Giro skončilo ikonickým rozlúčkovým triumfom Cavendisha. Roglič dokončil prácu a vyhral celkovo

28.5.2023, 17:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
21. 28.5. rovinata etapa ciel rovina Rím > Rím 135 km Cavendish
profil etapy, 500 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Giro po piatich rokoch opäť zakončila rovinatá etapa v Ríme, ktorá mala vyvrcholiť hromadným špurtom. Ostrejšie pretekanie sa očakávalo až v jej druhej polovici. Tá prvá bola rezervovaná pre tradičné oslavy a niesla sa v uvoľnenom duchu. Pelotón viedol tím Jumbo-Visma, ktorý napokon taliansku Grand Tour dokončil v plnom počte a s rúžovým dresom na pleciach Primoža Rogliča
Po pädesiatich oslavných kilometroch pelotón vedený Rohanom Dennisom, ktorý dnes oslavoval narodeniny a pravdepodobne naposledy absolvoval etapu Grand Tour, prišiel na cieľový okruh v Ríme. Tu už sa mohlo začať pretekať. Boli sme zvedaví či uvidíme Dereka Geeho (Israel), Tomsa Skuijnša (Trek) alebo Alessandra De Marchiho (Jayco), smutných hrdinov tohtoročného Gira, ešte v jednom poslednom pokuse vyhrať etapu.
Úspech útočníkov však bol málo pravdepodobný. Fernando Gaviria (Movistar) a hlavne Mark Cavendish (Astana) prežili hory iba s výhliadkami na možný dnešný triumf v šprinte. Najmä v prípade Marka išlo o veľa, veď dnes odjazdil poslednú etapu svojej obľúbenej Grand Tour, na ktorej v kariére vyhral dovedna 16 etáp. O víťazstvo sa však dnes chceli určite uchádzať aj cyklámenový Jonathan Milan (Bahrain Victorious), Alberto Dainese (DSM) či Pascal Ackermann (UAE Emirates).
Šprintérske tímy vyzvali na súboj napokon iba traja pretekári. 70 kilometrov pred poslednou cieľovou páskou tohtoročného Gira sa z balíka odpútali Cesare Benedetti (Bora), Maxime Bouet (Akréa) a bojovník Toms Skuijnš. Lotyš bol azda najväčším súperom pre Dereka Geeho v súboji o titul najbojovnejšieho pretekára Gira, možno spolu ešte s Thibautom Pinotom (Groupama-FDJ) a Benom Healym (EF).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Trojici nebolo dovolené vybudovať si náskok cez 45 sekúnd. Skuijnš aspoň zbieral body na rýchlostných prémiách, ktoré majú na Gire aj oddelenú súťaž. V nej bol Lotyš druhý za Derekom Geem, no evidentne ho dnes chcel o túto súťaž obrať a zavítať tak na finálne pódium Gira. To sa mu napokon aj podarilo.
Bol to však jediný úspech vedúceho tria, ktoré po hodine a pol krúženia ulicami večného mesta na čele pretekov pelotón pohltil pri nájazde do posledného kola. Štyri kilometre pred cieľom to ešte raz na tomto Gire vyskúšal neúnavný Derek Gee. Fenomenálny Kanaďan sa však veľmi nevzdialil a do troch minút bol opäť chytený.
Etapa podľa očakávania vyvrcholila hromadným špurtom a v ňom sa ikonicky tešil po dominantnom šprinte Mark Cavendish. Tomu v závere skvele pomohli kolega Luis León Sánchez a dokonca aj krajan a bývalý kolega Geraint Thomas. Špurt načal Gaviria, no Cavendish si ho v závere úplne vychutnal a dočkal sa rozprávkovej rozlúčky s Girom.
Druhý finišoval Alex Kirsch (Trek) a tretí Filippo Fiorelli (Bardiani). Dojazd výrazne poznačil aj ťažký pád Pascala Ackermanna v pozadí za oslavujúcim Cavendishom. S rukami nad hlavou prešiel páskou aj Primož Roglič, ktorý po prvýkrát v kariére vyhral taliansku Grand Tour. Na finálnom pódiu ho doplnia Geraint Thomas (Ineos) a Joao Almeida (UAE).
Bodovaciu súťaž ovládne a cyklámenový dres si domov zoberie Jonathan Milan, hoci dnešný záver mu absolútne nevyšiel. V modrom drese z Gira odchádza Thibaut Pinot, v bielom Almeida. Menšie klasifikácie Úniky a Šprinty vyhrali Thomas Champion (Cofidis) a Toms Skuijnš. Tímové poradie získal celok Bahrain Victorious.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marka Cavendisha (víťaz)
"Som samozrejme veľmi šťastný. Bol som veľakrát blízko na tomto Gire, ale až dnes sa to konečne podarilo. Mal som dnes skvelú podporu tímu i mojich starých priateľov. Na Gire 2008, pred pätnástimi rokmi, som tu vyhral svoju prvú Grand Tour etapu. Toto je skvelé ukončenie mojej kapitoly tu v Taliansku."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (celkový víťaz)
"Ešte si plne neuvedomujem, čo sa mi tu podarilo. Skôr si užívam momentálne pocity a emócie. Bolo to nádherné, zajazdiť si dnes v rúžovom drese v tomto výnimočnom meste, s tou skvelou energiou zo včerajška. Veľmi sa mi uľavilo, že som dokázal vyhrať túto Grand Tour a odškrtnúť si ju. Spomienky na tieto dni si uchovám do konca môjho života."
Výsledky etapy
1. CAVENDISH Mark Astana Qazaqstan 02:48:26
2. KIRSCH Alex Trek-Segafredo 00:00
3. FIORELLI Filippo Green Project - Bardiani 00:00
4. DAINESE Alberto Team DSM 00:00
5. KRIEGER Alexander Alpecin-Deceuninck 00:00
6. STEWART Jake Groupama-FDJ 00:00
7. GAVIRIA Fernando Movistar Team 00:00
8. MATTHEWS Michael Team Jayco-AlUla 00:00
9. MARIT Arne Intermarché-Circus-Wanty 00:00
10. STEWART Campbell Team Jayco-AlUla 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 85:29:02
2. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 00:14
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:15
4. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 04:40
5. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 05:43
6. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 06:05
7. DUNBAR Edward Team Jayco-AlUla 07:30
8. LEKNESSUND Andreas Team DSM 07:31
9. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 07:46
10. DE PLUS Laurens INEOS Grenadiers 09:08
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. MILAN Jonathan Bahrain Victorious 217
2. GEE Derek Israel - Premier Tech 164
3. MATTHEWS Michael Team Jayco-AlUla 101
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 237
2. GEE Derek Israel - Premier Tech 200
3. HEALY Ben EF Education-EasyPost 164
Konečné poradie súťaže do 25 rokov
1. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 85:30:17
2. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 04:50
3. LEKNESSUND Andreas Team DSM 06:16
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 70,6 km - Roma (20-12-8-6-4-3-2-1)
sprint-20 35,3 km - Roma (3-2-1 bonusové sekundy)
ciel Cieľ - Roma (50-35-25-18-14-11-10-8-7-6-5-4-3-2-1) + 10-6-4 bonusové sekundy
Krátky úvod k etape:
Záverečná etapa 106. ročníka bude patriť šprintérom. V poslednej etape sa nenachádzajú žiadne horské prekážky a v hlavnom meste Talianska budú o etapový triumf a body do súťaže o cyklámenový dres bojovať najrýchlejší muži, ak pelotón ukontroluje unikajúcich jazdcov. V závere bude rozhodovať okrem rýchlosti aj pozičná jazda favoritov. Na méte kilometer pred cieľom prejde pelotón cez kruhový objazd a posledných šesto metrov bude bez technických komplikácií. 
 
Náš eshop