse dostať sa do brejku bol strážený Bennettom a írsky jazdec ho potom zdolal pri priamom súboji na prémii o dva body. Slovenský cyklista nezískal žiadne body a Bennett sa mu ešte viac priblížil v bodovacej súťaži. Na čele vrchárskej súťaže zostal Benoit Cosnefroy, ale jeho tímový kolega Nans Peters na neho stráca iba štyri body. V bielom zostal Egan Bernal, no už sa k nemu priblížil Tadej Pogačar.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Nansa Petersa (víťaz)
"Je to šialené a nemôžem tomu uveriť. Vždy som chcel vyhrať etapu na Tour a teraz sa mi to podarilo. Zakarin bol na poslednom silnejší ako ja, ale urobil som, čo bolo v mojich silách. Stále som si opakoval, že som silnejší a lepší. Naozaj som vydal zo seba na tom kopci úplne všetko. Diváci boli na konci perfektní a dodávali mi energiu."
 
 
Výsledky etapy
1. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 4:02:12 120
2. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 00:47 50
3. VERONA Carlos Movistar Team link ikonka 00:47 25
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka CCC Team link ikonka 01:09 15
5. POWLESS Neilson EF Pro Cycling 01:41 5
6. HERMANS Ben Israel Start-Up Nation 03:42  
7. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 03:42  
8. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 04:04  
9. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 06:00  
10. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 06:38  
140. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 32:39  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

tour 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 34:44:52 10
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:03  
3. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:09  
4. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:11  
5. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:13  
6. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:13  
7. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:13  
8. URÁN Rigoberto EF Pro Cycling 00:13  
9. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:48  
10. MAS Enric Movistar Team link ikonka 01:00  
97. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 1:23:58  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 138
2. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 131
3. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 106
4. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 106
5. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 93
6. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 91
 

tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 35
2. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 31
3. ZAKARIN Ilnur link ikonka CCC Team link ikonka 25
4. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 24
5. PACHER Quentin B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 20
6. POWLESS Neilson EF Pro Cycling 14
 
 
tour 4
riebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 34:45:05
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:35
3. MAS Enric Movistar Team link ikonka 00:47
4. HIGUITA Sergio EF Pro Cycling 02:35
5. POWLESS Neilson EF Pro Cycling 31:36
6. MARTÍNEZ Daniel Felipe EF Pro Cycling 33:20
 
 

 
 
Prémie na trase etapy:
sprint-20 98,5 km - SENGOUAGNET (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 81,5 km - Col de Menté: dĺžka 6,9 km; sklon 8,1 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 36,5 km - Port de Balès: dĺžka 11,7 km; sklon 7,7 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
1 20bonus tdf 20 11,5 km - Col de Peyresourde: dĺžka 9,7 km; sklon 7,8 % (10-8-6-4-2-1) (bonusové sekundy 8-5-2)
ciel Cieľ - LOUDENVIELLE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Organizátori navrhli pyrenejské profily tak, aby sa medzi favoritmi nevytvorili veľké rozdiely na konci prvého týždňa, a v ôsmej etape sa pôjde po typickej trase pre utečencov. Jazdci na celkové poradie poznajú dôverne túto koncovku s dvomi záverečnými kopcami a z minulosti vedia, že na Port de Balés a Col de Peyresourde sa ťažko delí skupina favoritov. Prvý menovaný končí ďaleko pred cieľom a Peyresourde je tempárskym výstupom s pravidelným sklonom, čo si vedia vrchári ustrážiť. Najviac napínavá situácia príde na vrchole posledného kopca, kde bude treba zaujať vedúce pozície pred kľúčovým zjazdom, ktorý vedie až na cieľovú pásku. Tím Mitchelton - Scott má šancu zostať v žltom aj naďalej, len si musí na začiatku etapy postrážiť, aby sa do vedúcej skupiny nedostali cyklisti nachádzajúci sa vysoko v poradí. Keďže sa bude štartovať po rovine, mali by sme uvidieť zaujímavý súboj o únik, do ktorého sa budú chcieť dostať vrchári. V akcii môžeme prvýkrát uvidieť Daniela Martina či Zakarina, na útoky v horách sa chystá Formolo, znovu môžu ísť dopredu Roche s Herradom a po včerajšom výkone môže dostať za odmenu voľné ruky Max Schachmann. V pyrenejskej horskej etape by už mal útočiť Movistar, ktorý bol doteraz neviditeľný, a voľnosť môžu dostať pomocníci Verona s Cataldom. Vhodnými typmi na etapový triumf z uniku budú LL Sánchez, Ion Izagirre alebo Latour. V skupine favoritov sa očakáva, že Jumbo - Visma a Ineos budú kontrolovať dianie na záverečných kopcoch a v klesaní vytvoriť takú pozíciu pre svojich lídrov, aby sa bezpečne dostavili do cieľa. Na najťažšom kopci šiestej etapy prebral iniciatívu Ineos a vyzeralo to tak, že potreboval nastaviť prijateľné tempo pre Bernala. Uvidíme teda, či obhajcu prvenstva bude chcieť konkurencia otestovať v pyrenejských etapách. Tím Jumbo - Visma sa sústredí na dôležitejšie etapy nachádzajúce sa v ďalšom priebehu pretekov, ale na konci môžu rozvíriť akciu Alaphilippe alebo Bardet, ktorí vedia jazdiť agresívne a sú veľmi dobrí v zjazdoch. Ak sa vyskytnú útočné pokusy, môžu sa k nim pridať Landa, Pogačar či Mollema, ktorí budú chcieť zmazať včerajšiu veternú stratu.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Prvý deň v Pyrenejách sa uskutoční na osvedčenom vysokohorskom profile, ktorý iba zriedkavo dokáže vytvoriť rozdiely medzi najlepšími, preto majú veľkú šancu na úspech utečenci. Prvá časť etapy sa uskutoční na jednoduchom profile, rýchlostná prémia sa nachádza v prijateľnej vzdialenosti pre záujemcov o zelený dres a obraz hry sa zmení až na stúpaní Col de Menté. Cyklisti tu nájdu sklony v okolí deviatich percent a hlavnou úlohou toho kopca bude kumulácia únavy pred samotným finišom. Potom bude treba ešte 35 kilometrov, aby predviedol svoj vplyv Port de Balés. Dlhé a rovnomerne náročné stúpanie bude zdatnou vytrvalostnou previerkou, jeho najťažší úsek začína päť kilometrov pred vrcholom. Aj tento kopec využijú niektorí favoriti na vyčerpanie konkurentov, ale organizátori ho zaradili z toho dôvodu, aby motivovali niektorých z nich k dlhému útoku. Po prekonaní HC kategórie nasleduje 15-kilometrové klesanie a rozhodujúce previerka Col de Peyresourde. Toto priamočiare stúpanie nevybočí zo svojho pravidelného rytmu na celej dĺžke a vyhovuje vrchárom, ktorí majú radi stabilné tempo. Na Peyresourde sa neútočí ľahko a na vrchol zvyčajne dorazí skupina favoritov pokope. Záverečný zjazd pretne tesne pred cieľom len krátke stúpanie s menším prevýšením a v meste Loudenvielle sa nemusia odohrať žiadne významné zmeny v klasifikácii.
 
 
 
etapa 08 kopce
profil dôležitých kopcov v závere (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk
na Dvojke od 14:50 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Tomáš Košec
komentátori RTVS: Vladimír Genda, Marek Marušiak
spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
"Problém s pridávaním komentárov pod článkami by mal byť vyriešený. Ak by vám to stále nefungovalo, prosíme, napíšte nám na redakcia@cycling-info.sk."
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop